Jump to content

Αγορά Smartwatch


dipl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

 

σκέφτομαι να αγοράσω smartwatch γύρω στα 300-350€.

Να πάρω το Samsung Galaxy Watch 46mm, να περιμένω για το Huawei Watch GT ή προτείνετε να αγοράσω/περιμένω κάποιο άλλο;

Επίσης, δεν έχω εμπειρία με smartwatches και το Tizen του Galaxy Watch με αποτρέπει κάπως, να προτιμούσα κάτι με Wear OS;

Ευχαριστώ.

Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

σκέφτομαι να αγοράσω smartwatch γύρω στα 300-350€.

Να πάρω το Samsung Galaxy Watch 46mm, να περιμένω για το Huawei Watch GT ή προτείνετε να αγοράσω/περιμένω κάποιο άλλο;

Επίσης, δεν έχω εμπειρία με smartwatches και το Tizen του Galaxy Watch με αποτρέπει κάπως, να προτιμούσα κάτι με Wear OS;

Ευχαριστώ.

 

Για ποιο λόγο θα το χρησιμοποιείς; Το ρωτάω γιατί τα smartwatches το λειτουργικό που χρησιμοποιούν δεν είναι τόσο σημαντικό γιατί οι εφαρμογές δεν είναι τόσο σημαντικές.

Θα σου πρότεινα να περιμένεις λϊγο γιατί θα βγουν αρκετά νέα τους επόμενους μήνες που σημαίνει πως θα πέσουν και οι τιμές των υπάρχοντων. Πάντως κάτι πολύ καλύτερο από το νέο Galaxy δύσκολα θα βγει, ίσως το Huawei Watch GT που υπόσχεται πολύ καλή διάρκεια μπαταρϊας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω πως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Android smartwatch. Όλα πάντως φαίνεται να υποφέρουν από μπαταρία, με το Huawei να φαίνεται πως θα παρουσιάσει βελτιώσεις, αλλά από το φαίνεται μέχρι το θα γίνει υπάρχει απόσταση.

 

Εγώ έχω ένα Amazfit Bip, το οποίο το χρησιμοποιώ για να βλέπω ειδοποιήσεις από εφαρμογές μηνυμάτων και ημερολογίου του κινητού μου, να βρίσκω το κινητό μου και για καταγραφή βημάτων. Πηγαίνω και για τρέξιμο αλλά δεν με βοηθάει γιατί η καταγραφή παλμών του είναι μέτρια και κυρίως δεν μπορείς να ακούσεις μουσική από αυτό. Κατά τα άλλα όμως το μόνο που ίσως μου λείπει είναι να μπορώ να δω το όνομα του τραγουδιού που παίζει το κινητό μου, δηλαδή δεν μου λείπει κάτι φοβερό. Βλέπω τις εφαρμογές που έχει το Apple Watch για task managers, σημειώσεις, παιχνίδια, μετάφραση κλπ και με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Όλα αυτά τα κάνω καλύτερα με το κινητό μου που το έχω πάντα μαζί μου.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα να φορτίζεις το κινητό σου κάθε 2-3 μέρες, ανάλογα με τη χρήση σου, το Samsung Galaxy Watch θα σε υπερκαλύψει. H Samsung έχει και αρκετές εφαρμογές στο Tizen Store. Εναλλακτικές που θα σου πρότεινα να κοιτάξεις, πέρα από το επερχόμενο Huawei:

-Garmin Vivoactive Music. Τα Garmin δεν έχουν την καλύτερη οθόνη πάντα αλλά έχουν καλή διάρκεια μπαταρίας, φτάνεις την εβδομάδα άνετα, και ένα ικανοποιητικό οικοσύστημα εφαρμογών. Η εφαρμογή της Garmin για Android θεωρείται πολύ καλή. Το συγκεκριμένο έχει και τη δυνατότητα αποθήκευσης μουσικής και σύντομα λέγεται πως θα έχει και εφαρμογή του Spotify

-Amazfit Stratos. Καλή ποιότητα κατασκευής, καλή διάρκεια μπαταρίας στο 5ήμερο και πολύ πλήρες για άθληση. Δεν έχει πολλές εφαρμογές και το Mi Fit, η εφαρμογή του για Android, δεν είναι κορυφαία. Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι εφαρμογές αξίζει μια ματιά.

-Tickwatch Pro: Μπορείς να το βρείς στο Amazon.co.uk, το φθηνότερο Android Wear κινητό, με λίγο καλύτερη διάρκεια μπαταρίας από το Galaxy.

 

Το σημαντικότερο είναι βέβαια να σου αρέσει εμφανισιακά, γιατί πάνω από όλα το ρολόι είναι κόσμημα! Καλή αγορά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

egv θα σου προτεινα να περιμένεις μεχρι τα Χριστούγεννα που θα αρχίσουν να βγαινουν τα μοντέλα με το νέο chipset της Qualcomm. Ολα τα ρολογια μεχρι τωρα εχουν τον παλιο 2100 snapdragon, πριν αρκετο καιρό ανακοίνωσε η εταιρεία οτι θα λανσάρει τον 3100 που θα φερει αρκετα καλύτερη απόδοση.

