Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον επειδή βλέπω και εχετε πάθει ένα ψιλοαμοκ με τις micron k το πρόβλημα με την μνήμη , λεω να ηρεμήσουμε λίγο .

α. αν το τηλ σου εχει μνημη micro δεν σημενει οτι ντε και καλλα εχει προβλημα.

β.τι σημαινει εχει προβλημα ? καταρχιν τα νουμερα read/write που βλεπω στο αndrobench aπο αλλα τηλ που δεν εχουν διαφορες με το δικο που ειναι με μicron

γ.σε πραγματικες συνθηκες το τηλ ειναι γρηγορα δεν κολαει δεν αργει να ανοιξει εφαρμογες . γενικα αν δεν ειχα διαβασει στο xda για το προβλημα ουτε που θα μου περναγε απο το μυαλο να κανω androbench γιατι το τηλ μου ειναι αργο

δ.επισεις ουτε θα μου περναγε ποτε απο το μυαλο να καθαρισω τη μνημη cache του chrome . γιατι να το κανω αυτο?

 

παρολα αυτα ομως ,

α.οντως η μνημες micron δεν σκοραρουν καλλα στα benchmark οσο η samsung

β.η xiaomi αποραδεκτη να χρησημοποιει υλικα απο διαφορετικους κατσακευαστες με διαφορετικη αποδοση στην ιδια συσκευη

γ.το προβλημα "μαλλον" (το βαζω σε εισαγωγικα μονο επιδη δεν το εχω τσεκαρει ο ιδιος , παρολα αυτα ειμαι σιγουρος) εχει να κανει με το οτι η μνημη ειναι encrypted .για αυτο και φαινεται να λυνεται βαζοντας καποιοες custom rom 'ή kernel που απενεργοποιουν το encryption

 

 

και επειδη καλο ειναι να εχουμε και ενα συγκριτικο . παρακατω βλεπουμε που σβρισκετε το α2 σε συσκριση με τα υπολοιπα τηλεφωνα στο test για την εσωτερικη μνημη.

45,737 το εχει στο συγκριτικο ,44,9 τη μετρισα εγω , μια χαρα δηλαδη (ααα το τηλ μου εχει το chrome cache bug )

εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.passmark.pt_mobile

 

 

συκρητικο

https://www.androidbenchmark.net/diskmark_chart.html

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλησπέρα παίδες..Κάτοχος της συσκευής... Αποτελέσματα μετά από το test...read:276 και write 234..Φοράει micron..Είναι εντάξει σε γενικές γραμμές;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..Κάτοχος της συσκευής... Αποτελέσματα μετά από το test...read:276 και write 234..Φοράει micron..Είναι εντάξει σε γενικές γραμμές;

 

Πολύ καλά! Και το δικό μου εκεί είναι περίπου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..Κάτοχος της συσκευής... Αποτελέσματα μετά από το test...read:276 και write 234..Φοράει micron..Είναι εντάξει σε γενικές γραμμές;

 

στα @@ σου τα benchmark . το τηλ ειναι οκ? στα δικα σου χερια ειναι . αν θες ντε κ καλλα να συγκρινεις τα αποτελεσματα που εχεις βαλει το androbench δυστηχως δεν εχει καποια σελιδα για να συγκρινεις (εγω δεν βρηκα τουλαχιστον) . η εφαρμογη που εβαλα πιο πανω εχει

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..Κάτοχος της συσκευής... Αποτελέσματα μετά από το test...read:276 και write 234..Φοράει micron..Είναι εντάξει σε γενικές γραμμές;

 

Φυσικά....Πολύ καλές τιμές...τι έκδοση έχεις;;;4/64???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά! Και το δικό μου εκεί είναι περίπου

 

ε βαλε file size 500mb στις ρυθμισεις του androbench να ερθουμε στα ισια ολοι ντε!

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά! Και το δικό μου εκεί είναι περίπου

 

Εγώ παντός με Micron έχω πολύ μικρότερους χρόνους ιδίως στο write....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τι το κάνετε το τεστ;;;Με WiFiη Data??εγώ το έκανα και με τα δύο και στο wifi έχει μεγαλύτερη τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εχω την 4/64.Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα.Ταχυτατο,πολυ καλη καμερα,δαχτυλικο αποτυπωμα αψογο.Ουτε κολληματα κτλ.Ο χρονος θα δειξει.Πρωτες εντυπωσεις,αριστες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι,εχω την 4/64.Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα.Ταχυτατο,πολυ καλη καμερα,δαχτυλικο αποτυπωμα αψογο.Ουτε κολληματα κτλ.Ο χρονος θα δειξει.Πρωτες εντυπωσεις,αριστες.

