Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν η "διανομή" ως MDA Compact με την στάμπα της T-Mobile είναι sim-locked ?

 

Μπορεί να αλλάξει σε Αγγλικά το λειτουργικό και να είναι όπως το Jam, αντί για τη ROM που έχει η T-mobile με τις εικόνες της?

 

Αν μπει το software του Jam, θα χαθεί αν υπάρχει το sim-lock?

 

Έχει ειπωθεί οτι αν είναι sim-locked χρειάζονται 30€ + ΦΠΑ για να ξεκλειδώσει. Που γινεται όμως αυτό?

 

 

Sorry, αλλά είμαι newbie-ς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την Παρασκευή το πήρα πίσω από την περιβόητη teleservice όπου το είχα αφήσει για αλλαγή πρόσοψης την Τρίτη.... (αναμονή δηλαδή 3 ΜΕΡΕΣ)

Κόστος: 53 ευρώ τελική (ανταλλακτικό, εργασία ΦΠΑ),

Εφαρμογή: ψιλομούφα.. δεν έκανα φασαρία γιατί οι τύποι είναι απίστευτοι για να χάσω περισσότερο χρόνο μαζί τους !!! (βλ. παρακάτω!)

Εξυπηρέτηση: Άθλια.. στο desk είναι μια ΧΟΝΤΡΕΛΩ που δεν μπορεί να πάρει τα πόδια και τα χέρια της.. μέσος όρος εξυπηρέτησης ανά πελάτη (παράδοση ή παραλαβή μόνο) 10 λεπτά.. φανταστείτε να έχεις μπροστά σου 5 άτομα (50 λεπτά)...

Επίσης: ΔΕΝ δίνουν πίσω αυτό που σου αλλάζουν.......

 

Εντυπώσεις: ΑΛΓΕΙΝΕΣ

 

Τι ακριβώς άλλαξες; Η κυρία αυτή είναι λίγο αργή, όντως. Τέλος, μου έδωσαν πίσω ότι άλλαξαν. Τα έχω σε ένα συρτάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μπας και έπαιζες με το Internet? Ο IE by default κάνει cache την RAM σου.

Όχι στα καλά καθούμενα συνέβη. Έκανα hard reset και όλα ok αλλά μόλις έκανα restore από το backup είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Όχι στα καλά καθούμενα συνέβη. Έκανα hard reset και όλα ok αλλά μόλις έκανα restore από το backup είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα.

 

auto pou sinevei kai se mena me ton media player!kathos to problima sou itan perasmeno sto backup kai etsi sou to ksanaperase!kane backup pare mono tis epafes kai ksanakane hard reset!

Link to comment
Share on other sites

elysa to rpoblhma me to bt.

shmera hr8e h 1gb sd apo ebay. oti thlefwna kai applicaitons eixa ws twra einai meta3y storage kai thlefwnou....pws ta metaferw sto storage card twra?

an thn bgalw pote 8a xa8oun oti balw mesa?

genika ti logikh prepei na akolou8w otan apo8hkeuw pragmata? meta3y twn 8esewn apo8hkeushs?

 

thanx

Link to comment
Share on other sites

elysa to rpoblhma me to bt.

shmera hr8e h 1gb sd apo ebay. oti thlefwna kai applicaitons eixa ws twra einai meta3y storage kai thlefwnou....pws ta metaferw sto storage card twra?

an thn bgalw pote 8a xa8oun oti balw mesa?

genika ti logikh prepei na akolou8w otan apo8hkeuw pragmata? meta3y twn 8esewn apo8hkeushs?

 

thanx

 

gia ta applicaition sou den ksero alla ta contacts einai standar sto tilefono mesa!an kaneis apo to xbackup mono epafes tote kratas back up kai prepei na to kaneis sixna!stin karta kaneis dikous sou fakelous kai apothikeveis opos thes!

 

en kano kapoio lathos parakalo diorthosteme! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτη τη φωτο εδω ==>

 

h**p://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=MagicianHardwareOverview

 

Δεν ξερω αν εχει ξαναγινει post

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους τελειωσα! :wacko:

 

286 σελιδες απο σχετικα-πολυτιμα,ασχετα και επαναλαμβανομενα posts (ελπιζω να μην κανω τα ιδια :lol: ).Κρατησα και text αρχειο με τα σημαντικοτερα.Μετα απο 15 μερες πειραματων δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομη ποια προγραμματα να χρησιμοποιησω παροτι αρκετοι προτεινετε διαφορα.

