Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, mixtri said:

H Ελβετία είναι ειδική περίπτωση που σε εμένα μόνο θαυμασμό προκαλεί. Κάλυψε η Swisscom μια χώρα με τρελή μορφολογία με ισχύ WiFi. Μη ξεχνάμε ότι και η Sunrise με Huawei και η Salt που μέχρι πρότινος είχε NSN δεν τα κατάφεραν ενώ η Swisscom με /// τους έριχνε στα αυτιά μια ζωή.

Η Ελλάδα χρειάζεται λίγο παραπάνω ισχύ λόγω δόμησης και λόγω μορφολογίας. Αλλιώς οι εσωτερικοί χώροι πάνε αδιάβαστοι. Σημαντικό να αυξηθεί η ισχύς στο 100% των ορίων. Δεν έχει νόημα να είναι χαμηλότερα. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πάει η Nova 150%.

Άρα αύξηση ορίων και εντατικούς ελέγχους πρέπει 

Link to comment
Share on other sites

Αγία Παρασκευή Ναυπακτος

https://www.speedtest.net/result/i/6208616121

IMG_1233.thumb.png.d7827e214644d4d712755a2e7c7c0a1f.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgebad said:

Αγία Παρασκευή Ναυπακτος

https://www.speedtest.net/result/i/6208616121

IMG_1233.thumb.png.d7827e214644d4d712755a2e7c7c0a1f.png

Στον ΟΤΕ στην Ναύπακτο έχουν βάλει κανονικά N78 ήδη από το χειμώνα αν θυμάμαι καλά, πρέπει να πηγαίνει τζετ. Στο βουνό δεν ξέρω αν έχουν βάλει ακόμα. Γενικά η περιοχή πάει καλά πιστεύω πλέον και είναι και φανταστική για διακοπές. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mixtri said:

H Ελβετία είναι ειδική περίπτωση που σε εμένα μόνο θαυμασμό προκαλεί. Κάλυψε η Swisscom μια χώρα με τρελή μορφολογία με ισχύ WiFi. Μη ξεχνάμε ότι και η Sunrise με Huawei και η Salt που μέχρι πρότινος είχε NSN δεν τα κατάφεραν ενώ η Swisscom με /// τους έριχνε στα αυτιά μια ζωή.

Η Ελλάδα χρειάζεται λίγο παραπάνω ισχύ λόγω δόμησης και λόγω μορφολογίας. Αλλιώς οι εσωτερικοί χώροι πάνε αδιάβαστοι. Σημαντικό να αυξηθεί η ισχύς στο 100% των ορίων. Δεν έχει νόημα να είναι χαμηλότερα. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πάει η Nova 150%.

 

Διαφωνώ 😉

 Εν έτη 2024 θα έπρεπε να ΜΕΙΏΣΟΥΝ ΙΣΧΎ στην Ελλάδα και ΟΧΙ να αυξήσουν.

Στο παρακάτω Screenshot η Vodafone αύξησε ισχύ σε ενα 900αρι στις Κυκλάδες και εγκλώβισε δεκαδες χιλιάδες συσκευές συνδρομητών σε ενα " ξεχειλωμενο " κελι που δεν " ακούει " τις συσκευές διοτι η ισχύς του ειναι τοσο μεγαλη που απο την μεριά των συσκευών δεν φτανει ΤΙΠΟΤΑ στο σταθμό βάσης ! ( αν δεν είχε τέτοια ισχύ θα επαιζαν ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΈΣ με λιγότερα dbm απο γειτονικα Cells ...ομως ΘΑ ΕΠΑΙΖΑΝ 

 Κατι παρόμοιο γίνεται και στα Εξάρχεια με την Cosmote και ενα " ξεχειλωμενο " PCI 111 .

Γνώμη μου πως για τις μέρες μας με ΤΟΣΗ ΚΙΝΗΣΗ DATA απο τις συσκευές μια οριζόντια αύξηση ισχύος ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.

