Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok,terma ta psemata.....h paragelia efuge kai perimenw thl apo to upokatasthma ths cosmote gia to pote to 9100 8a ftasei sta xerakia m....En tw meta3y 8a h8ela na me enhmerwsete gia to pou borw na vrw ta aparaithta softwarokaloudia,wste na arxisw na mazeuw siga siga...:))

kati allo.sto spiti 8a 8elw na exw asurmath psosvash sto net mesw ths dsl mou.ayto ginetai me ena usb bluetooth adaptora h prepei na paw se karta wifi h kai neo router akoma?einai apo th mia to kostos,apo thn allh me ena 2metro usb baladezaki exeis prosvash apo olo to sptiti pou leei o logos me to bluetooth....gia acces point eimaste twra?

uparxei periptwsh h' oneireuomai?

euxaristw gia thn mexri twra voh8eia,pragmatika anektimhth (newbie toy kerata eimai sta ppc :O ) ,sunexiste thn kalh douleia!

Με γεια σου φίλε με το καλό να σου έρθει. Θα πρότεινα να αποφύγεις το usb. Στη χειρότερη πάρε μια PCI καρτούλα wifi. Είμαι σίγουρος πως μπορείς να βρεις και ένα οικονομικό AP.

y4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

.....

kati allo.sto spiti 8a 8elw na exw asurmath psosvash sto net mesw ths dsl mou.....!

 

 

Δεν ξέρω πόσο μεγάλος είναι ο χώρος που θέλεις να καλύψεις,

αλλά να καλύπτεσαι με bluetooth νομίζω ότι είναι ό,τι πιο οικονομικό κι εύχρηστο.

 

Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες,

όσο κι αν θέλω να βοηθήσω, βρίσκω εξαιρετικά κουραστικό ένα ποστ με greeklish.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει τρελα ρε παιδια...θελω και εγω να το αγορασω(βασικα περιμενω για νεες παραλαβες απο vodafone...), αλλα ακουω συνεχεια για προβληματα!!!ειναι τοσο προβληματικο το κινητο?ποτε αρχιζουν να χαλανε τα πλαστικα??παρακαλω πολυ θα ηθελα γνωμη και απο αυτους που το εχουν καιρο!!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε niksakl επειδή είχα το ίδιο δίλλημα, θα σου πρότεινα να αποφύγεις το ΒΤ λόγω του ότι 1) θα πρέπει να έχει ανοιχτό το PC όταν θες να συνδεθεις με το PPC, 2) έχει μικρή εμβέλεια, και 3) είναι αργό σχετικά με WIFI.

 

Εμπειρικά όλα αυτά.

 

Κι εγώ για αρχή έβαζα το ΒΤ, αλλά δεν άντεξα άλλο και πήρα wireless router και ησύχασα. Στην περίπτωσή σου ένα AP των 50 ευρώ το πολύ είναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Wi-Fi καλύτερα. Καλό το BT αλλά αν θες να κάνεις κι άλλα πράγματα πέρα από το απλο surfing δε θα σε βολέψει. Ειναι αργό (δεν κάνει για streamingή ή μεταφορές αρχείο) και δε μπορείς να του δώσεις και ip ώστε να έχεις πραγματικό TPC/IP δίκτυο με όσα οφέλη συνεπάγεται αυτό...
Link to comment
Share on other sites

ti kanete?paidia sas euxomai kalo kalokairi mias kai sfixan kai oi zestes...ithela na sas rotiso kati..epeidi ta3ideuo sixna ithela na vrw ena oraio paixnidaki gia to 9100 mou...kati se opos snails(to opoio to psaxno)...exete kati na protinete?kai na einai free please...i an mporei kapoios na mou to steilei ama exei kana paixnidaki...kala na pernate!!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα και με ενδιαφερουν μονο το jabra sp500 Η το handsfree jabra jx10.

Ξερει μηπως κανεις τι γινεται με φωνητικη κληση?

Ειναι συμβατα?

Το jx10 πρεπει να ειναι απ'οτι μου ειπαν και απο την qtek.

 

Επισης και κατι ακομη off topic>:offtopic:

θελω να αλλαξω τον κωδικο εισοδου μου στο site εδω του myphone που ειναι μονο αριθμοι , και παω να τον αλλαξω παλι με αριθμους μονο και δεν με αφηνει.

Μου λεει οτι δεν ειναι ασφαλες.

