Jump to content

Honor 8X


HonorGR_Official
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και δύο βδομάδες έχω το honor 8x Max την έκδοση με τα 6GB RAM και 64 GB αποθηκευτικό χώρο. Ένα μικρό review μιας και δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

Τα υπερ:

- τεράστια οθόνη 7.2 ίντσες

- πολύ καλός και δυνατός στερεοφωνικος ήχος

- γρήγορη απόκριση του τηλεφώνου φοράει τον 660

- παίρνει δύο Sims και επέκταση μνήμης Micro sd (εγώ του έχω βάλει επιπλέον 128gb)

-υποστηρίζει 4G το δοκίμασα με Vodafone και cosmote. Στην cosmote πάντα full 4G παντού στην Vodafone το χάνει σε πολλά σημεία και βγάζει H+

-πολυοσια χρώματα και ήχος

-μπαταρία τέρας 5000mah βγάζεις άνετα 9 με 10 ώρες οθόνη

-έχει ελληνικά κανονικά στο menu

- δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα το έχω λιώσει στην χρήση και σε παιχνίδια

Τα κατά :

- θα προτιμούσα amoled οθόνη

- θα προτιμούσα τον 970 ως επεξεργαστή

- δεν έχει always on display

- δεν έχει playstore και Google services αλλά εγκαθηστανται πολύ εύκολα

- έχει κάποιες κινεζικές προεγκσγεστημενες μ...... της Huawei που και αυτές τις απεγκαθηστας εύκολα μέσω adb

-δεν έχει 4G+

-εχει mini USB και όχι USB C

-δεν έχει ασύρματη φόρτιση

-χρειάζεται απεγκατασταση του hisuite ώστε να εμφανίζεται το Google feed όταν κάνεις swipe στα αριστερά στην αρχική οθόνη (αν και δεν λειτουργεί πάντα άψογα) και χρειάζεται να βλέπεις το Google. Feed από την εφαρμογή της Google

-τέλος κάμερα πολύ καλή σε λήψεις σε φως μέτρια σε νυχτερινές λήψεις μην περιμένετε να γίνει p20 Pro. Δεν υπάρχει stabilization σε λήψη βίντεο νομίζω ούτε 4Κ λήψη.

Το πήρα μέσω ebay από ευρωπαϊκή αποθήκη έκανε 10 εργάσιμες να έρθει μαζί είχε μια θήκη διαφανή σιλικόνης και ένα γυαλί προστασίας.

Το κινητό δεν είναι global αλλά κινέζικο όμως υποστηρίζει πολλές γλώσσες ανάμεσα σε αυτές και τα ελληνικά. Μου βγήκε στα 323€ τελική τιμή.

Γενικά πολύ καλή συσκευή τίμια για το ότι προσφέρει. Προσωπική γνώμη μην πάτε σε 4GB RAM αλλά σε 6GB και ας έχει μόνο 64GB διορθώνεται με μια microsd.

Ελπίζω να βοήθησα

 

Πήρες κινεζική έκδοση

Μέγα λάθος. Σαφώς υποδεέστερη έκδοση από την Ευρωπαϊκή.

 

Η Ευρωπαϊκή έκδοση έχει NFC, φουλ Μπάντες και με την 4G 800mhz (B20), carrier aggragation (4G+ δλδ. Έκανα download με 145ΜΒς), με διαφορετικό μόντεμ από την κινεζική έκδοση (τρομερή διαφορά)

και κάπως καλύτερη κάμερα.

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Πήρες κινεζική έκδοση

Μέγα λάθος. Σαφώς υποδεέστερη έκδοση από την Ευρωπαϊκή.

 

Η Ευρωπαϊκή έκδοση έχει NFC, φουλ Μπάντες και με την 4G 800mhz (B20), carrier aggragation (4G+ δλδ. Έκανα download με 145ΜΒς), με διαφορετικό μόντεμ από την κινεζική έκδοση (τρομερή διαφορά)

και κάπως καλύτερη κάμερα.

 

Από που πήρες την ευρωπαϊκή;

Link to comment
Share on other sites

Από που πήρες την ευρωπαϊκή;

Ιταλια, έκδοση 4/128, τα 2γιγα ραμ είναι τόση διαφορά;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ιταλια, έκδοση 4/128, τα 2γιγα ραμ είναι τόση διαφορά;

Εγώ βλέπω διαφορά στο πόσες εφαρμογές παραμένουν ανοιχτές χωρίς να χρειάζεται επαναφορτιση τους.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με 4 giga, σχεδον μονιμα εχω 2 giga ελευθερα κανει πολυ καλη διαχειριση. Κανενα προβλημα και εχω μεχρι και netflix στο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με 4 giga, σχεδον μονιμα εχω 2 giga ελευθερα κανει πολυ καλη διαχειριση. Κανενα προβλημα και εχω μεχρι και netflix στο κινητο.

 

Συμφωνώ

...

 

Vodafone Kαι carrier aggragation....

