Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Είχα εμφανιστεί πάλι πριν καιρό να σας ρωτήσω για κινητό και ξαναεμφανίζομαι τώρα γιατί ακομα δεν έχω πάρει. Σας εμπιστεύομαι 100% όσες φορές κι αν έχω πάρει κάτι για αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Μου παρουσιάστηκε μια ευκαιρία να πάρω το S8+ σφραγισμένο καινούργιο 360€. Όπως είχα γράψει παλιότερα έχω το S6 τώρα. Απο θέμα κάμερας αξίζει πραγματικά να το πάρω ή να περιμένω μπας και βγει καμια προσφορά σε κανένα S9+ ή κανένα P20 pro η κάτι άλλο τελος πάντων με καλύτερη κάμερα; Το κυριότερο απο όλα για μένα είναι η κάμερα. Τι λέτε οι κάτοχοι του S8+? Edited by vickylsls
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είχα εμφανιστεί πάλι πριν καιρό να σας ρωτήσω για κινητό και ξαναεμφανίζομαι τώρα γιατί ακομα δεν έχω πάρει. Σας εμπιστεύομαι 100% όσες φορές κι αν έχω πάρει κάτι για αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Μου παρουσιάστηκε μια ευκαιρία να πάρω το S8+ σφραγισμένο καινούργιο 360€. Όπως είχα γράψει παλιότερα έχω το S6 τώρα. Απο θέμα κάμερας αξίζει πραγματικά να το πάρω ή να περιμένω μπας και βγει καμια προσφορά σε κανένα S9+ ή κανένα P20 pro η κάτι άλλο τελος πάντων με καλύτερη κάμερα; Το κυριότερο απο όλα για μένα είναι η κάμερα. Τι λέτε οι κάτοχοι του S8+?

 

Σε θέμα κάμερας προσωπικά θα προτιμούσα το u11 ή v30 που το βρίσκεις ίδια χρήματα στο bestprice.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είχα εμφανιστεί πάλι πριν καιρό να σας ρωτήσω για κινητό και ξαναεμφανίζομαι τώρα γιατί ακομα δεν έχω πάρει. Σας εμπιστεύομαι 100% όσες φορές κι αν έχω πάρει κάτι για αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Μου παρουσιάστηκε μια ευκαιρία να πάρω το S8+ σφραγισμένο καινούργιο 360€. Όπως είχα γράψει παλιότερα έχω το S6 τώρα. Απο θέμα κάμερας αξίζει πραγματικά να το πάρω ή να περιμένω μπας και βγει καμια προσφορά σε κανένα S9+ ή κανένα P20 pro η κάτι άλλο τελος πάντων με καλύτερη κάμερα; Το κυριότερο απο όλα για μένα είναι η κάμερα. Τι λέτε οι κάτοχοι του S8+?

 

Αυτο που λεει και ο Ανδρεας απο πανω ειναι για μενα το σωστο. Στα λεφτα αυτο το s8+ δεν ειναι το καλυτερο σε καμερα αλλα σιγουρα ειναι πληρες σαν τηλεφωνο.

Προσωπικα το u11 δε θα το επαιρνα για αλλες ελλειψεις που εχει, αλλα σαν καμερα ειναι κορυφη.

Απο την αλλη το V30 το προτεινω και αναμεσα σε s9+ και V30, ποσο μαλλον σε συγκριση με το s8+, γιατι ακριβως ειναι υπερπληρες και με μια δευτερη καμερα πολυ χρησιμη για μενα.

Ομως ειναι καθαρα θεμα αναγκων.

Επισης μπορει να μην εχεις αναγκη να βγαζεις φωτογραφιες με wide καμερα, αλλα αν παιξεις λιγο μαζι της να την αποκτησεις την αναγκη.. :lol::p οποτε ολα σχετικα ειναι.

 

Παντως αν μιλαμε μονο για καμερα πρεπει να δεις τι αναγκες εχεις και αναλογως να πας σε ενα απο τα 2 (το u11 δεν το εχω βρει βεβαια σε χαμηλη τιμη αλλα ο Αντρεας καπου το εχει δει).

Αν θες και αλλες παραμετρους ομως, πχ θυρα ακουστικων, αδιαβροχο, μαζεμενα μπεζελ, κορυφαια μπαταρια, κλπ τοτε το v30 ειναι πολυ πιο πληρες. Για αυτα τα αλλα θα ανοιξεις θεμα εδω ομως:

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

σε αυτο το θεμα μιλαμε μονο για καμερες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. θα ανοίξω άλλο ένα θεματάκι πιο generic για να μαζέψω περισσότερες πληροφορίες (εκτός κάμερας) δηλαδή γιατί για την κάμερα με καλύψατε!!!
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro Auto

 

44184822584_b7f51978e1_c.jpgauto stock by John, on Flickr

 

Auto hdr

44184825164_b4a8084897_c.jpgAuto hdr by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

[ig]https://farm2.staticflickr.com/1851/44085481064_aa14428baf_z.jpg[/img]IMG_20180913_140446 by Yanniliki, on Flickr

 

Redmi Note 5 ολα auto. Γενικα με καλο φωτισμο τα παει πολυ καλα.

