Jump to content

Επιλογή κινητού από 200 έως 250 €


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Αναζητώ νέο κινητό DUAL SIM που να κοστίζει 200-250 €. Η αγορά θα γίνει αποκλειστικά από τον Κωτσόβολο, μιας και θα αγοραστούν και άλλες ηλεκτρικές συσκευές και θα διακανονιστεί το συνολικό κόστος σε δόσεις. Η βαρύτητα δίνεται αρχικά στη κάμερα και εν συνεχεία στη διάρκεια της μπαταρίας και στις επιδόσεις, μιας και η χρήση είναι τυπική χωρίς φοβερές απαιτήσεις multitasking ή παιχνιδιών. Το αρχικό ποσό που είχα υπολογίσει να δαπανήσω ήταν στα 200 € και σε αυτά τα χρήματα έχω καταλήξει στις εξής εναλλακτικές:

  1. Xiaomi Mi A1 64GB
  2. Xiaomi Redmi Note 4X 64GB
  3. Meizu M6 Note

 

Από εκεί και πέρα, θα μπορούσα να ανεβάσω το μπάτζετ 50-60 € παραπάνω μόνο και εφόσον κάποια από τις παρακάτω ακριβότερες είναι πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ:

  1. Xiaomi Redmi Note 5 32GB
  2. Huawei Mate 10 Lite
  3. Huawei P Smart
  4. Nokia 6

 

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ την άποψή σας και για τις δύο κατηγορίες κόστους και εάν θεωρείτε κάποια από τις ακριβότερες εναλλακτικές πάρα πολύ καλή συσκευή που να αξίζει τα παραπάνω χρήματα σε σχέση με εκείνες των 200 €.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Το meizu το είδα και εγώ και μου άρεσε πολύ.οτι και αν διαλεξεις πάντως είναι πολύ καλες επιλογές όλα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έπαιρνα το Xiaomi Redmi note 5 4/64 global το οποίο έχει μπαταριαρα και κάμερα εξίσου καλή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το meizu το είδα και εγώ και μου άρεσε πολύ.οτι και αν διαλεξεις πάντως είναι πολύ καλες επιλογές όλα.

To είδα και εγώ στο κατάστημα, ήταν πράγματι πολύ καλό, τουλάχιστον εμφανισιακά.

Nokia 6 (2018)

Από όλα το πιο υποδεέστερο από χαρακτηριστικά. Μόνο το όνομα ΝΟΚΙΑ σώζει λίγο τη κατάσταση και για αυτό είναι και στη λίστα.

Στην θέση σου θα έπαιρνα το Xiaomi Redmi note 5 4/64 global το οποίο έχει μπαταριαρα και κάμερα εξίσου καλή.

Είναι το Νο1 στις επιλογές μου, το μόνο κακό είναι ότι δεν έχω συνηθίσει κινητά μεγαλύτερα από 5'' μιας και δεν είχα ποτέ μεγαλύτερα. Αν και το είδα στο κατάστημα και δε μπορώ να πω ότι με "τρόμαξε" το μέγεθός του, απλά δε ξέρω σε καθημερινή χρήση αν θα με δυσκολέψει από άποψη μεγέθους (για τσέπες και τα σχετικά εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Νο1 στις επιλογές μου, το μόνο κακό είναι ότι δεν έχω συνηθίσει κινητά μεγαλύτερα από 5'' μιας και δεν είχα ποτέ μεγαλύτερα. Αν και το είδα στο κατάστημα και δε μπορώ να πω ότι με "τρόμαξε" το μέγεθός του, απλά δε ξέρω σε καθημερινή χρήση αν θα με δυσκολέψει από άποψη μεγέθους (για τσέπες και τα σχετικά εννοώ).

 

Κανένα κινητό ανω των 4,5 αντε 5 ιντσων το πολύ (εφόσον έχει μικρα μπέζελς) δεν χωράει σε τσέπη παντελονιού.