 

Το Υποστηρίζει κανονικά η συσκευή μας....

b1f689a163ab810ec88ed66984df5366.jpg

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

d9bf9c246e0248612762daff2c6a22b2.jpg

Edited by XP130TD
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα το παρω και γω αυριο το κινητο , απο σκρουτζ , μια ερωτηση :

βλεπω δυο 8Χ στην ιδια τιμη , το ενα το 64GB και το αλλο το 128GB , παιζει κατι με αυτο .... πως γινεται το 128GB να ειναι ιδια τιμη ?

και το 64GB το αναφερουν κανονικα σαν 8Χ ενω το 128GB σαν View 10 lite , τι παιζει .... ?? πρεπει να προσεξω κατι ? η ειναι τα ιδια ?

Link to comment
Share on other sites

Το επισημα εισαγμενο ειναι το 8χ 4/64. Το view 10 lite ειναι εκδοση για ιταλια. Κωδικο να εχει L21 αυτο εχει το μοντεμ το ευρωπαικο με τις μπαντες που πρεπει. Διαλεξε και παρε. Απλα να ξερεις οτι εχει ξεχωριστη θεση για sd οποτε δεν ειναι και προαπαιτουμενο τα 128gb. Παιρνει μεχρι 256gb sd. Αναλογα την χρηση που θα του κανεις επελεξε οποιο σου κανει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο την στιγμή που παίρνει sd δεν υπάρχει ιδιαίτερος λογος να πας στα 128, βεβαια αν η τιμη είναι ίδια δεν βλεπω και τον λογο για να μην δεν το κανεις..

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Επισημο σερβις ειναι ο λογος. Το view 10 lite δεν εχει εισαχθει ελλαδα οποτε δεν θα το δεχτει η επισημη αντιπροσωπεια.
Link to comment
Share on other sites

Επισημο σερβις ειναι ο λογος. Το view 10 lite δεν εχει εισαχθει ελλαδα οποτε δεν θα το δεχτει η επισημη αντιπροσωπεια.
Θα το δεχτεί μια χαρά και θα χορέψει και ένα χορό, αν το Huawei προϊόν είναι αγορασμενο από επίσημο διανομέα προϊόντων ΗUAWEI και πωληθηκε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΝΤΟΣ ΕΕ.....

 

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν Honor 8x αγορασμένο από αμαζον (Ευρωπαική έκδοση πάντα) υποστηρίζει volte και vowifi στην cosmote?

Αυτό ακριβώς θέλω να μάθω και εγώ γιατί όπου νάναι θα το πάρω από το Amazon.de.

Πάντως στο mate 10 lite που κατέχω, και είναι αγορασμένο από το γερμανικό Amazon, λειτουργεί κανονικά και το Volte και το wificalling της Cosmote. Άρα..

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει το 64αρι από Γερμανο στα 279(με επιδότηση) πριν τις γιορτές. Την Κυριακή στο crazy sundays το e-shop έβγαλε το 128αρι στη ίδια τιμή. Επειδή άρεσε και στης γυναίκας, πρόλαβα και το παρήγγειλα (εξαντλήθηκε σχεδόν αμέσως) και παρέλαβα χτες. Το ξερω ότι δεν ισχύει αλλά μου φαίνεται πιο γρήγορο και πιο ομαλό στην λειτουργία του. Το σετάρισα όπως ακριβώς είχα το άλλο και έχω την ψευδαίσθηση οτι ειναι λιγο διαφορετικο προς το καλυτερο...Υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι???? ΔΕν ξερω αν το παρατηρησατε και εσεις αλλα στο 64αρι ειδικα στην συλλογη φωτογραφιων ,κατα την μεταβαση απο την μια φωτο στην άλλη , η κίνηση δεν είναι ομαλη , εχει τα σκαλωματάκια της , στο 128αρι έιναι αψογη. Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν Honor 8x αγορασμένο από αμαζον (Ευρωπαική έκδοση πάντα) υποστηρίζει volte και vowifi στην cosmote?

 

Eχω αναρτήσει δεκάδες φωτογραφίες περί αυτού παραπάνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχω πάρει το 64αρι από Γερμανο στα 279(με επιδότηση) πριν τις γιορτές. Την Κυριακή στο crazy sundays το e-shop έβγαλε το 128αρι στη ίδια τιμή. Επειδή άρεσε και στης γυναίκας, πρόλαβα και το παρήγγειλα (εξαντλήθηκε σχεδόν αμέσως) και παρέλαβα χτες. Το ξερω ότι δεν ισχύει αλλά μου φαίνεται πιο γρήγορο και πιο ομαλό στην λειτουργία του. Το σετάρισα όπως ακριβώς είχα το άλλο και έχω την ψευδαίσθηση οτι ειναι λιγο διαφορετικο προς το καλυτερο...Υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι???? ΔΕν ξερω αν το παρατηρησατε και εσεις αλλα στο 64αρι ειδικα στην συλλογη φωτογραφιων ,κατα την μεταβαση απο την μια φωτο στην άλλη , η κίνηση δεν είναι ομαλη , εχει τα σκαλωματάκια της , στο 128αρι έιναι αψογη.