 

βγαζει φυσικοτητα ...καλοι αλγοριθμοι

Edited by Nikos_Mpl
ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΙΚΟΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

https://www.flickr.com/gp/149189895@N03/1DL89z alcatel a5.στο αυτοματο.ειναι φωτο του ιουλιου.αργα απόγευμα που ο ηλιος ειχε φυγει.το φλας δεν αναψε. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

βαζω και αυτες που δεν χωρουσαν χθες λογω αριθμου και ακομα μια. Auto HDR, Oneplus6 :

 

43076664050_c81dbbeab0_z.jpg2018-09-24_06-24-35 by Andreas, on Flickr

 

44838536402_0c0b977a1b_z.jpg2018-09-24_06-23-45 by Andreas, on Flickr

 

43076587960_31c9e95ae3_z.jpg2018-09-24_06-21-13 by Andreas, on Flickr

 

44205735524_f39b20e207_z.jpg2018-09-26_01-38-59 by Andreas, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

βαζω και αυτες που δεν χωρουσαν χθες λογω αριθμου και ακομα μια. Auto HDR, Oneplus6 :

 

kr

 

απο τις κορυφαιες καμερες αυτη τη στιγμη μαζι με το Mix 2s.

Πολυ εξελιγμενοι αλγοριθμοι με καθετες γραμμες προσφερουν αφθονες λεπτομερεις.

Exposure,contrast, colors ειναι ολα σωστα.Το sharpening σε σωστα επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Τσιγκλας μαγεία το νοτε η καλύτερη κάμερα στο κόσμο για μένα, μου φαίνεται και βελτιωμένη πήρε κάποιο Update? Βλέπω καλύτερη αποτύπωση χρώματων.
Link to comment
Share on other sites

Τσιγκλας μαγεία το νοτε η καλύτερη κάμερα στο κόσμο για μένα, μου φαίνεται και βελτιωμένη πήρε κάποιο Update? Βλέπω καλύτερη αποτύπωση χρώματων.

 

μπορεις να το τεκμηριωσεις με επιχειρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σάκη εδώ το hdr είναι on δεν μπορώ να καταλάβω. Μου φαίνονται πολύ σκοτεινές οι σκιές.

Λογικά όχι, έβγαλα το AI αλλά δεν έβαλα hdr

Link to comment
Share on other sites

Τσιγκλας μαγεία το νοτε η καλύτερη κάμερα στο κόσμο για μένα, μου φαίνεται και βελτιωμένη πήρε κάποιο Update? Βλέπω καλύτερη αποτύπωση χρώματων.

Όχι το τελευταίο update ήταν πριν 1 εβδομάδα 72mb μόνο android security... Απλά έπιασα καλό ουρανό... Και εγω πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα από τις φωτογραφίες ιδιαίτερα την ημέρα μου αρέσει πάρα πολύ η φυσικότητα των χρωμάτων και η λεπτομέρεια που αποδίδει ο φακός...

Απλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι και ο καλύτερος που υπάρχει αυτή την δεδομένη στιγμή... Σαν σύνολο μαζί με το εκπληκτικό 4κ βίντεο και την υπέροχη super slow motion 960f βγάζει ένα πολύ δυνατό σύνολο που το κατατάσσει στις πρώτες θέσεις...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Την παραμόρφωση στο κάτω αριστερά τεταρτημόριο μόνον εγώ την βλέπω ?

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μάριε και gtf4270, μη ξεφεύγετε και κυρίως, σεβασμό στους κανόνες... την επόμενη θα υπάρχει ποινή και όχι προειδοποίηση.:X

 

Υπενθυμίζω εν τάχει:

 

Όχι quotes σε φωτογραφίες ολόκληρες. Αν θέλετε, απλώς αναφέρετε τον αριθμό του ποστ που σχολιάζετε, αν είναι πολύ "πίσω"

Όχι προκλητική συμπεριφορά απέναντι σε άλλα μέλη (αυτονόητο)

Όχι γενικές αναφορές τύπου "η καλύτερη κάμερα του κόσμου" ή "η χειρότερη κάμερα του κόσμου".

 

Ο σκοπός του θέματος είναι πρωτίστως να βλέπουμε φωτογραφίες που τραβάνε τα μέλη (αναφέροντας πάντα τα settings) και αφ'ετέρου, να γίνονται ΟΥΣΙΩΔΗ σχόλια πάνω σε αυτές. Όχι να εκφράζουμε τη λατρεία μας για ένα μοντέλο. Ακόμη κι αν είναι όντως το καλύτερο. Οι χρήστες έχουν μάτια και κρίνουν.

Edited by ZZW30
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...