Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω note 5 και σκέφτομαι να παρω η το pocophone η το mi max 3. Ποιο είναι ποιο καλό από τα 2?
Link to comment
Share on other sites

Καλά που υπέρεχει τόσο πια δηλαδή ; στο nfc ;Ελεος

 

Δηλαδή η μόνη διαφορά είναι το Nfc???

Οκ πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά που υπέρεχει τόσο πια δηλαδή ; στο nfc ;Ελεος

 

Ενταξει καλο κινητο το poco αλλα οχι να λεμε οτι η διαφορά του από p20 pro ειναι μονο το nfc.

 

Καμερα, ποιότητα κατασκευής, ποιότητα οθόνης, ήχος, υποστήριξη, δίκτυο 4g+ και αδιαβροχοποίηση ip67 είναι κάποιες διαφορές που μου έρχονται στα γρήγορα στο μυαλό. Τώρα το κατα πόσο είναι σημαντικά για τον καθένα σε σχέση με τα χρήματα είναι προσωπική υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δίπλα στις εκδόσεις έχει "recovery" και "fastboot", επιλέγουμε recovery, σωστά;

 

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν δίπλα στις εκδόσεις έχει "recovery" και "fastboot", επιλέγουμε recovery, σωστά;

 

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Σωστά. Για τις fastboot εκδόσεις θέλεις ξεκλειδωτο bootloader και flash μέσω mi flash.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καλο κινητο το poco αλλα οχι να λεμε οτι η διαφορά του από p20 pro ειναι μονο το nfc.

 

Καμερα, ποιότητα κατασκευής, ποιότητα οθόνης, ήχος, υποστήριξη, δίκτυο 4g+ και αδιαβροχοποίηση ip67 είναι κάποιες διαφορές που μου έρχονται στα γρήγορα στο μυαλό. Τώρα το κατα πόσο είναι σημαντικά για τον καθένα σε σχέση με τα χρήματα είναι προσωπική υπόθεση.

 

Ανδρεα εχω φιλο που εχει το p20 pro τα βαλαμε διπλα για ηχο,καλυτερο το f1,βγαλαμε και φωτογραφια με πολυ χαμηλο φωτισμο εγω με gcam και επαθε πλακα γιατι ηταν καλυτερη του f1 .Τωρα δεν ξερω αν δεν ειχε κανει καποιες ρυθμισεις στην καμερα αλλα ενα τετοιο κινητο με τα λεφτα που εχει πρεπει να βγαζει αψογα φωτο χωρις να χρειαστει να το ρυθμιζεις;)Τωρα για την ποιοτητα και την αδιαβροχοποιηση και την οθονη του ρε φιλε κανει τα 2πλασια λεφτα τι συγκρινουμε τωρα;Για υποστηριξη τωρα δεν νομιζω να εχει τοσο πολυ υποστηριξη αλλο κινητο της xiaomi απο το f1

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Έχω note 5 και σκέφτομαι να παρω η το pocophone η το mi max 3. Ποιο είναι ποιο καλό από τα 2?

 

Εννοείται το poco.. 845 sn φοράει +6 giga ram... Αν θες μόνο μεγάλη οθόνη πάρε το Μαξ 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια night mode εχει το poco ;;
Έχει, αλλά το αποτέλεσμα είναι χειρότερο και από το απλό auto.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δε μου περνάει καμία dev.

Δοκίμασα 8.12.27, 9.1.10, 9.1.17 αλλά τζίφος. Σε όλες μου βγάζει το μήνυμα που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.

Την τελευταία δεν την δοκίμασα γιατί δε με ενδιαφέρει.

Υπάρχει κανένας που να πέρασε προηγούμενες εκδόσεις;

Κλειδωμένος είμαι, έτσι;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το ανέφερα πιο πάνω γιατί τo είχα αντιμετωπίσει στο note 5 αυτό το πρόβλημα. Ποτέ δεν κατάφερα να περάσω stable έκδοση από developer μέσω του updater. Κάποιος συμφουριτης εδώ ανέφερε ότι κοντινές εκδόσεις περνιούνται. Άρα δεν καταλήγουμε κάπου. Πάντως νομίζω ότι από developer σε stable ίσως το σύστημα το βλέπει σαν downgrade για αυτό δεν το περνάει. η πιο σωστή ενέργεια είναι ξεκλείδωμα του bootloader και περασμα της stable μέσω fastboot.