 

Βλέπε διαστάσεις και όχι ιντσες (μιας και η δαφορά αναλογίας ή/και μπέζελς διαφοροποιούν το μέγεθος). Για μένα πάνω απο 140mm μηκος δεν μπαίνουν τσέπη παντελονιού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως 150mm, 5.5' χωράει στην μπροστινή τσέπη τζιν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, σε υφασμάτινο παντελόνι ακόμα πιο άνετα, σε βερμούδα το χάνω μέσα στην τσέπη :)

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως 150mm, 5.5' χωράει στην μπροστινή τσέπη τζιν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, σε υφασμάτινο παντελόνι ακόμα πιο άνετα, σε βερμούδα το χάνω μέσα στην τσέπη :)

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Δεν σε ενοχλεί οταν περπατάς με το τζην; Δεν ζορίζεται η συσκεύη καθως πας να κατσεις (που τεντωνει το παντελόνι); Δεν ειναι λιγο ταλαιπωρία το βάλε βγάλε (ειδικά καθιστός δεν παίζει); Γενικα δεν ειναι καλή ιδέα να το χεις παντελόνι.

 

Το "χωράει" ίσως ηταν λιγο ατυχής χαρακτηρισμός. Εννοούσα ότι γενικά δεν βολεύει για τζην (οχι μονο ενοχλεί εσένα αλλα ταλαιπωρείται και η συσκευή) Κατα τα άλλα ο καθένας οπως βολεύεται :). Αλλά οι περισσότεροι που ξερω συνηθως εχουν ταβάνι τις 5 αντε το πολύ 5,2 ίντσες (αναλόγως και τη θηκη του βάζουν).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενοχλεί οταν περπατάς με το τζην; Δεν ζορίζεται η συσκεύη καθως πας να κατσεις (που τεντωνει το παντελόνι); Δεν ειναι λιγο ταλαιπωρία το βάλε βγάλε (ειδικά καθιστός δεν παίζει); Γενικα δεν ειναι καλή ιδέα να το χεις παντελόνι.

 

Το "χωράει" ίσως ηταν λιγο ατυχής χαρακτηρισμός. Εννοούσα ότι γενικά δεν βολεύει για τζην (οχι μονο ενοχλεί εσένα αλλα ταλαιπωρείται και η συσκευή) Κατα τα άλλα ο καθένας οπως βολεύεται :). Αλλά οι περισσότεροι που ξερω συνηθως εχουν ταβάνι τις 5 αντε το πολύ 5,2 ίντσες (αναλόγως και τη θηκη του βάζουν).

 

Στο περπάτημα δεν με ενοχλεί, όταν κάθομαι εννοείται ενοχλεί, το βγάζω. Γενικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι μπανάνα ή τσαντάκι είναι το ιδανικό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Για μένα αν θες κινητό με μεγάλη οθόνη θες τσαντάκι. Αλλά δεν έχω παράπονο αφού στο τσαντάκι έχω και άλλα πράγματα πέραν του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Καλά, γενικότερα δεν αφήνω κινητό στη τσέπη όταν κάθομαι, εννοείται ότι ταλαιπωρείται το τηλέφωνο στη τσέπη. Χρησιμοποιώ τσαντάκι γενικότερα, οπότε δε νομίζω να έχω τόσο θέμα. Μόνο για τις λίγες φορές που δεν παίρνω τσαντάκι μαζί το σκέφτομαι σα μέγεθος.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι έχεις μια έντονη συμπάθεια στα ΝΟΚΙΑ......

 

Γράφω στο αρχικό post ότι η αγορά θα γίνει αποκλειστικά από τον Κωτσόβολο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι έχεις μια έντονη συμπάθεια στα ΝΟΚΙΑ......

 

Γράφω στο αρχικό post ότι η αγορά θα γίνει αποκλειστικά από τον Κωτσόβολο...

 

Έχω πιάσει τα εξής 3,5,6.1,8. (Αυτή τη στιγμή έχω το 8)

Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Παλαιότερα είχα Motorola και Sony.

 

Τα Nokia έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και σαφώς ανώτερη εμπειρία χρήσης και λογισμικού.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Έχω πιάσει τα εξής 3,5,6.1,8. (Αυτή τη στιγμή έχω το 8)

Είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Παλαιότερα είχα Motorola και Sony.

 

Τα Nokia έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και σαφώς ανώτερη εμπειρία χρήσης και λογισμικού.

Η τελική επιλογή ήταν τελικά το Xiaomi Redmi Note 5. To 6.1 το είδα και το επεξεργάστηκα λίγο στον Κωτσόβολο, μιας και το έβαλε σε έκπτωση στα 259 €. Δε λέω, ωραίο τηλέφωνο, πιο μικρό σε ύψος αλλά και πιο πλατύ. Σε όλα του όμως είναι υποδεέστερο του Note 5. Οι πρώτες εντυπώσεις από το Xiaomi είναι πραγματικά ΑΡΙΣΤΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...