Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Imperia ναι εχει motion blur. Το 1/4 ειναι πολυ αργό για candit shot. Δεν εχουν manual τα iphone ετσι; Γιατι αν εστω με άλλο app μπορουσες να βαλεις πιο γρηγορο κλείστρο θα ηταν καλύτερη. :)

 

Πάρτε μια και από μένα. HTC U11 με gcam με "απλό" hdr+ (γρήγορο κλείστρο)

 

44129780340_38d81c29a6_z.jpgIMG_20181119_005156 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα δε γνωρίζω αν υπάρχει άλλη εφαρμογή,δε το έχω ψάξει καθόλου και βασικά δε θέλω να μπλεχτώ.

Ναι δεν υπάρχει manual κατάσταση στο iPhone

Το U11 το θεωρώ καλύτερο overal από όλα...για το U12 νομίζω δε είδαμε δείγματα εδώ μέσα....ίσως κάποια λίγα,δε θυμάμαι.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

 

Γεια σου Keras μετά απο καιρό... Προσωπικά σε ολες τις καλές κάμερες μου αρεσει περισσότερο η στοκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mix 2s auto

https://farm5.staticflickr.com/4893/32106002178_f5d67d71fc_c.jpg' alt='32106002178_f5d67d71fc_c.jpg'>IMG_20181120_224853 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Night

45976845471_648570a794_c.jpgIMG_20181120_224847 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

auto

45927587272_1ca127eb62_c.jpgIMG_20181120_192650 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Night

45927580752_cbf266041b_c.jpgIMG_20181120_192655 by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Auto 3x zoom

46054044941_2105371007_c.jpgIMG_20181123_190153 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

Auto 3x zoom

45142225095_85b668e3d8_c.jpgIMG_20181123_202452 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

3x night mode

45329654704_e9d90b850e_c.jpgIMG_20181123_202522 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

auto

31115261957_af58e4480d_c.jpgIMG_20181123_202410 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

Edited by Nikos_Mpl
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες του P20 Pro. Επειδή μόλις αγόρασα το ίδιο τηλέφωνο να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από την βραδινή απόδοση.

Θέλω να σταθώ στις παραπάνω φωτογραφίες που παραθέτω. Κάτι δεν καταλαβαίνω, αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει.

Η πρώτη χρησιμοποιεί διάφραγμα 2.4 σε 81mm εστιακό μήκος και η δεύτερη 1.8 σε 65mm . Με παρόμοια ISO η πρώτη είναι με χρόνο 1/20 και η δεύτερη 4, δηλαδή πολλά στοπ διαφορά και με πιο ανοικτό διάφραγμα. Πως γίνεται αυτό? Τι μου διαφεύγει? Μήπως παίρνει πολλά καρέ μαζί και τα ενώνει ( η διαλέγει) και μετράει ολόκληρο το χρόνο που κάνει για αυτή την διεργασία?

Πως κρατάει τόσο ανοιχτό διάφραγμα με ζουμ?

Edit: Τώρα έψαξα το κινητό και είδα ότι στη λειτουργία διάφραγμα μπορείς να το κρατήσεις ανοιχτό στο 0.95 με 3χ ζούμ!:dizzy::dizzy:

Για να αγοράσεις ζουμ φακό κάμερας με σταθερό διάφραγμα 2 πρέπει να σκάσεις χιλιάρικα, τι δεν καταλαβαίνω?

Edited by Nikos_Mpl
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες του P20 Pro. Επειδή μόλις αγόρασα το ίδιο τηλέφωνο να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από την βραδινή απόδοση.

Θέλω να σταθώ στις παραπάνω φωτογραφίες που παραθέτω. Κάτι δεν καταλαβαίνω, αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει.

Η πρώτη χρησιμοποιεί διάφραγμα 2.4 σε 81mm εστιακό μήκος και η δεύτερη 1.8 σε 65mm . Με παρόμοια ISO η πρώτη είναι με χρόνο 1/20 και η δεύτερη 4, δηλαδή πολλά στοπ διαφορά και με πιο ανοικτό διάφραγμα. Πως γίνεται αυτό? Τι μου διαφεύγει? Μήπως παίρνει πολλά καρέ μαζί και τα ενώνει ( η διαλέγει) και μετράει ολόκληρο το χρόνο που κάνει για αυτή την διεργασία?