Ξεκλειδώστε ρε παιδιά να έχετε ευελιξία να επαναφέρετε το κινητό σχεδόν σε ότι και αν προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χοντρές είναι ρε 'συ. 0.33 γράφει.

Κοίτα κάτι σε 0.2

 

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα εχω φιλο που εχει το p20 pro τα βαλαμε διπλα για ηχο,καλυτερο το f1,βγαλαμε και φωτογραφια με πολυ χαμηλο φωτισμο εγω με gcam και επαθε πλακα γιατι ηταν καλυτερη του f1 .Τωρα δεν ξερω αν δεν ειχε κανει καποιες ρυθμισεις στην καμερα αλλα ενα τετοιο κινητο με τα λεφτα που εχει πρεπει να βγαζει αψογα φωτο χωρις να χρειαστει να το ρυθμιζεις;)Τωρα για την ποιοτητα και την αδιαβροχοποιηση και την οθονη του ρε φιλε κανει τα 2πλασια λεφτα τι συγκρινουμε τωρα;Για υποστηριξη τωρα δεν νομιζω να εχει τοσο πολυ υποστηριξη αλλο κινητο της xiaomi απο το f1

 

Έχει 3x τηλεφακο με ois μάλιστα το poco? Έχει μονόχρωμο αισθητήρα; Έχει 40 mpixels (την ημέρα κάνουν διαφορά... ειδικά σε raw έχεις τρελό υλικο); Καλή η gcam αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν μπορεί να στα δώσει.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, εγώ απάντησα στο σχόλιο που ελεγε οτι η διαφορά τους είναι μόνο στο nfc. Ε δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οθόνη amoled, αδιαβροχοποιηση, τηλεφακός (ίσως ο καλύτερος της αγοράς), ποιότητα κατασκευης, 4g+ (υπενθυμίζω ότι μόνο μέχρι απλό 4g έχει το poco), nfc και υποστήριξη στο σύνολο τους δεν είναι μικρές διαφορές. Εγώ δεν είπα ποτέ ότι είναι πιο vfm το p20 pro ούτε μίλησα για το πόσο αξίζει το καθένα στα χρήματα του. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα γιατί το να λέμε ότι διαφέρουν μόνο σε nfc είναι κάπως παραπλανητικό.

Link to comment
Share on other sites

Τις έχει δοκιμάσει αυτές https://www.amazon.com/Ringke-Invisible-Compatible-Definition-Technology/dp/B07HRP8VNR?SubscriptionId=AKIAILSHYYTFIVPWUY6Q&tag=duckduckgo-d-20&linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&creativeASIN=B07HRP8VNR κανείς? Φαίνονται πολύ καλές και σε καλή τιμή, 10Ε οι 3!

 

Εγώ έχω παραγγείλει αυτές εδώ.

http://www.protectionfilms24.com/article/2x-brotect-flex-full-cover-screen-protector-xiaomi-pocophone-f1-5133962.html?currency=EUR

Είναι Full Cover και πιάνει όλη την οθόνη, κατασκευάζονται στη Γερμανία και φαίνονται αρκετά καλές.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 3x τηλεφακο με ois μάλιστα το poco? Έχει μονόχρωμο αισθητήρα; Έχει 40 mpixels (την ημέρα κάνουν διαφορά... ειδικά σε raw έχεις τρελό υλικο); Καλή η gcam αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν μπορεί να στα δώσει.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, εγώ απάντησα στο σχόλιο που ελεγε οτι η διαφορά τους είναι μόνο στο nfc. Ε δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οθόνη amoled, αδιαβροχοποιηση, τηλεφακός (ίσως ο καλύτερος της αγοράς), ποιότητα κατασκευης, 4g+ (υπενθυμίζω ότι μόνο μέχρι απλό 4g έχει το poco), nfc και υποστήριξη στο σύνολο τους δεν είναι μικρές διαφορές. Εγώ δεν είπα ποτέ ότι είναι πιο vfm το p20 pro ούτε μίλησα για το πόσο αξίζει το καθένα στα χρήματα του. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα γιατί το να λέμε ότι διαφέρουν μόνο σε nfc είναι κάπως παραπλανητικό.

