Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα και απο μένα,που μπορώ να δώ τι τυπο οθονης φοράω; το εψαξα μεσα στο self test με *#*#6484 πως ειναι ο κωδικος κλπ δε θυμαμαι και δεν μου εμφανησε κατι αναφορικα με την οθονη,τσεκαρα απλα οτι εχω samsung Μνημες

 

στις πρωτες 2-3 γραμμες της πρωτης επιλογης (software νομιζω) τι σου γραφει? . δεν ειμαι στοκ και δεν μπορω να τσεκαρω .αλλα και απο aida64 >display>panel id

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

καλησπέρα και απο μένα,που μπορώ να δώ τι τυπο οθονης φοράω; το εψαξα μεσα στο self test με *#*#6484 πως ειναι ο κωδικος κλπ δε θυμαμαι και δεν μου εμφανησε κατι αναφορικα με την οθονη,τσεκαρα απλα οτι εχω samsung Μνημες

Τι έκδοση έχεις;;;4/64 η 6/128???

Link to comment
Share on other sites

Τι έκδοση έχεις;;;4/64 η 6/128???

 

6/128 ειμαι και φοράω tianma τελικα και εγώ. λετε να δημιουργησει πρόβλημα; μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει το παρακμικρο

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας θεμα με random wifi open , blutooth open, Και gps?

δεν το κανει καμια εφαρμογη ειμαι 100% σιγουρος,για αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν ειχα ανοιξει εγω το wifi η οχι σε πολλες περιπτωσεις..

και δουλευω τεχνικος σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων με ηλεκτρονικα ειδη,εχει ερθει πελατης και μου ειπε οτι ειχε θεμα με το μι α2 οτι ανοιγει μονο του το wifi και του ερχοντε μηνυματα μεσα στο βραδυ με αποτελεσμα να μη μπορει να κοιμηθει απο τις ηδοποιησεις...μηπως υπαρχει γενικο προβλημα σε sw?

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας θεμα με random wifi open , blutooth open, Και gps?

δεν το κανει καμια εφαρμογη ειμαι 100% σιγουρος,για αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν ειχα ανοιξει εγω το wifi η οχι σε πολλες περιπτωσεις..

και δουλευω τεχνικος σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων με ηλεκτρονικα ειδη,εχει ερθει πελατης και μου ειπε οτι ειχε θεμα με το μι α2 οτι ανοιγει μονο του το wifi και του ερχοντε μηνυματα μεσα στο βραδυ με αποτελεσμα να μη μπορει να κοιμηθει απο τις ηδοποιησεις...μηπως υπαρχει γενικο προβλημα σε sw?

 

Για το δεύτερο που λες είχα παρόμοιο πρόβλημα στο Oreo, αλλά δεν έφταιγε το Wi-Fi. Για κάποιο λόγο ενώ έκλεινα το βράδυ και δεδομένα και Wi-Fi, ερχόντουσαν ειδοποιήσεις από εφαρμογές. Μου είχε σπάσει τα νεύρα και ήμουν έτοιμος για reset, τελικά έφταιγαν οι ρυθμίσεις APN, για κάποιο λόγο έμεναν ενεργοποιημένα τα δεδομένα (αν και είχα κλειστό το switch και δεν εμφανιζόταν το εικονίδιο) και βέβαια μου έτρωγε MB. Με το που έκανα επαναφορά στις προεπιλογές (στο Ονόματα Σημείων Πρόσβασης) σταμάτησα να έχω το πρόβλημα. Δεν νομίζω να έχεις το ίδιο, απλά το γράφω σε περίπτωση που κάποιος το ψάξει.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας θεμα με random wifi open , blutooth open, Και gps?

Μου έχει τύχει 2-3 φορές, να ανοίξω το κινητό και να βρω gps και bt ενεργά (το wifi έτρεχε ήδη).

Νόμιζα ότι είναι κανένα bug του tasker (αν και δεν τρέχω κανένα profile που να κουνάει gps)...

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει και ο Φλεβάρης και ακόμα με Δεκεμβρίου ενημέρωση ασφαλείας είμαστε....

