Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μύθε, το ίδιο και στο 9100;

 

Με ενδιαφέρει πολύ να γράφω γρήγορα sms.. Πως τα πάει σε αυτό τον τομέα το 9100;

 

 

Φυσικά, και ο πιο γρήγορος τρόπος είναι δίχως αμφιβολία το hardware keybοard. Σε dt γράφεις και στέλνεις SMS... Τι γραφίδες λέτε;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και 2 εβδομαδες που το εχω ,εχω μαθει την γραφιδα αρκετα καλα ,το h/w πληκτρολογιο δεν συγκρινεται :) (Τ9 δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ,αναγνωριση γραφης δεν εχω δοκιμασει να δω τι παιζει, αφου εχω και το αγγλικο)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούρια Qtek WWE Rom!!

ROM 1.6.7.1 WWE

ROM Date: 11/28/05

Radio Version: 01.13.0

Protocol 4.6.13.24

ExtROM: 1.6.7.101

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αν και 2 εβδομαδες που το εχω ,εχω μαθει την γραφιδα αρκετα καλα ,το h/w πληκτρολογιο δεν συγκρινεται :) (Τ9 δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε)

 

Και'γω επίσης...Το πληκτρολόγιο είναι ο καλύτερος τρόπος!;)

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούρια Qtek WWE Rom!!

 

Thanks Bill ;)

Any more info,ανεβηκε πουθενα ?

Απο οτι διαβαζα σε καποιο φορουμ ,οσοι αγορασαν τις τελευταιες μερες

το 9100 , ειπαν οτι εχουν την εκδοση που αναφερεις .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα με Symbian os , έχουν κάποιες εφαρμογές τις οποίες αντικειμενικά όλοι θεωρούν απαραίτητες (file manager για παράδειγμα) και κάποιες άλλες τις οποίες ο καθένας τις θεωρεί απαραίτητες για το δικό του κινητό.

 

Επίσης, από όσα καταλαβαίνω, το λειτουργικό σύστημα windows mobile 2005 δεν επιτρέπει σε όλες τις εφαρμογές να λειτουργούν απροβλημάτιστα στα νέα κινητά που το ενσωματόνουν.

 

Για τους παραπάνω λόγους θα με ενδιέφερε ( μιας και είμαι πολύ κοντά στην αγορά ενός 9100 ) να μάθω την γνώμη των χρηστών του 9100 σχετικά με τις εφαρμογές που θεωρούν απαραίτητες στο ppc τους.

 

Είδα οτί υπάρχει ένα thread με τις εφαρμογές που άρεσαν και προτείνονται.

Αναρρωτιέμαι όμως μήπως θα έπρεπε να δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό thread , με όσες εφαρμογές είναι συμβατές με τα νέα windows μιας και τίθεται θέμα συμβατότητας, ώστε να μην πειραματιζόμαστε συνέχεια.

Ευχαριστώ! :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο πιο γρηγορος τροπος να στειλουμε ενα sms σε πολλους παραληπτες ταυτοχρονα?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

ALR πλέον οι περισσότερες αν όχι όλες οι εφαρμογές που βγαίνουν είναι συμβατές με τα 5άρια. Για κάποιες παλαιότερες και χρήσιμες εφαρμογές που δεν είναι 100% συμβατές περιμένουμε updates. Πιστεύω δεν είναι από τους παράγοντες που θα σε κρατήσουν να μην το πάρεις. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Thanks Bill ;)

Any more info,ανεβηκε πουθενα ?

Απο οτι διαβαζα σε καποιο φορουμ ,οσοι αγορασαν τις τελευταιες μερες

το 9100 , ειπαν οτι εχουν την εκδοση που αναφερεις .

Έχει ανεβεί εδώ, ακόμη δεν το έχω κάνει το update. Η ext rom βρίσκεται εδώ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανεβεί εδώ, ακόμη δεν το έχω κάνει το update.

Η ext rom βρίσκεται εδώ

 

Τhanks Bill :)

Τωρα μπερδευτηκα : Πρεπει να περασουμε και την ext. rom ?

Sorry ,Ασχετος:O

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τhanks Bill :)

Τωρα μπερδευτηκα : Πρεπει να περασουμε και την ext. rom ?

