Jump to content

Xiaomi Mi Max 3


ioannina20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκλειδώνεις bootloader, TWRP, Magisk, επεξεργασία το build.prop για να προσθέσεις κάποιες γραμμές για ενεργοποίηση Camera2api και ψάχνεις να βρεις μια συμβατή έκδοση gcam που να δουλεύει ικανοποιητικά.

 

Αυτός ο τρόπος δε πρόκειται να αλλάξει μιας και η XIAOMI δε πρόκειται να ενεργοποιήσει σε αυτή τη συσκευή camera2api..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα από εμένα. Πηρα πριν από περίπου 10 μέρες το mi max 3 μεταχειρισμένο από κατάστημα στο Αιγάλεω. Είχα αγοράσει το Resmi note 7 σε nebula red και ειλικρινά το μίσησα το χρώμα μέσα σε 4 μέρες. Πέρα από αυτό είχε και ένα σοβαρό θέμα που το έχουν αναφέρει πολλοί χρήστες. Η οθόνη είχε θέμα όταν χρησιμοποιούσες το πληκτρολόγιο. Δεν πατιοντουσαν καλά τα γράμματα που βρίσκονται στις άκρες. Τέλος πάντων το πούλησα και είχα ετοιμαστει να πάρω πάλι το ίδιο σε μαύρο από εκείνο το κατάστημα που είχε το mi max 3 μεταχειρισμένο. Τελικά το δούλεψα εκείνη την ώρα λίγο το κινητό και το ερωτεύτηκα. Δεν ανοίγω καν το θέμα του πληκτρολόγιου γιατί ειλικρινά γράφω πολύ γρήγορα και το κινητό αυτό με έχει βγάλει ασπροπροσωπο. Πέρα αυτού έχω εγκαταστήσει https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/gboard/gboard-8-4-2-255019328-release/gboard-the-google-keyboard-8-4-2-255019328-lite_release-arm64-v8a-android-apk-download/ που είναι το Google keyboard που παίρνουν τα android go και πάει σφαίρα στο κινητό και δεν τρώει πολύ ραμ σε σχέση με την κανονική έκδοση. Γενικά το κινητό είναι απιστευτο. Οθόνη και μπαταρία είναι σίγουρα στα δυνατά σημεία του. Και όσοι λένε για το μέγεθος εγώ άνετα το βάζω στην πίσω τσέπη και ποτέ δεν μου έχει πέσει ούτε αυτό ούτε τα προηγούμενα που είχα. Οδηγάω και σκούτερ. Όσο για την απόδοση του κινητού έχω να πω ότι τα πάει περίφημα και σε σχέση με το note 7. Γενικά πολλά κολλήματα ρε παιδί μου και χωρίς λόγο ειδικά για ένα καινούργιο κινητό. Ενώ το ΜΑΧ 3 ακόμα και μεταχειρισμένο δεν έχει κόλλησε ποτέ σε τίποτα και το έχω λιώσει στο gaming και δεν ζεστενεται κιόλας. Προχθές κατέβαζα το max Payne και μια σειρά 25 GB σε τορρεντ ταυτόχρονα και έφτασε 39 βαθμούς την στιγμή που έξω είχε 36. Το ΝΟΤΕ 7 ειλικρινά ψηνόταν με το παραμικρό. Τοοο μονο πράγμα που μου λείπει είναι το camera2 API. Το note 7 το έχει ενεργοποιημένο από τον κατασκευαστή. Υποτίθεται ότι είναι κάτι που πρέπει να έχουν ενεργοποιημένο κινητά που βγαίνουν με πίτα 9 και όχι αυτά που αναβαθμίζονται σε αυτό. Ξεκλείδωμα λοιπόν τον bootloader περιμένοντας 5 μέρες και προσπάθησα όλους τους τρόπους που δεν απαιτούν roοt αλλά τίποτα. Τώρα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και ελπίζω στο να το ενεργοποιήσει η Xiaomi μόνη της όπως νομίζω έκανε στο note 6 pro αν δεν κάνω λάθος. Ξέρει κανείς τι γίνεται με το θέμα αυτό; Γιατί κακά τα ψέματα το gcam είναι τελείως άλλη φάση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να το ενεργοποιήσει.