Δεν ξέρω τι γντ με την συσκευή..Την έχουνε αφήσει στην μοίρα της μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο πριν από δύο βδομάδες από σκρουτζ και είναι με την 8.1 και ενημέρωση ασφαλείας Οκτωβρίου,

ενώ στον έλεγχο ενημερώσεων μου λέει "οι ενημερώσεις δεν είναι διαθέσιμες προσωρινά" (είμαι στοκ).

Δεν υπάρχει νεότερη ενημέρωση που να έχει έρθει ΟΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο πριν από δύο βδομάδες από σκρουτζ και είναι με την 8.1 και ενημέρωση ασφαλείας Οκτωβρίου,

ενώ στον έλεγχο ενημερώσεων μου λέει "οι ενημερώσεις δεν είναι διαθέσιμες προσωρινά" (είμαι στοκ).

Δεν υπάρχει νεότερη ενημέρωση που να έχει έρθει ΟΤΑ;

 

το δικο μου φιλε 6/128 αγορασμενο απο σκρουτζ και με το που το ανοιξα μου εβγαλε οιδοποηση για αναβαθμιση σε Pie. μετα μου εβγαλε ειδοποιηση για αναβαθμιση σε Patch Γενάρη. οποτε δε κανεις κανενα factory reset αν δεν βαριεσε να το ξαναστηνεις μηπως και σου ερθει; σε 9.1 εισαι η σε 9;

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου φιλε 6/128 αγορασμενο απο σκρουτζ και με το που το ανοιξα μου εβγαλε οιδοποηση για αναβαθμιση σε Pie. μετα μου εβγαλε ειδοποιηση για αναβαθμιση σε Patch Γενάρη. οποτε δε κανεις κανενα factory reset αν δεν βαριεσε να το ξαναστηνεις μηπως και σου ερθει; σε 9.1 εισαι η σε 9;

Εχει αναβαθμιστεί σε 9.1;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υποτίθεται ότι πήραμε τηλέφωνο με android one για να τα έχουμε/παίρνουμε όλα πρώτοι, και μας έχει βγάλει το χτικιό.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο πριν από δύο βδομάδες από σκρουτζ και είναι με την 8.1 και ενημέρωση ασφαλείας Οκτωβρίου,

ενώ στον έλεγχο ενημερώσεων μου λέει "οι ενημερώσεις δεν είναι διαθέσιμες προσωρινά" (είμαι στοκ).

Δεν υπάρχει νεότερη ενημέρωση που να έχει έρθει ΟΤΑ;

 

ξεκλειδωσε και περνα την 10.0.2 με miflash .εμενα ετσι ξεκωλησε η στοκ . αλλιως αν δε θες να ξεκλειδωσεις vpn αλλα θα πρεπει να βαζεις vpn σε καθε update .

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για όσους αγοράσανε αυτό το τηλέφωνο για να έχουν aosp εμπειρία out of the box , μηνιαία update και απροβληματιστη λειτουργία βάλτε καλύτερα μια pixel experience . η ρομ είναι η στοκ όπως νομίζατε οτι θα ειναι ή όπως θα έπρεπε να ειναι .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για οσους θελουν αμεση αννημερωση παρακατω βαζω καποιες ομαδες στο telegram μιας και στο xda υπαρχουν μονο τα απαραιτητα.

 

official xda

https://t.me/MiA2Official

 

off topic xda

https://t.me/MiA2OffTopic

 

Mi A2 Photography

https://t.me/MiA2Photography

 

mi a2 gcam

https://t.me/A2GCAMERA

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

ξεκλειδωσε και περνα την 10.0.2 με miflash .εμενα ετσι ξεκωλησε η στοκ . αλλιως αν δε θες να ξεκλειδωσεις vpn αλλα θα πρεπει να βαζεις vpn σε καθε update .

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για όσους αγοράσανε αυτό το τηλέφωνο για να έχουν aosp εμπειρία out of the box , μηνιαία update και απροβληματιστη λειτουργία βάλτε καλύτερα μια pixel experience . η ρομ είναι η στοκ όπως νομίζατε οτι θα ειναι ή όπως θα έπρεπε να ειναι .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για οσους θελουν αμεση αννημερωση παρακατω βαζω καποιες ομαδες στο telegram μιας και στο xda υπαρχουν μονο τα απαραιτητα.