Πως κρατάει τόσο ανοιχτό διάφραγμα με ζουμ?

Edit: Τώρα έψαξα το κινητό και είδα ότι στη λειτουργία διάφραγμα μπορείς να το κρατήσεις ανοιχτό στο 0.95 με 3χ ζούμ!:dizzy::dizzy:

Για να αγοράσεις ζουμ φακό κάμερας με σταθερό διάφραγμα 2 πρέπει να σκάσεις χιλιάρικα, τι δεν καταλαβαίνω?

 

Αν δεν απατωμαι δεν εχει μεταβλητο διαφραγμα το p20 pro. Μηπως εννοεις το mode που προσομοιωνει το bokeh ενος μεγάλου aperture? Γιατι εκει στο exif οντως θα γραψει πχ 0.9 αλλα το διαφραγμα στη πραγματικοτητα δεν αλλαξε.

 

Γενικα το exif στα huawei λιγο μπερδευουν. Οπως για παραδειγμα το light trails που μπορει να γραψει και 10 λεπτα έκθεση ενω στη πραγματικότητα μονο τα πρωτα δευτερολεπτα ηταν ανοιχτο το κλείστρο και μετα απλα τραβαγε πολλαπλα καδρα για να πιάσει τα φωτα.

 

 

=================================

 

Edit: Τώρα καταλαβα τι λες. Η μια βγήκε με το βασικό φακό (ψηφιακο ζουμ) και η άλλη με το τηλεφακο. Οπότε διαφέρουν σε aperture. Επιπλέον το focal των φακών μην το συγκρινεις αμεσα γιατι εχουν διαφορετικό μέγεθος οι αισθητηρες => διαφορετικό crop factor. Όσο μικρότερος ο αισθητηρας τοσο μεγαλύτερος ο πολλαπλασιαστης οπότε και τελικά τοσο μεγαλύτερο θα ειναι τελικά το equivalent focal (δηλαδή όσο μικρότερος ο φακός τόσο μεγαλύτερο το "ζουμ" για ίδια mm)

 

Όσον αφορά το iso, οταν μιλάμε για διαφορετικούς αισθητηρες δεν εχει τοσο νόημα η συγκριση τους. :) Πόσο μάλλον οταν η μια βγηκε night mode και δεν εχουμε ιδεα ποιο ηταν τελικα το πραγματικό shutter speed (όπως πολυ σωστά λες δεν ειναι long exposure αλλα stacking).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατωμαι δεν εχει μεταβλητο διαφραγμα το p20 pro. Μηπως εννοεις το mode που προσομοιωνει το bokeh ενος μεγάλου aperture? Γιατι εκει στο exif οντως θα γραψει πχ 0.9 αλλα το διαφραγμα στη πραγματικοτητα δεν αλλαξε.

 

Γενικα το exif στα huawei λιγο μπερδευουν. Οπως για παραδειγμα το light trails που μπορει να γραψει και 10 λεπτα έκθεση ενω στη πραγματικότητα μονο τα πρωτα δευτερολεπτα ηταν ανοιχτο το κλείστρο και μετα απλα τραβαγε πολλαπλα καδρα για να πιάσει τα φωτα.

 

 

=================================

 

Edit: Τώρα καταλαβα τι λες. Η μια βγήκε με το βασικό φακό (ψηφιακο ζουμ) και η άλλη με το τηλεφακο. Οπότε διαφέρουν σε aperture. Επιπλέον το focal των φακών μην το συγκρινεις αμεσα γιατι εχουν διαφορετικό μέγεθος οι αισθητηρες => διαφορετικό crop factor. Όσο μικρότερος ο αισθητηρας τοσο μεγαλύτερος ο πολλαπλασιαστης οπότε και τελικά τοσο μεγαλύτερο θα ειναι τελικά το equivalent focal (δηλαδή όσο μικρότερος ο φακός τόσο μεγαλύτερο το "ζουμ" για ίδια mm)

 

Όσον αφορά το iso, οταν μιλάμε για διαφορετικούς αισθητηρες δεν εχει τοσο νόημα η συγκριση τους. :) Πόσο μάλλον οταν η μια βγηκε night mode και δεν εχουμε ιδεα ποιο ηταν τελικα το πραγματικό shutter speed (όπως πολυ σωστά λες δεν ειναι long exposure αλλα stacking).