Sorry ,Ασχετος:O

Δεν είναι αναγκαίο, αλλά καλό είναι να την περνάμε.

Τελικά δε κατάφερα να κάνω το update. Η παραπάνω rom περιέχει μόνο το OS κι όχι radio rom etc. Έπρεπε δηλαδή να κατεβάσουμε πρώτα την τελευταία Τ-Μοbile rom, να την φλασάρουμε για να έχουμε αναβαθμισμένη radio rom etc., μετά με τη βοήθεια ενός νέου utility του aWizard να φλασάραμε τη νέα Qtek rom που περιέχει το ΟS και τέλος την extended rom. Είναι ολόκληρη διαδικασία και θέλει πολύ προσοχή κατά τη διάρκεια των φλασαρισμάτων.

Θα περιμένω να βγει ολοκληρωμένη η rom στο ftp για να την περάσω.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολόκληρη διαδικασία και θέλει πολύ προσοχή κατά τη διάρκεια των φλασαρισμάτων.

Θα περιμένω να βγει ολοκληρωμένη η rom στο ftp για να την περάσω.

 

Καταλαβα , ειναι σε steps η διαδικασια ,

δεν βιαζομαι και εγω , θα περιμενω την ολοκληρη rom :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα με Symbian os , έχουν κάποιες εφαρμογές τις οποίες αντικειμενικά όλοι θεωρούν απαραίτητες (file manager για παράδειγμα) και κάποιες άλλες τις οποίες ο καθένας τις θεωρεί απαραίτητες για το δικό του κινητό.

 

Επίσης, από όσα καταλαβαίνω, το λειτουργικό σύστημα windows mobile 2005 δεν επιτρέπει σε όλες τις εφαρμογές να λειτουργούν απροβλημάτιστα στα νέα κινητά που το ενσωματόνουν.

 

Για τους παραπάνω λόγους θα με ενδιέφερε ( μιας και είμαι πολύ κοντά στην αγορά ενός 9100 ) να μάθω την γνώμη των χρηστών του 9100 σχετικά με τις εφαρμογές που θεωρούν απαραίτητες στο ppc τους.

 

Είδα οτί υπάρχει ένα thread με τις εφαρμογές που άρεσαν και προτείνονται.

Αναρρωτιέμαι όμως μήπως θα έπρεπε να δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό thread , με όσες εφαρμογές είναι συμβατές με τα νέα windows μιας και τίθεται θέμα συμβατότητας, ώστε να μην πειραματιζόμαστε συνέχεια.

Ευχαριστώ! :)

Eδώ υπάρχει λίστα με τι παίζει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

GIA APORITES KLISEIS YPARXEI LEITOURGIA GIA APOKRIPSI I OXI????

 

Δεν θυμαμαι εαν εχεις την αγγλικη εκδοση,αντιστοιχα θα ειναι παντως και στην ελληνικη.

 

Phone->Options->Caller id->Get settings->no one

Φανταζομαι οτι το λεει στο manual ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την latest Qtek rom 1.6.7.1 WWE, απλά έβλεπα την boot screen που είχε μείνει το T-Mobile και φαντάστηκα ότι κάτι δεν πήγε καλά.

Λίγο που έπαιξα το μηχανάκι έχει γίνει ακόμη πιο σταθερό και πολύ γρηγορότερο. Όταν με το καλό την βρούμε κανονικά συνιστάται για φλασάρισμα. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Eδώ υπάρχει λίστα με τι παίζει και τι όχι.

 

thanks , κάτι τέτοιο έψαχνα.:)

 

Και μπορούμε να τις βρούμε στα γνωστά λημέρια..σωστά ;

Τελικά αυτά τα "γνωστά λημέρια" , είτε έχεις Symbian είτε WM παραμένουν τα ίδια:p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μύνημα από bill_viper

Τελικά πέρασα την latest Qtek rom 1.6.7.1 WWE, απλά έβλεπα την boot screen που είχε μείνει το T-Mobile και φαντάστηκα ότι κάτι δεν πήγε καλά.

