Jump to content

Προβλημα με σκληρό δισκο


nansysi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω προβλημα με τον εξωτερικο σκληρό δίσκο. Ενω αναβει το φωτακι και ακουγεται πως λειτουργει δεν μου ανοιγει τα αρχεια. Τον δοκιμασα σε δυο λαπτοπ και κανει το ιδιο και μου βγαζει το μήνυμα οτι χρειαζεται διαμορφωση. Τι κανω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το πρόγραμμα hard disk sentinel. Κατέβασε την trial έκδοση και δες την υγεία του δίσκου σου.

 

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω. Εχει οδηγιες τι ακριβως πρεπει να καμω γιατι ειμαι και ασχετη. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το ψαξω. Εχει οδηγιες τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι ειμαι και ασχετη. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το πρόγραμμα hard disk sentinel. Κατέβασε την trial έκδοση και δες την υγεία του δίσκου σου.

 

Tapatalk

 

Το κατεβασα κ το εκανα εγκατάσταση. Τωρα τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πηθανοτιτα δίσκο δεν σώζεις για τα αρχεία θα δείξει με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης

 

Με τι πρόγραμμα το βλεπω; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα κ το εκανα εγκατάσταση. Τωρα τι πρεπει να κανω;
Δες πόσο τοις εκατό performance και health σου λέει για τον δίσκο που έχει το πρόβλημα.

 

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες πόσο τοις εκατό performance και health σου λέει για τον δίσκο που έχει το πρόβλημα.

 

Tapatalk

Και που θα βοηθήσει αυτό; Θέλει κάποιο πρόγραμμα για να σώσει τα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Δες πόσο τοις εκατό performance και health σου λέει για τον δίσκο που έχει το πρόβλημα.

 

Tapatalk

 

Επιδοση 100% αριστη και υγεια 100% αριστη. Επισης φαινεται οτι εχει αρχεια μεσα γιατι μου δειχνει ποσο.ελευθερο χώρο εχει

Link to comment
Share on other sites

Άρα ο δίσκος δεν χάλασε. Επομένως εφόσον είναι εξωτερικός κάτι συμβαίνει με την θήκη ή με το καλώδιο.

Αν είναι ενσωματωμένος στο case, ξεκίνα αλλάζοντας καλώδιο για αρχή.

 

Edit: σίγουρα κοιτάς την υγεία του εξωτερικού σου έτσι; Το πρόγραμμα θα δείχνει και τον εσωτερικό του pc.

Σιγουρέψου από το όνομα και την χωρητικότητα.

 

Αν χρειαστείς πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων, pandora και recuva. Δοκίμασε και με τα δύο.

 

Ότι θυμάμαι συμπληρώνω.

Επειδή δεν ανάφερες το λειτουργικό του pc που τον σύνδεσες και δεν ανοίγει τα αρχεία.

Αν έχει πχ windows 10, δοκίμασε και σε Windows 7.

 

 

Tapatalk

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Άρα ο δίσκος δεν χάλασε. Επομένως εφόσον είναι εξωτερικός κάτι συμβαίνει με την θήκη ή με το καλώδιο.

Αν είναι ενσωματωμένος στο case, ξεκίνα αλλάζοντας καλώδιο για αρχή.

 

Edit: σίγουρα κοιτάς την υγεία του εξωτερικού σου έτσι; Το πρόγραμμα θα δείχνει και τον εσωτερικό του pc.

Σιγουρέψου από το όνομα και την χωρητικότητα.

 

Αν χρειαστείς πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων, pandora και recuva. Δοκίμασε και με τα δύο.

 

Ότι θυμάμαι συμπληρώνω.

Επειδή δεν ανάφερες το λειτουργικό του pc που τον σύνδεσες και δεν ανοίγει τα αρχεία.

Αν έχει πχ windows 10, δοκίμασε και σε Windows 7.

 

 

Tapatalk

R studio το καλύτερο στο είδος του
Link to comment
Share on other sites

Άρα ο δίσκος δεν χάλασε. Επομένως εφόσον είναι εξωτερικός κάτι συμβαίνει με την θήκη ή με το καλώδιο.

Αν είναι ενσωματωμένος στο case, ξεκίνα αλλάζοντας καλώδιο για αρχή.

 

Edit: σίγουρα κοιτάς την υγεία του εξωτερικού σου έτσι; Το πρόγραμμα θα δείχνει και τον εσωτερικό του pc.

Σιγουρέψου από το όνομα και την χωρητικότητα.

 

Αν χρειαστείς πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων, pandora και recuva. Δοκίμασε και με τα δύο.

 

Ότι θυμάμαι συμπληρώνω.

Επειδή δεν ανάφερες το λειτουργικό του pc που τον σύνδεσες και δεν ανοίγει τα αρχεία.

Αν έχει πχ windows 10, δοκίμασε και σε Windows 7.

