Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι πιστολάκι. Δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία να θερμαίνεις τη συσκευή με κίνδυνο να ξεραθεί η κόλλα.

 

Σακούλα με ρύζι και κλείσιμο για αρκετή ώρα ώστε να φύγει η υγρασία φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πιστολάκι. Δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία να θερμαίνεις τη συσκευή με κίνδυνο να ξεραθεί η κόλλα.

 

Σακούλα με ρύζι και κλείσιμο για αρκετή ώρα ώστε να φύγει η υγρασία φυσικά.

Δεν ειπαμε να το καψει,καθε 30 δευτερα το περνεις να κρυωσει και μετα παλι.

Δεν νομιζω να σηκωσει περισσοτερη θερμοκρασια απο μια ωρας παιχνιδι ή χρησης ωστε να στεγνωση η κολλα που λες.

Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και εγραψα οτι εκανα στην δικια μου συσκευη που ηταν καθόλα αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυνε τη υποδοχή κάτω από τρεχούμενο νερό βρύσης και φυσά τη δυνατά με το στόμα. Θα το αφήσεις αρκετή ώρα και θα επανέλθει. Έτσι του είχα κάνει όταν είχε πέσει σε πεζοδρόμιο με νερό

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την ομαδα.εχω το εξης προβλημα.πριν καιρο ειχα κατεβασει και εγκαταστησει μεσω odin G955FXXU1AQJ5 nougat 7 απο sammobile ειχα βαλει και twrp εκανα και backup και δουλευε μια χαρα.πριν δυο μερες αποφασισα απο περιεργεια να εγκαταστησω oreo 8.το εγκατεστησα και ολα οκ.τωρα ομως θελω να γυρισω πισω στην εκδοση που ειχα κανει και το backup και ενω περναω τα αρχεια μεσω odin μου πεταει μνμ fail συνεχεια.ενω στην οθονη του κινητου μου βγαζει με κοκκινα γραμματα fail bootloader rev.check fail device 2 binary 1 και δε μπορω να το εγκαταστησω.τι πρεπει να κανω?αν μπορει καποιος να μου δωσει καποια λυση...ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου εαν έβαλες από τις τελευταίες ρομ oreo δεν μπορείς να ξανα γυρίσεις σε nougat. Η Samsung άλλαξε τον bootloader σε βερσιον 2 από 1 που είχε η nougat.

Ξανά πέρασε την oreo με odin και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια!!! Είμαι χρήστης ενός galaxy s6 εδω και περιπου 3,5 χρονια! Ξαφνικα το κινητο αρχισε να μου κλεινει μονο του με μπαταρια 40% (πολλες φορες και 50 και 60%)!! Προσπαθησα να κανω calibrate τη μπαταρια με το να την αδειασω και μετα να τη φορτισω με κλειστο το κινητο και τιποτα. Οταν ανοιγω πολλες εφαρμογες μαζι ή ανοιγοκλεινω πολλες μου κανει shut down. Θελει να αλλαξω μπαταρια ή μηπως φταιει κατι αλλο; Προσφατα αλλαξα φορτιστη. Αυτος που πηρα δεν πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας! Μηπως αυτος προκαλεσε βλαβη ή οχι; Και αν ναι τι μπορώ να κανω; Ευχαριστω πολυ σε οποιον βοηθησει!! Edited by blackwolf_m24
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!! Είμαι χρήστης ενός galaxy s6 εδω και περιπου 3,5 χρονια! Ξαφνικα το κινητο αρχισε να μου κλεινει μονο του με μπαταρια 40% (πολλες φορες και 50 και 60%)!! Προσπαθησα να κανω calibrate τη μπαταρια με το να την αδειασω και μετα να τη φορτισω με κλειστο το κινητο και τιποτα. Οταν ανοιγω πολλες εφαρμογες μαζι ή ανοιγοκλεινω πολλες μου κανει shut down. Θελει να αλλαξω μπαταρια ή μηπως φταιει κατι αλλο; Προσφατα αλλαξα φορτιστη. Αυτος που πηρα δεν πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας! Μηπως αυτος προκαλεσε βλαβη ή οχι; Και αν ναι τι μπορώ να κανω; Ευχαριστω πολυ σε οποιον βοηθησει!!