 

 ( με εξαίρεση περιπτώσεις έκτακτες όπου κάποιο γειτονικό κελί βγαίνει εκτός λειτουργίας ή δεν μπορούν με άλλη τοποθεσία να καλύψουν ενα σημείο)

Screenshot_2024-07-31-12-21-32-12_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.3980e3e4e623d6eef6f0ce305ca9f2b7.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mixtri said:

H Ελβετία είναι ειδική περίπτωση που σε εμένα μόνο θαυμασμό προκαλεί. Κάλυψε η Swisscom μια χώρα με τρελή μορφολογία με ισχύ WiFi. Μη ξεχνάμε ότι και η Sunrise με Huawei και η Salt που μέχρι πρότινος είχε NSN δεν τα κατάφεραν ενώ η Swisscom με /// τους έριχνε στα αυτιά μια ζωή.

Η Ελλάδα χρειάζεται λίγο παραπάνω ισχύ λόγω δόμησης και λόγω μορφολογίας. Αλλιώς οι εσωτερικοί χώροι πάνε αδιάβαστοι. Σημαντικό να αυξηθεί η ισχύς στο 100% των ορίων. Δεν έχει νόημα να είναι χαμηλότερα. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πάει η Nova 150%.

Το θέμα είναι και εμείς εδώ να αποκτήσουμε /// γιατί είναι πιο ανθεκτικά έχω καταλάβει για μακροχρόνια χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, HORGRAP said:

 

Διαφωνώ 😉

 Εν έτη 2024 θα έπρεπε να ΜΕΙΏΣΟΥΝ ΙΣΧΎ στην Ελλάδα και ΟΧΙ να αυξήσουν.

Στο παρακάτω Screenshot η Vodafone αύξησε ισχύ σε ενα 900αρι στις Κυκλάδες και εγκλώβισε δεκαδες χιλιάδες συσκευές συνδρομητών σε ενα " ξεχειλωμενο " κελι που δεν " ακούει " τις συσκευές διοτι η ισχύς του ειναι τοσο μεγαλη που απο την μεριά των συσκευών δεν φτανει ΤΙΠΟΤΑ στο σταθμό βάσης ! ( αν δεν είχε τέτοια ισχύ θα επαιζαν ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΈΣ με λιγότερα dbm απο γειτονικα Cells ...ομως ΘΑ ΕΠΑΙΖΑΝ 

 Κατι παρόμοιο γίνεται και στα Εξάρχεια με την Cosmote και ενα " ξεχειλωμενο " PCI 111 .

Γνώμη μου πως για τις μέρες μας με ΤΟΣΗ ΚΙΝΗΣΗ DATA απο τις συσκευές μια οριζόντια αύξηση ισχύος ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.

 

 ( με εξαίρεση περιπτώσεις έκτακτες όπου κάποιο γειτονικό κελί βγαίνει εκτός λειτουργίας ή δεν μπορούν με άλλη τοποθεσία να καλύψουν ενα σημείο)

Screenshot_2024-07-31-12-21-32-12_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.3980e3e4e623d6eef6f0ce305ca9f2b7.jpg

Καλά αυτονόητο είναι και η κόκκινη να ανεβάσει την ισχύ εφόσον στους σταθμούς της ανεβάζει ήδη την ισχύ η μαύρη.  Νόμιμη η πράσινη 😂😂😅😅

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, HORGRAP said:

Εν έτη 2024 θα έπρεπε να ΜΕΙΏΣΟΥΝ ΙΣΧΎ

Α γεια σου!

Αυτη η κυψελη ομως που δειχνεις ειναι στο νομο Χανίων, τι εννοεις Κυκλαδες;

 

Link to comment
Share on other sites

πιάνει μέχρι τη Σύρο 😉

 Εννοείται οτι οι συσκευές " ξεγελειωνται " και παλεύουν να κάνουν Uplink ομως .... μάταια 😉

 

 Κρίμα να χαλάνε μια τεράστια περιοχή με τέτοια λάθη σχεδιασμού.  