Φυσικα και δεν διαφερουν μονο στο nfc ειναι πολυ καλυτερη συσκευη και εχει ποιο ακριβα μερη το p20 pro απλως εγω σου ειπα απο την εμπειρια μου στο ακουσμα του ηχειου και μιας φωτογραφιας σε σκοτεινο σημειο ακριβως απο το ιδιο σημειο τραβηξα με το f1.Σαφως και εχει καλυτερη καμερα αλλα νομιζω η διαφορα των χρηματων που εχουν δεν δικαιολογει το ποιο ακριβο p20 pro

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Για τις fastboot εκδόσεις θέλεις ξεκλειδωτο bootloader και flash μέσω mi flash.

 

Οταν ξεκλειδώσεις το bootloader και περάσεις με το mi flash μία Stable ROM,

ξανά κλειδώνει το bootloader και το κινητό γίνεται σαν να μην πειράχτηκε ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κανείς θήκη σιλικόνης που να μην το κάνει ογκώδες αλλά να είναι καλή ποιοτικά και να δίνει προστασία? κοιτούσα της nillkin αλλά δεν είναι σιλικόνης και της spigen αλλά νομίζω θα του δώσει πολύ όγκο και έχει κάποιες γραμμές πίσω που δεν μου αρέσουν.

 

Για αυτές έχει κανείς άποψη?

https://agorashop.gr/store/agorashop-mayri-thiki-siliko-pocophone-f1.html?SID=rggg6lpak127p9le8g1506i213

https://www.gstore.gr/senso-rubber/10683-senso-rubber-xiaomi-pocophone-f1-black-1.html

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκλειδώσεις το bootloader και περάσεις με το mi flash μία Stable ROM,

 

ξανά κλειδώνει το bootloader και το κινητό γίνεται σαν να μην πειράχτηκε ποτέ?

Ναι κανονικα μια εντολή μέσω cmd είναι.
Link to comment
Share on other sites

Έχει, αλλά το αποτέλεσμα είναι χειρότερο και από το απλό auto.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιώργο σου εχω στειλει ενα μήνυμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει 3x τηλεφακο με ois μάλιστα το poco? Έχει μονόχρωμο αισθητήρα; Έχει 40 mpixels (την ημέρα κάνουν διαφορά... ειδικά σε raw έχεις τρελό υλικο); Καλή η gcam αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν μπορεί να στα δώσει.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, εγώ απάντησα στο σχόλιο που ελεγε οτι η διαφορά τους είναι μόνο στο nfc. Ε δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οθόνη amoled, αδιαβροχοποιηση, τηλεφακός (ίσως ο καλύτερος της αγοράς), ποιότητα κατασκευης, 4g+ (υπενθυμίζω ότι μόνο μέχρι απλό 4g έχει το poco), nfc και υποστήριξη στο σύνολο τους δεν είναι μικρές διαφορές. Εγώ δεν είπα ποτέ ότι είναι πιο vfm το p20 pro ούτε μίλησα για το πόσο αξίζει το καθένα στα χρήματα του. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα γιατί το να λέμε ότι διαφέρουν μόνο σε nfc είναι κάπως παραπλανητικό.

 

Αντρέα ούτε το F1 εχει 4g+; Νόμιζα οτι αυτο το θεμα το ειχε μονο το mi 8. Μονο το mix 2s εχει 4g+ τελικά ή εχουν και άλλες xiaomi συσκευές;;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μου έρθει το poco και εμένα και θέλω μόλις το πάρω να περάσω πάνω τζαμακι και να του βάλω θηκη

Τι μου προτείνεται σε ότι καλύτερο υπάρχει και από Ελλάδα να το παρω

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κανείς θήκη σιλικόνης που να μην το κάνει ογκώδες αλλά να είναι καλή ποιοτικά και να δίνει προστασία? κοιτούσα της nillkin αλλά δεν είναι σιλικόνης και της spigen αλλά νομίζω θα του δώσει πολύ όγκο και έχει κάποιες γραμμές πίσω που δεν μου αρέσουν.

