Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω βρει πως η μπαταρία να φαίνεται % στην μπάρα πάνω...
Android 9 ή 8 συνονόματε

Launcher? Τον δικό του?

Εγώ πχ έχω nova και ξέρω να σου πω πως γίνεται με nova.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέχρι εκεί τα έκανα όλα σωστά πατώντας το volume down μα στο τερματικό έβγαλε ένα μήνυμα με κόκκινα γράμματα (δε το συγκράτησα) και επειδή δεν είχα πολύ χρόνο το παράτησα. Θα καθίσω αύριο να ασχοληθώ πάλι. thx

 

 

 

Καλημέρα και καλή χρονια!!!

Αν σου βγάζει μήνυμα του τυπου:

 

PS C:\platform-tools> adb shell

adb : The term 'adb' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the

spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.

At line:1 char:1

+ adb shell

+ ~~~

+ CategoryInfo : ObjectNotFound: (adb:String) [], CommandNotFoundException

+ FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

 

 

Suggestion [3,General]: The command adb was not found, but does exist in the current location. Windows PowerShell does not load commands from the current location by default. If you trust this command, instead type: ".\adb". See "get-help about_Command_Precedence" for more details.

PS C:\platform-tools>

 

δίνε όλες τις εντολές βάζοντας μπροστά το .\ δηλαδή:

.\fastboot oem lock

.\fastboot reboot

.\adb shell

 

Απλά γενικα πολύ προσοχή στην εντολή reboot με το πατημένο πληκτρο κάτω.. αν δεν το πατήσετε θα σας κανει factory reset στην συσκευή.

Edited by tragopapas
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω κι εγώ τώρα να ξαναπεράσω με αυτό το βίντεο και τις οδηγίες την gcam.

Αν κάτι δε πάει καλά (όπως τη πρώτη φορά που είχα factory reset) θα πάρω απόφαση ότι δε μπαίνει. Υπόψιν έχω ήδη ξεκλείδωτο bootloader λόγω της πρώτης ανεπιτυχούσας προσπάθειας.

Link to comment
Share on other sites

Android 9 ή 8 συνονόματε

Launcher? Τον δικό του?

Εγώ πχ έχω nova και ξέρω να σου πω πως γίνεται με nova.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

9 με Nova καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

9 με Nova καλημέρα
Πατάς στην αρχική οθόνη για νέο widget.

Επιλέγεις το "εξειδικευμένη συντόμευση"

Όταν πας να το"αφήσεις " πάνω σε ένα κενό χώρο τότε ανοίγει μια λίστα.

Από την λίστα επιλέγεις " UI συστήματος"

Το ανοίγεις και μετά κρατάς πατημένο το

"Λειτουργία επίδειξης διεπαφής χρήστη"

Ανοίγει νέα καρτέλα.

Πατάς "γραμμή κατάστασης"

Βρίσκεις κάτω χαμηλά την επιλογή "μπαταρία" και επιλέγεις " να εμφανίζεται πάντα"

Υπόψιν ότι το ποσοστό θα σου φάει χώρο από τα εικονίδια....

Μπορεί να κρυφτούν ίσως 2 από αυτά που έχεις συνηθίσει να βλέπεις εκεί πάνω...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονια!!!

Αν σου βγάζει μήνυμα του τυπου:

 

PS C:\platform-tools> adb shell

adb : The term 'adb' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the

spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and try again.

Αυτό βγάζει όντως. Ευχαριστώ πολύ (δεν έχω ιδέα από τερματικό Windows :))) μόνο με linux "παίζω"... Θα προσπαθήσω ξανά!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δοκίμασα 2 φορές τη μέθοδο που έχει στο βίντεο του youtube και το τηλέφωνο μόλις δίνεις εντολή για lock bootloader ανοίγει κάνοντας erasing (Δείχνει ένα κυκλάκι και μέσα γράφει erasing).

Επομένως αυτή η διαδικασία δεν οδηγεί πουθενά αφού είναι φαύλος κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πάντως οτι με την 9αρα η αυτονομία της συσκευής έχει αυξηθεί αρκετά σε σχέση με την 8.1