 

Η σειρά είναι η εξής μετά το ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση TWRP και root με Magisk.

 

Κατεβάζεις από το playstore το BuildProp Editor. Του δίνεις δυνατότητα πρόσβασης διαχειριστή (αίτημα υπερχρήστη) όταν στο ζητήσει.

Πατάς το μολύβι πάνω δεξιά (επεξεργασία) και κατεβαίνεις εκεί που αναφέρει "# ADDITIONAL_BUILD_PROPERTIES".

Κάτω από αυτό προσθέτεις τις εξής γραμμές:

 

persist.camera.HAL3.enabled=1

persist.camera.eis.enable=1

persist.camera.is_mode=4

persist.camera.stats.test=5

persist.vendor.camera.HAL3.enabled=1

persist.vendor.camera.eis.enable=1

persist.vendor.camera.is_mode=4

persist.vendor.camera.stats.test=5

 

Μετά πατάς την δισκέτα για αποθήκευση. Έπειτα πατάς τις τρεις κάθετες γραμμές και επιλέγεις Properties.

Πας στην καρτέλα Permissions και αλλάζεις τον αριθμό από 600 σε 644 (τικ R στο Group και Others).

Πατάς Apply, πας πίσω και πατάς αποθήκευση και επιλέγεις αποθήκευση και έξοδος.

 

Κάνε επανεκκίνηση.

 

Πριν εγκαταστήσεις τη GCAM, κατέβασε από το playstore το Manual Camera Compatibility Test και βεβαιώσου ότι έχει ενεργοποιηθεί.

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Ελεος. Και βγήκε σχετικά πρόσφατα ο οδηγός αυτός. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θέλω να χάσω τα OTA. Γι'αυτό και δεν προχώρησα σε root αλλά μόνο σε ξεκλειδώμα bootloader. Εγώ θα περιμένω μέχρι την επόμενη αναβάθμιση. Άμα είναι και δω ότι δεν γίνεται είτε πιο εύκολο είτε ήδη ενεργοποιημένο τότε θα κάνω ολη αυτήν την παραπάνω διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαία συσκευή, για μένα οθόνη και μπαταρια όλα τα λεφτά. Το κράτησα 6 μήνες, το ευχαριστήθηκα όσο δεν παίρνει. Τώρα το ξαναπαρηγγειλα για τη γυναικα μου, που προέρχεται από το πρώτο mi Max. :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ελεος. Και βγήκε σχετικά πρόσφατα ο οδηγός αυτός. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν θέλω να χάσω τα OTA. Γι'αυτό και δεν προχώρησα σε root αλλά μόνο σε ξεκλειδώμα bootloader. Εγώ θα περιμένω μέχρι την επόμενη αναβάθμιση. Άμα είναι και δω ότι δεν γίνεται είτε πιο εύκολο είτε ήδη ενεργοποιημένο τότε θα κάνω ολη αυτήν την παραπάνω διαδικασία.

 

Και ξαναγράφω: δε πρόκειται να το ενεργοποιήσουν.