Για το iso φωτομετρικά έχει νόημα και ας είναι διαφορετικοί αισθητήρες, ίσως δεν έχει νόημα σαν "γράψιμο" λόγω διαφοράς αισθητήρων.

Επίσης το focal length είναι έτσι όπως τα λες, όμως στο exif αναφέρεται σωστά και ας είναι διαφορετικού μεγέθους αισθητήρες, έχει γίνει αντίστοιχη μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Για το iso φωτομετρικά έχει νόημα και ας είναι διαφορετικοί αισθητήρες, ίσως δεν έχει νόημα σαν "γράψιμο" λόγω διαφοράς αισθητήρων.

Επίσης το focal length είναι έτσι όπως τα λες, όμως στο exif αναφέρεται σωστά και ας είναι διαφορετικού μεγέθους αισθητήρες, έχει γίνει αντίστοιχη μετατροπή.

 

Το focal πρέπει να είναι περίπου 70mm σε equivalent. Τα mm που εμφανίζει στο flickr είναι του φακού και όχι το equivalent. Αν μάλιστα δεις στα στοιχεία του τηλεφακου έχει φακό με μικρότερα mm

 

Όσον αφορά τα iso, δεν έχει νόημα η σύγκριση δεδομένου ότι μιλάμε για άλλους αισθητήρες. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν ίδια κλίμακα. Και το πιο σημαντικό, η μία δεν είναι long exposure αλλά night mode. Τα 4 second που γράφει δεν είναι πραγματικά. Απλά για 4 δευτερόλεπτα τράβαγε λήψεις για stacking. Άρα μπορεί να είχε και γρηγορότερο κλείστρο από τον tele

 

Edit: Τώρα είδα ότι έχεις γράψει αλλα mm από ότι του flickr. Στο flickr έγραφε 2.4 στο τελε και 4 mm περιπου στον αλλο.

 

https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/69r3B9

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ναι το exif κάπου μέσα αναφέρει τα πραγματικά mm.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελπίζω και εγώ κάποια στιγμή να ανεβάσω κάτι αξιοπρεπές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το exif κάπου μέσα αναφέρει τα πραγματικά mm.

 

Ειναι όμως 65mm ο βασικός; Μήπως γράφει ότι να ναι πάλι η huawei? Κάπου στα 27 πρέπει να είναι ο βασικός.

 

Γενικά το exif της huawei είναι λίγο περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

27 mm ειναι ο βασικος , 81 mm ειναι ο telephoto 3x, στη night mode λεει 65 γιατι εχω κανει ψηφιακο ζοομ, οποτε ειναι λιγο μικροτερο απο το 3x του δευτερου φακου. Δε μπορεις στο night mode να πατησεις 3χ δεν εχει επιλογη , οποτε κανεις pinch to zoom , και προφανως δεν χρησιμοποιει τον telephoto ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

27 mm ειναι ο βασικος , 81 mm ειναι ο telephoto 3x, στη night mode λεει 65 γιατι εχω κανει ψηφιακο ζοομ, οποτε ειναι λιγο μικροτερο απο το 3x του δευτερου φακου. Δε μπορεις στο night mode να πατησεις 3χ δεν εχει επιλογη , οποτε κανεις pinch to zoom , και προφανως δεν χρησιμοποιει τον telephoto ποτέ.

 

Μα μετράνε στο focal το ψηφιακό ζουμ; Αυτό με παραξενευσε. Anyway, ο τηλεφακός στο p20 pro τα σπάει!!!

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκαμε μία άκρη.

Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η λειτουργία "νύχτα", όχι μόνο στο P20 Pro, αλλά και σε άλλα κινητά. Πατάς το κουμπί και περιμένεις να βγάλει φωτό κάποια δευτερόλεπτα. Τι διεργασίες κάνει δεν ξέρω. Όμως αν ξαναπατήσεις το κουμπί τότε ενεργοποιεί το κλείστρο (με λίγο καθυστέρηση) και τραβάει αμέσως διακόπτοντας την χρονοκαθυστέρηση.