Και καπως ετσι .....η Cosmote και η Nova που δεν έκαναν αυτο το λαθος ( στην συγκεκριμένη περιοχή ) ΠΑΊΖΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ απο αλλά Cells με λιγότερα dbm ομως .... ΠΑΊΖΟΥΝ !

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν λέμε να αυξήσουν την ισχύ, δεν εννοούμε να το έχουν σαν πάτημα οι εταιρείες για να μην κάνουν πύκνωση δικτύου. Και εννοείται με απόλυτη προσοχή σε όποια σημεία χρειάζεται και όχι σε όλους τους σταθμούς της χώρας ταυτόχρονα το επόμενο λεπτό. Τουλάχιστον να υπήρχε αυτό το παραθυράκι και ας τους έβαζε η εεττ ένα καλό περιθώριο μέχρι να κάνουν πιο σωστή κάλυψη από κοντινή κεραία στις περιοχές του παρόχου που πονάνε. Η ρυθμιστική αρχή γενικά έπρεπε να είναι πιο συνεργασιμη. Πάντως η Cosmote με τον σχεδιασμό που έχει κάνει μέχρι τώρα, μάλλον δεν θα το ήθελε να ξανά πειράξει ισχύς και φουλ από την αρχή όλα. Πιο πολύ πιστεύω αυτή η είδηση έχει ξεκινήσει σαν μαξιλαράκι στα αυτιά των συνδρομητών θα έλεγα.. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, johnny_htc said:

Ρε παιδιά, όταν λέμε να αυξήσουν την ισχύ, δεν εννοούμε να το έχουν σαν πάτημα οι εταιρείες για να μην κάνουν πύκνωση δικτύου. Και εννοείται με απόλυτη προσοχή σε όποια σημεία χρειάζεται και όχι σε όλους τους σταθμούς της χώρας ταυτόχρονα το επόμενο λεπτό. Τουλάχιστον να υπήρχε αυτό το παραθυράκι και ας τους έβαζε η εεττ ένα καλό περιθώριο μέχρι να κάνουν πιο σωστή κάλυψη από κοντινή κεραία στις περιοχές του παρόχου που πονάνε. Η ρυθμιστική αρχή γενικά έπρεπε να είναι πιο συνεργασιμη. Πάντως η Cosmote με τον σχεδιασμό που έχει κάνει μέχρι τώρα, μάλλον δεν θα το ήθελε να ξανά πειράξει ισχύς και φουλ από την αρχή όλα. Πιο πολύ πιστεύω αυτή η είδηση έχει ξεκινήσει σαν μαξιλαράκι στα αυτιά των συνδρομητών θα έλεγα.. 

Βέβαια αυτή η ισχύς είναι απαράδεκτη σε μερικές περιοχές νομίζω μέσα στο σπίτι με το που κλείσω το παράθυρο είναι απαράδεκτο το σήμα και λένε είναι θέμα σχεδιασμού και δεν έχουν κάποια πλάνα για το πόσο θα έπαιρνε η επίλυση. 

Με κλειστά παράθυρα 

Screenshot_20240731_130539_Settings.thumb.jpg.35655e58e5de6670aba49dfdeeef1bbf.jpg

Με ανοιχτά

Screenshot_20240731_130911_Settings.thumb.jpg.739b15e150bd704e0f543444b22452e8.jpg

εξω 

Screenshot_20240731_130929_Settings.thumb.jpg.d2723a7e7528d194fbbf9a2cd34a62fa.jpg

2ος όροφος ανοιχτά παράθυρα 

Screenshot_20240731_131248_Settings.thumb.jpg.6fa188af5c79ab3ad5892ee3334d90d9.jpg

με κλειστά πάλι δεν κινείται τίποτα πάει στα -119 με -120 

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται?

 Στην Ελλάδα ΤΊΠΟΤΑ δεν ειναι αυτονόητο.

 

Στην Ελλάδα μετά  την αλλαγή πολιτικής με αύξηση στη μέγιστη ισχύ εκπομπής ......το Οικονομικο Department θα " πείσει " το Network Planning Department να "  αγνοήσει " τα " κακά KPIs στο Network Operations Center με SNR απο τον ... άλλο κόσμο και QAM Encoding απο τις πολλές παρεμβολές λόγω μεγάλης ισχύος και απαγορευτικά μεγάλου Overlapping στα κελιά.