 

Σίγουρα μετά από 3μιση χρόνια υπάρχει φθορά στην μπαταρία και συμβαίνει στα περισσότερα smartphone!! Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι χάλασε σε συνδυασμό με τον καινούριο φορτιστη!! Τι εννοώ, ότι ο παλιός ο δικός του που είχες λόγω καλωδίου συνήθως (κατά 90%) δεν σου έπιανε το quickcharge είχε χαλάσει δηλαδη το καλωδιο και φορτιζε σε 2+ ώρες, και όταν άλλαξες φορτιστή να έβγαζε τα 9V που θέλει για το quickcharge και ίσως εκεί που ήταν στα τελευταία της η μπαταρία να την ζορισες παραπάνω (πες τι φορτιστη έβαλες για να το φορτισεις)!! Πάντως για 3μιση χρόνια καλά σε έβγαλε εμένα κοντά στα 2 χρόνια μου τα έκανε αυτά!! Κατά 95% είναι μπαταρία να ξέρεις αλλά αν θες να είσαι σίγουρος δοκίμασε και με άλλον φορτιστη και δοκίμασε να κάνεις και factory reset μήπως φτιάξει!! Αλλιώς σε επίσημο εξουσιοδοτημενο σέρβις για αλλαγή μπαταριας!! Εγώ στην Πάτρα έδωσα 48 για αλλαγή! Εχω ακούσει εδώ στο φορουμ 50 και 60 ευρώ!! Οπότε κάπου εκεί υπολόγισε από 48-60!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο υποψιαζομαι και γω φιλε μου!! Η μπαταρια καπουτ!! Οποτε σημερα το πηγα στο σερβις γιατι μου εκλεινε στα 80% και μου ειπαν γυρω στα 50 μ6 60 οπως τα λες εσυ. Οσον αφορα τον φορτιστη..το καλωδιο αλλαξα μονο αλλα δε θυμαμαι εταιρια..παντως τον πηρα με 6 ευρω. Ενας φιλος δηλαδη μου τον εδωσε μεχρι να παω να παρω της samsung!! Βλακια εκανα μαλλον...τελος παντων ευχαριστω πολυ που μου ειπες τη γνωμη σου!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα...καλησπερα...παιδια να ρωτησω κατι...εχει παρει κανενας την ενημερωση ιουλιου η κατευθειαν πηγαμε στου αυγουστου...γιατι ειδα οτι καποιες χωρες πηραν κανονικα ιουλιου και μετα αυγουστου...πχ γερμανια...εμεις εδω στην ελλαδα EUR....τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Κάτοχος ενός unrooted και απείραχτο γενικά S6.

Eδω και λίγο καιρό δυστυχώς εχει κολλήσει στο Διαμόρφωστη USB:Φόρτιση τηλεφώνου.

Εικονικά γυρνάει στο MTP αλλά δεν ισχύει πραγματικά. Δεν βλέπει την συσκευή κανένας από τους 3 υπολογιστές που την έβλεπαν πρόσφατα.

τι μπορεί να συμβαίνει;

-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...καλησπερα...παιδια να ρωτησω κατι...εχει παρει κανενας την ενημερωση ιουλιου η κατευθειαν πηγαμε στου αυγουστου...γιατι ειδα οτι καποιες χωρες πηραν κανονικα ιουλιου και μετα αυγουστου...πχ γερμανια...εμεις εδω στην ελλαδα EUR....τιποτα...

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s9/SM-G960F/EUR/download/G960FXXU2BRGA/230085/

 

Αυγούστου.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης παρατήρησα ότι δεν βλέπει και καμία σύνδεση με mini usb, πχ στικάκι ή οτιδήποτε άλλο...
-Galaxy S6-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

ΕΧΩ πρόβλημα με τη οθόνη μου αφήνει κάτι σαν σκιά κάτω στα κουμπιά.

