Jump to content

[Επίσημο] HTC Wizard (ή JAM2) / Qtek 9100


agiorgitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ... κάνετε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή την διαδικασία... Απλά στο τέλος αντί για την έκδοση που προτείνω περνάτε την έκδοση του Faria Που μπορείτε να βρείτε από ΕΔΩ

 

Είναι πραγματικά state of the art...

Καλησπερα και πάλι.Αλλη μία απορία πριν ξεκινησω to update.Για να καταργησουμε το activesync πηγαινουμε πρωτα file μετα connection settings και μετα delete ή file και μετα κατευθειαν delete mobile device ,γιατι στην επιλογη connection settings δεν εχει delete??.Οταν κανω file και μετα delete mobile device μου ξαναβγαζει το wizard για να κάνει το activesync και εκει παταω ακυρο και δεν προχωραει το wizard αλλα με βγάζει σαν guest.Σωστά μέχρι εδώ?

και άλλη μία απορία,μετά το guest,εκτελουμε το ROM 1.05,από τον υπολογιστή μας?όχι από το κινητό,σωστά? και γενικότερα όπου λες ότι τέχουμε εφαρμογή την τρέχουμε απο τον υπολογιστή έχοντας συνδεδεμένο το usb,σωστά?

Ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ τα τρέχουμε από τον υπολογιστή εκτός από το cab που αναφέρω πως κάνεις COPY στο κινητό και το εκτελείς.

 

Τα πάντα τα εκτελείς με την συσκευή συνδεδεμένη στο USB (προσοχή να έχει 75% τουλάχιστον μπαταρία).

 

Τα βήματα που αναφέρεις στο activesync είναι σωστά. Πρέπει να γίνεις guest (σωστά δηλαδή πατάς cancel στον wizzard).

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ τα τρέχουμε από τον υπολογιστή εκτός από το cab που αναφέρω πως κάνεις COPY στο κινητό και το εκτελείς.

 

Τα πάντα τα εκτελείς με την συσκευή συνδεδεμένη στο USB (προσοχή να έχει 75% τουλάχιστον μπαταρία).

 

Τα βήματα που αναφέρεις στο activesync είναι σωστά. Πρέπει να γίνεις guest (σωστά δηλαδή πατάς cancel στον wizzard).

 

Καλησπέρα και πάλι.Εκανα τα βήματα μέχρι και το 14,μου έβγαλε IPL 1.01 και SPL 2.17 ενώ αρχικά είχα IPL 2.17 και SPL 2.17,έκανα το βήμα 15,δηλαδή ξαναπέρασα την ROM του BUTTON 1.05 και μου έβγαλε IPL 1.01 και SPL 1.01.Τι να κάνω,να την ξαναπεράσω πάλι για να μου βγάλει τα 1.05 ή να συνεχίσω με τα άλλα βήματα?

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Εκανα τα βήματα μέχρι και το 14,μου έβγαλε IPL 1.01 και SPL 2.17 ενώ αρχικά είχα IPL 2.17 και SPL 2.17,έκανα το βήμα 15,δηλαδή ξαναπέρασα την ROM του BUTTON 1.05 και μου έβγαλε IPL 1.01 και SPL 1.01.Τι να κάνω,να την ξαναπεράσω πάλι για να μου βγάλει τα 1.05 ή να συνεχίσω με τα άλλα βήματα?

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Τελικα το κατάφερα να κάνω το upgrade μονο που η διαφορά ήταν ότι αντί για να κανω UNlock στην επιλογή 13 (U letter) έκανα την CID Unlock (SuperCID) πατώντας το C!!!!

 

Ετσι δουλεψε κανονικά και έκανα το upgrade!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Εκανα τα βήματα μέχρι και το 14,μου έβγαλε IPL 1.01 και SPL 2.17 ενώ αρχικά είχα IPL 2.17 και SPL 2.17,έκανα το βήμα 15,δηλαδή ξαναπέρασα την ROM του BUTTON 1.05 και μου έβγαλε IPL 1.01 και SPL 1.01.Τι να κάνω,να την ξαναπεράσω πάλι για να μου βγάλει τα 1.05 ή να συνεχίσω με τα άλλα βήματα?

Ευχαριστώ και πάλι.

 

συνεχίζεις την εγκατάσταση κανονικα

 

@niksakl : Το LENG κάνει αυτό που λές!. Εχω παραθέσει οδηγίες στο post οδηγιών εγκατάστασης.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

εγω πριν λιγες μερες εκανα το ubgrade επιτυχως αν και ειχα καποια προβληματα με τα windows.κατα την διαρκεια του ubgrading κολλησε ο υπολογιστης και δεν ξεκινουσε με τιποτα και ετσι αναγκαστικα να ταπερασω παλι.το ppc το ειχα ξεγραμμενο αλλα μολις προσπαθησα να κανω το ubgrading δουλεψε.

