Jump to content

384 --->512 απο τον ΟΤΕ!!!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest valeria

Εννοείς φαντάζομαι στα πόσα μένει σταθερό για αρκετή ώρα,όταν λες κλειδώνει έτσι;Η αλήθεια είναι ότι μένει στα 361 σταθερό για κάμποσο,αλλά μετά ξαναανεβαίνει και ξαναγυρνάει εκεί και ξανά και ξανά...Τώρα κάνω download ένα

album από το ellinadiko.com και κάποια στιγμή ψάχνοντας τις σελίδες το μάτι μου έπεσε στο du meter και εκείνη τη στιγμή έπιασε 643 :wacko: Εδώ που τα λέμε μου κάνει εντύπωση ακόμη και το 361 γιατί πριν λίγο καιρό έπιανα μέχρι 270-280 το πολύ...Τι να πω δεν ξέρω ίσως να τρελάθηκε το modem,αλλά όντως βλέπω διαφορά η σύνδεση παραπετάει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγαινε στη σελίδα του modem σου (αν έχεις Alcatel είναι η http://10.0.0.138) και πες μας σε τι ταχύτητα έχει συνδεθεί το modem σου.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φαντάζομαι στα πόσα μένει σταθερό για αρκετή ώρα,όταν λες κλειδώνει έτσι;Η αλήθεια είναι ότι μένει στα 361 σταθερό για κάμποσο,αλλά μετά ξαναανεβαίνει και ξαναγυρνάει εκεί και ξανά και ξανά...Τώρα κάνω download ένα

album από το ellinadiko.com και κάποια στιγμή ψάχνοντας τις σελίδες το μάτι μου έπεσε στο du meter και εκείνη τη στιγμή έπιασε 643 :wacko: Εδώ που τα λέμε μου κάνει εντύπωση ακόμη και το 361 γιατί πριν λίγο καιρό έπιανα μέχρι 270-280 το πολύ...Τι να πω δεν ξέρω ίσως να τρελάθηκε το modem,αλλά όντως βλέπω διαφορά η σύνδεση παραπετάει!

 

Ennoeis tin taxutita pou sundeesai, etsi?

Me posa(kbps) katebazes otan sindethikes me 643Kbps?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Πήγαινε στη σελίδα του modem σου (αν έχεις Alcatel είναι η http://10.0.0.138) και πες μας σε τι ταχύτητα έχει συνδεθεί το modem σου.
Alcatel έχω,μπήκα στη σελίδα εννοείς να σας πω εκεί που λέει kBytes Tx/Rx;αν ναι εκεί γράφει 248229 / 514312 και εκεί που λέει Bandwidth Up/Down (Kbit/sec) γράφει 128 / 384
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ennoeis tin taxutita pou sundeesai, etsi?

Me posa(kbps) katebazes otan sindethikes me 643Kbps?

Δεν κατάλαβα τι εννοείς,δεν είμαι βλέπεις και εξπέρ σε ταχύτητες και τέτοια,απλά έχω βάλει το du meter και τσεκάρω συνεχώς πως πάει όταν κατεβάζω διάφορα.Παλιά σερνόταν διαρκώς,και είχα απογοητευτεί εντελώς,και εδώ και λίγες μέρες παρατήρησα ότι το ψάξιμο στις σελίδες γίνεται τάχιστα και ότι όταν κατεβάζω albums από το site που ανέφερα πριν αντί να τα κατεβάσω σε περίπου ένα 20λεπτο κατεβαίνει πλέον αρκετά πιο γρήγορα..Τι εννοείς την ταχύτητα που συνδέομαι,έχει διαφορά από αυτήν που κατεβάζω;
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Eπειδή έχω μια υποψία ότι κάτι παίζει ειδικά με το ellinadiko πάω να κατεβάσω σε κανένα άλλο site και θα επανέλθω να πω.Όποιος είναι μέλος στο ellinadiko,και έχει dsl αν μπορεί ας δοκιμάσει να μπει να δει τι ταχύτητες πιάνει όταν κατεβάζει!
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχω μια υποψία ότι κάτι παίζει ειδικά με το ellinadiko πάω να κατεβάσω σε κανένα άλλο site και θα επανέλθω να πω.Όποιος είναι μέλος στο ellinadiko,και έχει dsl αν μπορεί ας δοκιμάσει να μπει να δει τι ταχύτητες πιάνει όταν κατεβάζει!

 

Κάνε κάτι πιο απλό.

 

Speedtest.Κλείσε ότι κατεβάσεις και ακολούθησε το σύνδεσμο

 

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

 

και κάνε copy paste τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Τώρα είναι που θα κουφαθώ εντελώς : Downstream 290 Kbps (36.3 KB/sec) 313 Kbps (inc. overheads)

Upstream 107 Kbps (13.4 KB/sec) 115 Kbps (inc. overheads) :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς,δεν είμαι βλέπεις και εξπέρ σε ταχύτητες και τέτοια,απλά έχω βάλει το du meter και τσεκάρω συνεχώς πως πάει όταν κατεβάζω διάφορα.Παλιά σερνόταν διαρκώς,και είχα απογοητευτεί εντελώς,και εδώ και λίγες μέρες παρατήρησα ότι το ψάξιμο στις σελίδες γίνεται τάχιστα και ότι όταν κατεβάζω albums από το site που ανέφερα πριν αντί να τα κατεβάσω σε περίπου ένα 20λεπτο κατεβαίνει πλέον αρκετά πιο γρήγορα..Τι εννοείς την ταχύτητα που συνδέομαι,έχει διαφορά από αυτήν που κατεβάζω;

