Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά και εγώ ενδιαφέρομαι για το μηχανάκι, το θέλω κυρίως για το destinator. Όλα τα υπόλοιπα ευπρόσδεκτα βέβαια, αλλά μήπως μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι το destinator παίζει ΟΚ με 120Χ μνήμη?

 

Επίσης, κάποιος στο παρελθόν είχε αναφέρει ότι άσχετα με την ταχύτητα της μνήμης το 9100 διαβάζει με μία ταχύτητα της τάξεως του 10Χ (αν θυμάμαι καλά). Αν είναι έτσι μπορώ να βολευτώ και με μία μνήμη 50Χ από Ελλάδα για να μην μπλέκω με ebay και ιστορίες χωρίς λόγο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά και εγώ ενδιαφέρομαι για το μηχανάκι, το θέλω κυρίως για το destinator. Όλα τα υπόλοιπα ευπρόσδεκτα βέβαια, αλλά μήπως μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι το destinator παίζει ΟΚ με 120Χ μνήμη?

 

Επίσης, κάποιος στο παρελθόν είχε αναφέρει ότι άσχετα με την ταχύτητα της μνήμης το 9100 διαβάζει με μία ταχύτητα της τάξεως του 10Χ (αν θυμάμαι καλά). Αν είναι έτσι μπορώ να βολευτώ και με μία μνήμη 50Χ από Ελλάδα για να μην μπλέκω με ebay και ιστορίες χωρίς λόγο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Εγώ καλού κακού παρήγγειλα μία γύρω στα 70€(1GB) από το ebay να είμαι σίγουρος...έτσι κι αλλιώς έχει αντάπτορα SD και θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω κι αλλού...Ο πωλητής λέει οτι η κάρτα είναι απολύτως συμβατή, τώρα για την ταχύτητα του 9100...δεν ξέρω σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με μία Transcend 80x 512 MB...το Destinator PN...Δεν έχει κάποιο πρόβλημα τρέχει πολύ καλά....Βεβαια δεν το έχω δουλέψει με GPS....γιατί δεν έχω αγοράσει ακόμα....

 

Μp3 Ringtones εννοείτε οτι παίρνει...Αλλα δεν μπορεί να πάρει Μp3 ήχο για ξυπνητήρι....Απλά τον κανεις Convert σε wav και είσαι ΟΚ.....

 

Τα προβληματάκια που γενικά ακούγονται...λογικό δεν είναι να υπάρχουν...? Αλλωστε οπως γνωρίζετε είναι νέο προιόν με νέο λογισμικό....;)

 

Οσο για τα Video...ακόμα δεν έχει τύχει να βάλω ταινία....κατι μικρά Videakia μου τα έπαιζε άνετα....το μόνο βαρύ κάπως που έβαλα ήταν ενα Video clip 40 Mb που μου το έπαιζε απλά οταν προσπάθησα να κάνω search μεσα στο video από τον media player..μου εκανε κολλήματα....

 

Κατα την γνώμη μου...όσοι ενδιαφέρεστε...Δεν πρέπει να σκέφτεστε οτι θα αγοράσετε το ταχύτερο ppc...Απλά ενα ευέλικτο, μικρό pda, με καλή αυτονομία....που τα συνδυάζει σχεδόν όλα....Οι επιλογές είναι δικές σας....

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ απόλυτα με τον προηγούμενο φίλο. Το 9100 είναι ένα πάρα πολύ κομψό μηχάνημα με μεγάλο ατού την αυτονομία. Κρατάει πραγματικά πολύ. Αυτό οφείλεται στον "αργό" επεξεργαστή. Αργός όμως μόνο στα χαρτιά καθώς εγώ ακόμα δεν παρατήρησα κολλήματα που να οφείλονται στον επεξεργαστή. Φυσικά δεν έχω κάνει και πολύ βαριά πράματα. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Όλοι εσείς που το έχετε σας εμφανίζει όταν σας καλούν το όνομα αυτού που σας καλεί η μόνο το νούμερό του??? Πείτε γιατί έχω πρόβλημα...!

