Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν λέμε παστέλι δηλαδή;

 

Όταν βγάλεις τη φωτό και κάνεις ζουμ σε αυτή αλλοιώνονται τα χρώματα και είναι λες και βλέπεις ζωγραφιά με λαδομπογια! Ακόμη θυμάμαι πέρσι τέτοια εποχή που το πήρα και πήγα Πάρνηθα για φωτογραφίες, όταν γύρισα σπίτι και τις έβλεπα, πραγματικά δε πίστευα ότι η καλύτερη τότε κάμερα σε smartphone θα έχει τετοιο άθλιο αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Φώτο όντος είναι παστέλι εκτός και αν κάνεις χρήση manual (όπως εγώ)

 

μάλλον δεν το κατέχεις το άθλημα.. ασε καλύτερα να μιλήσουν οι ειδικοί παραθέτοντας δείγματα

 

49112057446_1b13fa5ece_z.jpgIMG_20191122_172321 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ήταν η μέρα των αναβαθμίσεων μάλλον.Δωσε πράμα στον λαό. Έφτασε και σε μένα η 10.

 

@punisher24

ωραίες φωτογραφίες στο flickr

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν το κατέχεις το άθλημα.. ασε καλύτερα να μιλήσουν οι ειδικοί παραθέτοντας δείγματα

 

49112057446_1b13fa5ece_z.jpgIMG_20191122_172321 by vasilis poun, on Flickr

 

Ναι τι. Αν κάνεις ζουμ σε φωτογραφία οι 8 στις 10 θα είναι παστέλ. Συν τα υπερτονισμενα και αφύσικα χρώματα. Γενικά fail. Αν είχες περάσει από άλλα κινητά με καλή κάμερα θα καταλάβαινες.

Link to comment
Share on other sites

@punisher24

ωραίες φωτογραφίες στο flickr

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σ ευχαριστώ πολύ

 

Ναι τι. Αν κάνεις ζουμ σε φωτογραφία οι 8 στις 10 θα είναι παστέλ. Συν τα υπερτονισμενα και αφύσικα χρώματα. Γενικά fail. Αν είχες περάσει από άλλα κινητά με καλή κάμερα θα καταλάβαινες.

 

αστο φίλε.. ξεκίνα βλέπε τα δείγματα μου στο flickr και τα κινητά που έχουν περάσει απ τα χέρια μου ώστε να πάρεις κάποια μαθήματα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό να φανταστώ είναι με pro mode...; Mε περαιτέρω ρυθμίσεις ή απλά είναι point and shoot?
Στο αυτόματο με ai off αν αναφέρεσαι στη δική μου

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Στο φωτό από flickr αναφέρομαι... υπάρχει κάποια επεξεργασία τότε; Γιατί είναι πολύ καλές! Δε μπορώ να βγάλω τέτοιες εγώ σε καμία περίπτωση είτε με ΑΙ ον ή οφ..
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ

 

 

αστο φίλε.. ξεκίνα βλέπε τα δείγματα μου στο flickr και τα κινητά που έχουν περάσει απ τα χέρια μου ώστε να πάρεις κάποια μαθήματα

 

http://https//www.flickr.com/photos/184556669@N02/49130371002/in/dateposted-public/

 

Πίστεψε με δεν χρειάζομαι μαθήματα από εσένα ασχολούμαι χρόνια. Και είδα φωτό σου και αμέσως κατάλαβα ποιες είναι από το mate 20 pro η διαφορά φαίνεται κυρίως σε τοπία που φαίνεται ο ουρανός σύννεφα κλπ. Έχουμε βγάλει τα ίδια μέρη. Είναι ωραίες αλλά κάποιες είναι αφύσικες ή αν κάνεις ζουμ είναι παστέλ αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς γιατί φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

http://https//www.flickr.com/photos/184556669@N02/49130371002/in/dateposted-public/

 

 

 

Πίστεψε με δεν χρειάζομαι μαθήματα από εσένα ασχολούμαι χρόνια. Και είδα φωτό σου και αμέσως κατάλαβα ποιες είναι από το mate 20 pro η διαφορά φαίνεται κυρίως σε τοπία που φαίνεται ο ουρανός σύννεφα κλπ. Έχουμε βγάλει τα ίδια μέρη. Είναι ωραίες αλλά κάποιες είναι αφύσικες ή αν κάνεις ζουμ είναι παστέλ αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς γιατί φαίνεται.

Καρντασι όλο κι όλο 2 φωτογραφίες έχω απο το mate που φαίνεται ο ουρανός. Μία επεξεργασμενη στο snapseed και μια raw. Πως κατάφερες να δεις παστελ σε ασυμπίεστο αρχείο;

 

mitsoloc όσες έχω επεξεργαστεί το αναφέρω φίλε μου, φαίνεται και στα exif εξάλλου

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, γνωρίζει καποιος τι πρεπει να κανω ωστε να μου έρχονται ειδοποίησεις απο τα mail? εχω την εφαρμογή outlook και καθε φορα πρεπει να την ανοιγω για να βλέπω οτι εχω mail...

 

 

και επεισης ενα τελευταίο, νομιζω (!), εαν η εφαρμογή instagram ρυθμίζεται σε μαυρο και οχι άσπρη οπως ειναι? στο p20 pro την ειχα γυρισει σε μαυρη, εδω το ψαχνω απο χθες και δεν τα καταφερνω...

