Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@gpx ... Δεν έχεις άδικο, όμως εφόσον η όλη σχεδίαση της συσκευής βασίζεται σε συγκεκριμένες οθόνες-πάνελ Πώς θα συνεχίσει να πουλά η εταιρεία ένα προϊόν που θα έχει ελαττωματική απεικόνιση και πιθανόν λάθος σχεδιασμό?
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαναλέω ας στείλουμε κανένα email η να επικοινωνήσουμε μαζί με τη Huawei Hellas οι έχοντες το πρόβλημα. Θεωρώ πως μαζικες αναφορές θα μας δώσουν την λύση. Γνώμη μου

Εγώ τους έχω στείλει στο facebook μαζί με φωτογραφίες γιατί όταν μίλησα με την εξυπηρέτηση μου είπαν το ποιηματάκι ότι είναι φυσιολογικό λόγω εξαιρετικής ποιότητας της οθόνης LOL

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα με το πάνελ που μπορεί με τον χρόνο να χειροτέρεψει το βασικό είναι να γίνει αντικατάσταση της συσκευής με νέα η επιστροφή των χρημάτων σε περίπτωση που και η δεύτερη έχει πρόβλημα .

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί κάποιος που έχει doa να επιστρέψει το κινητό του στο κατάστημα που το πήρε και να του δώσουν αλλο η να πάρει πίστωση χρήματων λέγοντας απλα οτι η συσκευή μου πρασινιζει;

 

Τωρα κατι τους ειπες. Τους το λες και αυτοι καθονται και κοιτανε την οθονη να πρασινιζει μερα με τη μερα ακομα πιο πολυ. Οταν τους πρασινισει ολοκληρωτικα και θα χρησιμευει μονο για τσοχα για την 21 τωρα που ερχεται πρωτοχρονια ή για subuteo τοτε θα αποφασισουν να κανουν κατι αλλα θα ειναι αργα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση κάνεις και μόνος σου με το doa. Το επιστρέφεις και τέλος. Το θέμα είναι να το διορθώσουν στην επόμενη παρτίδα.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ο μόνος τρόπος να διορθωθεί είναι να αλλάξουν προμηθευτή στης οθόνες που όπως καταλαβαίνεις δεν παιζει......... (θέλει χρόνο) έτσι η σωστή κίνηση θα ήταν ανάκληση συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς τους είπα τους έδειξα φωτογραφίες που το είχα τραβήξει email που είχα στείλει στη HUAWEI που μου είπαν να πάω στο κατάστημα για να μου το αλλάξουν γιατί σας κάνει τόσο εντύπωση?

Δηλαδή μπορεί κάποιος που έχει doa να επιστρέψει το κινητό του στο κατάστημα που το πήρε και να του δώσουν αλλο η να πάρει πίστωση χρήματων λέγοντας απλα οτι η συσκευή μου πρασινιζει;

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς τους είπα τους έδειξα φωτογραφίες που το είχα τραβήξει email που είχα στείλει στη HUAWEI που μου είπαν να πάω στο κατάστημα για να μου το αλλάξουν γιατί σας κάνει τόσο εντύπωση?

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

Πηρες άλλο τελικά;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως είναι δυνατόν να μην πήραν χαμπάρι τόσο καιρό που τα δοκιμάζουν από την ίδια την εταιρεία ή αυτοί που τα πήραν free ότι η οθόνη έχει πρόβλημα; ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ;

Δεν είναι δυνατόν εμείς να το καταλάβαμε από την δεύτερη μέρα κυκλοφορίας και να μην κατάλαβαν τίποτα αυτοί...

Πρόβλημα στην οθόνη είναι ούτε σήμα ούτε μπαταρία ούτε κάμερα...

Και η πρώτη αντίδραση ότι είναι φυσιολογική αυτή η πράσινη απόχρωση στην οθόνη........

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το ποσό μεγάλο και σοβαρό είναι ένα πρόβλημα το φτιάχνουμε πολλές φορές εμείς οι καταναλωτές.

Βλέπεις το ποιο σημαντικό τώρα για τον περισσότερο κόσμο που διαβάζει αυτό το νήμα είναι να κλειστούμε σε ένα δωμάτιο σε απόλυτο σκοτάδι να βάλουμε την φωτεινότητα στο μηδέν και να πάμε στο dialer σε μαύρο φόντο για να αναπαράξουμε το πρόβλημα δηλαδή ότι το γκρι πρασινιζει στις άκρες. Κατά τα άλλα αυτονομία, ταχύτητα ταχυφορτιση, δακτυλικο στην οθόνη και ότι αλλά καλούδια προσφέρει η συκευη είναι μικρότερης σημασίας.