Και εγώ 6/64 Έχω,και μια απ τα ίδια...Όλα πάνε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντός με Micron έχω πολύ μικρότερους χρόνους ιδίως στο write....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τι το κάνετε το τεστ;;;Με WiFiη Data??εγώ το έκανα και με τα δύο και στο wifi έχει μεγαλύτερη τιμή...

 

Με wifi ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στα @@ σου τα benchmark . το τηλ ειναι οκ? στα δικα σου χερια ειναι . αν θες ντε κ καλλα να συγκρινεις τα αποτελεσματα που εχεις βαλει το androbench δυστηχως δεν εχει καποια σελιδα για να συγκρινεις (εγω δεν βρηκα τουλαχιστον) . η εφαρμογη που εβαλα πιο πανω εχει

 

Δεν είναι θέμα σύγκρισης , οσα έχουν θέμα με τη μνήμη έχουν πρόβλημα σε απλά πράγματα. Η διαφορά είναι εντονότατη , άλλο 2gb άλλο 4! Γι αυτό υπάρχει και αυτή η γκρίνια παντού. Είναι δικαιολογημένη.

Link to comment
Share on other sites

Με wifi ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν είναι θέμα σύγκρισης , οσα έχουν θέμα με τη μνήμη έχουν πρόβλημα σε απλά πράγματα. Η διαφορά είναι εντονότατη , άλλο 2gb άλλο 4! Γι αυτό υπάρχει και αυτή η γκρίνια παντού. Είναι δικαιολογημένη.

 

το read/write test που κανουμε εχει να κανει με την μνημη emmc , το σκληρο δισκο ας πουμε , οχι με την ραμ , αυτη δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο προβλημα που συζηταμε εδω . υπαρχουν benchmark και για τη ραμ αμα θες να τρεξεις παρεπιπτοντως . η cache γραφετε στην emmc οχι στη ραμ .το multitasking (η διαχειρηση της ραμ) ειναι ακαριαιο

 

ειναι απολοιτα θεμα συσκρισης γιατι τα τεστ που τρεχεις δεν εχουν κανενα νοημα αν δεν συσκρινεις τη συσκευη σου με τις αλλες .σαν απολητη αριθμοι σκετοι ειναι μια μ@λακια και μιση γιατι μονο η εμπηρια χρησης μετραει .αν κολαει εχει πρποβλημα αν δεν κολαει δεν εχει.τοσο απλα ..χρηαζεσε αυτους τους αριθμους ομως για να εχεις μετρο συγκρισης .

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δικό μου με μνήμη micron έκανα το τεστ και έχω

Internal storage

read 245 write 116

External storage

read 246 write 121

Είναι εντάξει πως το βλέπετε ???

Καλό βράδυ και καλό Σαββατοκύριακο

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

το read/write test που κανουμε εχει να κανει με την μνημη emmc , το σκληρο δισκο ας πουμε , οχι με την ραμ , αυτη δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο προβλημα που συζηταμε εδω . υπαρχουν benchmark και για τη ραμ αμα θες να τρεξεις παρεπιπτοντως . η cache γραφετε στην emmc οχι στη ραμ .το multitasking (η διαχειρηση της ραμ) ειναι ακαριαιο

 

ειναι απολοιτα θεμα συσκρισης γιατι τα τεστ που τρεχεις δεν εχουν κανενα νοημα αν δεν συσκρινεις τη συσκευη σου με τις αλλες .σαν απολητη αριθμοι σκετοι ειναι μια μ@λακια και μιση γιατι μονο η εμπηρια χρησης μετραει .αν κολαει εχει πρποβλημα αν δεν κολαει δεν εχει.τοσο απλα ..χρηαζεσε αυτους τους αριθμους ομως για να εχεις μετρο συγκρισης .

 

Όταν λέμε ότι αποδίδει σαν 2gb ram αντί 4gb το λέμε για να καταλάβουμε την διαφορά στην εμπειρία χρήσης. Το πρόβλημα εξαρχής ήταν στο emmc και στο write speed. Και έχουν πρόβλημα μόνο συσκευές με micron ddr. Δεν υπάρχει ούτε μία με Samsung. Το τραγικό είναι ενώ γνωρίζουν για το πρόβλημα δε παίρνουν θέση είτε να το αντιμετωπίσουν ή έστω να πουν την αλήθεια ότι είναι hardware να τελειωνουμε... Ας τα σπάσουνε με τη Google αφού δεν τους βγαίνει. Αυτό που γίνεται είναι ξεφτύλα και για τους δύο...