 

Κυριως ειμαι σε διλημμα οσον αφορα τον task manager.Πιο πολυ χρησιμοποιησα τον Skat Desktop,καθως spbpocket plus & wisbar advance εχω την εντυπωση οτι μου δημιουργησαν διαφορα προβληματα.Αλλα και ο Skat οποτε ανοιγα συγκεκριμενα την επιλογη προγραμματα και πηγαινα να κλεισω το παραθυρο μου εκανε soft reset (ή αυτο εφταιγε ή το handymenu to οποιο ομως μου αρεσε πολυ).Λεω τωρα να δοκιμασω το pocket plus v3.00.To εχετε δοκιμασει;Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι να εχω ενα σταθερο συστημα.

 

Τωρα κατι αλλο που ισως μου διεφυγε!Για οσους εχουν δοκιμασει στο s100 να εγκαταστησουν οσα cabs θελουν μετα απο hard reset εχει κανεις εξηγηση για το τι κανει το καθενα;

 

Και τελος,για mksbigstorage μπορω να ρωτησω;Το εχει κανει κανεις στο s100;

Δημιουργησε μακροπροθεσμα κανενα προβλημα;Μπορουμε να επαναφερουμε το ppc στην αρχικη του κατασταση πριν απο το bigstorage rom;

 

Αυτα.Συγνωμη αν κουρασα :O και ευχαριστω προκαταβολικα για οποιες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους τελειωσα! :wacko:

 

286 σελιδες απο σχετικα-πολυτιμα,ασχετα και επαναλαμβανομενα posts (ελπιζω να μην κανω τα ιδια :lol: ).Κρατησα και text αρχειο με τα σημαντικοτερα.Μετα απο 15 μερες πειραματων δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομη ποια προγραμματα να χρησιμοποιησω παροτι αρκετοι προτεινετε διαφορα.

 

Κυριως ειμαι σε διλημμα οσον αφορα τον task manager.Πιο πολυ χρησιμοποιησα τον Skat Desktop,καθως spbpocket plus & wisbar advance εχω την εντυπωση οτι μου δημιουργησαν διαφορα προβληματα.Αλλα και ο Skat οποτε ανοιγα συγκεκριμενα την επιλογη προγραμματα και πηγαινα να κλεισω το παραθυρο μου εκανε soft reset (ή αυτο εφταιγε ή το handymenu to οποιο ομως μου αρεσε πολυ).Λεω τωρα να δοκιμασω το pocket plus v3.00.To εχετε δοκιμασει;Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι να εχω ενα σταθερο συστημα.

 

Τωρα κατι αλλο που ισως μου διεφυγε!Για οσους εχουν δοκιμασει στο s100 να εγκαταστησουν οσα cabs θελουν μετα απο hard reset εχει κανεις εξηγηση για το τι κανει το καθενα;

 

Και τελος,για mksbigstorage μπορω να ρωτησω;Το εχει κανει κανεις στο s100;

Δημιουργησε μακροπροθεσμα κανενα προβλημα;Μπορουμε να επαναφερουμε το ppc στην αρχικη του κατασταση πριν απο το bigstorage rom;

 

Αυτα.Συγνωμη αν κουρασα :O και ευχαριστω προκαταβολικα για οποιες απαντησεις.

έπειτα από 7 μήνες συμβίωσης με το s100 τολμώ να υποστηρίξω πως είναι καλύτερα να μη βάλεις τη bigfilestorage rom και να αφήνεις να γίνονται εγκατάσταση όλα τα cabs της extendedrom.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

έπειτα από 7 μήνες συμβίωσης με το s100 τολμώ να υποστηρίξω πως είναι καλύτερα να μη βάλεις τη bigfilestorage rom και να αφήνεις να γίνονται εγκατάσταση όλα τα cabs της extendedrom.

Αλλωστε νομιζω οτι χανεις και την εγγυηση αν το κανεις αυτο

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Eπιτελους τελειωσα! :wacko:

 

286 σελιδες απο σχετικα-πολυτιμα,ασχετα και επαναλαμβανομενα posts (ελπιζω να μην κανω τα ιδια :lol: ).Κρατησα και text αρχειο με τα σημαντικοτερα.Μετα απο 15 μερες πειραματων δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομη ποια προγραμματα να χρησιμοποιησω παροτι αρκετοι προτεινετε διαφορα.