Τα ειπαμε αυτά Θαναση, μη λεμε παλι τα ιδια. Η συσκευή ειτε αρεσει, ειτε όχι, σε καποιους, είναι με ανεση η καλυτερη στην αγορα (και για αρκετους μηνες ακομα). Αν η Huawei χειριστεί σωστα το θεμα και δωσει ολες τις επιλογες στους χρηστες (doa κι αλλαγη με σφραγισμενο ή ακομα κι επιστροφή χρηματων, αν το επιθυμει ο χρηστης), τοτε θα εχει πραξει σωστα. Αν όχι, θα εχει καταφερει να αμαυρωσει τη μεγαλυτερη επιτυχια της, που ξεβρακωσε τον ανταγωνισμο. Για την ωρα εβαλε αυτογκόλ.

 

Κριμα είναι για τους κατοχους που θα ταλαιπωρηθουν μεχρι να καταληξουν στο πως θα κινηθουν (αναλογα με τις προθεσεις της Huawei), αλλα και για εμας τους καταναλωτες, που θα πρεπει να συμβιβαστούμε με υποδεέστερες συσκευες, μεχρι τα επομενα θηρια (s10 κλπ).

Τοσο απλα είναι τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πιο πάνω...

Να και η πρώτη αναφορά από site Ελληνικό https://techblog.gr/mobile/sovaro-provlima-stin-othoni-toy-mate-20-pro-tin-kanei-prasini-stis-akres/

Πηρες άλλο τελικά;

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Edited by donkixoths
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως είναι δυνατόν να μην πήραν χαμπάρι τόσο καιρό που τα δοκιμάζουν από την ίδια την εταιρεία ή αυτοί που τα πήραν free ότι η οθόνη έχει πρόβλημα; ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ;

Δεν είναι δυνατόν εμείς να το καταλάβαμε από την δεύτερη μέρα κυκλοφορίας και να μην κατάλαβαν τίποτα αυτοί...

Πρόβλημα στην οθόνη είναι ούτε σήμα ούτε μπαταρία ούτε κάμερα...

Και η πρώτη αντίδραση ότι είναι φυσιολογική αυτή η πράσινη απόχρωση στην οθόνη........

Αν δεν διαβάζαμε στα φόρουμ το 1/10 θα το είχε καταλάβει, μόνο όσοι έχουν εμφανώς πρόβλημα. Πολλοί δεν έχουν βάλει καν σκούρο φόντο. Επιπλέον στο auto η φωτεινότητα δεν πέφτει τόσο χαμηλά και δεν πρασινίζει.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ πως είναι δυνατόν να μην πήραν χαμπάρι τόσο καιρό που τα δοκιμάζουν από την ίδια την εταιρεία ή αυτοί που τα πήραν free ότι η οθόνη έχει πρόβλημα; ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ;

Δεν είναι δυνατόν εμείς να το καταλάβαμε από την δεύτερη μέρα κυκλοφορίας και να μην κατάλαβαν τίποτα αυτοί...

Πρόβλημα στην οθόνη είναι ούτε σήμα ούτε μπαταρία ούτε κάμερα...

Και η πρώτη αντίδραση ότι είναι φυσιολογική αυτή η πράσινη απόχρωση στην οθόνη........

 

για πολλούς λόγους

1. σχεδόν κανείς δεν βάζει χαμηλό φως (πχ εγώ έχω 60% και πάνω

2. ελάχιστα άτομα βάζουν μαύρο φόντο και black theme (αρκετοί που ξέρω και εγώ μέσα σε αυτούς με όλα μαύρα άπλα γκαβονομαστε )

3. το φαινόμενο στην αρχή είναι ελάχιστο και χειροτερεύει όπως δείχνουν αναφορές (έτσι αν βάλουμε το 1,2 στο παιχνίδι δεν παιζει να το παρατήρησε κάνεις όσο είναι στα χαμηλά το πρόβλημα)

 

όλα αυτά μέχρι το πρόβλημα να φτάσει σε αυτό το επίπεδο εκεί ότι και να έχεις φαίνεται

https://image.ibb.co/mqpwv0/mate20pro-screen-problem1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και τίποτα πιο ευχάριστο, η μπαταρια του είναι απίστευτη

 