 

Για αυτές έχει κανείς άποψη?

https://agorashop.gr/store/agorashop-mayri-thiki-siliko-pocophone-f1.html?SID=rggg6lpak127p9le8g1506i213

Συμπτωματικά αυτή την κοιτούσα κι εγώ. Δείχνει όμορφη και σχετικά κομψή.

Έχω παραγγείλει άλλες 4 από το ebay, ανάμεσά τους κι αυτές οι δύο.

Η πρώτη είναι της lenuo, η άλλη no name. Δείχνουν όμως πολύ κομψές και από τη στιγμή που φοράω tempered, δε βρίσκω το λόγο να βάλω και χοντροκομμένη θήκη.

 

s-l1600-1.jpg

 

s-l1600.jpg

 

Αυτή τη στιγμή έχω αυτή η οποία είναι εξαιρετική, ειδικά αν αναλογιστείς το πόσο κοστίζει.

Εφαρμόζει τέλεια και είναι πολύ σφιχτή πάνω στο κινητό. Την έχουν σχεδιάσει μερακλίδικα δηλαδή. Όχι στο περίπου.

Χωρίς υπερβολή, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τη spigen των 12€ και βάλε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντρέα ούτε το F1 εχει 4g+; Νόμιζα οτι αυτο το θεμα το ειχε μονο το mi 8. Μονο το mix 2s εχει 4g+ τελικά ή εχουν και άλλες xiaomi συσκευές;;

Από τις 253 σελίδες, οι 100 έχουν γραφτεί γι αυτό το θέμα.:lol:

Όχι φίλε, δεν υποστηρίζει και ούτε πρόκειται. Δεν ισχύει βέβαια για όλες τις συσκευές το ίδιο.

Το mix 2s όπως προείπες, παίζει κανονικά 4G+. Το mi 8 lite, επίσης. Δεν υπάρχει λογική σε αυτό το κομμάτι. Μην το ψάχνεις.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μου έρθει το poco και εμένα και θέλω μόλις το πάρω να περάσω πάνω τζαμακι και να του βάλω θηκη

Τι μου προτείνεται σε ότι καλύτερο υπάρχει και από Ελλάδα να το παρω

 

Για τζαμάκι εγώ θεωρώ ότι η nillkin είναι κορυφή. Βλέπω ότι έχει 2 στην ελλάδα. Αυτό που καλύπτει τα πάντα Nillkin 3D CP+ Max Full Face Tempered Glass Black και μια άλλη Nillkin H+Pro Tempered Glass που αφήνει εκτός το notch. Το "κακό" με την πρώτη είναι ότι εχει πάχος 0.33mm ενώ η δεύτερη 0.2mm

 

Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει ας μας πει γιατί και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 είμαι.

Edited by puteolana
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εχω αυτη την θηκη https://www.skroutz.gr/s/15952524/OEM-Carbon-Fiber-Brushed-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Pocophone-F1.html

 

και αυτο το tempered glass https://www.skroutz.gr/s/16652255/OEM-Wozinsky-Full-Face-Tempered-Glass-Black-Pocophone-F1.html

 

 

η θηκη εφαρμόζει τελεια, το tempered glass ειναι μια χαρα ως προς την αφη κλπ, αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι μισοκαλυπτει το led στην κατω πλευρα! επισης ο συνδυασμός αυτων των δυο κανει την θήκη και το τζαμακι να ειναι στην ιδια ευθεια με τις εξοχές της θήκης!

οποτε ψάχνω ειτε ενα πιο λεπτο τζαμακι ειτε θήκη με μεγαλύτερες εξοχές (που δεν νομίζω να υπάρχει, οποτε παω για αλλαγή στο τζαμακι)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...