Όσον αφορά τις OTA αναβαθμίσεις, είναι απλό: βάζεις ROM από τα παιδιά της ελληνικής κοινότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα μια πτώση σήμερα από 1 μέτρο της συσκευής...Μου γλίστρησε μέσα από τα χέρια -παρά το γεγονός ότι το είχα σε θήκη wallet- και μου έπεσε στο έδαφος με την οθόνη!Mιλάμε για την μέγα γκαντεμιά...Προσπαθώντας να συνέλθω από το ισχυρό σοκ γυρνάω σιγά σιγά την συσκευή ανάποδα να δω αν είναι ΟΚ...Βλέπω σαν να είναι σπασμένη η οθόνη και παρακαλούσα να είναι το tempered glass...Η εγγύηση πάει στα τάρταρα άλλωστε σε αυτές τις περιπτώσεις οπότε λέω δεν το γλυτώνω το νέο κινητό...Άσε που είναι αγορασμένο από Banggood οπότε μπλέξιμο μεγάλο...Πάω σπίτι να το τσεκάρω,αρχίζω σιγά σιγά να βγάζω το tempered glass και διαπιστώνω προς μεγάλη μου ανακούφιση ότι είχε γίνει σμπαράλια το tempered glass...Η οθόνη αλλά και η συσκευή δεν είχαν πάθει το παραμικρό!Φθηνά την γλίτωσα!Με έσωσε το tempered glass(Nillkin H+ Pro) και το ξανά παρήγγειλα!Πρώτη φορά μου φεύγει από τα χέρια κινητό και πέφτει τόσο άγαρμπα στο έδαφος...Είναι και μεγάλο βέβαια αλλά γενικά πάντα ήμουν προσεκτικός με τις συσκευές...Το ηθικό δίδαγμα είναι οπωσδήποτε tempered glass και μια θήκη στην συσκευή αν και για μένα στην συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να μην βοήθησε και τόσο πολύ...Όχι ότι έτσι τα κινητά δεν σπάνε αλλά τουλάχιστον έτσι αυξάνουμε τις πιθανότητες για λιγότερες φθορές και καλύτερες αντοχές στον χρόνο...;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic αλλά θέλω να ρωτήσω αν έχουμε ακούσει κάτι για mi max 4;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο topic αλλά θέλω να ρωτήσω αν έχουμε ακούσει κάτι για mi max 4;

 

Θα σε στεναχωρήσω: No Mi Max 4 this year

Link to comment
Share on other sites

Να ενας πιθανος "αντικαταστάτης" του mi max (και των phablet γενικότερα...) απο τη Vivo. Αν πάει καλα πιθανό κάποτε να δούμε και απάντηση απο Xiaomi.

 

https://m.gsmarena.com/vivo_nex_3_full_specs_leaked_to_arrive_with_sd855_plus-news-38980.php

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα υπάρχει τάση να μεγαλώνουν οι οθόνες και ίσως η σειρά Max να μην έχει ιδιαίτερο νόημα. Το Redmi note 8 pro έφτασε στις 6.53 ίντσες για παράδειγμα....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλα, ναι. Υπάρχουν και ακομη μεγαλύτερα στην αγορά απ το Redmi Note 8 Pro. Π.χ.: Η Huawei πουλαει ηδη το P Smart Z που ειναι στις 6.6 ενώ τα Οne Plus 7 pro και Galaxy A70/80 ειναι στις 6.7 ιντσες αμφότερα. Το aspect ratio είναι που εκανε τη διαφορά στα mi max βασικά και ήταν "χορταστικά". Απλα ανεφερα το Vivo της παραπάνω είδησης επειδή τις ανεβασαν τις ιντσες κατα πολυ στις 6.9 που θα είναι και οσο να ναι πλησιάζουν πιο πολυ απ τα προαναφερθέντα την κατηγορία των mi max.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το κάδρο που έχει όμως το κάνει τραγικά στένο.... Αν δεις τα mm του πλάτους θα καταλάβεις

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α, καλα. Εχεις απολυτο δίκαιο. Τωρα ειδα οτι γραφει και διαστάσεις. Ειχα κολλήσει με τις 6.9 ιντσες. Αυτο ειναι πιο στενο κι απ το 6.5 ιντσών Honor 8X που ειχα. 76.6 mm το honor κι αυτο θα είναι 76.1 mm με 6.9 ιντσες; Μιλάμε για τηλεκοντρόλ κανονικό... Αισχος...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Θέλω να βάλω πάνω σε Global Stable την Global Developer. Συσκευη mi max 3 Global. Οταν παταω στο System Update τις 3 τελίτσες για να επιλέξω πακέτο, δεν μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω (έχω ήδη κατεβάσει τη Dev Rom από το en.miui.com και την έχω αντιγράψει στο φάκελο download rom).

Τελικά τη βλέπει, αλλα μου βγάζει ότι δεν μπορεί να κάνει upgrade to unofficial ROM package !!!

