Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι κλειδωμενο? αν οχι κατεβασε απο qtek.gr και βαλε την 2.17 wm5 απο εκει.

αν ειναι κλειδωμενο κανε μια εγγραφη εδω http://forum.xda-developers.com/

για να δεις πως θα το ξεκλειδωσεις . θα βρεις και πολλες αλλες ρομ εκει και wm6!!! :)

 

thanks gia to link. kseklidosa to mixanaki m. sto site tis qtek.gr vrika tin 2.17... na sou thimiso oti prokeitai gia aggliki rom ayti pou exo opote den ksero an kanei na valo kati apo qtek.gr. pou tha vro tin katalili rom loipon? kai liges odhgies an mporei kapoios.... thanks

Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

thanks gia to link. kseklidosa to mixanaki m. sto site tis qtek.gr vrika tin 2.17... na sou thimiso oti prokeitai gia aggliki rom ayti pou exo opote den ksero an kanei na valo kati apo qtek.gr. pou tha vro tin katalili rom loipon? kai liges odhgies an mporei kapoios.... thanks

 

Δοκιμασε την ελληνικη, αμα δεν βαλε αυτη

ειναι η αντιστοιχη σε αγγλικη.

Ο καθε εγκαταστατης εχει μεσα κειμενο με οδηγιες.

ριξε μια ματια εδω

κ θα σου λυθουν πολλεσ αποριεσ!!

αν χρειαστεισ κατι αλλο, εδω ημαστε!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:

Εγώ που έχω το ελληνικό 9100 , G4 version, κλειδωμένο, μπορώ να κάνω με κάποιο τρόπo backup την ROM μου και να πειραματιστώ?

Στο xda-developers λέει πως φλασάρεται ένα κλειδωμένο 9100 απλώς δεν ξέρω αν μετά μπορώ να ξαναβάλω την ελληνική με κάποιον τρόπο

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:

Εγώ που έχω το ελληνικό 9100 , G4 version, κλειδωμένο, μπορώ να κάνω με κάποιο τρόπo backup την ROM μου και να πειραματιστώ?

Στο xda-developers λέει πως φλασάρεται ένα κλειδωμένο 9100 απλώς δεν ξέρω αν μετά μπορώ να ξαναβάλω την ελληνική με κάποιον τρόπο

 

Αν εχεισ την ελληνικη πανω μπορεισ να την ξαναβαλεισ οποτε θεσ! δεν χρειαζετε να κανεισ backup την ρομ, κτεβασε την απο τo qtek.gr να την εχεισ γιατι αν αρχισεισ πειραματα σιγουρα θα την χρειαστεισ!! τωρα αν θεσ να κανεισ backup to συστημα σου οπω το εχεισ για να μην ξαναπερνασ προγραμματα μηνυματα επαφεσ κ.τ.λ μετα υπαρχει το spbBakup k to sprite backup.

Link to comment
Share on other sites

OK, σ'ευχαριστώ. Θα κάνω τις δοκιμές μου και ο θεός βοηθός...

τιποτα, παντωσ μην φοβασαι, την τελευταια βδομαδα παιζω αναμεσα σε 3 ρομ. οποτε εχω προβλημα κοτσαρω την ελληνικη με bootloader mode (camera+reset).

αν χρειαστεισ τιποτα..

καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα εορτολόγιο σε μορφή excel, πως το περνάω στο outlook ???
iPhone 2G 16GB - iPhone 3G 16GB - iPhone 3Gs 32GB - iPhone 4 16GB -iPhone 4s 16GB - iPhone 5 16GB - iPhone 5s 64GB - iPhone 6 Plus 128GB - iPhone 7 Plus 256GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα εορτολόγιο σε μορφή excel, πως το περνάω στο outlook ???

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=56776 θα σου λυθουνε ολες οι

αποριες!!! ψαξε και λιγο ομως πριν ρωτησεις :(

Link to comment
Share on other sites

an peraso kainourgia rom, apo oti ksero svinontai ola (contacts, sms ktl). an kano backup (me to spb backup) kai meta tin allagi tis rom trekso to backup tha epanelthoun ta contacts ktl?
Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

an peraso kainourgia rom, apo oti ksero svinontai ola (contacts, sms ktl). an kano backup (me to spb backup) kai meta tin allagi tis rom trekso to backup tha epanelthoun ta contacts ktl?
Απ' όσο ξέρω απαγορεύεται δια ροπάλου η επαναφορά backup σε διαφορετική rom... :(

Πάντως κράτα το, σε περίπτωση που επανέλθεις στην ίδια rom, να το επαναφέρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δια ροπάλου όχι. Υπάρχουν roms που μπορεί να διαφέρουν κατά 1-2 cab πχ. Οπότε δεν τρέχει κ τίποτα να κάνεις restore απο παλαιότερη (στη όχι κ τόσο συχνή αυτή περίπτωση). Πρέπει όμως να ξέρεις καλά τι διαφορές έχουν. Γενικά, για καλό κ για κακό, τα εγκαθιστούμε όλα απο την αρχή, αν κ ο χρόνος που θα χάσει κανείς αν κάνει μια προσπάθεια restore είναι λίγος ενώ το πιθανό κέρδος μεγάλο!
Link to comment
Share on other sites

παληκαρια καλησπερα.