 

Ισχύει

Και οι Κινέζοι ισχυρίζονται πως Και ή κάμερα και η μνήμη(σε ταχύτητα) στα 128gb μοντέλα είναι λίγο καλύτερη από τα 64 GB.

Η δε Ιταλική Huawei διαφημίζει τα Honor view lite(Honor 8X 4/128 στην Ιταλία) Ως το καλύτερο budget (κάτω από 300€) καμεροτηλέφωνο της αγοράς....

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει το 64αρι από Γερμανο στα 279(με επιδότηση) πριν τις γιορτές. Την Κυριακή στο crazy sundays το e-shop έβγαλε το 128αρι στη ίδια τιμή. Επειδή άρεσε και στης γυναίκας, πρόλαβα και το παρήγγειλα (εξαντλήθηκε σχεδόν αμέσως) και παρέλαβα χτες. Το ξερω ότι δεν ισχύει αλλά μου φαίνεται πιο γρήγορο και πιο ομαλό στην λειτουργία του. Το σετάρισα όπως ακριβώς είχα το άλλο και έχω την ψευδαίσθηση οτι ειναι λιγο διαφορετικο προς το καλυτερο...Υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι???? ΔΕν ξερω αν το παρατηρησατε και εσεις αλλα στο 64αρι ειδικα στην συλλογη φωτογραφιων ,κατα την μεταβαση απο την μια φωτο στην άλλη , η κίνηση δεν είναι ομαλη , εχει τα σκαλωματάκια της , στο 128αρι έιναι αψογη.

Μολις το τσεκαρα δοκιμαστικα δεν σκαλωνει πουθενα 8χ 4/64. Θεωρητικα ειναι τα ιδια κινητα και το μονο που αλλαζει ειναι η ρομ. Μαλλον ιδεα σου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω διαφορά στο πόσες εφαρμογές παραμένουν ανοιχτές χωρίς να χρειάζεται επαναφορτιση τους.

 

Συγκρίνετε διαφορετικές συσκευές, έχεις το Honor 8x max όπως λες στο πρώτο σου ποστ. Αν δεν κάνω λάθος το max δεν έχει ευρωπαική έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει το 64αρι από Γερμανο στα 279(με επιδότηση) πριν τις γιορτές. Την Κυριακή στο crazy sundays το e-shop έβγαλε το 128αρι στη ίδια τιμή. Επειδή άρεσε και στης γυναίκας, πρόλαβα και το παρήγγειλα (εξαντλήθηκε σχεδόν αμέσως) και παρέλαβα χτες. Το ξερω ότι δεν ισχύει αλλά μου φαίνεται πιο γρήγορο και πιο ομαλό στην λειτουργία του. Το σετάρισα όπως ακριβώς είχα το άλλο και έχω την ψευδαίσθηση οτι ειναι λιγο διαφορετικο προς το καλυτερο...Υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι???? ΔΕν ξερω αν το παρατηρησατε και εσεις αλλα στο 64αρι ειδικα στην συλλογη φωτογραφιων ,κατα την μεταβαση απο την μια φωτο στην άλλη , η κίνηση δεν είναι ομαλη , εχει τα σκαλωματάκια της , στο 128αρι έιναι αψογη.

 

Τρέξε ένα androbench αν μπορείς και στα 2 για να δούμε αν βγάζουν διαφορετικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σκέφτομαι να παραγγείλω το 8χ αυτές τις μέρες, από σκρουτζ γιατί είδα οτι στον γερμανό κ κοσμοτε το πηγαν 299€ πάλι..

Στο σκρουτζ το έχει σε μαγαζί στο Περιστέρι, ως 8χ/view 10 lite, είναι οκ?? Θα εχω θέμα σε εγγυήσεις κτλ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα νούμερα για εμένα, συνηθισμένος με το Letv x500 των 3000mah & heliox10 που ρουφουσε την μπαταρία και έβλεπα μάξιμουμ 3μιση-4 ώρες οθόνη, συνήθως είχα 3 ωρες

Το μόνο διαφορετικό βέβαια είναι ότι δεν έχω βάλει ακόμα sim μεσα

434ac5ea49e975dfd60378876138a3dc.jpg

 

MakTheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το notification led υπαρχει καμια λυση να φαινεται πιο εντονα;
Δεν νομίζω να υπαρχει κατι. Κρίνοντας και απο το που οδηγούνται τα πράγματα οσον αφορα την ύπαρξη led notification στα κινητα με τρυπες, χωρις μπεζελ και νοτς... παλι καλα να λεμε που εχει κι αυτο το αδύναμο. Προς κατάργηση οδεύει.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το led όπως ανέφερα ξανά είναι ίσως το μόνο που με χαλάει στο κινητό. Σαφώς θα το ήθελα πιο έντονο, μόνο την νύχτα φαίνεται.. Υπάρχει περίπτωση με κανένα update να ψιλόδιορθωθεί; αν και 99% hardware θέμα είναι

 

MakTheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

όταν στέλνω μαζικό μήνυμα το μετατρέπει σε MMS

υπάρχει κάποια ρύθμιση ή να αλλάξω εφαρμογή για SMS; και αν ναι ποια;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Honor 8X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...