 

Κι εγω ήθελα να ανανεώσω το LG WATCH URBAN (πολύ καλό παρεμπιπτόντως; σκυλί) αλλά ειπα να περιμένω και να μη παρω ρολόι καινούργιο μεν, αλλά με διετίας επεξεργαστή δε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδιά έχουμε τίποτα νεότερα σχετικά με τα νέα μοντέλα?

 

To Huawai gt 2 μπορείς να απαντήσεις και σε τηλεφωνική κλήση και υπόσχεται μεγάλη διάρκεια σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy active 2

Απόλυτα ευχαριστημένος και ειδικά απο την μπαταρια του.Κομψο και πανέμορφο.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα.Ψαχνω ένα Smartwatch και γω με τη σειρά μου...Δεν είμαι απαταιτητικος χρήστης ούτε θα ξενερώσω άμα δεν έχει ακριβώς τις μετρήσεις,θα ήθελα τουλάχιστον τα βήματα να τα μετράει σωστά αντε και κανένα τρέξιμο,δεν κάνω κάτι παραπάνω.Θα το ήθελα πιο πολύ για απλή χρήση δηλαδή και όχι γυμναστικής.Θα με βόλευε κάτι σε Samsung,το active 2 θα ήταν καλό για τη δική μου χρήση;
Link to comment
Share on other sites

Δες Huawei GT2 (και το GT έχει φοβερή τιμή τώρα με λίγες διαφορές με το 2!) και το αντίστοιχο της honour. Καταπληκτική μπαταρία όλα, εμφάνιση και αξίοπιστα σε μετρήσεις fitness και notifications. Γενικά all around value for money.
Link to comment
Share on other sites

Δες Huawei GT2 (και το GT έχει φοβερή τιμή τώρα με λίγες διαφορές με το 2!) και το αντίστοιχο της honour. Καταπληκτική μπαταρία όλα, εμφάνιση και αξίοπιστα σε μετρήσεις fitness και notifications. Γενικά all around value for money.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα μεγάλη έρευνα και πήρα το Galaxy active 2 μιας και έχω και το S20 plus να το κουμπώσω εκεί.Πολυ καλό με μοναδικό ψεγάδι την αυτονομία σε σχέση με τα άλλα 2 που πρότεινες...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα μεγάλη έρευνα και πήρα το Galaxy active 2 μιας και έχω και το S20 plus να το κουμπώσω εκεί.Πολυ καλό με μοναδικό ψεγάδι την αυτονομία σε σχέση με τα άλλα 2 που πρότεινες...

 

Μεγειά! Καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι νωρίς ακόμη και φαντάζομαι ότι θα το "σκαλίζεις" όλη την ώρα για να το μάθεις, τι αυτονομία σου δίνει; Και με τι χρήση; Ποιες οι εντυπώσεις σου μέχρι τώρα; Το 44mm πήρες ή το πιο μικρό;
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά... Το 44αρι πήρα,το ρολόι είναι εξαιρετικό.Ωραια οθόνη άνετα βλέπω κάτω από τον ήλιο επειδή δουλεύω όλη μέρα στο δρόμο,πολύ καλό ηχείο μιλάς κανονικα ακούς σε ακουνε... Δεν έχω προλάβει να δω όλες τις δυνατότητες που έχει.Με κανονική προς έντονη χρήση όμως μετά την πρώτη φόρτιση μου έβγαλε 3 μερες ακριβώς.Θα ήθελα ένα κλικ παραπάνω σε αυτό το κομμάτι αλλά οκ.
Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες εννοείς φαντάζομαι ότι και το βράδυ θα είναι ανοιχτό, τρία 24ωρα δηλαδή. Δεν είναι και τόσο κακή η αυτονομία του, ειδικά αν λες ότι κάνεις κανονική προς έντονη χρήση.

Σε ρωτώ γιατί στα περισσότερα reviews που διαβάζω μιλάνε για 1,5-2 μέρες το πολύ αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες εννοείς φαντάζομαι ότι και το βράδυ θα είναι ανοιχτό, τρία 24ωρα δηλαδή. Δεν είναι και τόσο κακή η αυτονομία του, ειδικά αν λες ότι κάνεις κανονική προς έντονη χρήση.

Σε ρωτώ γιατί στα περισσότερα reviews που διαβάζω μιλάνε για 1,5-2 μέρες το πολύ αυτονομία.

 

Είναι τι χρήση κάνεις...Εγω δεν το έχω δουλέψει ακόμα για γυμναστική πχ αλλά κάνω αρκετές κλήσεις την μέρα πάνω στον δρόμο και έρχονται ειδοποιήσεις μηνύματα κλπ...Οπότε ίσως να μην κάνω προς βαριά χρήση απλά για τα δικά μου δεδομένα βγάζει οριακα 3 μερες.Απλα όταν λέω θα ήθελα το κάτι παραπάνω εννοώ πχ σαν το Huawei GT 2 που ξεφεύγει πολύ σε αυτονομία... Οκ δεν ζητάω τόσες μέρες προφανώς αδύνατο

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό θα ήταν το τέλειο! :)

Να το χαρείς φίλε μου, καλορίζικο!

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

honor watch magic 2. το πηρα για την αυτονομια. πηρα το 46μμ

χαλαρα μια βδομαδα. ακριβως ιδιο με το huawei .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...