 

Εχω στα χερια ενα qtek 9100. το μηχανημα ειναι οπως βγηκε απο το κουτι.

τι εννοω? δεν εχει μπει τιποτα μεσα απο επιπλεον προγραμματα ή καποιες αλλες ρυθμισεις.

 

Επειδη προσπαθησα να διαβασω το ολο το thread αλλα ειναι μεγαλο μπορειται να μου δωσετε καποια ιδεα αν μπορω να του κανω καποια αναβαθμηση ή καποιο πολυ χρησιμο προγραμματακι?

 

Ευχαριστω για την ανοχη

 

 

P.S το λειτουργικο ειναι το ακολουθα

 

ROM : 2.17.7.2 WWE

ROM DATE : 2/10/06

RADIO VERSION :02.07.10

PROTOCOL VERSION 413.1.03

 

αυτο το radio ειναι ραδιο??? :P

Link to comment
Share on other sites

παληκαρια καλησπερα.

 

P.S το λειτουργικο ειναι το ακολουθα

 

ROM : 2.17.7.2 WWE

ROM DATE : 2/10/06

RADIO VERSION :02.07.10

PROTOCOL VERSION 413.1.03

 

αυτο το radio ειναι ραδιο??? :P

 

 

Το Radio είναι η ROM που ελέγχει το GSM (όχι ραδιο ;) . Αν δεν έχεις πρόβλημα σήματος δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. Εγώ έχω την 2.25 και υπάρχει τώρα μία έκδοση 2.61. Το πρόβλημα με την 2.61 είναι ότι έκπέμπει μεγάλη ακτινοβολία.

 

Από ROM προτείνω του Faria Akuv3.3 άλλα θέλει προσοχή, γιατί τώρα (λόγω Microsoft) η rom δεν υπάρχει στο xda-developer και πρέπει να την ψάξεις σε κάποιο άλλο site όπως πχ το rapidshare ή torrent. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις αν η RΟΜ που θα κατεβάσεις είναι πράγματι η ROM που λέει.

 

Υπάρχει σε αυτό το topic ένα ποστ από τον tna που έχει πάρα πολυ καλές οδηγίες για το πώς βάζεις ROMs (αν φυσικά την βρείς...). Πριν κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ διάβασε το ΠΟΛΥ καλα και προτείνω να διαβάσεις και to forum του xda-developer.com . Έκει έχει ΠΑΡΑ πολύ γνώση και θα βρείς σχεδον ότι πληροφορία θες

 

Η ROM λέγεται faria-htc-wizard-aku3.3-page-pool-8mb είναι γύρω στα 63Mb.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο site που να έχει τις ROMs θα βοηθούσε να το κάνει post εδω .

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ακομή πρόβλημα να θέσω προς συζήτηση (γιατί λύση δεν βλέπω να υπάρχει χώρις downgrade) :)

 

Εχω, την faria 3.3 ROM με την 2.25 Cingular Radio ROM.

Η μπαταρία μου κρατάει το πολύ 24ώρες . Αγόρασα μία καινούργια αλλά πάλι δεν βλέπω διαφορά. Κάτι δίαβασα ότι μετά τις AKU 2 υπάρχει πρόβλημα.

 

Εχω βρεί τα post που μιλάνε για αλλαγές σε keys τύπου.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\AsyncMac1\Parms] 
...
και
HKLM/Drivers/SDCARD/ClientDrivers/Class/SDMemory_Class/DisablePowerManagement

 

Το θέμα είναι ότι έκανα σύγκριση μέ ένα "Ελλήνικο" QTEK το οποίο δεν είχε πειραγμένες αυτές τις ρυθμίσεις και η μπαταρία του κρατάει 2-4 μέρες...άρα δεν αλλάζουν τίποτα. (ΣΗμέωση : το Ελλ. qtek έχει IPL/SPL 2.17 ,GSM 2.07 , OS 2.17.7.2)

 

Καμία ιδέα/σχόλιο ?

Link to comment
Share on other sites

φταίει σε μεγάλο ποσοστό η Radio ROM. Αν βάλεις την Radio της ACE θα δεις πως η απόδοση του σήματος πέφτει , μειώνονται τα παράσιτα σε ηχεία κτλ και αυξάνει η διάρκεια της μπαταρίας...
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

το έχω εγώ... οποιος θέλει μπορώ να του τη στήλω μέσω yousendit!!!