Update : Την ξανακατέβασα από το κινητό αυτή τη φορα και δούλεψε κανονικά το upgrade to Dev Rom. Μάλλον δεν είχε κατεβει σωστά ;)

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Θέλω να βάλω πάνω σε Global Stable την Global Developer. Συσκευη mi max 3 Global.
Για ποιο λόγο έβαλες την dev;

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, η global dev που κυκλοφόρησε στο τέλος Ιουνίου είναι η τελευταία και δεν πρόκειται να βγει πιο καινούρια μιας και η Xiaomi θα δίνει αναβαθμίσεις μόνο στην global stable από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο έβαλες την dev;

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, η global dev που κυκλοφόρησε στο τέλος Ιουνίου είναι η τελευταία και δεν πρόκειται να βγει πιο καινούρια μιας και η Xiaomi θα δίνει αναβαθμίσεις μόνο στην global stable από δω και πέρα.

Χμ, δεν το ειχα διαβασει ....

Ε δεν θαμπορω να επανελθω σε Stable παλι αργοτερα ?

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επανέλθεις ναι.

Μολις ειδα ενα video στο youtube οπου την περνας με τον ιδιο τροπο .... Απολα αυτος μετονομασε το αρχειο σε update.zip και το επελεξε απο το updater ....

θα το κανω τωρα, πριν το στησιμο .... :rolleyes:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας από μένα, εψαξα 4-5 σελιδες πισω αλλα δε βρήκα κάτι. Παρήγγειλα και περιμένω το κινητακι προς αντικατάσταση του z ultra που το καημενο το κραταω με νυχια και με δοντια πολυ καιρο αλλα... Παραδίδει. Το περιμενω λοιπόν απο banggood και εχω τις εξεις απορίες μιας και ψωνιζω πρώτη φορα απο κει και το max εδω εκτοξεύτηκε στα ηψη προφανώς λόγω έλλειψης:

 

1ον: έχει Google play? Και

2ον είναι global η πρεπει να τρεχω κλπ? Το 6/128 πηρα :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας από μένα, εψαξα 4-5 σελιδες πισω αλλα δε βρήκα κάτι. Παρήγγειλα και περιμένω το κινητακι προς αντικατάσταση του z ultra που το καημενο το κραταω με νυχια και με δοντια πολυ καιρο αλλα... Παραδίδει. Το περιμενω λοιπόν απο banggood και εχω τις εξεις απορίες μιας και ψωνιζω πρώτη φορα απο κει και το max εδω εκτοξεύτηκε στα ηψη προφανώς λόγω έλλειψης:

 

 

 

1ον: έχει Google play? Και

 

2ον είναι global η πρεπει να τρεχω κλπ? Το 6/128 πηρα :-)

Θα έπρεπε να ρωτήσεις εκει αν είναι το global version καταρχάς. Το βλέπεις απ το κόκκινο αυτοκόλλητο στη συσκευασία ->

 

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61bpHcMlNYL._SL1500_.jpg

 

Google play εγω που ειχα κανει το λαθος να παρω "κινεζικο" Xiaomi κάποτε ειχε, αλλα την επαθα απο την μουφο-ρομ που του ειχαν φορεσει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το 6/128 βγαίνει μόνο σε Chinese και όχι global.

 

Φτιάξε με... Και τι παίζει αν ειναι Chinese version??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Το 6/128 είναι το Chinese....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και τι σημαίνει ρε αδερφέ αυτό ? Πρέπει να κάνω κάτι ? Έχει play? Δε θα αναγνωρίζει τις ελληνικές σιμ? Ειδα ενα βιντεακι στο YouTube που το φλασαρει με επίσημο unlock της xiaomi?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Η μένεις με την china rom (αγγλοκινεζικη) και περνάς το playstore και τα Google services ή περνάς καστομ ρομ αφού ξεκλειδώσεις τον bootloader

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και πως τα περνας αυτα αδερφέ ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Και πως τα περνας αυτα αδερφέ ?

 

Παίζει κάποιος ασφαλής οδηγός ή οτι βρω στο tube και στο νετ γενικά ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο miui.gr και κάνε αναζήτηση για το Max3

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι το κανα αδερφέ, χθες το βραδυ το βρήκα. Ευχαριστώ ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...