Και πως γινεται να εχω ηδη αριθμους μονο?

Μια βοηθεια και γι'αυτο.

Τελος offtopic<

 

Ευχαριστω πολυ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω και εγώ ένα qtek 9100 και προσπάθησα να του περάσω πρόγραμμα εξελληνισμού αλλά επειδή ήταν για windows 2003 κόλλαγε και δεν λειτουργούσε σωστά.Κατά την γνώμη μου κάντου ένα hard reset και θα επανέλθει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω ένα xda mini s ή αλλιώς qtek 9100 αγορασμένο από Αγγλία.Από ότι βλέπω πρέπει να έχει περαστεί imate rom και δεν μπορώ να βρω πως θα στείλω MMS.Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις από τα μηνύματα και από ότι είδα έχει το mms composer της arcsoft v 3.07.19 στο mms configuration.Αλλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν εμφανίζεται στον πίνακα με τα προγράμματα και όταν προσπαθώ να κάνω αποστολή με mms μια photo δεν ανοίγει κάποιο παράθυρο.Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia molis pira kai ego ena mda vario apo to ebay kai otan paei na anoiksei to kinhto zhtaei password syskeyhs.kserete ti ginetai sauthn thn periptosh?apo tin ace hellas mou eipan na kano hard reset alla den ta katafera me tis odhgies pou mou dosan
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια χαρη εσβησα τις ρυθμισεις που ειχα για να μπορω να συνδεομαι μεσω wifi απο το 9100 και δεν θυμαμαι ποιες ειναι μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι ψαχνω εδω και ωρα και δεν τις βρισκω στο forum.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω, στο memory-program εχει free 22,27 και in use 21,74 χωρις να τρεχει τιποτα.Τι ειναι αυτο? Μπορω να το μειωσω?

 

Επισης στο storage εχει free 14 απο τα 47 ενω εχω μεταφερει ολα μου τα αρχεια στην καρτα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω, στο memory-program εχει free 22,27 και in use 21,74 χωρις να τρεχει τιποτα.Τι ειναι αυτο? Μπορω να το μειωσω?

 

Επισης στο storage εχει free 14 απο τα 47 ενω εχω μεταφερει ολα μου τα αρχεια στην καρτα.

Για τη RAM μπορείς να δοκιμάσεις το προγραμματάκι από εδώ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=129514

 

Τώρα στην ROM προφανώς κάτι σου πιάνει τον χώρο. Έψαξες με κάποιο file explorer που δείχνει και τα hidden files (resco?)

y4
Link to comment
Share on other sites

Για τη RAM μπορείς να δοκιμάσεις το προγραμματάκι από εδώ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=129514

 

Τώρα στην ROM προφανώς κάτι σου πιάνει τον χώρο. Έψαξες με κάποιο file explorer που δείχνει και τα hidden files (resco?)

 

Thanks, θα τα δοκιμασω αυριο! :)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να πω οτι οταν κανω soft reset διαπιστωσα οτι οι ηχοι που εχω βαλει για καποιες επαφες σβηνονται απο το my documents που τους εχω βαλει χυμα μεσα στο my documents κανοντας τους αντιγραφη απο την καρτα.

Τωρα soft reset αναγκαζομαι να κανω τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα για να μην πω πιο πολυ γιατι ενω σβηνω τα ενεργα προγραμματα και μου δινει λιγο πιο πολυ μνημη , παρα τ'αυτα ολο μερα με τη μερα κραταει και μνημη μεσα ενω δεν ειναι κανενα προγραμμα ενεργο.

Πειτε μου σας παρακαλω πολυ καταρχην μηπως πρεπει να βαλω αλλου τους ηχους για τις επαφες, και οχι στο my documents που τους βαζω χυμα , και επι τη ευκαιρια ηχους για ξυπνητηρι και μυνηματα που τους βαζω για να τους δω μετα στην επιλογη ηχων?

Μνημη γιατι κραταει? Τι γινεται?

Τελος να πω οτι εχω την τελευταια version και η συσκευη ειναι αγορασμενη απο τι πλαισιο πριν ενα μηνα και φυσικα ειναι ελληνικη της ace.

