Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχοντας ξοδέψει 2 ώρες να διαβάζω το forum και τη σελίδα

http://www.qtek.gr/S100_faq.html

 

και να προσπαθώ να βρω λύση για το ελληνικό Τ9,τελικά ρωτάω:

 

Πώς το ενεργοποιούμε?

 

Έχω QTEK S100 με τελευταίο firmware από ACE

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwthsh.....exw balei polla programmata sto Q-tek apla gia na ta dokimasw.....twra 8elw na krathsw merika apo ayta gia na mhn einai kai poly "bary" to mhxanaki.....

8elw loipon na kanw hard reset kai na ta ksanaperasw....osa exoyn egkatasta8ei sthn storage card 8a ta kanw apla uninstall?h 8a afhsoyn "skoypidia" sto kin?

skeftomai dhladh mhpws prepei na kanw kai format sthn storage card gia na mhn exw kapoio problhma meta....

kserei kaneis?

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwthsh.....exw balei polla programmata sto Q-tek apla gia na ta dokimasw.....twra 8elw na krathsw merika apo ayta gia na mhn einai kai poly "bary" to mhxanaki.....

8elw loipon na kanw hard reset kai na ta ksanaperasw....osa exoyn egkatasta8ei sthn storage card 8a ta kanw apla uninstall?h 8a afhsoyn "skoypidia" sto kin?

skeftomai dhladh mhpws prepei na kanw kai format sthn storage card gia na mhn exw kapoio problhma meta....

kserei kaneis?

κάνε hard reset και σβήσε με έναν card reader τους φακέλους από τη κάρτα μνήμης και είσαι οκ

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ξοδέψει 2 ώρες να διαβάζω το forum και τη σελίδα

http://www.qtek.gr/S100_faq.html

 

και να προσπαθώ να βρω λύση για το ελληνικό Τ9,τελικά ρωτάω:

 

Πώς το ενεργοποιούμε?

 

Έχω QTEK S100 με τελευταίο firmware από ACE

Αυτό θα ήθελα πολύ να το μάθω και εγώ.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

:D geia

skeftome poly sovara na agorasw to s100 (apo aurio kiolas) gi'auto 8a i8ela merikes symvoules kai merikes apopseis oson afora to s100.Ti na apofygw (h kai giati na apofygw to kinito),ti na prosexw,an einai poiotiko ktl ktl.Ka8e voh8eia einai euprosdekth (kai an to parw to kin 8a sas priksw poly alla 8a me sygxwresete e? :O )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήθελα πολύ να το μάθω και εγώ.

μιλατε σοβαρα ρε παιδια ή εγω καταλαβαινω λαθος?

ανοιξτε το phone pad και πατηστε παρατεταμενα το πληκτρο για τα συμβολα. θα σας βγαλει στις ρυθμισεις του phone pad και εκει θα επιλεςξετε ως γλωσσα εισαγωγης κειμενου τα ελληνικα. το ιδιο πραγμα γινεται και απο το start-settings-input!!

αν παλι εννοειτε οτι δεν σας ανοιγει με τιποτα το phone pad, τοτε προκειται για το γνωστο bug του s100. καντε μερικα soft reset(εγω προσωπικα εχω κανει 100δες για το ατιμο) αφαιρεστε καμια εφαρμογη και ξαναπροσπαθηστε να το ανοιξετε και παλι. τον τελευταιο καιρο που ειχα το κινητο για να μην χανω το phone pad, προσπαθουσα να το εχω ως ενεργο πληκτρολογιο καθε φορα που εκανα εγκατασταση μια καινουρια εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Psy για την ενεργοποίηση του Ελληνικού Τ9 ρωτάμε και όχι για την ενεργοποίηση του Ελληνικού Keyboard
Link to comment
Share on other sites

Psy για την ενεργοποίηση του Ελληνικού Τ9 ρωτάμε και όχι για την ενεργοποίηση του Ελληνικού Keyboard

μα μονο με το phone pad μπορεις να γραψεις Τ9, και σου λεω πως να επιλεξεις την ελληνικη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω psy αλλά ποτέ δεν έχω καταφέρει να γράψω με Τ9 στο σ100...ενεργοποιημένο δείχνει αλλά ότι και να πατήσω γράφει μόνο γράμματα δε κάνει συνδυασμούς.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αν σας μπερδεψα αλλα μπερδευτηκα και γω τωρα και δεν εχω καταλαβει που ειναι το προβλημα σας. ο T9 δεν θελει καμια ενεργοποιηση. απλα επιλεξτε την ελληνικη γλωσσα με τον τροπο που αναφερω παραπανω και πανω στο πληκτρολογιο επιλεξτε αναλογα με το τι θελετε να γραψετε την αντιστοιχη επιλογη. "123" για αριθμους, "abc" για κλασικη εισαγωγη κειμενου και" t9" για το ζητουμενο!! πραγματικα δεν μπορω να πω κατι αλλο. εμενα οταν δουλευε το phone pad, δουλευε μια χαρα.:confused: .
Link to comment
Share on other sites

