Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από εκτεταμένη ανάγνωση όλου του thread :blink: (96 σελίδες δεν βγάινουν εύκολα!) συμφωνώ με τον Linos80 ότι μου βγήκαν και εμένα τα μάτια! Linos80 ελπίζω να το έχεις γρήγορα κοντά σου και να έχουμε και το πρώτο review και από εσένα για να πάρουν φωτιά οι παραγγελίες στο mobilejoker (ελπίζω να μην είναι και πραγματικά joker! :X )

 

Επειδή με ενδιαφέρουν περισσότερο τα multimedia θέλω να μάθω αν υπάρχουν οποιαδήποτε προβλήματα με τα mp3 όπως ποιότητα στον ήχο, δυνατότητες σε ρυθμήσεις, απόδοση στο ηχείο αλλά και στα ακουστικά (από όσα έχω δει μάλλον όχι) εν ολίγοις αν μπορεί να αντικαταστίσει επ'άξια έναν flash mp3 player. Το ίδιο και για τα video κυριώς βέβαια στην ποιότητα εικόνας και πόσο άνετα μπορεις να δεις μια ταινία στην οθόνη του. Επίσης ποιά είναι η κατανάλοση σε τέτοια χρηση δηλ. ποιό το max σε ώρες για non-stop ακρόασης mp3 ή προβολής video πάντα βέβαια με χρήση κάρτας μνήμης.

 

Αυτά για αρχή να μη σας κουράσω αμέσως (μη φάω κανένα ban!) και όταν το αγοράσω και σας ζαλίζω με απορίες να ξέρετε ότι φταίτε και εσείς που μπήκα στο τριπάκι!

 

Υ.Γ. Ιδιαίτερες ευχαριστείες στους katsj και panaros (λόγω παλαιότητας :p :p :p) αλλά και βέβαια σε όλα τα παιδιά του thread για την δουλειά και την ενημέρωση!

Υ.Γ.2 προς katsj μήπως το nick σου είναι μισό και θα έπρεπε να γίνει katsJam? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασα κ γω την αναβάθμιση, ούτε τώρα κατάφερα να στείλω ΜΜS. Η διαφορά τώρα είναι στο μήνυμα αποτυχίας: "Κλήθηκε: mms. Αδύνατη η σύνδεση για άγνωστο λόγο. Για τον έλεγχο των ρυθμίσεων της σύνδεσης και για την αλλαγή των ρυθμίσεών σας..." κλπ. ΟΚ. τώρα καλεί αλλά δεν συνδέεται (12:00 μεσημέρι Σαββάτου). Καμιά ιδέα???

Δεν είδα κάποια άλλη αλλαγή γενικότερα. Μια χαρά δούλευε και δουλεύει. Δεν έψαξα, βέβαια, να βρω αν διόρθωσαν τα ορθογραφικά λάθη, θεωρώ ότι το έκαναν όπως αναφέρει το site. Το αναφέρω γιατί αν θυμάμαι ήταν ένα απο τα βασικά επιχειρήματα κατά του ελληνικού Qtek. Η τιμή φυσικά εξακολουθεί να είναι η βασική διαφορά, αλλά αν είναι να χάσω το χρόνο μου να κατεβάζω άλλες ROM για να το γυρίσω στα αγγλίκα και μετά στα ελληνικά (μερικώς), τότε καλύτερα δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω κομπλέ και στα ελληνικά. Το ίδιο ακριβώς που κάνω και με το pc μου, που ξέρω να το στήσω αλλά προτιμώ πολλές φορές να πληρώνω και να το παίρνω έτοιμο, αφού απλά, Δεν Εχω Χρόνο (και τελευταία ούτε και την όρεξη). Αν θυμάμαι καλά... χρόνος=χρήμα, οπότε, μία η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρουν περισσότερο τα multimedia θέλω να μάθω αν υπάρχουν οποιαδήποτε προβλήματα με τα mp3 όπως ποιότητα στον ήχο, δυνατότητες σε ρυθμήσεις, απόδοση στο ηχείο αλλά και στα ακουστικά (από όσα έχω δει μάλλον όχι) εν ολίγοις αν μπορεί να αντικαταστίσει επ'άξια έναν flash mp3 player. Το ίδιο και για τα video κυριώς βέβαια στην ποιότητα εικόνας και πόσο άνετα μπορεις να δεις μια ταινία στην οθόνη του. Επίσης ποιά είναι η κατανάλοση σε τέτοια χρηση δηλ. ποιό το max σε ώρες για non-stop ακρόασης mp3 ή προβολής video πάντα βέβαια με χρήση κάρτας μνήμης.

δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τις video επιδόσεις επειδή είμαι ακόμα με την 32mmc του 6600 :lol: αλλα μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι με έναν καλο mp3 player όπως imusic,vito sound explorer η αναπαραγωγή είναι αριστη.

ο media player που είναι ενσωματωμένος παίζει flat .

 

η ένταση στα ακουστικά είναι παραπάνω από ικανοποιητική ότι player και να χρησιμοποιήσεις και τέλος το ηχείο της συσκευής είναι καλο αλλα όχι πολύ δυνατό στα mp3 ενώ είναι αρκετά δυνατό σε mid ,wav .

αυτα

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα πριν απο λιγο και το εχω και φορτιζει!κουκλι ειναι και με πολυ πρακτικο μεγεθος :D

το manual αναφερει πως η πρωτη φορτιση πρεπει να κρατησει 8 ωρες :( !!!επειδη δεν θα αντεξω!εαν το ανοιξω και φορτιζει ταυτοχρονα θα υπαρξει προβλημα??

only Apple
Link to comment
Share on other sites

mou esteile h cosmote ena e-mail me tis rithmiseis wap over gprs gia

to qtek 9090. Tora an ego valo autes tis rithmiseis sto JAM tha vlepo

selides wap ? epanalamvano gia i-mate jam .tha hthela mia apantisi

apo kapion pou exei cosmote kai wap me to jam h kapion pou na einai

sigouros.

 

thanks in advance :)

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα πριν απο λιγο και το εχω και φορτιζει!κουκλι ειναι και με πολυ πρακτικο μεγεθος :D

το manual αναφερει πως η πρωτη φορτιση πρεπει να κρατησει 8 ωρες :( !!!επειδη δεν θα αντεξω!εαν το ανοιξω και φορτιζει ταυτοχρονα θα υπαρξει προβλημα??

Itale kane ypomoni 8-10 writses kai min paizeis mazi tou... :)

 

Einai gia to kalo tou, pistepse me. Meta tis 10 wres kapsto... :p Tha to efxaristitheis :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από εκτεταμένη ανάγνωση όλου του thread :blink: (96 σελίδες δεν βγάινουν εύκολα!) συμφωνώ με τον Linos80 ότι μου βγήκαν και εμένα τα μάτια! Linos80 ελπίζω να το έχεις γρήγορα κοντά σου και να έχουμε και το πρώτο review και από εσένα για να πάρουν φωτιά οι παραγγελίες στο mobilejoker (ελπίζω να μην είναι και πραγματικά joker! :X )

 

Επειδή με ενδιαφέρουν περισσότερο τα multimedia θέλω να μάθω αν υπάρχουν οποιαδήποτε προβλήματα με τα mp3 όπως ποιότητα στον ήχο, δυνατότητες σε ρυθμήσεις, απόδοση στο ηχείο αλλά και στα ακουστικά (από όσα έχω δει μάλλον όχι) εν ολίγοις αν μπορεί να αντικαταστίσει επ'άξια έναν flash mp3 player. Το ίδιο και για τα video κυριώς βέβαια στην ποιότητα εικόνας και πόσο άνετα μπορεις να δεις μια ταινία στην οθόνη του. Επίσης ποιά είναι η κατανάλοση σε τέτοια χρηση δηλ. ποιό το max σε ώρες για non-stop ακρόασης mp3 ή προβολής video πάντα βέβαια με χρήση κάρτας μνήμης.

 

Αυτά για αρχή να μη σας κουράσω αμέσως (μη φάω κανένα ban!) και όταν το αγοράσω και σας ζαλίζω με απορίες να ξέρετε ότι φταίτε και εσείς που μπήκα στο τριπάκι!

 

Υ.Γ. Ιδιαίτερες ευχαριστείες στους katsj και panaros (λόγω παλαιότητας :p :p :p) αλλά και βέβαια σε όλα τα παιδιά του thread για την δουλειά και την ενημέρωση!

Υ.Γ.2 προς katsj μήπως το nick σου είναι μισό και θα έπρεπε να γίνει katsJam? :whistle:

 

Ακομα δεν ηρθε και πριν απο λιγο εκανα παραγγελια μια SD 1GB να το συνοδευει.

Ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε κατευχην!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να αποθηκευσουμε λεξεις στο τ9; οχι οτι με πολυ καιει γιατι το κρινω υπερπληρες.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο την πρωτη οχταωρη φορτιση εχω τις παρακατω αποριες??

1>μπορει να ακουγεται χαζο αλλα δεν βορω να το κλεισω!!!!!

παταω το power button στα πλαγια της συσκευης και απλα σβινει το φωτισμο της οθονης,το παταω ξανα σβινει τελιως η οθονη αλλα το ledaki του δικτιου αναβοσβινει και εαν πατησω την οθονη ανοιγει αμεσως στη home screen? Ντρεπομαι που ροταω ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ!!!

2.οταν κανω video rec η εικονα αν 2 με 3 sec παγωνει για ελαχιστα(ο,5 sec) και μετα στη αναπαραγωγη του video αυτα τα παγωματα-σπασιματα εμφανιζονται :( ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αυτο σε με 1.3 megapixels camera??

3.στη home screen πως γινεται να εμφανιζεται η σταθμη της μπαταριας?

περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας :worry:

only Apple
Link to comment
Share on other sites

μετα απο την πρωτη οχταωρη φορτιση εχω τις παρακατω αποριες??

1>μπορει να ακουγεται χαζο αλλα δεν βορω να το κλεισω!!!!!

παταω το power button στα πλαγια της συσκευης και απλα σβινει το φωτισμο της οθονης,το παταω ξανα σβινει τελιως η οθονη αλλα το ledaki του δικτιου αναβοσβινει και εαν πατησω την οθονη ανοιγει αμεσως στη home screen? Ντρεπομαι που ροταω ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ!!!

2.οταν κανω video rec η εικονα αν 2 με 3 sec παγωνει για ελαχιστα(ο,5 sec) και μετα στη αναπαραγωγη του video αυτα τα παγωματα-σπασιματα εμφανιζονται :( ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αυτο σε με 1.3 megapixels camera??

3.στη home screen πως γινεται να εμφανιζεται η σταθμη της μπαταριας?

περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας :worry:

 

1) Ta PPC δεν... κλείνουν όπως τα υπόλοιπα κινητά. Σαν PDA δεν κλείνει ποτέ. Πάντα θα λειτουργεί, με κλειστή απλά την οθόνη του (το φωτισμό της). Δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις τελείως, γιαυτό και έχουν και τόσο περιορισμένη αυτονομία σχετικά με άλλες συσκευές. Μπορείς όμως αν θες, να απενεργοποιήσεις την GSM λειτουργία του, δηλαδή να κλείσεις το τηλέφωνό σου, να ΜΗΝ δέχεσαι και να κάνεις κλείσεις... αλλά να λειτουργεί μονο σαν PDA. Αυτό το κάνεις πατώντας πανω στην κεραιούλα και επιλέγοντας Turn Wireless OFff ή Ενεργοποίηση Χρήσης σε Αεροπλάνο (Turn on Flight Mode).

 

2) Ναι το κάνει αυτό η κάμερά του. Μην ψαρώνεις από τα 1.3 MPixels... Καμία σχέση... Μέτριες φωτογραφίες... πολύ.

 

3) Μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιο από ατ 1.009.443.343 προγράμματα που κυκλοφορούν. Σου συστήνω το Spb Pocket Plus 2.2. Τσέκαρέ τα όλα στο http://www.pocketgear.com

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

1) Τα ppc δεν κλείνουν ποτέ! Απλά μπαίνουν σε αναμονή (ή αλλιώς... κοιμούνται!! ), όπως ακριβώς και ο υπολογιστής σου όταν τον βάζεις σε αναμονή. Αυτό γίνεται γιατι αν σβήσει τελείως το ppc θα χαθούν τα δεδομένα της RAM.
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

... το πατας μια φορα για να οψει σε αναμονη.

 

παρατεταμενα λιγ κλεινει/ ανοιγει το φως

 

δεν κλεινουν τα ππσι. μπαινουν σε αναμονη. αν τελειωσει η μπαταρια και η εφεδρικη τοτε απλα χανουν ολα τα δεδομενα. για να κλεισεις την κεραια ( να βγεις απο το δικτυο) πατα στην οθονη την ενδειξη του σηματος και υστερα ειναι ευκολο.

 

για την μπαταρια στειλε μειλ να σου στειλω την καλυτερη εφαρμογη μολις 50κ και καθολου βαρια. την ειδε ο βασιλης με το 9090 και επαθε την πλακα του.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...