Όταν τα απενεργοποιώ φαίνονται ακόμα εκεί αλλά σαν μια ροζ σκιά επίσης έχω πάλι μια παρόμοια σκιά κατακόρυφα και κάθετα στο κινητό.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ξέρετε κάποιο fix!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι γίνεται με την υποδοχή Micro usb σου ή το καλωδιο σου!! Πήγαινε το σε κάποιο σέρβις να το δούνε μην το αφήνεις μπορεί να έχει φύγει κάποιο pin-ακι και να σου κάνει βραχυκυκλωμα!! Πριν το πας όμως εγώ θα έκανα τα εξής:

 

1)Καθαρισμό θύρας Micro usb

2)Άλλο καλώδιο

3)back up των αρχείων μέσω τοπικού δικτύου(δοκίμασε την εφαρμογή airdroid)

4)Δοκίμασε να δεις αν σε download mode περνάει την έκδοση που έχει το κινητό σου πιστεύω ότι αν δεν δουλεύει η θύρα δεν θα στο εμφανίζει καν συνδεδεμένο, δεν έχεις να χάσεις κάτι όμως

5)Format(Volume+ & powerbutton & homebutton) για να μπεις στο recovery.......αν πάλι δεν φτιάξει τότε δεν γλιτώνεις το 6

6)Service για αλλαγή θύρας

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

ΕΧΩ πρόβλημα με τη οθόνη μου(s8) αφήνει κάτι σαν σκιά κάτω στα κουμπιά.

Όταν τα απενεργοποιώ φαίνονται ακόμα εκεί αλλά σαν μια ροζ σκιά επίσης έχω πάλι μια παρόμοια σκιά κατακόρυφα και κάθετα στο κινητό.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ξέρετε κάποιο fix!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις burn in στην οθόνη. Πήγαινε το στο επίσημο σέρβις δεν είναι να κάνεις κάτι από μέρους σου μόνος σου

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Έχω το s7 edge εδώ κ 8 μήνες.

Πριν μερικές μέρες λοιπόν άρχισε η οθόνη να αναβοσβήνει αρχικά ενώ δουλευε κανονικα το τηλέφωνο κ έπειτα μέσα στη μέρα να μήν μπορώ πλέον να διακρίνω την αρχική οθόνη αλλά μονο μια λάμψη που αναβόσβηνε. Η οθόνη δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά ουτε έχει χτυπηθεί το τηλέφωνο. Το εστειλα στο service Samsung στο Ηρακλειο Κρήτης που μένω κ μου είπαν ότι έχει σπάσει η οθονη κ ότι δεν με καλύπτει η εγγύηση. Ρωτησα τον τεχνικό κ μου είπε ότι δεν το άνοιξε για να δει οτι όντως εχει σπασει καθως εξωτερικά δεν φαινεται κατι. Μπορεί κάποιος τεχνικός να διακρίνει ότι έχει σπάσει η οθόνη όπως ισχυρίζονται εαν δεν το ανοίξει? Υπαρχει περίπτωση να κάνει λάθος κ να είναι πρόβλημα μητρικής η κατι αλλο? Ξέρει κανείς αν γενικά παρουσιαζεται αυτη η βλαβη σε αυτο το μοντέλο? Τι βλάβη μπορεί να είναι?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι καθαρά εσοτερικω σπάσιμο (το βλέπουμε συχνά στο service) λόγο της τεράστιας ευαισθησίας στης amoled οθόνες δεν είναι τπτ να το σπάσεις εσωτερικά ένα τράνταγμα ένα πάτημα μπορεί να την καταλήξει έτσι (δεν θέλει δλδ και ιδιαίτερη προσπάθεια)

Μητρική σχεδόν αδύνατο να κάνει αυτά, το μόνο που μπορείς να κάνεις (μήπως και το περάσουν στην εγγύηση αν έχεις ακόμη) είναι στο επίσημο στην Αθήνα μήπως και την περάσουν χαριστικά (καμία φορά το κάνουν αν συσκευή είναι άψογη)

Αν δεν έχει εγγηηση άστο οθόνη έχει ενα βαρβάτο κόστος 300 ευρώ περίπου

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα μας,

Μιας και έχουμε έναν εκπρόσωπο της εταιρείας στο Forum θα ήθελα να πω τα εξής για το νέο μου απόκτημα S9+, που λογικά έχουν εφαρμογή σε όλα τα μοντέλα της εταιρείας. Αν χρειάζεται να μεταφερθεί το νήμα, πείτε μου.