 

Κυριως ειμαι σε διλημμα οσον αφορα τον task manager.Πιο πολυ χρησιμοποιησα τον Skat Desktop,καθως spbpocket plus & wisbar advance εχω την εντυπωση οτι μου δημιουργησαν διαφορα προβληματα.Αλλα και ο Skat οποτε ανοιγα συγκεκριμενα την επιλογη προγραμματα και πηγαινα να κλεισω το παραθυρο μου εκανε soft reset (ή αυτο εφταιγε ή το handymenu to οποιο ομως μου αρεσε πολυ).Λεω τωρα να δοκιμασω το pocket plus v3.00.To εχετε δοκιμασει;Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι να εχω ενα σταθερο συστημα.

 

Τωρα κατι αλλο που ισως μου διεφυγε!Για οσους εχουν δοκιμασει στο s100 να εγκαταστησουν οσα cabs θελουν μετα απο hard reset εχει κανεις εξηγηση για το τι κανει το καθενα;

 

Και τελος,για mksbigstorage μπορω να ρωτησω;Το εχει κανει κανεις στο s100;

Δημιουργησε μακροπροθεσμα κανενα προβλημα;Μπορουμε να επαναφερουμε το ppc στην αρχικη του κατασταση πριν απο το bigstorage rom;

 

Αυτα.Συγνωμη αν κουρασα :O και ευχαριστω προκαταβολικα για οποιες απαντησεις.

το spd pocket plus βαλτο με κλειστα ματια!!!ειναι must και δεν δημιουργει το παραμικρο προβλημα!!!!ειναι για μενα η top εφαρμογη!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Τελευταια ερωτηση ελπιζω.

 

Προσπαθω με το MsgStorer.sis,παιρνω τα μηνυματα απο το sx1 σε text ή note μορφη αν και εψαξα δεν μπορεσα να βρω στο s100 το φακελο αποθηκευσης των sms για να τα πεταξω εκει μεσα :( (αν και δεν ξερω αν θα αναγνωριζονται).

 

Περα απο αυτο που προσπαθω να κανω,ξερει κανεις αν υπαρχει αλλος τροπος μεταφορας των sms απο sx1 στο s100;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Τελευταια ερωτηση ελπιζω.

 

Προσπαθω με το MsgStorer.sis,παιρνω τα μηνυματα απο το sx1 σε text ή note μορφη αν και εψαξα δεν μπορεσα να βρω στο s100 το φακελο αποθηκευσης των sms για να τα πεταξω εκει μεσα :( (αν και δεν ξερω αν θα αναγνωριζονται).

 

Περα απο αυτο που προσπαθω να κανω,ξερει κανεις αν υπαρχει αλλος τροπος μεταφορας των sms απο sx1 στο s100;

 

Αυτό που θες να κάνεις έχω την εντύπωση πως δεν είναι εφικτό. Πάντως τα μηνύματα σώζονται στο \Windows\Messaging\ αν και δεν νομίζω αν τα πετάξεις εκεί θα καταφέρεις κάτι. Αν βρεις τη λύση πες το και σε μας φίλε μου.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την πικρή μου ιστορία...

 

Αγόρασα το jam το Δεκέμβριο (Ε602) και έπαθα πλάκα από τη συσκευή και τις δυνατότητες.

 

Ύστερα από πτώση λίγο πριν το Πάσχα (όχι η πρώτη βέβαια) άρχισε το ακουστικό να μη λειτουργεί καλά.

 

Έκανα τη βλακεία και το άνοιξα (οπότε η εγγύηση βγήκε off) καθώς ήταν εμφανές ότι το πρόβλημα ήταν η μη-επαφή του ακουστικού με την πλακέτα...

 

Αποδεχόμενος το λάθος μου (πως να το έκρυβα άλλωστε) έστειλα το κινητό στον Πουλιάδη ο οποίος το προώθησε Ιταλία.

 

Το αποτέλεσμα ήταν να μου ζητάνε Ε365+ΦΠΑ για επισκευή. Δεν αποδέχτηκα το κόστος και μου έστειλαν το jam πίσω.