 

 Στην ΕΛΛΑΔΑ θα πούνε στο NOC πως δεν τρέχει και τίποτα εαν χαλασει το Performance και ξεπατωθουν οι Basebands στη διόρθωση " λαθων " στο φάσμα που θα βγαινει QAM  ...απο συνήθεια επειδή θα αποφασίσουν να μην ," πυκνώσουν " το δίκτυο με νέους σταθμούς βάσης μετα την .... αλλαγή πολιτικής στην αύξηση ισχύος εκπομπής !😉

....για να γλυτώσουν χρήματα απο επενδύσεις που δεν θα έφερναν τοσα " παραπανω " κερδη και μεγάλη  αλλαγή σε Customer Satisfaction 

 

ΞΕΣΚΙΣΜΕΝΟ ΦΑΣΜΑ λογω αύξησης ισχύος με χαμηλό Download performance ή πυκνότερο Δίκτυο με σωστα Beamforming και " καθαρότερο αρα μέγιστα  αξιοποιήσιμο " φάσμα .

 Εξαίρεση : Αν δεν μπορούν να καλύψουν μια περιοχή απο " τοπικά " κελιά τότε  ΚΑΛΩΣ εκτάκτως ανοίγουν ισχύ απο γειτονικές κυψέλες. 

Τσαντιστηκα !

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Βέβαια αυτή η ισχύς είναι απαράδεκτη σε μερικές περιοχές νομίζω μέσα στο σπίτι με το που κλείσω το παράθυρο είναι απαράδεκτο το σήμα και λένε είναι θέμα σχεδιασμού και δεν έχουν κάποια πλάνα για το πόσο θα έπαιρνε η επίλυση. 

Screenshot_20240731_130539_Settings.thumb.jpg.35655e58e5de6670aba49dfdeeef1bbf.jpg

 

Ναι όντως είναι θέμα σχεδιασμού, γιατί πάνε με βάση τα όρια που παίζουν τώρα και σου λέει η εταιρεία ότι με τους υπάρχοντες σταθμούς, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω, άρα θέλει σταθμό να βάλω στην τάδε περιοχή. Όμως στην τάδε περιοχή για τους δικούς τους λόγους από κει και πέρα, δεν μπορούν ή δεν θέλουν αυτή τη στιγμή να αδειοδοτησουν γιατί πχ δεν έχει τόσους συνδρομητές όσους θέλουν κατά μέσο όρο όλο το χρόνο ή είναι θέμα δημου, παλιότερης έντασης κινητοποιήσεις κλπ. Εγώ πχ έμαθα από την Cosmote ότι κοντά σε μένα παλιότερα στον Άλιμο, είχαν κατεβάσει κεραία και από τότε δεν έχουν τολμήσει να βάλουν πάλι. Είναι αρκετά επιφυλακτικοι πιστεύω σ αυτό το κομμάτι πλέον, καλό ή κακό δεν ξέρω. Γι αυτούς ίσως είναι οκ

3 minutes ago, HORGRAP said:

Εννοείται?

 Στην Ελλάδα ΤΊΠΟΤΑ δεν ειναι αυτονόητο.

 

Στην Ελλάδα το Οικονομικο Department θα " πείσει " το Network Planning Department να "  αγνοήσει " να " κακά KPIs στο Network Operations Center με SNR απο τον ... άλλο κόσμο και QAM Encoding απο τις πολλές παρεμβολές λόγω μεγάλης ισχύος και απαγορευτικά μεγάλου Overlapping στα κελιά.

 

 Στην ΕΛΛΑΔΑ θα πούνε στο NOC πως δεν τρέχει και τίποτα εαν χαλασει το Performance και ξεπατωθουν οι Basebands στη διόρθωση " λαθων " στο φάσμα που θα βγαινει QAM  ...απο συνήθεια επειδή θα αποφασίσουν να μην ," πυκνώσουν " το δίκτυο με νέους σταθμούς βάσης μετα την .... αλλαγή πολιτικής στην αύξηση ισχύος εκπομπής !😉

 

Τσαντιστηκα !