 

Δηλαδή έκανες μόνο αυτό που έλεγες, πρωτα την Qtek rom και μετά την extended;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Το οποίο από ότι είχα δει στο 8020 δεν λέει και τίποτα

δλδ δεν περιέχει πολλές λέξεις, όπως το Τ9 των Νοκια και των SE.

Ηθικό δίδαγμα τρέξτε να πάρετε από handit.com!

:lol: :lol: :lol: :ninja:

 

Έχω πειστεί να το πάρω αγγλικό, αν όμως πάθει κάτι; Φαντάζομαι η ACE ούτε να με δει δεν θα θέλει... Ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή για ελληνική αναγνώριση γραφής...συμβατή με 2005?

 

Τα γράμματα στην Today screen πως μπορώ να τα αλλάξω χρώμα....?

 

Και πως μπορώ να βάλω ενα theme...με ασημένια μπάρα...?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έκανες μόνο αυτό που έλεγες, πρωτα την Qtek rom και μετά την extended;

Έκανα τη διαδικασία που αναφέρω παραπάνω, πέρασα πρώτα την τελευταία T-Mobile Rom, μετά το φλάσαρα με την τελευταία Qtek OS Rom. Την extended rom δεν μπόρεσα να την βάλω γιατί απ'ότι φαίνεται αυτή η τελευταία έκδοση της T-Mobile έχει κάποιο καινούριο κλείδωμα κι όταν σβήνεις την extended της rom την επαναφέρει μετά από soft reset.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανενας πως απενεργοποιουμε τις υπηρεσιες της sim στα wm5? εννοω το εκνευριστικο "how are you?" της vodafone κατα την επανεκκινηση αλλα και το εικονιδιο μεσα στα προγραμματα.εχω το ιδιο προβλημα και στο 8310 και θελω να το ξεφορτωθω..

στα wm5 δεν υπαρχει το αρχειο STK στο φακλεο startup που το εσβηνα και καθαριζα, αλλα και στη registry που αλλαξα μερικα κλειδια δεν καταφερα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Aνεβηκε στο xda-developers η τελευταια RADIO_ROM_Wizard_GSM_11210.exe

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Γυρνάω από το πλαίσιο, στο οποίο και είδα επιτέλους από κοντα το 9100.

 

Πραγματικά το περίμενα μεγαλύτερο και μου φάνηκε πολύ μικρό!

Από τη μια καλό αυτό, γιατί είναι βολικό. Από την άλλη κακό γιατί ίσως είναι όχι τόσο βολικό από την άποψη surfing στο διαδίκτυο, απεικόνιση pdf κειμένων κτλ.

Δηλαδή είδα μεγάλη διαφορά από την οθονάρα του 2020i και του 9000.

Τι λέει η εμπειρία σας ;

 

 

Επίσης κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι η μικροσκοπική γραφίδα του.Είναι βολική; Πάλι συγκριτικά με τις 2 άλλες γραφίδες των 2020i και 9000 μου φάνηκε λιγότερο βολική, αν και δεν έχω προϊγούμενη εμπειρία με άλλες γραφίδες μιας και ποτέ μου δεν είχα κινητό με touch screen.

 

Και μια τελευταία ερώτηση για όποιον γνωρίζει , σχετικά με το μαγαζί.

Στο site τους αν παρατηρήσετε εδώ

η τιμή του στο πρόγραμμα cosmote 180 ανέρχεται στα 567.21 ευρώ όταν η πληρωμή γίνει μέσω πιστωτικής.

Στο κατάστημα πλαίσιο στην Θεσσαλονίκη, στο κέντρο, μου είπαν ότι στο ίδιο πρόγραμμα της cosmote, η τιμή του είναι 589 ευρώ.

 

Εγώ τώρα σκέφτομαι. Οι τιμές του site αναφέρονται για τα καταστήματα των Αθηνών. Για το online κατάστημα και μόνο, ο πωλητής έκανε λάθος(λίγο δύσκολο μιας και μου έλεγε τις τιμές από τον κατάλογο).

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος ;

Ευχαριστώ πολύ:)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες αγόρασα και εγώ το 9100 απο το handit.com με 602 ευρω τελικη τίμη μαζί με τα μεταφορικά. το περιμένω προς το τέλος της βδομάδας και τότε θα σας πω εντυπώσεις. :)
Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...