 

Υ.Γ. Η Rom Που έχει το δικό μου είναι 1.1..7.5 και η ExtROM είναι 1.1.7.105

Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το forum και συγχαρητηρια για την καλη δουλεια και

τον χρονο που αφιερωνουν καποια ατομα, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει

καποιος να βοηθησει με την διαδικασια που πρεπει να κανω για να περασω την

Αγγλικη rom σε ενα 9100 που περιμενω να μου ερθει με Γερμανικο μενου απο

handit, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Όλοι εσείς που το έχετε σας εμφανίζει όταν σας καλούν το όνομα αυτού που σας καλεί η μόνο το νούμερό του??? Πείτε γιατί έχω πρόβλημα...!

 

Υ.Γ. Η Rom Που έχει το δικό μου είναι 1.1..7.5 και η ExtROM είναι 1.1.7.105

φυσικα και εμφανιζει το ονομα αλλα και τη φωτο που εχω σε καθε επαφη. μηπως οι επαφες σου ειναι περασμενες στη sim και οχι στο τηλεφωνο?

αν ειναι ετσι, μετεφερε με τον sim manager που υπαρχει στο κινητο ολες τις επαφες σου στο τηλεφωνο και φυσικα κανε και ενα sync με το outlook να τις διαχειρηστεις απο εκει!! πες μας το αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Kalispera pedia, parakalo mipos gnorizei kaneis pou mporo na vro to software pou perilamvanei to Getting started CD gia to Qtek 9100 (ektos apo to ActiveSync 4.0) dioti to CD pou htan stin siskeuasia den pezei gamoto, euharisto prokatavolika gia tin voitheia !!!!!!!!
Johnny Be Good tonight ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με μία Transcend 80x 512 MB...το Destinator PN...Δεν έχει κάποιο πρόβλημα τρέχει πολύ καλά....Βεβαια δεν το έχω δουλέψει με GPS....γιατί δεν έχω αγοράσει ακόμα....

 

Μp3 Ringtones εννοείτε οτι παίρνει...Αλλα δεν μπορεί να πάρει Μp3 ήχο για ξυπνητήρι....Απλά τον κανεις Convert σε wav και είσαι ΟΚ.....

 

Τα προβληματάκια που γενικά ακούγονται...λογικό δεν είναι να υπάρχουν...? Αλλωστε οπως γνωρίζετε είναι νέο προιόν με νέο λογισμικό....;)

 

Οσο για τα Video...ακόμα δεν έχει τύχει να βάλω ταινία....κατι μικρά Videakia μου τα έπαιζε άνετα....το μόνο βαρύ κάπως που έβαλα ήταν ενα Video clip 40 Mb που μου το έπαιζε απλά οταν προσπάθησα να κάνω search μεσα στο video από τον media player..μου εκανε κολλήματα....

 

Κατα την γνώμη μου...όσοι ενδιαφέρεστε...Δεν πρέπει να σκέφτεστε οτι θα αγοράσετε το ταχύτερο ppc...Απλά ενα ευέλικτο, μικρό pda, με καλή αυτονομία....που τα συνδυάζει σχεδόν όλα....Οι επιλογές είναι δικές σας....

 

Συμφωνώ φίλε μου μ'αυτά που λες,κι εμένα μου τράβηξε το ενδιαφέρον η συσκευή μ'αυτά που προσφέρει και μου θύμισε την εποχή που ήθελα να αγοράσω φορητό υπολογιστή κι ήμουν μεταξύ των κλασσικών και 'σφεράτων' επεξεργαστών και των centrino.Τελικά επέλεξα τον δεύτερο και δεν το έχω μετανιώσει,έτσι λοιπόν το 9100 μου θυμίζει λιγο 'centrino pda-phone' δηλαδή διαφορετική αρχιτεκτονική και φιλοσοφία προς όφελος άλλων παραγόντων όπως η αυτονομία μιας που η τεχνολογία στην μπαταρία κινείται με πολύ αργά βήματα και χωρίς τρομερά αποτελέσματα.Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει συσκευή που να ικανοποιεί όλους τους τομείς,όλο και κάτι ξεφεύγει απλά κυνηγάμε αυτή που παρέχει τα περισσότερα που θέλουμε για τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτό..... ;)