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμενα ..6bdee2c5371a44bacf49d6cb45b9c0ed.jpg

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημερα.Ηρθε και σε μενα. Τελικα τι κανουμε για να κατσει καλα. Hard reset,clear cahce ktl;Εχω κατι εφαρμογες μεσα με κωδικους και δεν θελω να τα χασω... Back up πηρα μεσω του HiSuite εκτος απο τις ρυθμισεις.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ρε γσμω..δεν μπορώ να ορίσω τον νόβα ως προεπιλογή ...ακόμη δεν τον φτιάξανε για το 10 ;;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@T-Devil Το outlook λειτουργεί άψογα με τις ειδοποιήσεις. Δες μήπως στις ειδοποιήσεις στο outlook είναι επιλεγμένο το κανένα.

 

@giorgos1966 για αρχή κάνε clear cache. Σβήσε την συσκευή και πάτα ταυτόχρονα power+power up μέχρι να σε βάλει στο recovery menu. Εκεί επιλεγεις καθαρισμός cache και reboot. Λιγη προσοχή εκεί γιατί αν θυμάμαι καλά έχει από πάνω και την επιλογής ολικής διαγραφής τηλεφωνου οπότε τσεκαρε το δίπλα. Δοκιμάζεις πώς πάει η συσκευή και αν δεις ότι έχεις προβλήματα κάνε hard reset.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

946b01c4633395ac0461548f3cba78dd.jpg

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω την 10ρα, ως τώρα όλα καλά φαίνονται! Όχι ότι δεν ήταν και πριν, αλλά λίγο πιο smooth μπορείς να πεις ότι όλα κυλάνε.

Να ρωτήσω μπας και είναι κάνα μικρό bug, στο dark mode, σας βγάζει και σας το συννεφάκι ειδοποιήσεων μέσα στην μαυρίλα? Εννοώ την ειδοποίηση όταν σβήνεις όλα τα παράθυρα και σου λέει πως το κηνητο λειτουργεί στην βέλτιστη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάλεις τη φωτό και κάνεις ζουμ σε αυτή αλλοιώνονται τα χρώματα και είναι λες και βλέπεις ζωγραφιά με λαδομπογια! Ακόμη θυμάμαι πέρσι τέτοια εποχή που το πήρα και πήγα Πάρνηθα για φωτογραφίες, όταν γύρισα σπίτι και τις έβλεπα, πραγματικά δε πίστευα ότι η καλύτερη τότε κάμερα σε smartphone θα έχει τετοιο άθλιο αποτέλεσμα..

 

παστέλ ουδέτερο άκλιτο

 

μαλακό κραγιόν από κιμωλία, χρώμα και νερό που χρησιμοποιείται στη ζωγραφική και παράγει απαλά χρώματα

η ζωγραφική τέχνη της χρήσης των παστέλ

 

(συνεκδοχικά) ένα ζωγραφικό έργο φτιαγμένο με παστέλ

απαλό χρώμα σαν αυτά που παράγονται από παστέλ

 

https://el.m.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CE%BB

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω την 10ρα, ως τώρα όλα καλά φαίνονται! Όχι ότι δεν ήταν και πριν, αλλά λίγο πιο smooth μπορείς να πεις ότι όλα κυλάνε.

Να ρωτήσω μπας και είναι κάνα μικρό bug, στο dark mode, σας βγάζει και σας το συννεφάκι ειδοποιήσεων μέσα στην μαυρίλα? Εννοώ για παράδειγμα την ειδοποίηση όταν σβήνεις όλα τα παράθυρα και σου λέει πως το κινητό λειτουργεί στην βέλτιστη κατάσταση.

Δείτε εδώ https://ibb.co/Z63NfSt

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Τα συννεφάκια τα βγάζει αλλά τα γράμματα είναι άσπρα.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kdxgr
Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

@kdxgr ολη την αλληλογραφία εχω στους λογαριασμούς στο Outlook μεσα απο τις ρυθμίσεις της εφαρμογής, στον τομέα μπαταρία εκκίνηση εφαρμογών ειναι ολα στην αυτοματη διαχείριση, και στις εφαρμογες ειναι ενερφοποιημενο οο ειδοποίησης...

κάπου αλλού θα παίζει καμια ρυθμιση και θα την έχω αλλαξει τωρα που το πηρα το κντ και το εφτιαχνα στα μέτρα μου...

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Ρε γσμω..δεν μπορώ να ορίσω τον νόβα ως προεπιλογή ...ακόμη δεν τον φτιάξανε για το 10 ;;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις ρυθμίσεις, προεπιλογές, ...

Εγώ το έχω nova launcher.

Link to comment
Share on other sites

Πώς απενεργοποιουνε τις προτάσεις που έχει αν τραβήξουμε με το δάχτυλο όρος τα κάτω;; Δεν το θυμάμαι ...είναι πολύ ενοχλητικό..

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς απενεργοποιουνε τις προτάσεις που έχει αν τραβήξουμε με το δάχτυλο όρος τα κάτω;; Δεν το θυμάμαι ...είναι πολύ ενοχλητικό..

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σαν επιλογή στην συσκευή δεν υπάρχει. Μπορείς με adb. Δες εδώ

https://forum.xda-developers.com/mate-20-pro/how-to/how-to-disable-hisearch-guide-t3863411 πως.

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις, προεπιλογές, ...

 

Εγώ το έχω nova launcher.

Όχι δεν το δέχεται ..έχει ένα θαυμαστικό για να δείξει ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να οριςω τον νόβα ως προεπιλογή....

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...