Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω άλλαξε η διαβάθμιση της φωτεινότητας, ίσως όχι η μέγιστη που νομίζω είναι η ίδια. Αλλά πλέον στη μέση είναι αρκετά πιο σκοτεινό.

Κρίμα να χαλάσουν την οθόνη που ήταν το πιο ωραίο της συσκευής

 

Δε νομίζω να άλλαξε η διαβάθμιση φωτεινότητας. Νομίζω ότι τη "ζημιά" τη κάνει το adaptive brightness...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

πάντως είναι τραγικό να αλλάζεις την ένταση και να ΑΚΟΎΓΕΤΑΙ δείγμα του ringtone! πόσο άχρηστος πρέπει να είσαι για να το κάνεις αυτό;;; είσαι στην δουλειά είσαι σπίτι και κάποιοι κοιμούνται και μόλις ανεβάσεις την ένταση χτυπάει το κινητό!! τότε έχουν κράξει αλλά δεν ξέρω, θα βγει pie 9.xx που να το διορθώνει;

 

επίσης τι βάλανε να αναβοσβήνουν τα βελάκια δίπλα από το σύμβολο του wifi? κάθε τρεις και λίγο που αναβοσβήνουν τρώνε μια θέση εικονιδίου στην μπάρα!

 

 

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να άλλαξε η διαβάθμιση φωτεινότητας. Νομίζω ότι τη "ζημιά" τη κάνει το adaptive brightness...

Και να κλεισεις το το adaptive brightness δεν αλλαζει κατι στη διαβαθμιση παντως

 

Γιατι πρεπει παντα να χαλανε κατι ?

 

Ειχαμε καμια βελτιωση στην καμερα ?

Το βιντεο ηταν τραγικο τη νυχτα

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! έχει βρει κάποιος τον τρόπο να εμφανίζεται το ποσοστό της μπαταρίας;
Κατέβασε την εφαρμογή της εικόνας του και από εκεί μπορείς να ενεργοποιησεις το ποσοστό μπαταρίας 49be08e460028f9666c0ac2fa0fae34e.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως να ενεργοποιήσετε το ui tuner μέσω του nova laucher και το ποσοστό μπαταρίας

 

https://android.gadgethacks.com/how-to/enable-system-ui-tuner-android-9-0-pie-remove-status-bar-icons-0186364/

Link to comment
Share on other sites

καλά μεγάλη απατεωνια πάντως το "adaptive battery" στην pie. είναι εκεί απλά για να σου λέει εάν κάποια εφαρμογή ΘΑ καταναλώσει πιο πολύ μπαταρία. και το έχουν και κράχτη της pie. έλεος. μόνο εμφανισιακά αλλάζουν πλέον τίποτα το ιδιαίτερο

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή της εικόνας του και από εκεί μπορείς να ενεργοποιησεις το ποσοστό μπαταρίας 49be08e460028f9666c0ac2fa0fae34e.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πέραν όλων των άλλων αλλαγών που αναφέρθηκαν παραπάνω πλέον σε full screen στο YouTube το notch παρεμβαλεται μέσα στο βίντεο και δεν μ αρέσει καθόλου.επισης αρκετές φορές ενώ είμαι με WiFi παρατήρησα ότι εμφανίζονται και τα βελάκια των δεδομένων ταυτόχρονα πράγμα που δηλώνει κατανάλωση data(;)
Link to comment
Share on other sites

καλά μεγάλη απατεωνια πάντως το "adaptive battery" στην pie. είναι εκεί απλά για να σου λέει εάν κάποια εφαρμογή ΘΑ καταναλώσει πιο πολύ μπαταρία. και το έχουν και κράχτη της pie. έλεος. μόνο εμφανισιακά αλλάζουν πλέον τίποτα το ιδιαίτερο

Αυτό το ΘΑ δεν το βλέπω εγώ. Ήδη μου έχει βάλει μια όχι συχνά χρησιμοποιούμενη εφαρμογή η οποία είχε δραστηριότητα στο background σε ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ.