Για το ελληνικό Τ9, ανοίξτε τις ρυθμίσεις του phone pad όπως σας λέει ο psybill, δηλαδή "ανοιξτε το phone pad και πατηστε παρατεταμενα το πληκτρο για τα συμβολα. θα σας βγαλει στις ρυθμισεις του phone pad και εκει θα επιλεςξετε ως γλωσσα εισαγωγης κειμενου τα ελληνικα" και απενεργοποιήστε τη δεύτερη επιλογή που λέει "Απλοκρυψη της λίστας λέξεων" για να αρχίσει να σας προτείνει λέξεις το Τ9. (Εννοείται πως το έχετε ενεργοποιημένο από το phone pad, δηλαδή το χρώμα των πλήκτρων είναι γαλάζιο!) ;)

 

Edit - Μπα, τελικά δεν παίζει ρόλο μάλλον αυτή η επιλογή!...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα γιατί δεν βγάζουμε άκρη:

 

Πάμε Έναρξη/Ρυθμίσεις/Εισαγωγή/Μέθοδος Εισαγωγής/Phonepad -> ξε-τσεκάρουμε το απόκρυψη της λίστας λέξεων και στο tab γλώσσα βάζουμε Ελληνικά

Χτυπάμε ΟΚ και Μέθοδος Εισαγωγής στις προηγούμενες επιλογές βάζουμε Keyboard GR και στο tab από κάτω "Συμπλήρωση λέξης" τα 'χουμε όλα τσεκαρισμένα,δηλ. τσεκ στο "Πρόταση λέξεων ..."κτλ

Επίσης στο Έναρξη/Ρυθμίσεις/Σύστημα/Γλώσσα/ βάζουμε Ελληνικά και SMS 160 χαρακτήρων

 

Με αυτόν τον συνδυασμό επιλογών πάντως δεν δουλεύει το ελληνικό Τ9,ας μας πει κάποιος που δουλεύει στο δικό του S100 το δικό του συνδυασμό,plz

 

Προς Psy: Εμένα παρεπιμπτόντως δεν μου εμφανίζει τις δύο επιλογές που αναφέρεις,δηλ. μου εμφανίζει γωνία αριστερά πάνω επιλογή "123" καθώς και μια Ελληνική σημαία στη μέση αριστερά,αλλά πουθενά κουμπί "abc" ή "T9"

Link to comment
Share on other sites

to phra metaxeirismeno me 1GB karta mnimis.Tromaksa apisteuta vevea otan antikrisa to manual :O alla mporw na pw oti eimai poly xaroumenos.Einai yperoxo,panemorfo kai den fenete disxristo,apla mallon 8elei eksoikeiwsh (einai to prwto smartphone pou pairnw).Elpizw me thn voh8eia sas na mporesw na to ekmetaleutw sto epakro!!!!
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
καλοριζικο:) και εγω φιλε μου τα ειχα χαμενα στην αρχη αλλα με την βοηθεια των παιδιων εδω μεσα ολα οκ:happy: μου πηρε 15 μερες και μετα ολα οκ!!!πριν ειχα 6600 και Ρ910
Link to comment
Share on other sites

okeik,nomizw eixa ta prwta problems :) Mou evgaze synexeia oti h mnhmh den eparkei enw eixa kleisei ola ta programmata pou etrexan ekeinh th stigmh.Epishs ekana syndesh gprs kai den evriska pou8ena pws na tin apenergopoihsw.
Link to comment
Share on other sites

xilia euxaristw man gia tin apantisi alla molis apektisa allo problem.Eida to link pou eixate dwsei prin polles polles selides kai eipa na koitaksw tis ri8miseis alla telika ta ekana xalia.Thn mia empaine internet alla den estelne e mail kai twra den kanei tipota apo ta 2.Me to pou eixa valei th karta eixe kapoies ri8miseis,eprepe mipws na min tis peiraksw?Kai twra?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα γιατί δεν βγάζουμε άκρη:

 

Πάμε Έναρξη/Ρυθμίσεις/Εισαγωγή/Μέθοδος Εισαγωγής/Phonepad -> ξε-τσεκάρουμε το απόκρυψη της λίστας λέξεων και στο tab γλώσσα βάζουμε Ελληνικά