 

Με ενόχλησε ιδιαίτερα το ότι οι Ιταλοί ανέφεραν ότι η συσκευή είχε πάρει νερό ενώ κάτι τέτοιο δεν ίσχυε. Παραδέχτηκα ότι το είχα ανοίξει για να τοποθετήσω σωστά το μικρόφωνο το οποίο δεν συνδέεται με καλώδια αλλά απλώς πατάει με δύο συρματάκια πάνω στην πλακέτα.

 

Τέλος πάντων το χειρότερο από όλα είναι το δίλημμα στο οποίο βρίσκομαι καθώς από οικονομικής απόψεως μπορώ να το αγοράσω, θα βρίσκομαι όμως συνεχώς με το άγχος μήπως μου πέσει και "φάω" πάλι το κόστος... Σίγουρα δεν πρόκειται να το ανοίξω πάλι αν αγοράσω καινούριο, μου πέσει και εμφανίσει πρόβλημα στο ακουστικό...

 

Ίσως αυτές οι θήκες σιλικόνης αποτρέπουν τα χειρότερα. Τι λέτε;

Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια δερμάτινη θήκη της krusell και νομίζω ότι προστατεύει αρκετά. Σίγουρα όχι τόσο καλά όσο η σιλικονένια αλλά τουλάχιστον μπορώ να βγαίνω έξω φορόντας την... (no offence).

 

Νομίζω ότι πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα. Δες σε καμιά Mobitel ή κανέναν κυρ Κώστα. Ίσως στο φτιάξει με 30... Και το πουλάς. Δε λέει πάντως να δώσεις 434,35 (I did the math) ενώ με 540 παίρνεις καινούργιο...

Link to comment
Share on other sites

το spd pocket plus βαλτο με κλειστα ματια!!!ειναι must και δεν δημιουργει το παραμικρο προβλημα!!!!ειναι για μενα η top εφαρμογη!!!!!

Χωρίς να είμαι ειδικός αλλά έχοντας δοκιμάσει αρκετούς task manager, προτείνω (ξανά) mbutton. To spbpocketplus είναι άριστο αλλά βαρύ. Ποιος ο λόγος να έχεις τις συντομεύσεις των προγραμμάτων στο today; Και φυσικά είναι χαζομάρα να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα και να απενεργοποιήσεις αυτή τη δυνατότητα. Καλύτερα μην το εγκαταστήσεις καθόλου. Ενώ με το mbutton (σε συνδυασμό με το doublelouncher) λύνεις όλα σου τα προβλήματα με ελάχιστο "αντίτιμο".

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
φιλε μου δεν το ξερω το συγκεκριμενο,το spd σιγουρα ειναι βαρυ αν και δεν εχω δει να μου κανει κατι κακο στο ppc
Link to comment
Share on other sites

@kubiak, αν δεις καμια σελιδα πιο πισω δικο μου Post θα δεις και εμενα οτι ειχε πεσει και μετα δεν δουλευε το ακουστικο και μένα (για τον γολγοθα του πουλιαδη δεν θα ανεφερθω)...τελικα για να καταλαβω, ειναι τοσο ευεσθιτο πια το JAM ??? Δηλαδη με μια πτωση ξερεις οτι θα σου χαλασει το ακουστικο ?? Γιατι απο τι βλέπω πολυς κοσμος εχει το συγκεκριμενο προβλημα....

Πολυ ασυμφορο μου κανει αυτο....

Είχα θύκη σιλικονις αλλα δεν κανει και πολυ δουλεια και δερματινι δεν μου αρεσει γιατι γίνεται πολυ ογκοδες το κινητο (και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να το κρεμάσω σε καμια ζωνη)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο.

 

Έκανα hard reset χθες. Όλα από την αρχή. Ξέρετε.

 

Και παρουσιάστηκαν δύο προβλήματα. Δυστηχώς δεν ξέρω μετά από την εγκατάσταση ποιανόυ προγράμματος, μια και τα εγκαθηστώ το ένα πίσω από το άλλο...

 

1. Στα sms, η γραμματοσειρά μεγάλωσε πολύ. Δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα, και δεν θα το έψαχνα αν καθώς πατούσα send έφευγε το μήνυμα. "Your text message cannot be sent.". Έκανα backup-hard reset- restore (χωρίς το mail) αλλά συνεχίζει.