Το παρακάτω είναι μόνο με WiFi, Bluetooth ανοιχτό με συνδεδεμένο ρολόι και ακουστικό, τοποθεσία ανοιχτή, αυτόματη φωτεινότητα και ένα 20λεπτο κλήσεις. Με 4G σίγουρα πέφτει πολύ, αλλά έστω κι έτσι είναι.... WOW

7NgbhbV.jpg

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διαβάζαμε στα φόρουμ το 1/10 θα το είχε καταλάβει, μόνο όσοι έχουν εμφανώς πρόβλημα. Πολλοί δεν έχουν βάλει καν σκούρο φόντο. Επιπλέον στο auto η φωτεινότητα δεν πέφτει τόσο χαμηλά και δεν πρασινίζει.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν χρειάζεται και τίποτα περίπλοκες συνθήκες για να το αντιληφθείς.. στο δωμάτιο βράδυ αν έμπαινες στον dialer να κάνεις κλήση κάνει μπαμ.

Ακόμα και την "κουρτίνα" όταν κατέβαζε κάποιος φαίνεται το πρασινακι στο edge της οθόνες.

Και δεν αναφερόμουν στον απλό κόσμο που αγόρασε ένα πολύ καλό κινητό

αλλά στους ανθρώπους που η δουλειά τους είναι να το τεσταρουν είτε αυτοί είναι της ίδιας της εταιρίας είτε unboxers κτλ κτλ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πούμε και τίποτα πιο ευχάριστο, η μπαταρια του είναι απίστευτη

 

Το παρακάτω είναι μόνο με WiFi, Bluetooth ανοιχτό με συνδεδεμένο ρολόι και ακουστικό, τοποθεσία ανοιχτή, αυτόματη φωτεινότητα και ένα 20λεπτο κλήσεις. Με 4G σίγουρα πέφτει πολύ, αλλά έστω κι έτσι είναι.... WOW

7NgbhbV.jpg

Δεν είναι μόνο η μπαταρία του φοβερή είναι όλο το κινητό φοβερό.

Αν δεν γινόταν το πατατράκ με την οθόνη και όποιος έχει να διαθέσει

1049 ευρώ δεν νομίζω να αγόραζε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε ενα απο τα μεγαλυτερα κατάστηματα απο οπου το πήρα και μίλησα με υπευθυνο και τεχνικό!Αρχικά μου είπε δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής για την συσκευή και με διαβεβαίωσε οτι αν επιδινωθει το πρόβλημα μεσα σε 10μερες γινεται αντικατάσταση και μετά λογικα το αναλαμβάνει η εταιρία να το αλλάξει!Με τον τεχνικο που μίλησα μου είπε οτι απο τις φωτο που μου δείχνεις βλεπω οτι απο την θερμοκρασία αποκολατε το πάνελ και γινεται αυτό.οποτε μου λεει βάλτο να δουλεύει μερα νύχτα (αν ειναι εφικτό) το κινητό σε βίντεο και φορτίσεις ώστε να δουμε αν θα στο κανει.αυτα τα νέα!
...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε ενα απο τα μεγαλυτερα κατάστηματα απο οπου το πήρα και μίλησα με υπευθυνο και τεχνικό!Αρχικά μου είπε δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής για την συσκευή και με διαβεβαίωσε οτι αν επιδινωθει το πρόβλημα μεσα σε 10μερες γινεται αντικατάσταση και μετά λογικα το αναλαμβάνει η εταιρία να το αλλάξει!Με τον τεχνικο που μίλησα μου είπε οτι απο τις φωτο που μου δείχνεις βλεπω οτι απο την θερμοκρασία αποκολατε το πάνελ και γινεται αυτό.οποτε μου λεει βάλτο να δουλεύει μερα νύχτα (αν ειναι εφικτό) το κινητό σε βίντεο και φορτίσεις ώστε να δουμε αν θα στο κανει.αυτα τα νέα!