τι μετρια camera! χαλια!σαν vga kai metria vga, anyway :mad:

Alexkass το email μου ειναι sonkite77@yahoo.gr(καλα δεν σκεφτηκαν να βαλουν ενα εικονιδιο για τη σταθμη της μπαταριας!!)

only Apple
Link to comment
Share on other sites

1) παιδιά στη mini usb θυρα που εχει το κινητό τί μπορουμε να συνδέσουμε; εκτυπωτή πχ;

 

2) Υπάρχει καποιο μηχανηματάκι με το ανάλογο software βέβαια που να βγαζει TV OUT ;

 

3) Ολα τα προγράμματα είναι limit 14 days , για full free που;

ευχαριστώ kostagravanis@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...

τι μετρια camera! χαλια!σαν vga kai metria vga, anyway :mad:

Alexkass το email μου ειναι sonkite77@yahoo.gr(καλα δεν σκεφτηκαν να βαλουν ενα εικονιδιο για τη σταθμη της μπαταριας!!)

Η κάμερά του έιναι πολύ καλή σε συνθήκες φωτισμού ( πολύ φως...)

σε λίγο φως ή σκοτάδι όντως υπολείπεται αρκετά όχι απλών vga αλλά αντίστοιχων "κινητοκαμερών" π.χ s700i...my personal opinion.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

πόση περίπου ώρα κρατά η διαδικασία της αναβάθμισης με τη νέα έκδοση της qtek? έχω ξεκινήση την αναβάθμιση και έχω την εντύπωση ότι μάλον έχει κολήσει εδώ και 45 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

πόση περίπου ώρα κρατά η διαδικασία της αναβάθμισης με τη νέα έκδοση της qtek? έχω ξεκινήση την αναβάθμιση και έχω την εντύπωση ότι μάλον έχει κολήσει εδώ και 45 λεπτά.

περίπου 25'...με σειριακή σύνδεση,όχι usb,θα κάνει περίπου 1 ώρα όπως λέει...

οι διαφορές που είδα είναι στο patch για τα μμσ μόνιμη αναφορά μηνυμάτων και επιλογή 160 χαρακτήρων για μήνυμα που λειτουργεί σωστά.

υ.σ το sprite backup 3.1.4 αν κα κάνει σωστά τη δουλειά του μετά από 2-3 επαναφορές το "κινητό" γίνεται απελπιστικά αργό...οπότε ο παραδοσιακός τρόπος είναι και ο καλύτερος!

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλες διαφορές τις οποίες θα ανακαλύπτουμε σιγά σιγά. Για παράδειγμα, θα έχετε παρατηρήσει πόσο αργά σβήνουν οι αριθμοί στην οθόνη του τηλεφώνου (το βελάκι - delete). Με την προηγούμενη έκδοση πατούσες, πατούσες και αυτό έσβηνε και έσβηνε και συνέχιζε να σβήνει ακόμα και όταν είχες σταματήσει να πατάς το πλήκτρο. Όταν είχε σβήσει και τον τελευταίο αριθμό, απλά ακουγόταν το χαρακτηριστικό "μπιπ" για όσες φορές είχε πατηθεί το πλήκτρο παραπάνω από τον πλήθος των αριθμών που είχες γράψει (και τελικά είχες σβήσει). Τώρα λειτουργεί ταχύτατα και χωρίς πρόβλημα, όπως και η πληκτρολόγηση των αριθμών στο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.2 προς katsj μήπως το nick σου είναι μισό και θα έπρεπε να γίνει katsJam? :whistle:

Re patrida 26 xiliometra makria eimaste otan eisai stin ellada! Elpizo to KatsJAM na min mou meinei san paratsoukli! Tha yparksoun kai neotera montela alloste! :p Ase pou yparxoun kai pio simantika kai pio omorfa pragmata stin zoi apo tin trella mas gia to JAMaki ;)

Link to comment
Share on other sites

1. αν πας στις επιλογες του πληκτρολογιου διαλεγεις και ελληνικα. στις ρυθμισεις ολα αυτα και στο βιβλιο οδηγιων τα λεει...

 

2. για το προγραμματακι αυτο σκεφτομαι να το ανεβασω εδω να το βλεπουν ολοι. ειναι πολυ μικρο.

 

3. για την μινι θυρα δεν ξερω πολλα. προς το παρον μονο καλωδιο για συνδεση και φορτισμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...