Jump to content

384 --->512 απο τον ΟΤΕ!!!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=273812#post273812&conly=

Δε λεω τιποτα αλλο!!Ευχαριστουμε για την παροχη του νεου!!!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε σεις λογικα αφου ο οτε δεν θα παρεχει 384 αρα ουτε και οι isp.Αρα οι 384 πανε και στους isp στα 512...Λογικα....
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις λογικα αφου ο οτε δεν θα παρεχει 384 αρα ουτε και οι isp.Αρα οι 384 πανε και στους isp στα 512...Λογικα....

Μακάρι. :) Aπο το στόμα σου και στων isp το αυτί. :p

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, κρατάτε και μια επιφύλαξη για το θέμα γιατί ρώτησα μερικά άτομα στον ΟΤΕ και δεν ξέρουν τίποτα ακόμα. Θα επανέλθω αύριο.

Αν ισχύει θα είναι καλή κίνηση, αν και εγώ θα ήθελα και μεγαλύτερο upload. 128 είναι ψίχουλα.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, κρατάτε και μια επιφύλαξη για το θέμα γιατί ρώτησα μερικά άτομα στον ΟΤΕ και δεν ξέρουν τίποτα ακόμα. Θα επανέλθω αύριο.

Αν ισχύει θα είναι καλή κίνηση, αν και εγώ θα ήθελα και μεγαλύτερο upload. 128 είναι ψίχουλα.

Μακάρι ρε παιδιά.

Ελπίζω μόνο να προβλέψουν update στα DSLAMs πριν πήξουν.

Άντε και με Mbps σύντομα! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ειπε ενα παιδι στο adslgr οτι ακουστηκαν τιμες για το παγιο της 512 μετα την καταργηση της 384 καπου στα 12-15€.Τοτε η 1024 θα παει πιστευω καπου στα 30€.Αρα πλεον θα εχει και η Ελλαδιτσα μας σε λογικες τιμες :) Χωρις βεβαια να μπορουν να εξισωθουν με την αναλογια τιμης/bandwidth που προσφερεται στο εξωτερικο ;)
Link to comment
Share on other sites

Kαι στο εξωτερικό γύρω στα 15-20€ παίρνει η τηλεφωνική εταιρία, αλλά αυτή η τιμή είναι η ίδια για όλες τις ταχύτητες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο νέο πιστεύω εώς τώρα!

Πριν από μερικούς μήνες μου φάνταζε πολύ μακρινό κάτι τέτοιο και να τώρα που η Ελλαδίτσα ακολουθεί τους ευρωπαϊκούς ρυθμούς (προσπαθεί τουλάχιστον).

 

Όμως σκέφτομαι, αν γίνει κάτι τέτοιο,έχουν τις υποδομές να το στηρίξουνε ;

Γιατί αν είναι να ονομάσουν απλώς την 384 σε 512 .. :worry:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το bandwidth απ' της 384 ολες θα αποδεσμευτει και θα χρησιμοποιειθει για τις 512.Δεν πιστευω οτι θα εχουμε ιδιαιτερο προβλημα...Προβληματα παντα θα υπαρχουν (αλλα δεν πρεπει να μιλαω μεχρι στιγμης σε απιταριστο dslam ειμαι :alien: :grin: )
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειχαν 384 θα χρειαστούν 128 kbps παραπάνω. Αυτά πρεέπει να τα βρει και ο ΟΤΕ και οι ISP.

Και για όσους είχαν 256 θα χρειαστούν 256 παραπάνω.

(και στις 2 περιπτώσεις μόνο εφόσον ακολουθήσουν και οι ISP τις μειώσεις του πΟΤΕ)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=273812#post273812&conly=

Δε λεω τιποτα αλλο!!Ευχαριστουμε για την παροχη του νεου!!!!! :up:

 

 

YEAHHHHHHHHHHHH

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο νέο πιστεύω εώς τώρα!

Πριν από μερικούς μήνες μου φάνταζε πολύ μακρινό κάτι τέτοιο και να τώρα που η Ελλαδίτσα ακολουθεί τους ευρωπαϊκούς ρυθμούς (προσπαθεί τουλάχιστον).

 

Όμως σκέφτομαι, αν γίνει κάτι τέτοιο,έχουν τις υποδομές να το στηρίξουνε ;

Γιατί αν είναι να ονομάσουν απλώς την 384 σε 512 .. :worry:

 

Εδώ άκουσα πως τα dslams στις 512 είναι γεμάτα 5% και στις 384 96%,και η κατάσταση θα ισορροπήσει με μιά αναβάθμίση.

Κράτα όμως επιφυλάξεις

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ άκουσα πως τα dslams στις 512 είναι γεμάτα 5% και στις 384 96%,και η κατάσταση θα ισορροπήσει με μιά αναβάθμίση.