Χτυπάμε ΟΚ και Μέθοδος Εισαγωγής στις προηγούμενες επιλογές βάζουμε Keyboard GR και στο tab από κάτω "Συμπλήρωση λέξης" τα 'χουμε όλα τσεκαρισμένα,δηλ. τσεκ στο "Πρόταση λέξεων ..."κτλ

Επίσης στο Έναρξη/Ρυθμίσεις/Σύστημα/Γλώσσα/ βάζουμε Ελληνικά και SMS 160 χαρακτήρων

 

Με αυτόν τον συνδυασμό επιλογών πάντως δεν δουλεύει το ελληνικό Τ9,ας μας πει κάποιος που δουλεύει στο δικό του S100 το δικό του συνδυασμό,plz

 

Προς Psy: Εμένα παρεπιμπτόντως δεν μου εμφανίζει τις δύο επιλογές που αναφέρεις,δηλ. μου εμφανίζει γωνία αριστερά πάνω επιλογή "123" καθώς και μια Ελληνική σημαία στη μέση αριστερά,αλλά πουθενά κουμπί "abc" ή "T9"

 

 

Ώπα, μισό λεπτό! Το Τ9 δουλεύει μόνο όταν πληκτρολογείς με το Phone Pad. Όταν χρησιμοποιείς το Keyboard GR δεν δουλεύει το Τ9, αλλά ούτε γίνεται καμία πρόταση λέξης (άσχετα με το τι θα έπρεπε σύμφωνα με τις ρυθμίσεις)... Ξαναλέω, οι ρυθμίσεις για ενεργοποίηση του Τ9 αφορούν μόνο το Phone Pad και πληκτρολόγηση με αυτό, πρόταση λέξεων καθώς γράφεις με το Keyboard GR δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

κάνε hard reset και σβήσε με έναν card reader τους φακέλους από τη κάρτα μνήμης και είσαι οκ

 

ευχαριστω για την απαντηση....

να ρωτησω...δεν ειναι το ιδιο αν σβυσω τους φακελους απο το Q-tek η απο το desktop??ρωταω γιατι δεν εχω card reader....

Link to comment
Share on other sites

ok ok to kserw oti sas epriksa alla na mia mazemenh lista me apories :

 

to programma pou dinete mazi me to s100 exei dynatothta na metaferei programmata ktl apo to pc sto s100 h kanei mono synchronize me to outlook?An kanei mono sychronize tote poio programma 8a katevasw gia na metaferw arxeia?

 

An valw ena programma stin karta kateu8eian mesw card reader 8a douleuei kanonika meta otan topo8ethsw tin karta sto s100? Mporeis na metafereis ta programmata (efoson exeis to katallhlo programma) xrhsimopoiwntas to kalwdio pou periexetai sth syskeuasia e?(ligo xazh aporia mou fanike auth alla eipa na to epivevaiwsw). Epishs exw bluetooth sto pc, pws mporw na perasw programms mesw bluetooth sto s100?

 

To s100 to pira metaxeirismeno kai otan evala tin karta mou (vodafone symvolaiou) eixe etoimes kati ri8miseis kai estelne mms alla den empaine sto internet.Meta eida ena link pou elege ri8miseis kai eipa na tis dokimasw.Twra den exw oute mms oute internet :p Oso ki an prospa8isa me tis ri8miseis pou anaferoun sto site ths qtek den ginete tipota.

 

Pantws auto to s100 oso se dyskoleuei toso se porwnei!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, μισό λεπτό! Το Τ9 δουλεύει μόνο όταν πληκτρολογείς με το Phone Pad. Όταν χρησιμοποιείς το Keyboard GR δεν δουλεύει το Τ9, αλλά ούτε γίνεται καμία πρόταση λέξης (άσχετα με το τι θα έπρεπε σύμφωνα με τις ρυθμίσεις)... Ξαναλέω, οι ρυθμίσεις για ενεργοποίηση του Τ9 αφορούν μόνο το Phone Pad και πληκτρολόγηση με αυτό, πρόταση λέξεων καθώς γράφεις με το Keyboard GR δεν γίνεται...

 

Guys.. pedeftika ki ego poli na vro to phonepad..

Prospathousa na to epilekso alla afto emene sto keyboard i sto keyboard GR..

E..mou tin edose kai ekana soft reset..anigo na grapso minima..epilego phonepad..kai doulevi!..Kanonika kai me elliniko T9!! :)

 

Opote lipon thelo na grapso ena minima kai (den ksero gia poio logo) den emfanizete to phonepad..kano soft reset kai ola meli gala.. :P

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...