 

Έχεις δίκιο. Οι γνώμες τους μάλλον θα αλλάζουν σαν τα πουκάμισα μόλις "βολευτούν" με τη νομοθετική ρύθμιση γτ οι από πάνω θα λένε άλλα μετά. Το εννοείται πήγαινε στη μεταξύ μας συζήτηση. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που δεν θέλει πύκνωση δικτύου, κάπως έτσι 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, johnny_htc said:

Ναι όντως είναι θέμα σχεδιασμού, γιατί πάνε με βάση τα όρια που παίζουν τώρα και σου λέει η εταιρεία ότι με τους υπάρχοντες σταθμούς, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω, άρα θέλει σταθμό να βάλω στην τάδε περιοχή. Όμως στην τάδε περιοχή για τους δικούς τους λόγους από κει και πέρα, δεν μπορούν ή δεν θέλουν αυτή τη στιγμή να αδειοδοτησουν γιατί πχ δεν έχει τόσους συνδρομητές όσους θέλουν κατά μέσο όρο όλο το χρόνο ή είναι θέμα δημου, παλιότερης έντασης κινητοποιήσεις κλπ. Εγώ πχ έμαθα από την Cosmote ότι κοντά σε μένα παλιότερα στον Άλιμο, είχαν κατεβάσει κεραία και από τότε δεν έχουν τολμήσει να βάλουν πάλι. Είναι αρκετά επιφυλακτικοι πιστεύω σ αυτό το κομμάτι πλέον, καλό ή κακό δεν ξέρω. Γι αυτούς ίσως είναι οκ

 

Στην περιοχή σχεδόν όλοι έχουν Cosmote επειδή οι άλλες 2 είναι πιο Τραγικές. 

Δεν τον χαλάει κάποιον να έχει καλύτερο σήμα αφού όλοι εδώ το ίδιο θέμα έχουμε στη περιοχή. Δεν έχει γίνει ποτέ εγκατάσταση σταθμού στη περιοχή οπότε δεν έχει γίνει κίνημα με διαμαρτυρίες. Συνήθως ο δήμος Χαλκιδέων αφήνει την εγκατάσταση. 

Απλά η Cosmote έτσι χαλάει όλη την εμπειρία που έχω μαζί της και στη δουλειά έχω φουλ σήμα και 5G τούμπανο και όπου πάω, μόνο στον τόπο κατοικίας μου βλέπω αυτή την τραγική εικόνα. Από αδειοδοτήσεις τίποτα ούτε καν για κάποια micro, λυπάμαι με τα χάλια τους και γιατί να πληρώνω τα ίδια με αυτόν που θα έχει-68 dBm σπίτι του και εγώ-120dBm με αποτέλεσμα να μη λειτουργούν ούτε τα δεδομένα σπίτι. 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, τι διαφορά έχει μία αδειοδοτημένη κεραία από μια ΕΚΚΧΟ; Η μία αν κατάλαβα καλά έχει άδεια η άλλη δεν έχει, είναι ας πούμε πιο μικρή; Ρωτάω γιατί χαζεύω στο κεραιες. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pickup said:

παιδιά, τι διαφορά έχει μία αδειοδοτημένη κεραία από μια ΕΚΚΧΟ; Η μία αν κατάλαβα καλά έχει άδεια η άλλη δεν έχει, είναι ας πούμε πιο μικρή; Ρωτάω γιατί χαζεύω στο κεραιες. 

 Αδειοδοτημένες είναι και οι δύο κατηγορίες κεραιών. 

ΕΚΚΧΟ = micro 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pickup said:

παιδιά, τι διαφορά έχει μία αδειοδοτημένη κεραία από μια ΕΚΚΧΟ; Η μία αν κατάλαβα καλά έχει άδεια η άλλη δεν έχει, είναι ας πούμε πιο μικρή; Ρωτάω γιατί χαζεύω στο κεραιες. 