μια απορια φιλε tha γιατι μου λεει 3.0.0?δεν ειναι 3.3 του molski?θυμαμαι που προτεινες του faria νομιζω αλλα μου ζητουσε κωδικο και ετσι εβαλα του Molsky.γιατι ζηταγε κωδικο?αν τον εχεις...pm

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που έχεις βάλει είναι AKU 3.2 του Molski. Θα σου πρότεινα να βάλεις την AKU 3.3 V2 του FARIA Που έχω κάνει Post 1-2 σελίδες πριν. Για να την κατεβάσεις δεν θέλει password . Είναι στο FTP των xda-developers.com και είναι ΠΟΛΥ καλύτερη από την 3.2 του Molski
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να με βοηθήσει κανένας με το θέμα του LEng????

το έχει κανένας????

Το εγκατέστησα αλλα δεν μπορώ να γράψω ελληνικά με το πληκτρολόγιο του 9100!!! Πως αλλάζει από ελληνικά σε αγγλικά????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να κάνω update την rom συμφωνα με τις οδηγιες του tna,όλα πήγαν πολύ καλά,κανένα προβλημα και όλα δουλευουν αψογα.Αν και πρωτη φορά που επιχειρω κάτι τέτοιο,όλα πήγαν πολύ καλά.Οντως καμία σχέση η rom του faria με αυτη της qtek.Μόνο έχω μία απορία.Ενω είδα στο μενου της tmobile οτι είχε επιλογη για να ανοιγεις και να κλείνεις τις υπερυθρες,και να τις χρησιμοποιεις οποτε θέλεις και όχι μόνο στο συγχρονισμό,εδώ δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.Μήπως υπάρχει καποια επιλογη που δεν την προσεξα,ή υπαρχει κάποιο προγραμματάκι που κάνει αυτην την δουλειά?

Παντως ευχαριστώ πολύ τον tna ,ήταν πολυ χρησιμες οι οδηγίες του,πολυ αναλυτικές και παρα πολύ βοηθητικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω περασει και εγω την rom του faria η οποια ειναι καταπληκτικη.

1.Στις επαφες οταν εχεις πολυ ωρα πατημενο το κατω απο το D button για να βρεις αρχιζει κια περναει τα γραμματα ενα ενα για να σε διευκολινει στο ψαξιμο. Στην Ελληνικη ρομ ηταν πολυ βολικο. Τωρα που ειναι Αγγλικα τα γραμματα ειναι απελπισια. Πως μπορω ειτε να τα κανω Ελληνικα ειτε να απενεργοποιησω την επιλογη?

2. Πως μπορω να δω την extended rom? Ο total comander δεν μου την δειχνει (ειναι κρυφη)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το LENG αλλάζει από αγγλικά σε ελληνικα Αν πατήσεις την μεγάλη μπλε τελεία (κάτω από το shift αριστερά) και το space.

 

Το θέμα των contacts να αναζητάς με ελληνικά δεν το έχω λύσει ακόμα. Πιστεύω σε 1-2 μέρες θα το έχω λύσει και θα σας πώ. Πάντως στο τηλέφωνο αν θέλεις να κάνεις αναζήτηση με το smartdial στα ελληνικά , κοίτα στο Thread "εφαρμογές που μας άρεσαν και θα προτείναμε" κάπου στην προτελευταία σελίδα

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το Leng αν αλλάξεις 2-3 φορές από αγγλικά σε ελληνικά blockarei τελείως..νομίζω το εχω ξαναπεί.ΑΕΚmap το έχει και το φορουμ στα downloads.Απλό και σίγουρο...εγω τη μόνη βιαστική λύση που βρήκα ήταν να γράψω ολες τις επαφές με greeklish με το πρώτο μόνο γράμμα λατινικό.:wacko:

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Για την extended αναφέρω...:D

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Tna, εγώ συνεχείζω να έχω πρόβλημα με το leng όπου δεν μπορώ να γράψω ελληνικα μέσα από το hardware πληκτρολόγιο του 9100!!

Μήπως χρειάζετε να βάλω την full εκδοση του Leng?? εγώ βάζω την lite!!!

Link to comment
Share on other sites

όποια έκδοση και αν βάλεις πρέπει να παίζει αν κάνεις αλλαγή από ελληνικά σε αγγλικά όπως σου έχω αναφέρει
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. γνωριζει καποιος να μου πει ποια εκδοση απο την coolcamera δουλευει στο qtek9100? εχω δοκιμασει οσες εχω βρει αλλα ολες κολανε στο video:mad: μηπως πρεπει να "ριξουμε" κατι χυμα μεσα στα windows? κατι τετοιο ειχα διαβασει καπου αλλα δυστυχως δεν το συγκρατησα:O . το ιδιο προβλημα ειχα με οποια rom και να δουλεψα.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που λειτούργησε... :)

 

Καλησπέρα και πάλι.

Ηθελα να σε ρωτήσω 2 πράγματα.