 

Ihre Bestellung bei handit.de vom 17.01.2006, 22:21:11 Uhr

 

folgende Produkte haben Sie bestellt:

 

Artikel-Nr. :

Produkt: Kfz-Adapter fόr USB AutoSync & Charge Kabel

Anzahl: 1

Steuersatz: 0.00 %

Einzelpreis: EUR 5,60

----------------------------------------------------------------------------------------------

Artikel-Nr. :

Produkt: Pocket PC Phone Edition Qtek 9100

Information: Ihre neue kompakte Kommunikationsezntrale

Anzahl: 1

Steuersatz: 0.00 %

Einzelpreis: EUR 429,31

----------------------------------------------------------------------------------------------

Summe: EUR 434,91

Lieferkosten: EUR 19,83

----------------------------------------------------------------------------------------------

Gesamtpreis: EUR 454,74

 

Ειναι το Γερμανικο.

Link to comment
Share on other sites

454??? Ντάξει τι να πω; Δηλαδή η ACE τι ζόρι τραβάει και το πουλάει σχεδόν στα διπλά; ΕΛΕΟΣ;

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μαζι και ενας φορτιστης αυτοκινητου που εδω τον εχουν 25 εκει 6,5

η τιμη αυτη ειναι χωρις Φαπα, στο αφαιρουν οι ιδιοι κατευθειαν.

και ειναι με Γερμανικη rom και διαταξη πληκτρολογιου..

Link to comment
Share on other sites

ενα προβληματακι...

 

στις επαφες στο outlook, οσοι χαραχτηρες ειναι στα ελληνικα, μου τις βγαζει με ερωτηματικα και αλλα συμβολα...:(

εχει συμβει και σε εσας? καποια λυση?

 

επισης ποια ρυθμιση ειναι η σωστοτερη στις αλλαγες των επαφων? replace item to desktop ή replace item to device? αυτο που θελω ειναι βεβαια να ενημερωνει το pc με ο,τι αλλαγες εχω κανει στη συσκευη αλλα οταν πχ βγαλω την sim, για να την βαλω στο αλλο μου κινητο, και επομενως θα βγει η μπαταρια αρα θα χαθουν ολα τα δεδομενα, τι κανω?δηλαδη οταν κανω sync θα μου επιστρεψει τις επαφες στην συσκευη? και αν ναι, αυτο με ποια επιλογη απο τις παραπανω? υποθετω πως λογικα θα πρεπει να το εχω καθημερινα στην επιλογη replace item to desktop και πριν βγαλω την sim να το ρυθμισω σε replace item to device ε?ετσι ωστε να αποθηκευτουν παλι στην συσκευη οι επαφες ε?

 

συγνωμη αν σας μπερδεψα και σας κουρασα:O

ευχαριστω

ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Link to comment
Share on other sites

Το 9100 έπεσε στα 664 ευρώ! Ελληνική έκδοση στο play247.

This is good news :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το 9100 έπεσε στα 664 ευρώ! Ελληνική έκδοση στο play247.

This is good news :)

 

Εεεε; http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1827 :confused:

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν είδα πουθενά να αναγράφεται ότι πρόκειται για την Αγγλική έκδοση. Εδώ --> http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2607
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ωπ.. τι παίζει εδώ; :S :S

 

//edit:

 

Το logo κάτω είναι του qtek.gr αλλά οδηγεί στο qtek.nu χμμ

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Εδώ και μια εβδομάδα είμαι και εγώ κάτοχος ενός 9100. Μπορώ να πω πως μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος από αυτό το ppc αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε ανάλογες συσκευές :( .Μόλις βρω λίγο χρόνο για να το "ξεζουμίσω" θα γράψω και την δική μου αξιολόγηση αν και πιστεύω πως δεν θα είναι πολύ αντικειμενική λόγω του ότι είναι το 1ο μου ppc!:O . Μέχρι τότε θα ήθελα να ρωτήσω για μερικά προβληματάκια που εντόπισα αν τα έχει λύσει κάποιος άλλος :