Κράτα όμως επιφυλάξεις

 

;)

Αυτό όντως ισχύει (ότι δηλαδή το bw των 512 έχει πολύ μικρή πληρότητα), αλλά το αν θα επαληθευτεί αυτό εξαρτάται από το ποιά είναι η αναλογία 384-512 σήμερα (αν είναι 1-1 τότε θα έχουμε 50% πληρότητα στις νέες 512) και από το αν θα δώσουν μέρος αυτού του bw στις 1024 και ενδεχομένως σε κάτι καινούριο (βλ. 2Μ).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ομορφα, ο Οτε θα κανει λοιπον τη κινηση, οι ISPs θα ακολουθησουν???? Γιατι αν κρατησουν τη τιμη που εχουν τωρα για τη 512, τοτε δωρο αδωρο....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι καλα νεα, αρκει να εχουμε καλες ταχυτητες για 512.

 

Λογικα δεν θα πρεπει να ειδοποιησουν τους κατοχους 384 (με καποιο e-mail ισως?) για αυτην την αναβαθμιση?

 

Αντε Ελλαδιτσα, αν θες βοηθεια να φτασεις τους Ευρωπαιους ζητα να σμπρωξουμε και εμεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Kαι να μην ακολουθήσουν οι ISP πάλι θα έχουμε κέρδος 8KB/s, από 40 τώρα στα 48. χοχο

 

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως οι μεγάλοι isp (forthnet vivodi) θα ακολουθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως ισχύει (ότι δηλαδή το bw των 512 έχει πολύ μικρή πληρότητα), αλλά το αν θα επαληθευτεί αυτό εξαρτάται από το ποιά είναι η αναλογία 384-512 σήμερα (αν είναι 1-1 τότε θα έχουμε 50% πληρότητα στις νέες 512) και από το αν θα δώσουν μέρος αυτού του bw στις 1024 και ενδεχομένως σε κάτι καινούριο (βλ. 2Μ).

 

Αυτό απο που προκύπτει?

Απο πρόχειρους υπολογογισμούς, που μπορεί να έχω κάνει και λάθος, για αναλογία 1-1 μεταξύ προσφερόμενου εύρους ζώνης 512-384 θα έχουμε τελική πληρότητα 66,5%.

Ενώ αν υποθέσουμε οτι χρήστες 384=χρήστες 512, που δεν νομίζω οτι ισχύει, έχουμε νέα πληρότητα 9,6%

Όλα αυτά απο την μελέτη της σχέσης 0,05x+(512/384)*0,96y , όπου x,y το διαθέσιμο εύρος ζώνης για 512 και 384 αντίστοιχα, η οποία θεωρώ οτι δίνει τη νέα κίνηση για το δίκτυο.

Με την υπόθεση βέβαια οτι οι χρήστες παραμένουν σταθεροί, κάτι που δεν νομίζω οτι θα ισχύσει.

 

ΑΛΛΑ το πιο σημαντικό είναι τι θα κάνουν οι ISP με τις τιμές :confused: :what: :fool:

Link to comment
Share on other sites

Kαι να μην ακολουθήσουν οι ISP πάλι θα έχουμε κέρδος 8KB/s, από 40 τώρα στα 48. χοχο

Κόφτη έχει μόνον ο πΟΤΕς;; Οι ISP δεν εχουν κόφτη στα 42; Πώς είσαι σίγουρος οτι θα πάμε στα 48;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως οι μεγάλοι isp (forthnet vivodi) θα ακολουθήσουν :)

Εγώ προσωπικά αισθάνομαι την ανάγκη να σε ενημερώσω 1. ότι η Vivodi έχει ήδη ρίξει τις τιμές της και ο πΟΤΕ την ακολούθησε και 2. ότι η Forthnet έχει βγάλει προσφορές που σου δίνει έξτρα μήνες από αυτούς που πληρώνεις (αυτό ίσως έγινε εκ του πονηρού για να πιάσει πελάτες στα 256 και 384 οι οποίοι ενδεχομένως θα πληρώσουν για αναβάθμιση τώρα που η γραμμή τους θα γίνει 512).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κόφτη έχει μόνον ο πΟΤΕς;; Οι ISP δεν εχουν κόφτη στα 42; Πώς είσαι σίγουρος οτι θα πάμε στα 48;

Δεν είναι κόφτης, είναι το overhead της 384, το οποίο είναι γύρω στο 15%. Και η 512 θα έχει το ίδιο overhead αλλά προφανώς τα 48 που θα σου δίνει ο ISP θα τα παίρνεις. Ελπίζω να με πιάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...