 

official xda

https://t.me/MiA2Official

 

off topic xda

https://t.me/MiA2OffTopic

 

Mi A2 Photography

https://t.me/MiA2Photography

 

mi a2 gcam

https://t.me/A2GCAMERA

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πηρα χθες τη συσκεύη. Έχω Q card (wind) και δεν έχω data για κάποιο λόγο. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο; έχω ανοικτό το roaming οπως απαιτείται και πήρα τηλέφωνο και στην εξυπηρέτηση (δεν σκοτώθηκαν να να με βοηθήσουν).

Έχω περάσει τις ρυθμίσεις όπως δείχνει στο site τους και στο παλαιότερο κινητό μου (nexus 6p) παίζει κανονικά. Καμια ιδεά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πηρα χθες τη συσκεύη. Έχω Q card (wind) και δεν έχω data για κάποιο λόγο. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο; έχω ανοικτό το roaming οπως απαιτείται και πήρα τηλέφωνο και στην εξυπηρέτηση (δεν σκοτώθηκαν να να με βοηθήσουν).

Έχω περάσει τις ρυθμίσεις όπως δείχνει στο site τους και στο παλαιότερο κινητό μου (nexus 6p) παίζει κανονικά. Καμια ιδεά;

 

 

o @aris77 λεει

"add apn" και εκεί μέσα name 'Q internet', APN 'myq' και τίποτα άλλο. μετά αποθήκευση, επιλογή αυτής της Apn και έξοδος. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Q θέλει πάντα να έχετε ενεργοποιημένο το roaming,

o @KalosLykos που ειχε προβλημα με τα δεδομενα Q διεγραψε την λεξη internet απο το apn type και παιζει κανονικα .

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

"o @KalosLykos που ειχε προβλημα με τα δεδομενα Q διεγραψε την λεξη internet απο το apn type και παιζει κανονικα"

 

ΔΟΥΛΕΨΕ! Πάλι καλά που υπάρχει αυτό το forum γιατί αν περιμέναμε από customer service της Q..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την ενεργοποίηση του wifi δυστυχώς είναι feature της 9.μετα την αναβάθμιση μου είχε βγάλει ενημερωτικό ότι θα ενεργοποιεί αυτόματα το wifi όταν θα βρίσκεται σε χώρο με γνωστά δίκτυα

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την ενεργοποίηση του wifi δυστυχώς είναι feature της 9.μετα την αναβάθμιση μου είχε βγάλει ενημερωτικό ότι θα ενεργοποιεί αυτόματα το wifi όταν θα βρίσκεται σε χώρο με γνωστά δίκτυα

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ρυθμισεις>δικτυο>wifi>προτιμησεις>αυτοματη ενεργοποιηση κοντα σε αποθυκευμενα δικτυα>απενεργοποιηση

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς το γράψιμο στην συσκευή να είναι προβληματικό? να κολλάει να μην πατιούνται κάποιοι χαρακτήρες και γενικά να κάνει συχνά typos? τελευταία χειροτερεύει διαρκώς, γράφω με default Google keyboard και slide
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει σε κάποιες απορίες που έχω.

1. Πώς ορίζουμε κάποια εφαρμογή να τρέχει συνεχως στο παρασκήνιο και να μην κλείνει όταν πατάμε το κλείσιμο αυτών που τρέχουν;

2. Πώς ορίζουμε μια εφαρμογή να ανοίγει αυτόματα όταν ξεκινάει το android (autostart);

3.Πώς ορίζουμε η μπαταρία να μην έχει περιορισμό στη χρήση μιας εφαρμογής;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει σε κάποιες απορίες που έχω.

1. Πώς ορίζουμε κάποια εφαρμογή να τρέχει συνεχως στο παρασκήνιο και να μην κλείνει όταν πατάμε το κλείσιμο αυτών που τρέχουν;

2. Πώς ορίζουμε μια εφαρμογή να ανοίγει αυτόματα όταν ξεκινάει το android (autostart);

3.Πώς ορίζουμε η μπαταρία να μην έχει περιορισμό στη χρήση μιας εφαρμογής;

Ευχαριστώ

 

1. Πάμε ρυθμίσεις/εφαρμογές και ειδοποιήσεις και βρίσκουμε την εφαρμογή που θέλουμε! Μετά κλικ επάνω της και εν συνεχεία κλικ στην επιλογή σύνθετες!

Μετά κλικ στην επιλογή μπαταρία, και εκεί θα βγάλει 2 επιλογες:

Περιορισμός στο παρασκήνιο και βελτιστοποίηση μπαταρίας!