Ευχαριστω πολυ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! από χθές είμαι και εγώ κάτοχος ενός 9100!έχω μία αποία όμως γιατι δεν μπορω να βγάλω ακρη....το Τ9 είναι μονο για το phone pad?me to qwerty πληκτρολόγιο γιατι μου έχει μόνο αγγλικό Τ9?
Link to comment
Share on other sites

χμ .... εμένα δεν μου έχει ΟΥΤΕ στο phonepad τ9

Επιλέγω από τις επιλογές->γλώσσες γλώσσα ελληνικά αλλά βγάζει πάλι αγγλικά

.... Είναι αγορασμένο από acehellas (ελληνικό)

 

κάποια ιδέα ?

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα ,έστειλα το Qtek 9100 μου στην ACE Hellas για τα γνωστά προβλήματα Πενάκι - Ξεφλούδισμα στην μέση της συσκευής και στα κουμπιά της πρόσοψης το τηλέφωνο το έχω εδώ και 5 μήνες το παρέδωσα την Τρίτη και μου είπαν ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα είναι έτοιμο αυτό που με παραξένεψε είναι ότι δεν έφεραν αντήριση παρά μόνο στο θέμα ξεφλουδίσματος στο μέσον της συσκευής και πρέπει λέει να το ελέγξει το Service άντε να δούμε…….
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ακριβώς τα ίδια μου είπαν. Το τηλέφωνο το έχουν πάνω από 10 ημέρες αλλά θεωρητικά θα το έχω στα χέρια μου αύριο.

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι όλα θα καλυφθούν από την εγγύηση εκτός από το ξεφλούδισμα στη μέση της συσκευής. Η αντικατάσταση του πλαστικού αυτού κάνει 51€.

 

Όταν (και αν με το καλό) το πάρω αύριο στα χέρια μου θα σας ενημερώσω αναλυτικά για το τι ακριβώς είχε, τι έφτιαξαν με εγγύηση, τι με χρέωση, πόσο κόστισε και πόσο χρόνο τους πήρε.

Link to comment
Share on other sites

emena pos ginete na to exo 4 mines kai na min edikse kanena simptoma....

oute to penaki xalarose simantika.....oute to mavro meros ksefloudise....

 

ego exo K-Jam omos.....isos ine afto pou pezi rolo???

i 8a mou er8oun ola se 1 mina?

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia! exw kai kapoies alles apories ektos apo to T9...

kserei mipws kapoios pws mporw me kleisto to pliktrologio na anoigo tin enarksi?kathe fora anagkazomai na aniogw ligo to pliktrologio gia na pataw to koumpi twn windows...

kai kati allo!!den moprw me tpt na paiksw arxeio video!!tha prepei na kanw kapoia idiaiteri kodikopoiisi?kanoniko ta avi den tha eprepe na ta paizei ola?exw valei kai to smartmovie alla mou leei den exei codecs...(a, kai kati allo...pws mporw na vrw to "kleidi" gia auto?exw enan ****** alla den mou doulevei...)

thx!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεί κανένας πωε το Hardware πληκτρολόγιο να έχει ελληνικό predictive Τext ? Υπάρχει κάποιο TWeak που να ορίζεις την βιβλιοθήκη του predictive text του hardware πληκτρολογίου ?
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε... και το δικό μου το έστειλα την προηγούμενη Τρίτη (άρα το παρέλαβαν Τετάρτη) στην ACE Hellas για τα πλαστικά του... Ακόμη ούτε φωνή, ούτε ακρόαση... θέλω να δω πόσο θα τους πάρει και τι θα κάνουν και θα σας ενημερώσω!

Συγκεκριμένα μου εμφάνισε τα εξής "ψιλά":

1) έφυγε εντελώς το μπλε Qtek κάτω από την οθόνη

2) ξεβάφει το φακελάκι στο κουμπί των μηνυμάτων επάνω από την οθόνη

3) ξεβάφει το γκρι πλαστικό στη μέση του τηλεφώνου (εκεί που είναι τα πλαϊνά πλήκτρα)

4) πέφτει το πενάκι

5) έφυγε το λαστιχάκι από το καπάκι της μπαταρίας...

 

Update!

Το κινητό έφυγε για ACE Hellas στις 16/05/06 και επέστρεψε σήμερα το πρωί.

Τα 1, 2, 4 & 5 διορθώθηκαν δωρεάν λόγω εγγύησης (το πενάκι βέβαια είναι τόσο σφιχτό που δεν ανοίγει όταν το βγάζω και δεν μου το άλλαξαν οι τσίπιδες!...). Το 3 κόστισε 51€ γιατί είπαν ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση (το γιατί δεν καλύπτεται δεν το ήξερε η κοπέλα στο τηλέφωνο).