 

Θέματα:

1) Δεν βλέπεις την στάθμη της μπαταρίας του Bluetooth ακουστικού. Γίνεται σε πολλές εταιρείες, δυστυχώς όμως όχι στην Samsung, ή τουλάχιστον δεν το έχω βρει.

2) Σχετικά με sms:

a. ΔΕΝ μπορείς να γράψεις ΠΡΩΤΑ το sms και μετά να προσθέσεις τους παραλήπτες. Πράγμα που δημιουργεί πολλά προβλήματα, τουλάχιστον για εμένα.

b. Αν έχεις βάλει ένα X παραλήπτη για να στείλεις sms και ενώ το έχεις γράψει θες να προσθέσεις ακόμη έναν ή να διαγράψεις έναν παραλήπτη (αν έχεις πάνω από 1 παραλήπτη)…τότε όταν πατάς το «ΕΝΑΡΞΗ» σε βγάζει σε ΚΕΝΟ ΣΜΣ. Αυτό είναι μεγάλο BUG.

3) Σε άλλες εταιρείες (π.χ. LG), όταν πλησιάζει η γιορτή ή τα γενέθλια που έχεις καταχωρημένα…...σου βγάζει ενημέρωση όταν τους καλείς ή όταν σε καλούν…Π.χ. Γενέθλια σε 2 ημέρες. Είναι πολύ καλό feature.

4) Πρόγραμμα συγχρονισμού με OUTLOOK EXPRESS, όπως παλιά. Δυστυχώς από παλιά έκδοση του KIES χάθηκε η δυνατότητα συγχρονισμού με το εν λόγω λογισμικό. Τώρα κάνω χρήση του https://www.fjsoft.at/en/ My Phone Explorer και βολεύομαι, αλλά θα προτιμούσα να έχω επίσημο λογισμικό. Το μόνο μείον είναι ότι ΔΕΝ κάνει αντιστοίχιση όλων των πεδίων του Outlook με τα Android.

 

Ελπίζω να πάρουμε απαντήσεις και κυρίως να δούμε υλοποίηση λύσεων…. Διότι το παρελθόν έχει δείξει ότι απλά υπάρχει απάντηση χωρίς ουσία.

 

 

Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

σε Samsung Galaxy S8+ στο "παρασκήνιο" εμφανίζεται το πληκτρολόγιο ή κάποια προηγούμενη εφαρμογή που είχα ανοιχτή.

Δε ξέρω αν υπάρχει κάποιος ορισμός για αυτό το πρόβλημα.

Ποιό αναλυτικά ανοίγω πχ την εφαρμογή του Google και βλέπω απο πίσω ίχνος του πληκρολογίου ή του facebook.

Καμιά ιδέα τι να κάνω?

(έχω ήδη δοκιμάσει system restore)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας..εδω και λιγο καιρο παρατηρησα στο samsung s8+ το εξης με την καταναλωση μπαταριας.Στην εξοικονομηση ενεργειας με κλειστα wifi data gps παντα σε αναμονη και σε διαστημα 8 ωρων περιπου εβλεπα καταναλωση μπαταριας 5-6 % .ενω σε αντιθεση στην μεγαλη εξοικονομηση ενεργειας με κλειστα wifi χαμηλη φωτεινοτητα και αναλυση στο ελαχιστο, να λειτουργει δηλαδη μονο σαν τηλεφωνο η καταναλωση παλι σε διαστημα 8 ωρων ητανε 2-3%.τωρα ξαφνικα βλεπω καταναλωση 12% για τις ιδιες ωρες.τι να συμβαινει?δεν εχω αλλαξει κατι στο τηλ μου ουτε εχω βαλει καποια καινουρια εφαρμογη..οπως το ειχα στησει παντα.
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως προβλημα στην οθονη ειναι αυτο,δηλαδη δε φταιει καποια εφαρμογη

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...