 

δεν είναι θερμοκρασία είναι κλασσική απώλεια του οργανικού υλικού της οθόνης λόγο κακής κατασκευής (το είχαν διάφορα κινητά αλλά σε μικρότερό βαθμό όπως το v20/v10 σε χειρότερο βαθμό g flex 1/2

το ειχαν και samsung σε ένα βαθμό s2 και κάποια note 1 αλλά μετα άλλαξε διαδικασία κατασκευής και δεν το είχαν ξανά (βεβαία αυτο ανέβασε την τιμή αρκετά)

και ναι η θερμοκρασία θα το επιδεινώσει (οχι πάντα αλλά πολύ συχνά)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε ενα απο τα μεγαλυτερα κατάστηματα απο οπου το πήρα και μίλησα με υπευθυνο και τεχνικό!Αρχικά μου είπε δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής για την συσκευή και με διαβεβαίωσε οτι αν επιδινωθει το πρόβλημα μεσα σε 10μερες γινεται αντικατάσταση και μετά λογικα το αναλαμβάνει η εταιρία να το αλλάξει!Με τον τεχνικο που μίλησα μου είπε οτι απο τις φωτο που μου δείχνεις βλεπω οτι απο την θερμοκρασία αποκολατε το πάνελ και γινεται αυτό.οποτε μου λεει βάλτο να δουλεύει μερα νύχτα (αν ειναι εφικτό) το κινητό σε βίντεο και φορτίσεις ώστε να δουμε αν θα στο κανει.αυτα τα νέα!
Τι δουλειά έχει ο τεχνικός του καταστήματος να σου πει ότι μπορεί να είναι αυτό ή το άλλο και τι να κάνεις για να γίνει χειρότερα η οθόνη σου;

Και τι είσαι εσύ πειραματόζωο;

 

Απλά δεν έχουν συσκευές για αντικατάσταση και για να μην το επιστρέψεις σου λένε κρατά το 10 μέρες και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τον φώναξε ο υπευθυνος και στην ουσία τα είπε για να προλάβουμε το doa!τελοσπαντων εγω είδα οτι ενδιαφερθηκαν τωρα απο κει και πέρα το ανέφερα μπας και βοηθήσω κάποιους να το κάνουν σαν τεστ.
...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

ο μόνος τρόπος να διορθωθεί είναι να αλλάξουν προμηθευτή στης οθόνες που όπως καταλαβαίνεις δεν παιζει......... (θέλει χρόνο) έτσι η σωστή κίνηση θα ήταν ανάκληση συσκευής

 

Μαζί σου... αυτό περιγράφω κι εγώ πιο πίσω... ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για ποια αλυσίδα μιλάμε;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Τον φώναξε ο υπευθυνος και στην ουσία τα είπε για να προλάβουμε το doa!τελοσπαντων εγω είδα οτι ενδιαφερθηκαν τωρα απο κει και πέρα το ανέφερα μπας και βοηθήσω κάποιους να το κάνουν σαν τεστ.
Άμα σε κάλυψε...Εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα σχόλιο στο Fb και το παραθέτω :

 

<<Οι χρήστες αναφέρουν ότι το πρόβλημα εμφανίζεται στα Mate 20 Pro που έχουν οθόνη κατασκευασμένη από την LG ενώ όσα έχουν οθόνη από την εταιρεία BOE δεν παρουσιάζουν το παραμικρό. Υπάρχουν χρήστες που αναφέρουν ότι η εμφάνιση του πράσινου χρώματος γίνεται όλο και πιο έντονη όσο περνάνε οι μέρες και ενδεχομένως να έχει να κάνει με την κόλλα που χρησιμοποιεί η Huawei στην οθόνη, με τους κατόχους των Mate 20 Pro να έχουν ήδη φτιάξει το hashtag #gluegate. >>

 

 

Ακόμα και hashtag φτιάξαμε !

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην υπαρξει και συνεχεια γιατι θα παει ολο πατο!οσο για τα lg panels νομιζω εδω στην ελλαδα πρεπει να ειναι ολα με το πανελ αυτο!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Άρα θέμα με την κόλλα στο πάνελ λόγω την θερμοκρασίας φαντάζομαι κάτι παίζει .
Link to comment
Share on other sites

ο μόνος τρόπος να διορθωθεί είναι να αλλάξουν προμηθευτή στης οθόνες που όπως καταλαβαίνεις δεν παιζει......... (θέλει χρόνο) έτσι η σωστή κίνηση θα ήταν ανάκληση συσκευής

το θεμα ειναι να μην υπαρξει και συνεχεια γιατι θα παει ολο πατο!οσο για τα lg panels νομιζω εδω στην ελλαδα πρεπει να ειναι ολα με το πανελ αυτο!

 

Πιασ τ αυγο και κουρευτο δηλαδή αν ολες οι παρτίδες Ελλάδα ειναι με LG panel.

καθαρά θεμα ζαριά τι σου κατσει και τι οχι και ακομα και στην περίπτωση που σου τυχει καλο panel δεν ξερεις αν στην πορεία σου βγάλει το πρόβλημα:X

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...