 

Gia na deis me posa katebazeis einai i taxutita pou sundeesai dia 8 (px. 384/8=48)

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι που θα κουφαθώ εντελώς : Downstream 290 Kbps (36.3 KB/sec) 313 Kbps (inc. overheads)

Upstream 107 Kbps (13.4 KB/sec) 115 Kbps (inc. overheads) :confused:

 

ok. kanonika eisai.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

To βρήκαμε το πρόβλημα. Είναι στις ρυθμίσεις του dumeter. Κάνει monitor αθροιστικά την κίνηση από το ιντερνετ στo PC σου ΣΥΝ την κίνηση από το ρουτερ στη κάρτα δικτύου. Οπότε μετράει και σου δείχνει τα διπλά.

 

Πήγαινε στα options του dumter και εκεί που λέει "Network interface to monitor" διάλεξε το σωστό και όχι το "All interfaces".

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
To βρήκαμε το πρόβλημα. Είναι στις ρυθμίσεις του dumeter. Κάνει monitor αθροιστικά την κίνηση από το ιντερνετ στo PC σου ΣΥΝ την κίνηση από το ρουτερ στη κάρτα δικτύου. Οπότε μετράει και σου δείχνει τα διπλά.

 

Πήγαινε στα options του dumter και εκεί που λέει "Network interface to monitor" διάλεξε το σωστό και όχι το "All interfaces".

Εύγε Bayern να'σαι καλά! :)
Link to comment
Share on other sites

Τον Σεπτέμβριο ;)

Μακάρι, αλλά πΟΤΕ είναι αυτός! Να ρωτήσω και κάτι. Δε θα υπάρξει πρόβλημα με τόσες 512 συνδέσεις? Από τη μία οι 384 που θα γίνουν 512(αν γίνουν) και από την άλλη οι φοιτητές με 512. Που θα βρεθεί όλο αυτό το bandwidth???

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, αλλά πΟΤΕ είναι αυτός! Να ρωτήσω και κάτι. Δε θα υπάρξει πρόβλημα με τόσες 512 συνδέσεις? Από τη μία οι 384 που θα γίνουν 512(αν γίνουν) και από την άλλη οι φοιτητές με 512. Που θα βρεθεί όλο αυτό το bandwidth???

Και δεν είσαι ο μόνος θα έλεγα. ;) Ας πάμε με το καλό στα 512,και βλέπουμε.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Και δεν είσαι ο μόνος θα έλεγα. ;) Ας πάμε με το καλό στα 512,και βλέπουμε.

Το θέμα δεν είναι να πάμε στα 512 πρώτα και μετά να δούμε! Αν είναι να μου κάνουν τη σύνδεσή μου 512 και να πέσω από τα 40 στα 30ΚΒ/s που είμαι τώρα, να μου λείπει!! Βέβαια, δε νομίζω να μην το έχουν σκεφτεί. Αλλά πΟΤΕ δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να πάμε στα 512 πρώτα και μετά να δούμε! Αν είναι να μου κάνουν τη σύνδεσή μου 512 και να πέσω από τα 40 στα 30ΚΒ/s που είμαι τώρα, να μου λείπει!! Βέβαια, δε νομίζω να μην το έχουν σκεφτεί. Αλλά πΟΤΕ δεν ξέρεις!

Μπα... πΟΤΕ ξέρεις! Και δεν είναι θέμα ταχυτήτων, είναι θέμα ATM δικτύου το οποίο θα γονατίσει αν δεν το κάνουν αναβάθμιση και ανεβάσουν ταχύτητες 512 αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
σήμερα πήρα στον οτε και ρώτησα και μου λέει το παιδί στης adsl θα σου πω off the rec ότι ναι θα γίνει αλλα μετά το καλοκαίρι,τώρα θα γίνει μονο για τους φοιτητές...

 

Τι εννοούν ότι τώρα θα γίνει μόνο για τους φοιτητές; Αφού τώρα δεν υπάρχει σύνδεση για φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοεί ότι είναι επίσημο για τους φοιτητές και για τις υπόλοιπες δεν έχει γίνει καμία ανακοίνωση.;)
Link to comment
Share on other sites

Από την απάντηση καταλαβαίνω ότι τώρα αναβαθμίζουν την 384-->512 μόνο στους φοιτητές. Πως γίνεται αυτό, αφού δεν έχει διατεθεί το φοιτητικό πακέτο;
Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρουν αν εισαι φοιτητής;

Δεν εχουν όλοι οι φοιτητες τη γραμμη στο ονομα τους και απο αυτούς που την έχουν λίγοι έχουν δηλώσει οτι είναι φοιτητές. Στους περισσότερους το πεδίο του επαγγέλματος είναι κενό.

Link to comment
Share on other sites

Exo forthnet adsl in a box edo kai 3 mines! Kai paratiro to eksi koufo: exo downstream giro sta 45KBs(normal) kai upstream giro sta 65KBs!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Na kai ta results apo to test:

 

 

 

 

 

 

 

Direction Actual Speed True Speed (estimated)

Downstream 366 Kbps (45.8 KB/sec) 395 Kbps (inc. overheads)

Upstream 499 Kbps (62.4 KB/sec) 538 Kbps (inc. overheads)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...