 

 

Αν μπορουσες να μου στειλεις θα ημουν ιδιαιτερος ευτυχης!! :lol:

 

αυτη δεν ειναι που περναει κιολας τα windows mobile 6?

Link to comment
Share on other sites

φταίει σε μεγάλο ποσοστό η Radio ROM. Αν βάλεις την Radio της ACE θα δεις πως η απόδοση του σήματος πέφτει , μειώνονται τα παράσιτα σε ηχεία κτλ και αυξάνει η διάρκεια της μπαταρίας...

 

Ευχαριστώ ξανά για την γρήγορη απάντηση .

 

Κατ'αρχάς ξέχασα να πώ ότι το βράδυ (6-8) ώρες όταν δεν χρησιμοποιώ την συσκευή η μπαταρία πέφτει μόνο κατα 0-1% .

 

Έκανα downgrade στην έκδοση Radio ROM 2.19 αλλά πάλι δεν είδα μεγάλη διαφορά .

 

Μάλλον θα ψάξω για την radio rom 2.07 .

Καμιά ιδέα που θα την βρώ έτοιμη για εγκατάσταση μέσω PC? Αυτή που έχει στο xda μάλλον γίνεται εγκατάσταση μέσω SDcard.

Link to comment
Share on other sites

οι ρομ υπαρχουν στο thepiratebay. οσο για το προβλημα με την μπαταρια υπαρχουν στο xda 2 cab τα ποια το διορθωνουν.
Link to comment
Share on other sites

οσο για το προβλημα με την μπαταρια υπαρχουν στο xda 2 cab τα ποια το διορθωνουν.

 

Αν εννοείς αυτα τα cab που αλλάζουν στο registry τις τιμές

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\AsyncMac1\Parms] 
...
και
HKLM/Drivers/SDCARD/ClientDrivers/Class/SDMemory_Class/DisablePowerManagement

 

αυτά δεν κάνουν τίποτα...

Αν έννοείς κάτι άλλο δεν το έχω εντοπισει οπότε... link plz :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτα τα cab που αλλάζουν στο registry τις τιμές

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\AsyncMac1\Parms] 
...
και
HKLM/Drivers/SDCARD/ClientDrivers/Class/SDMemory_Class/DisablePowerManagement

 

αυτά δεν κάνουν τίποτα...

Αν έννοείς κάτι άλλο δεν το έχω εντοπισει οπότε... link plz :)

 

Μαλλον αυτο εννοω. Ερωτηση, στα ποσα εχεισ clockαρει τον επεξεργαστη??

δοκιμασεσ να αλλαξεισ radio??

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο εννοω. Ερωτηση, στα ποσα εχεισ clockαρει τον επεξεργαστη??

δοκιμασεσ να αλλαξεισ radio??

 

Εδώ και μερικές μέρες τρέχει στα 195MHz .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.

 

Έβαλα την WM6 του faria (ΠΑΡΑ πολύ καλή ROM - θα το συζητήσω αργότερα το θέμα ;) )

Μετά ξαναέβαλα την Faria ROM 3.3 ενώ είχα FULL μπαταρία kai to πρόβλημα λύθηκε.

Τι συνέβει? Η ROM πιθανότατα ήθελε να δεί γεμάτη μπαταρία για να "αυτο-ρυθμιστει" . Μπορεί να φαίνεται παράξενο αλλά ειμαι 90% σίγουρος ότι ήταν αυτο. Το είχα διαβάσει σε forum και δεν πίστευα...

Όταν είχα πάρει το κίνητό το είχα flasharei με την μπαταρία στο 50-60%...καθώς και τις radio ROMs τις flashara με μισή μπαρατία.

Μάλλον έτσι βγήκε το πρόβλημα.

 

 

Όσο για την WM6 την έβγαλα για 2 λόγους :

1. To activeSync 4.5 (δοκίμασα beta +final versions) ΔΕΝ έκανε sync με το κινητό , το έβρισκε μόνο την 1η φορά που το έβαζα (είχα μεγάλο πρόβλημα όταν ήθελα να κάνω downgrade) και έκανε το laptop μου να σέρνεται .

2. Δεν δούλεψε το ελληνικό smartdialing.dll

 

Την δούλεψα γύρω στα 40 λεπτά την faria WM6 ROM θα κάνω ένα σχετικό post λιγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή βοήθεια γιατί κόλλησε το μυαλό μου:chair:

Ποια είναι η διαδρομή για να ενεργοποιήσω την σύνδεση bluetooth ακουστικού με το 9100?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...