1ον Εαν υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιω τις υπερυθρες για να χρησιμοποιήσω το κινητο ως χειριστηριο τηλεόρασης για παράδειγμα και

2ον μπήκα στο μενου της extended rom και βρήκα κάποιες εφαρμογές,μπορείς να μου πεις τι κάνουν αυτές και τι δεν πρεπει να πειράξω από εκεί μέσα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. γνωριζει καποιος να μου πει ποια εκδοση απο την coolcamera δουλευει στο qtek9100? εχω δοκιμασει οσες εχω βρει αλλα ολες κολανε στο video:mad: μηπως πρεπει να "ριξουμε" κατι χυμα μεσα στα windows? κατι τετοιο ειχα διαβασει καπου αλλα δυστυχως δεν το συγκρατησα:O . το ιδιο προβλημα ειχα με οποια rom και να δουλεψα.

 

Εγώ προσωπικά είχα χρησιμοποιήσει την 1.14 με rom την qtek 2.17 wwe και δουλεύαν όλα άψογα, ακόμη και ως web cam το είχα χρησιμοποιήσει. Τώρα βέβαια έχω φορτώσει του faria και δεν το έχω δοκιμάσει... εσύ ποιά χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είχα χρησιμοποιήσει την 1.14 με rom την qtek 2.17 wwe και δουλεύαν όλα άψογα, ακόμη και ως web cam το είχα χρησιμοποιήσει. Τώρα βέβαια έχω φορτώσει του faria και δεν το έχω δοκιμάσει... εσύ ποιά χρησιμοποιείς;

και με του faria που δοκιμασα και με την wm6 pdaviet4 που εχω τωρα τιποτα. το video δεν δουλευει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχουμε και λέμε...

Εγω όπως διαβάσατε και στα προηγούμενες απαντήσεις, κατάφερα και έβαλα το faria update μετά από πολλούς κόπους και βασάνους!!!!!!

 

Ομως υπάρχουν δύο προβλήματα που ακόμα έχω και δεν έχω καταφέρει να τα λύσω:

α) δεν μπορώ να γράψω ελληνικα με το hardware πληκτρολόγιο του qtek 9100 που έχω. Εχω εγκαταστήσει το Leng και συγκεκριμένα την lite έκδοση ενώ λειτουργούν τα ελληνικά κανονικά δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο!!!

 

β) όταν ξεκινάω να γράψω ένα sms στα ελληνικα με το πληκτρολόγιο της οθόνης του LENG τότε κάθε ελληνικός χαρακτήρας πιανει 2 χαρακτήρες!!! Δηλαδή ενώ κάτω έχει το 0/160 χαρακτήρες που αφορά το μήνυμα, με το που ξεκινάω να γράψω ελληνικά αμέσως μου γράφει 1/70 χαρακτήρες..

 

γ) όταν μου έρχετε ένα sms μήνυμα, τότε ο ήχος του μηνήματος παίζει 1 & 1/2 φορά!!!! δηλαδή πρίν εμφανιστεί το μηνυμα παίζει ο ήχος και αφού εμφανιστει παίζει άλλη μισός ήχος!!! Με εσάς γίνετε αυτό????

Σημειωτέων δε, έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα ringo για τους ήχους κλείσεις όπως επίσης και για τα μηνύματα!!!!

 

Αν μπορεί καποιος (help tna, help) ας με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχουμε και λέμε...

Εγω όπως διαβάσατε και στα προηγούμενες απαντήσεις, κατάφερα και έβαλα το faria update μετά από πολλούς κόπους και βασάνους!!!!!!

 

Ομως υπάρχουν δύο προβλήματα που ακόμα έχω και δεν έχω καταφέρει να τα λύσω:

α) δεν μπορώ να γράψω ελληνικα με το hardware πληκτρολόγιο του qtek 9100 που έχω. Εχω εγκαταστήσει το Leng και συγκεκριμένα την lite έκδοση ενώ λειτουργούν τα ελληνικά κανονικά δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο!!!

 

β) όταν ξεκινάω να γράψω ένα sms στα ελληνικα με το πληκτρολόγιο της οθόνης του LENG τότε κάθε ελληνικός χαρακτήρας πιανει 2 χαρακτήρες!!! Δηλαδή ενώ κάτω έχει το 0/160 χαρακτήρες που αφορά το μήνυμα, με το που ξεκινάω να γράψω ελληνικά αμέσως μου γράφει 1/70 χαρακτήρες..

 

γ) όταν μου έρχετε ένα sms μήνυμα, τότε ο ήχος του μηνήματος παίζει 1 & 1/2 φορά!!!! δηλαδή πρίν εμφανιστεί το μηνυμα παίζει ο ήχος και αφού εμφανιστει παίζει άλλη μισός ήχος!!! Με εσάς γίνετε αυτό????

Σημειωτέων δε, έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα ringo για τους ήχους κλείσεις όπως επίσης και για τα μηνύματα!!!!

 

Αν μπορεί καποιος (help tna, help) ας με βοηθήσει...

 

Καλησπέρα.

Εχω βάλει και εγώ το update και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Ολσ δουλεύουν κανονικά,και το πληκτρολόγιο,με τα μυνήματα δεν έχω κανένα πρόβλημα ,κανονικά οι 160 χαρακτήρες.Ολα είναι άψογα με την καινούργια rom.Τι να πω ,δεν ξλερω τι σου συμβαίνει.Εχω εγκαταστησει και το Leng, και όλα δουλευουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...