1) Σύνδεση με bluetooth. Ενώ η επικοινωνία πραγματοποιείται κανονικά (9100 με Desktop PC) μέσω bluetooth usb δεν γίνεται synchronization μέσω bluetooth. Αυτό που παρατήρησα είναι πωε το 9100 μου έχει μόνο com6 και ψομ7 οι οποίες com δεν είναι ελεύθερες στο PC για χρήση του bluetooth. Για να γίνει syncornization με activesync μέσω bluetooth θα πρέπει η port που χρησιμοποιεί το 9100 ναι είναι η ίδια με την port του PC. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

2) Contacts. Προσπάθησα να προσθέσω μια επαφή σε ένα appointment στο calendar (χρησιμοποιώ αγγλικά αλλά διαθέτει και Ελληνική έκδοση, μιας και το αγόρασα από ACE) δεν μου έχει όλες τις επαφές!!! Τις επαφές αυτές της πέρασα μέσω activesync από outlook στο τηλέφωνο και δεν υπάρχει τίποτα στην sim.

Αυτά προς το παρόν. Μήπως υπάρχει καμμία free εφαρμογή για full backup?

Καλύτερα να μετανοιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες και να βασανίζεσαι μια ζωή τί θα γινόταν αν το έκανες.

ΙΤ Rulez

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Πριν μερικές ημέρες αγόρασα το Qtek 9100 Ελληνική έκδοση της ACE.

Βασικά έχω μία ερώτηση. Το πληκτρολόγιο της συσκευής μου έχει μόνο

Αγγλικούς χαρακτήρες και όσο και αν προσπάθησα (πχ. Σε SMS) δεν γράφει Ελληνικά. Επειδή είμαι και άσχετος από WM κινητά. Θα μπορούσε να μου λύσει κανείς αυτή την απορία.

Ευχαριστώ!

O Θείος ΠΟΥ είναι πάντα εδώ!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά έφταιγε το ότι είχα γράψει λάθος το νούμερο από το τηλ. που έκανα κλήση στο palm και για αυτό δεν μου εμφάνιζε το όνομα. Βλακεία μου δλδ και τσάμπα αναστατώθηκα. Όσον αφορά τις επαφές με Outlook και το ActiveSync έχω πρόβλημα καθώς το ActiveSync δεν δέχεται το Outlook που έχω και που βγάζει ένα Desktop error. Μπορεί κάποιος να μου πει τι φταίει και αν δεν ξέρετε, μπορείται να μου προτείνεται κάποιο άλλο πρόγραμμα για το pc στο οποίο θα κάνω backup τις επαφές μου και θα μπορώ να κανω και συγχρώνισμο (μόνο τις επαφές). Και κάτι γενικότερο. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα συμβατό με το 9100 με το οποίο μπορείς να κάνεις γενικό συχρονισμό γιατί το ActiveSync με 1έχει προβληματίσει αφάνταστα με την αναξιοπιστία του? Ευχαριστώώώώώ!!!!
Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Πριν μερικές ημέρες αγόρασα το Qtek 9100 Ελληνική έκδοση της ACE.

Βασικά έχω μία ερώτηση. Το πληκτρολόγιο της συσκευής μου έχει μόνο

Αγγλικούς χαρακτήρες και όσο και αν προσπάθησα (πχ. Σε SMS) δεν γράφει Ελληνικά. Επειδή είμαι και άσχετος από WM κινητά. Θα μπορούσε να μου λύσει κανείς αυτή την απορία.

Ευχαριστώ!

 

Caps +Space

Καλύτερα να μετανοιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες και να βασανίζεσαι μια ζωή τί θα γινόταν αν το έκανες.

ΙΤ Rulez

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...