 

2. To bluetooth icon από το today screen εξαφανίστηκε. Αν πάω από τα connections λειτουργεί κανονικά το bt...

 

EDIT: Να σημειώσω ότι δεν θέλω να αντικαταστήσω το εικονίδιο με έκείνο το προγραμματάκι... Θέλω το original. (τέλος edit)

 

 

Αν και έχω την υποψία ότι και τα δύο έχουν λυθεί στο παρελθον, δεν κατάφερα να εντοπίσω τις λύσεις. Στο πρώτο τουλάχιστον, θα έπρεπε να μπορώ να κάνω search ολόκληρο το error. Το search engine tou MyPhone όμως δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο. Δοκιμάστε το. Πραγματικά νομίζω ότι πρέπει να αναβαθμιστεί το feature αυτό, ας πούμε με ένα google engine, μιας και είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα ενός φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο.

 

Έκανα hard reset χθες. Όλα από την αρχή. Ξέρετε.

 

Και παρουσιάστηκαν δύο προβλήματα. Δυστηχώς δεν ξέρω μετά από την εγκατάσταση ποιανόυ προγράμματος, μια και τα εγκαθηστώ το ένα πίσω από το άλλο...

 

1. Στα sms, η γραμματοσειρά μεγάλωσε πολύ. Δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα, και δεν θα το έψαχνα αν καθώς πατούσα send έφευγε το μήνυμα. "Your text message cannot be sent."Έκανα backup-hard reset- restore(χωρίς το mail) αλλά συνεχίζει.

 

2. To bluetooth icon από το today screen εξαφανίστηκε. Αν πάω από τα connections λειτουργεί κανονικά το bt...

 

EDIT: Να σημειώσω ότι δεν θέλω να αντικαταστήσω το εικονίδιο με έκείνο το προγραμματάκι... Θέλω το original. (τέλος edit)

 

 

Αν και έχω την υποψία ότι και τα δύο έχουν λυθεί στο παρελθον, δεν κατάφερα να εντοπίσω τις λύσεις. Στο πρώτο τουλάχιστον, θα έπρεπε να μπορώ να κάνω search ολόκληρο το error. Το search engine tou MyPhone όμως δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο. Δοκιμάστε το. Πραγματικά νομίζω ότι πρέπει να αναβαθμιστεί το feature αυτό, ας πούμε με ένα google engine, μιας και είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα ενός φόρουμ.

 

to lathos sou einai sto backup pou ekanes kai kratise to problima sou!kane back up/hard reset kai xoris na kaneis restore steile ena minima!ama ftiaksei kane restore kai meta ksanaprospathise!ama tote exei provlima einai to backup sou!an oxi tote o theos mazi sou!

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού πριν κάνω backup/restore υπήρχε το πρόβλημα! Με το που εκανα hard reset και εβαλα ολα τα προγράμματα εμφανίστηκε το πρόβλημα. Πριν κάνω restore στέλνει. Όταν κάνω restore δεν κάνω και τα μηνύματα αλλά παρόλα αυτά χαλάει. Τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Μα αφού πριν κάνω backup/restore υπήρχε το πρόβλημα! Με το που εκανα hard reset και εβαλα ολα τα προγράμματα εμφανίστηκε το πρόβλημα. Πριν κάνω restore στέλνει. Όταν κάνω restore δεν κάνω και τα μηνύματα αλλά παρόλα αυτά χαλάει. Τι φταίει?

 

ti enoeis otan les oti den kaneis ta minimata!opoio provlima kai ana exeis to back up to krata kai me ena restore to ksanafernei!

emena den epeze o media player ekana hard reset estrone!ekana restore xalouse!opote pri valeis otidipote kaneis ena backup me kali siskevi!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ΑΥΤΗ ήταν η καλή συσκευή μου. Με όλα τα δοκιμασμένα προγράμματα μέσα, χωρίς δοκιμαστικά. Και φαίνεται αναξιόπιστη. Τι να κάνω τώρα? Να κάτσω να κάνω πάλι από την αρχή όλα εγκατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

το spd pocket plus βαλτο με κλειστα ματια!!!ειναι must και δεν δημιουργει το παραμικρο προβλημα!!!!ειναι για μενα η top εφαρμογη!!!!!

 

 

συμφωνω και επαυξανω!!!! :) :) :D ;)

φοβερο !!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...