 

Απολογισμός:

- 12 εργάσιμες ημέρες (16 ημερολογιακές) χωρίς ένα ακριβό εργαλείο δουλειάς για αισθητικές επισκευές (πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα)...

- συνολικό κόστος (αποστολή στην Αθήνα (άτιμη αποκέντρωση) + επισκευή + αποστολή πίσω): 9,70+51,0+16,8 = 77,50 € (τζάμπα, τζάμπα)...

- αποτέλεσμα: το κινητό είναι σαν να βγήκε μόλις από το κουτί του.

 

Δεν λέω επισκευάστηκε (αυτό μας έλλειπε) αν και με χάλασε πολύ που δεν μου άλλαξαν το χαλασμένο (υπερβολικά σφιχτό) πενάκι, αλλά πήρε πολλές μέρες και ήταν αρκετά ακριβό το πήγαινε - έλα... Προσωπικά με απογοήτευσε η υποστήριξη. Θεωρώ λογικό η ACE Hellas να κάλυπτε όλα τα πλαστικά και να φρόντιζε να έχει τοπική παρουσία ή να μη μου χρέωνε έξοδα αποστολής... Κι όλα αυτά ενώ αγοράζουμε ακριβότερα για να έχουμε ελληνικά (αδιάφορο) και "τοπική" υποστήριξη (σημαντικό)...

 

Την επόμενη φορά με βλέπω να παίρνω αγγλικό ppc από το εξωτερικό αφού δεν με ενοχλούν τα αγγλικά (κάθε άλλο) και πάλι με courier θα μπλέξω αν χρειαστεί!...

Link to comment
Share on other sites

Update!

Το κινητό έφυγε για ACE Hellas στις 16/05/06 και επέστρεψε σήμερα το πρωί.

Τα 1, 2, 4 & 5 διορθώθηκαν δωρεάν λόγω εγγύησης (το πενάκι βέβαια είναι τόσο σφιχτό που δεν ανοίγει όταν το βγάζω και δεν μου το άλλαξαν οι τσίπιδες!...). Το 3 κόστισε 51€ γιατί είπαν ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση (το γιατί δεν καλύπτεται δεν το ήξερε η κοπέλα στο τηλέφωνο).

 

Απολογισμός:

- 12 εργάσιμες ημέρες (16 ημερολογιακές) χωρίς ένα ακριβό εργαλείο δουλειάς για αισθητικές επισκευές (πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα)...

- συνολικό κόστος (αποστολή στην Αθήνα (άτιμη αποκέντρωση) + επισκευή + αποστολή πίσω): 9,70+51,0+16,8 = 77,50 € (τζάμπα, τζάμπα)...

- αποτέλεσμα: το κινητό είναι σαν να βγήκε μόλις από το κουτί του.

 

Δεν λέω επισκευάστηκε (αυτό μας έλλειπε) αν και με χάλασε πολύ που δεν μου άλλαξαν το χαλασμένο (υπερβολικά σφιχτό) πενάκι, αλλά πήρε πολλές μέρες και ήταν αρκετά ακριβό το πήγαινε - έλα... Προσωπικά με απογοήτευσε η υποστήριξη. Θεωρώ λογικό η ACE Hellas να κάλυπτε όλα τα πλαστικά και να φρόντιζε να έχει τοπική παρουσία ή να μη μου χρέωνε έξοδα αποστολής... Κι όλα αυτά ενώ αγοράζουμε ακριβότερα για να έχουμε ελληνικά (αδιάφορο) και "τοπική" υποστήριξη (σημαντικό)...

 

Την επόμενη φορά με βλέπω να παίρνω αγγλικό ppc από το εξωτερικό αφού δεν με ενοχλούν τα αγγλικά (κάθε άλλο) και πάλι με courier θα μπλέξω αν χρειαστεί!...

 

 

Φίλε μου με επικοινωνία που είχα στο Forum με τεχνικό της Ace Hellas, μου είπε να το στείλω στην Αθήνα με χρέωση δική τους!

Μετά δεύτερος τεχνικός μου είπε ότι υπάρχουν ανταλλακτικά και στο υποκατάστημα στην Καλαμαριά από την προϊγούμενη δευτέρα.

Εσένα δηλαδή σου χρέωσαν την αποστολή;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...