 

Εκατοντάδες συσκευές νεκρώσαν με το update του Ιανουαρίου... Πόσο πιο χάλια ;;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι αποδίδει σαν 2gb ram αντί 4gb το λέμε για να καταλάβουμε την διαφορά στην εμπειρία χρήσης. Το πρόβλημα εξαρχής ήταν στο emmc και στο write speed. Και έχουν πρόβλημα μόνο συσκευές με micron ddr. Δεν υπάρχει ούτε μία με Samsung. Το τραγικό είναι ενώ γνωρίζουν για το πρόβλημα δε παίρνουν θέση είτε να το αντιμετωπίσουν ή έστω να πουν την αλήθεια ότι είναι hardware να τελειωνουμε... Ας τα σπάσουνε με τη Google αφού δεν τους βγαίνει. Αυτό που γίνεται είναι ξεφτύλα και για τους δύο...

 

Εκατοντάδες συσκευές νεκρώσαν με το update του Ιανουαρίου... Πόσο πιο χάλια ;;;

 

εγω για τα μπρικια απο τα update πολυ αμφιβαλω οτι ισχυουν . νομιζω κατι εχουν σκαλισει τα αυτοι που τα μπρικαρανε . το a2 εχει α/β partitions το ενα κλωνος του αλου.αν το

update αποτηχει μπουταρει στο αλλο που δεν ειναι αναβαθμισμενο .ειναι αδυνατον δηλαδη να μπρικαρει απο το update. αν ισχυει παντως η google σιγουρα θα παρει θεση αφου τα seamless apdates με τα dual system partitions ειναι δικη της πατεντα και πολυ αμφιβαλω οτι εχει αποτηχει σε κατι τοσο θεμελιωδες.

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Το Asphalt 8 το παίζει μια χαρά....Κανένα κόλλημα...

Θα προσπαθήσω να αγνοήσω το θέμα DDR Micron,αλλά στην πρώτη επανεκκίνηση έφυγε...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και στο mi a1 είχαμε θέματα με τα updates τα οποία έδιναν και μετά παίρνανε πίσω επειδή είχανε bugs αλλά ποτέ δεν είχε βγει βρώμα ότι μπρικαρει το κινητό από ένα update . είναι πολύ ακραίο σενάριο.....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και στο mi a1 είχαμε θέματα με τα updates τα οποία έδιναν και μετά παίρνανε πίσω επειδή είχανε bugs αλλά ποτέ δεν είχε βγει βρώμα ότι μπρικαρει το κινητό από ένα update . είναι πολύ ακραίο σενάριο.....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το Μ1 το έχει ο αδερφός μου,και όντως ισχύει...

Απλά Xiaomi και Android one μάλλον δεν πάνε μαζί...

Με τον καιρό τι παίζει;; Χθες είχα εικονίδιο στην αρχική οθόνη,σήμερα έχει χαθεί...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update σας έχει χαλάσει και εσάς η συντόμευση της κάμερας με το power button?

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update σας έχει χαλάσει και εσάς η συντόμευση της κάμερας με το power button?

 

απο ρυθμισεις>συστημα>κινησεις> μεταβαση στην καμερα δεν ενεργοποιειτε/απενεργοπιειτε αυτο?δεν τοχρησημοποιω αλλα το δοκιμασα και δουλευει

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

απο ρυθμισεις>συστημα>κινησεις> μεταβαση στην καμερα δεν ενεργοποιειτε/απενεργοπιειτε αυτο?δεν τοχρησημοποιω αλλα το δοκιμασα και δουλευει

 

Με την τελευταία αναβάθμιση;Είναι αυτό που κάνεις διπλό ταπ στο power button όταν είναι κλειστη οθόνη και μπαίνει κατευθείαν στη κάμερα..

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δουλεύει..Με κλειστή οθονη,πατάς δύο φορές το power button και ανοιγη η κάμερα...

 

Εμένα πλέον όχι ..

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο...Για προβολη φωτογραφιών έχετε το Google Photos η κάποια συλλογή από το play???

Alfie έχεις κάνει την αναβάθμιση του Ιανουαρίου???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο...Για προβολη φωτογραφιών έχετε το Google Photos η κάποια συλλογή από το play???

Alfie έχεις κάνει την αναβάθμιση του Ιανουαρίου???

 

Ναι την έκανα και από τότε άρχισαν όλα τα χάλια..Και η κατανάλωση αυξήθηκε πολύ και αυτό με την κάμερα και όταν μιλάω στο τηλ και πάω να το κλείσω η οθόνη παραμένει κλειστή όταν το βγάζω από το αυτι μου τις πιο πολλές φορές

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έκανα και από τότε άρχισαν όλα τα χάλια..Και η κατανάλωση αυξήθηκε πολύ και αυτό με την κάμερα και όταν μιλάω στο τηλ και πάω να το κλείσω η οθόνη παραμένει κλειστή όταν το βγάζω από το αυτι μου τις πιο πολλές φορές

 

εμενα εκτος απο το cache bug ολα εστρωσαν οταν φλασαρα την 10.0.2 με μi flash tools ειχα κολημενους πηρηνες και δεν επερνα ota χωρις vpn . ενα ριμαδι ητανε και εστρωσε

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...