Όταν όμως ξαναπατήσεις το κουμπί για να διακόψεις τον χρόνο, τότε συνήθως κουνάς το κινητό και κατά προέκταση την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκαμε μία άκρη.

Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η λειτουργία "νύχτα", όχι μόνο στο P20 Pro, αλλά και σε άλλα κινητά. Πατάς το κουμπί και περιμένεις να βγάλει φωτό κάποια δευτερόλεπτα. Τι διεργασίες κάνει δεν ξέρω. Όμως αν ξαναπατήσεις το κουμπί τότε ενεργοποιεί το κλείστρο (με λίγο καθυστέρηση) και τραβάει αμέσως διακόπτοντας την χρονοκαθυστέρηση.

Όταν όμως ξαναπατήσεις το κουμπί για να διακόψεις τον χρόνο, τότε συνήθως κουνάς το κινητό και κατά προέκταση την φωτογραφία.

 

Τραβαει φωτογραφίες με γρήγορο (σχετικά) κλείστρο και κάνει stacking.

 

Δοκίμασε το εξής στο photoshop. Τραβα το ίδιο κάδρο πολλαπλές φωτογραφίες σε raw σε χαμηλό φωτισμό. Προφανώς θα είναι γεμάτο θόρυβο. Μετά δοκίμασε να τις συνδυάσεις με median. Επειδή ο θόρυβος είναι random, ότι δεν είναι κοινό στις περισσότερες φωτογραφίες θα το αφαιρέσει. Έτσι λοιπόν καταλήγει σε ένα πιο αποτελεσματικό noise reduction.

 

Κάτι τέτοιο λογικά κάνει και στο night mode. Ενδεχομένως να κάνει drop καποιες που δεν έχουν πολλά κοινά (πχ κουνημενες) και να ανοίγει και τις σκιές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Keras μετά απο καιρό... Προσωπικά σε ολες τις καλές κάμερες μου αρεσει περισσότερο η στοκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mix 2s auto

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4893/32106002178_f5d67d71fc_c.jpg[/img]IMG_20181120_224853 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Night

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4867/45976845471_648570a794_c.jpg[/img]IMG_20181120_224847 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

auto

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4885/45927587272_1ca127eb62_c.jpg[/img]IMG_20181120_192650 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Night

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4873/45927580752_cbf266041b_c.jpg[/img]IMG_20181120_192655 by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το night mode της Xiaomi. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε και άλλα δείγματα

Edited by Nikos_Mpl
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το night mode της Xiaomi. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε και άλλα δείγματα
Θα συμφωνήσω κι εγώ... Περιμένουμε σε ακόμη πιο δύσκολες συνθήκες!!!

 

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

φοβερή ευκρίνεια ο telephoto μέρα νύχτα

Edited by Nikos_Mpl
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές KM24, εξαιρετικό αποτέλεσμα σε δύσκολες συνθήκες, ειδικά με το οπτικό ζουμ :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες του P20 Pro. Επειδή μόλις αγόρασα το ίδιο τηλέφωνο να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από την βραδινή απόδοση.

 

την καλύτερη επιλογή έκανες.. ανέβασε δείγματα και ότι χρειαστείς εδω είμαστε

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

την καλύτερη επιλογή έκανες.. ανέβασε δείγματα και ότι χρειαστείς εδω είμαστε
Πολύ καλές KM24, εξαιρετικό αποτέλεσμα σε δύσκολες συνθήκες, ειδικά με το οπτικό ζουμ :)
φοβερή ευκρίνεια ο telephoto μέρα νύχτα
Όντως είναι μαγεία ο telephoto του p20... Θα ήθελα δείγματα του ακόμη και σε 5x

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, πως ανεβάζω φωτογραφίες δεν υπάρχει επιλογή κάπου.

 

 

Καλώς τον.

Οι πιο πολλοί ανεβάζουμε μέσω flickr.

Δηλαδή τις ανεβάζουμε εκεί και μέσω ενός link (BBCode) το κοπιάρουμε και το επικολλούμε εδώ.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...