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την πέρασα με την τέταρτη (!!!!) προσπάθεια ΑΛΛΑ με ανοιχτό bootloader καθώς δε παίρνω κι άλλη φορά το ρίσκο να κάνει erasing data.

Επίσης δεν έχω διαγράψει την εφαρμογή magisk γιατί δε ξέρω αν θα επηρεάσει το κινητό.

 

Θα ήθελα αν κάποιος χρησιμοποιεί αυτή την εφαρμογή gcam, να μας πει προτεινόμενες ρυθμίσεις ώστε να είναι βέλτιστη η κάμερα σε νορμάλ συνθήκες ημέρας.

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την εννιά. Λίγα πραγματάκια είδα. Θεωρώ ανόητο ότι δεν φαίνεται πάνω το WiFi και βλέπω μπαταρία τις δύο κάρτες και μια τελίτσα.

 

Επίσης όταν τραβούσες την οθόνη προς κάτω σου έβγαζε την επιλογή να πατήσεις πάνω στο ξυπνητήρι και να πας απ ευθείας στην επιλογή. Τώρα σου δείχνει ότι έχει ξυπνητήρι αλλά πρέπει να πας μέσω του APP.

 

Περίμενα τέλος να βάλουν fingerprint snapshot στην κάμερα για τις selfie έτσι ώστε να μην χρειαστεί να πατάς στην οθόνη αλλά τζίφος.

 

Καλό το pure android πάει σφαίρα και μπράβο αλλά θέλει και άλλο δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την εννιά. Λίγα πραγματάκια είδα. Θεωρώ ανόητο ότι δεν φαίνεται πάνω το WiFi και βλέπω μπαταρία τις δύο κάρτες και μια τελίτσα.

 

Επίσης όταν τραβούσες την οθόνη προς κάτω σου έβγαζε την επιλογή να πατήσεις πάνω στο ξυπνητήρι και να πας απ ευθείας στην επιλογή. Τώρα σου δείχνει ότι έχει ξυπνητήρι αλλά πρέπει να πας μέσω του APP.

 

Περίμενα τέλος να βάλουν fingerprint snapshot στην κάμερα για τις selfie έτσι ώστε να μην χρειαστεί να πατάς στην οθόνη αλλά τζίφος.

 

Καλό το pure android πάει σφαίρα και μπράβο αλλά θέλει και άλλο δουλειά

 

Αυτό με την αλλαγή της έντασης δεν σε έχει απασχολήσει ακόμα; :p

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αλλαγή της έντασης δεν σε έχει απασχολήσει ακόμα; :p

 

Α για πες λίγο γτ δεν το έχω προσέξει. Πάντως είναι κρίμα είναι ωραία κινητό με δυνατότητες. Είπαμε να είναι pure android όχι naked android

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το περίμενα έτσι. Πολύ καλύτερο το miui. Με έχουν ξενερώσει αρκετά πραγματάκια. Με κυριότερα την φωτεινότητα και την ένταση. Εσχάτως, είδα ότι δεν δουλεύει και το ξυπνητήρι όταν το κινητό είναι κλειστό. Μεγάλο φάουλ για μένα αυτό. Από την μετα lumia εποχή, ό,τι κινητό έχω πάρει χτυπούσε κανονικά όταν το είχα κλειστό. Οπως το είπες...naked android.
Link to comment
Share on other sites

Α για πες λίγο γτ δεν το έχω προσέξει. Πάντως είναι κρίμα είναι ωραία κινητό με δυνατότητες. Είπαμε να είναι pure android όχι naked android

 

Μα δεν έχουν αφαιρέσει κάτι. Αυτό είναι το pure Android. Έτσι είναι το pure Android!. Χωρίς να θέλω, πραγματικά, να προσβάλλω κάποιον, δε το ξέρατε όταν το αγοράζετε; Δηλαδή προτιμάτε τα heavy skins (βλ. MIUI) μόνο και μόνο για τη παραμετροποίηση; Μηδέν αναβαθμίσεις όμως, κατάληψη περισσότερου χώρου από την εσωτερική μνήμη της συσκευής κλπ.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Α για πες λίγο γτ δεν το έχω προσέξει. Πάντως είναι κρίμα είναι ωραία κινητό με δυνατότητες. Είπαμε να είναι pure android όχι naked android

 

Αν πας να αλλάξεις ένταση αλλάζει των πολυμέσων και όχι του ήχου κλήσης.

Αν θες αλλαγή της έντασης του ήχου κλήσης πρέπει να μπεις από τις ρυθμίσεις και να το αλλάξεις, και μάντεψε αν κάνεις αλλαγή ήχου παίζει και το ringtone εκείνη την ώρα

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Να τις βράσω τις αναβαθμίσεις και το γυμνό pure android.