Micro ναι, Εγκαταστάσεις κατασκευών κεραιών χαμηλής ηλεκτρομαγνητικής περιβαλλοντικής όχλησης :ΕΚΚΧΟ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για κάποιον που ξέρει απο Θεσσαλονίκη, στην περιοχή που μένω Φάληρο Αγία Τριάδα περιοχή Ράδιο Σίτυ, είναι λίγο παρατημένη η περιοχή από αναβαθμίσεις κεραιών; Οι περισσότερες είναι ΕΚΚΧΟ και 10ετίας τουλάχιστον. Μήπως τις αναβαθμίσεις των κεραιών τις βλέπουμε στο κινητό με κάποιο τρόπο; 

Σας ζάλισα έτσι; 

Ρωτάω γιατί η Vodafone φαίνεται να έχει περισσότερες κεραίες στην παραπάνω περιοχή ως Αδειοδοτημένες ενώ η Κοσμοτε είναι πιο μικρή σε παρουσία; Ή δεν παίζει κάπου ρόλο. Η αλήθεια είναι πως είχα καλύτερο σήμα με την κόκκινη ΑΛΛΑ μόνο σήμα. Σαν επικοινωνία ειναι πιο καθαρή η πράσινη ανεξάρτητα αν το σήμα είναι μία με δύο γραμμές ενώ η κόκκινη ήταν φουλ και μέσα στο σπίτι. 

Οι Μicro έχουν μικρότερη εμβέλεια από τις άλλες; Αν δεν βαριέστε φυσικά κάντε μας μία ψιλοεισαγωγή για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε απο δω και απο κει. Να στε καλά ρε παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pickup said:

παιδιά, τι διαφορά έχει μία αδειοδοτημένη κεραία από μια ΕΚΚΧΟ; Η μία αν κατάλαβα καλά έχει άδεια η άλλη δεν έχει, είναι ας πούμε πιο μικρή; Ρωτάω γιατί χαζεύω στο κεραιες. 

1 hour ago, p_k said:

 Αδειοδοτημένες είναι και οι δύο κατηγορίες κεραιών. 

ΕΚΚΧΟ = micro 

 

1 hour ago, elkons said:

Micro ναι, Εγκαταστάσεις κατασκευών κεραιών χαμηλής ηλεκτρομαγνητικής περιβαλλοντικής όχλησης :ΕΚΚΧΟ

Όχι, δεν είναι απαραίτητα micro.

Σε πολλές περιπτώσεις είναι μικροκομματικές ζεύξεις είτε για παροχη Ίντερνετ σε άλλους σταθμους που δεν ειναι συνδεδεμένοι στις επίγειες δομές, είτε για παροχή υπηρεσιών σε εταιρίες, και δεν αφορούν καθόλου τα κινητά μας.  

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγείτε το φαινόμενο με την κόκκινη να έχω σήμα φουλ και να έχω call drops και γενικά οριακά ανεκτές κλήσεις και με την πράσινη να έχω 1-2 γραμμές αλλά να μιλάω σταθερά χωρίς ηχώ, παράσιτα και φυσικά όλες τις κλήσεις ολοκληρωμένες; Είναι φυσιολογικό; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pickup said:

Πως εξηγείτε το φαινόμενο με την κόκκινη να έχω σήμα φουλ και να έχω call drops και γενικά οριακά ανεκτές κλήσεις και με την πράσινη να έχω 1-2 γραμμές αλλά να μιλάω σταθερά χωρίς ηχώ, παράσιτα και φυσικά όλες τις κλήσεις ολοκληρωμένες; Είναι φυσιολογικό; 

Call drops έχω και εγώ με Vdf συχνά δεν μου είναι κάτι νέο. Cosmote οι 2 γραμμές θα είναι περίπου 103dBm ικανοποιητικό.  