Στην πρώτη επιλογή διαλέγουμε χωρις περιορισμό και η εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο, η με περιορισμό οπότε και δεν δουλεύει!

 

2. Αν η εφαρμογες είναι φτιαγμένες να ξεκινούν αυτόματα με το android (π.χ antivirus) τότε θα ξεκινούν αυτόματα!

Αν όχι τότε με μια εφαρμογή autostart apps θα κάνεις την δουλειά σου επιλέγοντας ποίες θες να σου ξεκινάει αυτόματα και με ποία σειρά!

 

3. Πάμε ακριβώς όπως και στο 1, απλά επιλέγουμε την 2η επιλογή βελτιστοποίηση μπαταρίας!

 

ΥΓ Υπαρχουν όμως και περιπτώσεις που ενώ έχουμε βάλει (1η επιλογή) χωρίς περιορισμό παρασκηνίου ( να δουλεύει στο παρασκήνιο), στην 2η επιλογή να έχουμε και βελτιστοποίηση μπαταρίας ενεργή, και να δουλεύει κανονικά!

Υπάρχουν εφαρμογές που ΔΕΝ δέχονται βελτιστοποίηση μπαταρίας(π.χ antivirus) και άλλες που δέχονται! Σε αυτές που δέχονται μπορεί να έχεις βελτιστοποίηση μπαταρίας και να ΜΗΝ σου την τερματίζει μία εφαρμογή, και μπορεί επίσης παρόλο που δουλεύει στο παρασκήνιο, λόγω βελτιστοποίησης να σου την τερματίζει!

Μπορεί επίσης να σου τύχει και σε κάποια εφαρμογή να σου ζητήσει απο μόνη της να μην έχει βελτιστοποίηση μπαταρίας, ώστε να δουλεύει στο παρασκήνιο!

Αυτά ψαξτα λιγάκι και θα καταλάβεις τι παίζει!

Οτι άλλο θες εδω είμαστε!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Προσπαθω εδω και καποιες ημερες να ενεργοποιησω το wificalling.

Εστειλα μηνυμα απο αλλο συμβατο τηλεφωνο,ηρθε μηνυμα απο cosmote που ελεγε οτι ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια, αλλα wificalling γιοκ.

Εκανα και τα VoLTE: *#*#86583#*#*,VoWiFi: *#*#869434#*#* που διαβασα σε πιο παλια ποστ,αλλα μονο το volte δουλεψε και βγηκε η επιλογη στο μενου.

Το *#*#4636#*# μου δειχνει το wificalling απενεργοποιημενο.

Εχει καταφερει κανεις να το ενεργοποιησει και αν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Προσπαθω εδω και καποιες ημερες να ενεργοποιησω το wificalling.

Εστειλα μηνυμα απο αλλο συμβατο τηλεφωνο,ηρθε μηνυμα απο cosmote που ελεγε οτι ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια, αλλα wificalling γιοκ.

Εκανα και τα VoLTE: *#*#86583#*#*,VoWiFi: *#*#869434#*#* που διαβασα σε πιο παλια ποστ,αλλα μονο το volte δουλεψε και βγηκε η επιλογη στο μενου.

Το *#*#4636#*# μου δειχνει το wificalling απενεργοποιημενο.

Εχει καταφερει κανεις να το ενεργοποιησει και αν ναι πως;

Δουλεύει κανονικά το volte, η απλά στο βγάζει στο μενού;

Διότι νομίζω πως και οι 2 αυτές υπηρεσίες δεν είναι συμβατές με το μοντέλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει κανονικά απο οτι εχω καταλαβει καθως εχει βγει και ενα εικονιδιο "HD" διπλα απο το εικονιδιο του σηματος τηλεφωνιας.
Link to comment
Share on other sites

Δουλευει κανονικά απο οτι εχω καταλαβει καθως εχει βγει και ενα εικονιδιο "HD" διπλα απο το εικονιδιο του σηματος τηλεφωνιας.

Στον Γερμανό που είχα ρωτήσει γιαυτό, μου είχαν πει για συσκευές Samsung και κάποια μοντέλα huawei. Μπορεί να πρόσθεσαν στην πορεία και άλλα! Ρωτα τους καλύτερα να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...