 

Βέβαια, επειδή τρέχω και Greenify, πιθανόν το ΘΑ που λες να συμβαίνει με εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνά και δεν τις βάζει σε περιορισμό για να μην χάνεις/λαμβάνεις καθυστερημένα τις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επιασα στα χερια μου κι εγω λοιπον ενα "οικογενειακο" Xiaomi στις μερες των γιορτων και αφου το αναβαθμισα σε Pie, διαπιστωσα τα παρακατω σε σχεση με οσα αναφερθηκαν στα τελευταια post

- το ποσοστο μπαταρίας εμφανιζεται κανονικα διπλα στην μπαταρια χωρις να πειραξω κατι

- το adaptive brightness χρησιμοποιει τεχνολογια machine learning (AI). Οπως περιγραφει και στο βιντεακι στο σχετικο μενου, περα απο το να προσαρμοζει την φωτεινοτητα σε σχεση με το περιβαλλον κατι που γινεται απο πολυ παλια, καθε φορα που την πειραζουμε χειροκινητα, αυτο μαθαινει τις προτιμησεις μας και αλλαζει το ποσοστο παρεμβασης του

- το gesture στο δακτυλικο αποτυπωμα για τις ειδοποιησεις υπαρχει και λειτουργει κανονικα

- η πρωτη μου επαφη με το νεο navigation bar της Pie με εντυπωσιασε! Καταργηση του recents, gestures στο home key, καινουργιο εξυπνο back button, σπουδαια αλλαγη!

- για την αποτελεσματικοτητα του adaptive battery, πρεπει να περασει καιρος για να λειτουργησει κι εκει το AI και να βγαλει ο καθενας μας τα προσωπικα του συμπερασματα σε σχεση με την Oreo

 

Αντε με το καλο να υποδεχτειτε και το digital Well Being της Pie για να ειναι ολοκληρωμενο το...γλυκο :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

gestures στο home button πως γίνεται;κατάργηση του recents τι θα πει;

 

Επιασα στα χερια μου κι εγω λοιπον ενα "οικογενειακο" Xiaomi στις μερες των γιορτων και αφου το αναβαθμισα σε Pie, διαπιστωσα τα παρακατω σε σχεση με οσα αναφερθηκαν στα τελευταια post

- το ποσοστο μπαταρίας εμφανιζεται κανονικα διπλα στην μπαταρια χωρις να πειραξω κατι

- το adaptive brightness χρησιμοποιει τεχνολογια machine learning (AI). Οπως περιγραφει και στο βιντεακι στο σχετικο μενου, περα απο το να προσαρμοζει την φωτεινοτητα σε σχεση με το περιβαλλον κατι που γινεται απο πολυ παλια, καθε φορα που την πειραζουμε χειροκινητα, αυτο μαθαινει τις προτιμησεις μας και αλλαζει το ποσοστο παρεμβασης του

- το gesture στο δακτυλικο αποτυπωμα για τις ειδοποιησεις υπαρχει και λειτουργει κανονικα

- η πρωτη μου επαφη με το νεο navigation bar της Pie με εντυπωσιασε! Καταργηση του recents, gestures στο home key, καινουργιο εξυπνο back button, σπουδαια αλλαγη!

- για την αποτελεσματικοτητα του adaptive battery, πρεπει να περασει καιρος για να λειτουργησει κι εκει το AI και να βγαλει ο καθενας μας τα προσωπικα του συμπερασματα σε σχεση με την Oreo

 

Αντε με το καλο να υποδεχτειτε και το digital Well Being της Pie για να ειναι ολοκληρωμενο το...γλυκο :)

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

25a52fd813cc86916696eb6b4e2bbed7.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εντάξει τα βρήκα αλλά δεν με βολεύει η να μην υπάρχουν τα recents!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Και να κλεισεις το το adaptive brightness δεν αλλαζει κατι στη διαβαθμιση παντως

 

Γιατι πρεπει παντα να χαλανε κατι ?

 

Ειχαμε καμια βελτιωση στην καμερα ?

Το βιντεο ηταν τραγικο τη νυχτα

 

 

πλέον τραβάει 1080 60 καρε σε βιντεο!