Χάλασαν τη φωτεινότητα που ήταν σούπερ σαν amoled η οθόνη.

Οποίος το πάρει μην κάνει καμία αναβάθμιση.

Γενικά σε κανένα κινητό που δουλεύει σωστά

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του ήχου υπάρχει πλέον και σε miui.... αλλάζει την ένταση των πολυμέσων και όχι την ένταση του ringtone.. μόνο με απενεργοποιηση του miui βελτιστοποιηση από τις developer options γίνεται όπως παλιά

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να τις βράσω τις αναβαθμίσεις και το γυμνό pure android.

Χάλασαν τη φωτεινότητα που ήταν σούπερ σαν amoled η οθόνη.

Οποίος το πάρει μην κάνει καμία αναβάθμιση.

Γενικά σε κανένα κινητό που δουλεύει σωστά

 

Όπως έγραψε και ένας φίλος πιο πάνω, το οποίο και επιβεβαιώνω, με την αναβάθμιση σε 9 αλλάζει η φωτεινότητα φαινομενικά προς το χειρότερο αλλά ουσιαστικά, επειδή το κινητό μαθαίνει από τη χρήση (machine learning - AI) ρίχνει τη φωτεινότητα και περιμένει από εμάς να τη ρυθμίσουμε ανάλογα με τις προτιμήσεις μας και το κινητό θα τη μάθει. Εγώ αυτό έκανα και μετά από μια επανεκκίνηση (1 μέρα μετά την αναβάθμιση) και μέχρι τώρα η φωτεινότητα είναι όπως και πριν (ίσως και καλύτερα)

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κλάσης ανώτερη η miui από το καθαρό Android το οποίο και απεχθάνομαι, πολύ πιο ωραία η miui και με τρελή παραμετροποίηση.

 

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αντιθέτως μετά από χρόνια miui πήγα σε καθαρό Android και δεν νομίζω να ξανά γυρίσω πίσω! πράγματα που θέλω πχ να δουλεύει σωστά το smart lock, όταν είσαι σε ένα πρόγραμμα πχ google maps και πας αλλού κάνει το Google maps minimize και άλλα πολλά που η xiaomi τα κουτσουρευει.

 

επίσης βάζει η Google κάτι για την μπαταρία και από πάνω βάζει η miui κάτι άλλο μπορεί εγώ στην miui να έβαζα μια εφαρμογή να κάνει optimize την μπαταρία της αλλά από κάτω της Google με άφηνε να το ρυθμίζω να ΜΗΝ κάνει optimize. ποιο θα υπερισχύσει;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Κλάσης ανώτερη η miui από το καθαρό Android το οποίο και απεχθάνομαι, πολύ πιο ωραία η miui και με τρελή παραμετροποίηση.

 

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0Α) μου μέσω Tapatalk

Και συμφωνώ και όχι μαζι σου.

 

Λάτρης καθαρού android, μισώ miui

Και όμως.... Η miui τρέχει πολύ καλά (τουλάχιστον σε xiaomi) που με κάνει να την θέλω στο κινητό μου (redmi note 4)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ένας φίλος πιο πάνω, το οποίο και επιβεβαιώνω, με την αναβάθμιση σε 9 αλλάζει η φωτεινότητα φαινομενικά προς το χειρότερο αλλά ουσιαστικά, επειδή το κινητό μαθαίνει από τη χρήση (machine learning - AI) ρίχνει τη φωτεινότητα και περιμένει από εμάς να τη ρυθμίσουμε ανάλογα με τις προτιμήσεις μας και το κινητό θα τη μάθει. Εγώ αυτό έκανα και μετά από μια επανεκκίνηση (1 μέρα μετά την αναβάθμιση) και μέχρι τώρα η φωτεινότητα είναι όπως και πριν (ίσως και καλύτερα)

Στο manual την έχεις?

Πριν όταν ήταν στο μέσο ήταν πολύ φωτεινή η οθόνη τώρα στη μέση είναι σκοτεινό και πρέπει να το έχεις πάνω από 90% για να είναι ωραία η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έβαλα στο αυτόματο την φωτεινότητα για 3 μέρες αλλά πχ το βράδυ στο κρεβάτι το έβαζα στο 10% που με βόλευε αλλά μετά που έσβηνε η οθόνη μετά από 10 λεπτά που το ξανά άνοιγα είχε πάει στο 0%. τρεις μέρες το ίδιο. πότε θα "μάθει" τις συνήθειες μου;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...