 

 

Tapatalk

 

Ναι μου εδειξε και για τα δυο δηλ κ του λαπτοπ και του σκληρου. Διαβασα και αλλου για το recuva. Το εκανα εγκατασταση και αύριο θα το δοκιμασω. Επισης οπως ειχα γραψει και στην αρχη το δοκιμασα σε δυο λαπτοπ με Windows 10 αλλα και Windows 7. Ευχομαι να πανε ολα καλα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το recuva και τον σκληρο δισκο μου τον εμφανιζει σαν F και οχι D. Σαν D γραφει διπλα recovery. Οταν παταω στο F για να ψαξει τα αρχεια μου εμφανιζει το μηνυμα unable to open drive. Τι κανω λαθος;
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το recuva και τον σκληρο δισκο μου τον εμφανιζει σαν F και οχι D. Σαν D γραφει διπλα recovery. Οταν παταω στο F για να ψαξει τα αρχεια μου εμφανιζει το μηνυμα unable to open drive. Τι κανω λαθος;

 

κατέβασε το r studio βγαλε ενα screenshot τι σου δείχνει να σου πούμε τι να πατήσεις.....

 

το recovery partition ειναι partition που δημιουργούν τα windows κατα την εγκατάσταση δεν ειναι εξωτερικού δισκου

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν γίνεται τιποτα. Εφερα τεχνικο δοκιμασε τα παντα και μου ειπε πως θα χρειαστεί format και αν θα σωθουν θα ειναι ελαχιστα οταν κανει παλι.επαναφορά
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τον βγάζεις από την θήκη να τον βάλεις σε άλλη, μήπως φταίει κάτι στη θήκη του;

 

 

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις μια τέτοια θήκη https://www.skroutz.gr/c/667/thikes-sklhrwn-diskwn.html?keyphrase=%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B7+%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85+2.5

 

Και ανοίγεις, σπας, ξεκολλάς, την θήκη που βρίσκεται τώρα για να πάρεις από μέσα τον σκληρό σου . Πες στον μάστορα να το κάνει.

 

Εγώ με τόσες λίγες ελπίδες που σου δίνει για τα αρχεία σου, αυτό θα έκανα.

 

Αυτό θα γίνει πριν του κάνει διαμόρφωση. Το θέμα είναι ότι έχεις μια ελπίδα να διαβάζεται ο δίσκος με την νέα θήκη.

 

Tapatalk

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις πάντως μπορώ να δώσω αναλυτικές οδηγίες.... να μην μαντευεις

 

και το σοι τεχνικος ειπε οτι μετα το format θα δουλεψει

 

format βγαζει για δυο λογους

1. χτύπησε σύστημα αρχείον (ολα τα αρχεία σου είναι ανακτήσιμα σε αυτήν την περίπτωση και ο δίσκος το ίδιο )

 

2. έπεσε ο δίσκος η χτύπησε κάπου έτσι θα πρέπει να παρακαλάς τον θεό να σωθούν τα αρχεία (τον δίσκο τον ξεχνάς) (μπορεί ακόμη και να χρειαστεί να στείλεις τον δίσκο στο κέντρο ανάκτησης όπου τα σώζουν πλέον διαλύοντας τον δίσκο (κάνα 500 ευρώ το κόστος)

 

+ δεν παιζει να φταει η θήκη αφου σου βγάζει διαμόρφωση που σημαίνει σε επίπεδο connectivity είσαι ok

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Χθες διάβαζα το τόπικ, σήμερα έχω το ίδιο πρόβλημα. Η διαφορά είναι ότι ούτε από disk sentinel γίνεται δουλειά. Να αρχίσω να μοιρολογώ τα αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το βάλεις σε άλλη θήκη ή αν έχεις γνώση σύνδεσε το απευθείας στον σταθερό αν έχεις και δοκίμασε αυτό το πρόγραμμα https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk αν δεν είναι χτυπημένος θα στο επαναφέρει το partition

 

Καλημέρα,

 

Χθες διάβαζα το τόπικ, σήμερα έχω το ίδιο πρόβλημα. Η διαφορά είναι ότι ούτε από disk sentinel γίνεται δουλειά. Να αρχίσω να μοιρολογώ τα αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

βάλτε ενα LiveCD Linux και δοκιμάστε να ανοίξετε τον δίσκο από εκεί.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τον συνέδεσα στο pc μου και δεν έβγαλε μήνυμα για κάποιο format.. Κατέβασα ταινίες, σειρές και φωτό και στη συνέχεια τον συνέδεσα στον αποκωδικοποιητή της Comsote TV. Μου έβγαλε άμεσα μήνυμα "απαιτείται διαμόρφωση δίσκου, θα διαγραφούν τα αποθηκευμένα αρχεία". Πάτησα ΟΚ (αποδοχή), όμως όταν πήγα αργότερα να τον ξανασυνδέσω στο pc για να κατεβάσω κάποιες φωτό, το pc δεν μπορεί να δει τον εξωτερικό σκληρό.. Τι συνέβη, γνωρίζει κανείς? Μήπως έχω καταλάθος διαγράψει κάποιο αρχείο autorun? Πάντως εξακολουθώ και κάνω κανονικά εγγραφές στο Cosmote TV. Καμία υπόθεση???
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...