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα λες ειναι σωστα.Και το digital Well Being υπαρχει...Σε εμενα μεχρι στιγμης ρολαρει πολυ καλα η Pie.Aρα εδεσε το γλυκο....:D. Καλη χρονια ευχομαι σε ολους.
Link to comment
Share on other sites

2η φορά που βρήκα το κινητό ΚΛΕΙΣΤΌ! την άλλη φορά πριν 10 μέρες το έπιασα να κάνει μόνο του επανεκκίνηση! τι στο καλό συμβαίνει;;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα λες ειναι σωστα.Και το digital Well Being υπαρχει...Σε εμενα μεχρι στιγμης ρολαρει πολυ καλα η Pie.Aρα εδεσε το γλυκο....:D. Καλη χρονια ευχομαι σε ολους.
Και σε μένα ρολαρει κανονικά, το μόνο που μένει είναι να βρεθεί τρόπος για gcam χωρίς root

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ελπίζω κι εγώ από τη πρώτη μέρα που πήρα το κινητό.

Πρέπει να βρεθεί εύκολος οδηγός για να τη περάσουμε στην pie.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως σε σκοτάδι στο κρεβάτι το βράδυ όταν ρυθμίζω την φωτεινότητα στο 10% περίπου που με βολεύει μετά που θα κλείσω την οθόνη και θα το ξανά ανοίξω μετά από πέντε λεπτά η φωτεινότητα έχει πάει πάλι στο 0%! δεν βλέπω να μαθαίνει....

Επιασα στα χερια μου κι εγω λοιπον ενα "οικογενειακο" Xiaomi στις μερες των γιορτων και αφου το αναβαθμισα σε Pie, διαπιστωσα τα παρακατω σε σχεση με οσα αναφερθηκαν στα τελευταια post

- το ποσοστο μπαταρίας εμφανιζεται κανονικα διπλα στην μπαταρια χωρις να πειραξω κατι

- το adaptive brightness χρησιμοποιει τεχνολογια machine learning (AI). Οπως περιγραφει και στο βιντεακι στο σχετικο μενου, περα απο το να προσαρμοζει την φωτεινοτητα σε σχεση με το περιβαλλον κατι που γινεται απο πολυ παλια, καθε φορα που την πειραζουμε χειροκινητα, αυτο μαθαινει τις προτιμησεις μας και αλλαζει το ποσοστο παρεμβασης του

- το gesture στο δακτυλικο αποτυπωμα για τις ειδοποιησεις υπαρχει και λειτουργει κανονικα

- η πρωτη μου επαφη με το νεο navigation bar της Pie με εντυπωσιασε! Καταργηση του recents, gestures στο home key, καινουργιο εξυπνο back button, σπουδαια αλλαγη!

- για την αποτελεσματικοτητα του adaptive battery, πρεπει να περασει καιρος για να λειτουργησει κι εκει το AI και να βγαλει ο καθενας μας τα προσωπικα του συμπερασματα σε σχεση με την Oreo

 

Αντε με το καλο να υποδεχτειτε και το digital Well Being της Pie για να ειναι ολοκληρωμενο το...γλυκο :)

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα λες ειναι σωστα.Και το digital Well Being υπαρχει...Σε εμενα μεχρι στιγμης ρολαρει πολυ καλα η Pie.Aρα εδεσε το γλυκο....:D. Καλη χρονια ευχομαι σε ολους.

 

Ναι εμφανιστηκε κι εδω νομιζω μετα απο restart και ειναι σουπερ!

Καλοφαγωτη λοιπον....και Καλη Χρονια σε όλους! :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κ εγώ σήμερα..λίγο βαρύ είναι σε σχέση με το s4 που είχα.Εκανα αναβάθμιση σε pie όλα καλά μέχρι τώρα..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας οδηγός στα ελληνικά για root,twrp και τα λοιπά?

Μόνο με pc γίνεται?

Θέλει ξεκλειδωμα ο bootloader?

Κάτι για εντολές με adb έχω διαβάσει αλλά δεν μου έχει ξανά τύχει και δεν ξέρω τι παίζει....

 

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας οδηγός στα ελληνικά για root,twrp και τα λοιπά?

Μόνο με pc γίνεται?

Θέλει ξεκλειδωμα ο bootloader?

Κάτι για εντολές με adb έχω διαβάσει αλλά δεν μου έχει ξανά τύχει και δεν ξέρω τι παίζει....

 

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Άκυρο....

Τα έφτιαξα όλα με αρκετό διάβασμα..

Στην αναμονή τώρα για xposed for pie....

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...