Και στη περιοχή μου η Vodafone έχει φουλ σήμα μέσα στο σπίτι-89dBm στα 15mbps 5G και Cosmote στα -108 dBm βγάζω το 300αρι άνετα. Οπότε μη κρίνεις απαραίτητα με τις μπάρες αλλά με την ποιότητα.  Με Nova με πετάει σε Ε εμω έχει 5G [εικονικό στα 10 δεν πειράζει] ενώ η vf κλείνει τις κλήσεις, Cosmote κανω τη δουλειά με Wificalling και σε σημεία με πάνω από μια μπάρα είναι κομπλέ οι κλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pickup said:

Οι Μicro έχουν μικρότερη εμβέλεια από τις άλλες; Αν δεν βαριέστε φυσικά κάντε μας μία ψιλοεισαγωγή για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε απο δω και απο κει. Να στε καλά ρε παιδιά. 

Ναι έχουν μικρότερη εμβέλεια, και συνηθως χρησιμοποιούνται σε κέντρα πόλεων για την αποσυμφόρηση των μεγάλων σταθμών και για την κάλυψη σημείων που δεν «βλέπουν»  οι κανονικοί σταθμοί. 

8 minutes ago, pickup said:

Πως εξηγείτε το φαινόμενο με την κόκκινη να έχω σήμα φουλ και να έχω call drops και γενικά οριακά ανεκτές κλήσεις και με την πράσινη να έχω 1-2 γραμμές αλλά να μιλάω σταθερά χωρίς ηχώ, παράσιτα και φυσικά όλες τις κλήσεις ολοκληρωμένες; Είναι φυσιολογικό; 

Γενικά να γνωρίζεις ότι μπαρες σηματος δεν είναι δεσμευτικές και απαραίτητα αντιπροσωπευτικές. Το κινητό απεικονίζει τις μπαρες μιας εκ των συχνοτήτων που είναι συνδεδεμένο. Ανάλογα τον παροχο τα κινητά επιλέγουν ποια συχνότητα θα είναι αυτή. 

Στο πλαίσιο αυτό, να λαβεις υποψη σου ότι η Cosmote έχει την τάση να εμφανιζει τη στάθμη του σηματος των υψηλότερων συχνοτήτων. Συνεπως, μπορεί να φαίνονται λιγοτερες αλλα στην ουσία να λειτουργεί καλύτερα και με μεγαλύτερες ταχύτητες από την Vodafone που μπορεί να δείχνει μεγαλύτερη ισχύ σηματος, αλλα για χαμηλοτερη συχνότητα

Αυτό κράτησε το στο πίσω μερος του μυαλού σου. Για την περίπτωση σου ακριβώς δεν μπορώ να απαντησω, μπορεί να αφορά κάποια βλάβη σταθμού στην περιοχή από μεριάς της Vodafone. 
Αν κάποιος συμφορουμιτης γνωρίζει συγκεκριμένα για την περιοχή κάτι, ας το μοιραστεί 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pickup said:

WIfi calling έχει μόνο η Cosmote?  Όσο είχα κόκκινη δεν είχα τέτοια ομολογουμένως χρήσιμη υπηρεσία. 

Και οι 3 έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pickup said:

WIfi calling έχει μόνο η Cosmote?  Όσο είχα κόκκινη δεν είχα τέτοια ομολογουμένως χρήσιμη υπηρεσία. 

Και στις 3 εταιρείες 

Στη κόκκινη στέλνεις δωρεάν SMS στο 1339 τη λέξη WIFI.

Μετά ανοίγεις τον διακόπτη κλήσεις wifi και δίνεις προτεραιότητα είτε σε Wifi είτε σε δίκτυο κινητής 

Η Cosmote μου έχει αυτές τις επιλογές 

436731587_Screenshot_20240731_163106_Wi-FiCalling.thumb.jpg.4506a271aa6046d7aa0f40d192c40d2b.jpg

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pickup said:

WIfi calling έχει μόνο η Cosmote?  Όσο είχα κόκκινη δεν είχα τέτοια ομολογουμένως χρήσιμη υπηρεσία. 

Ολες εχουν, αλλα το θέμα είναι να το υποστηρίζει και η συσκευή σου. 
ποια είναι αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...