Jump to content

αίτημα φορητότητας, αντιπροσφορά με τις νέες ρυθμίσεις ;


ioann1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

....

Ο ΟΤΕ (Deutsche Τelekom για να ακριβολογούμε) μου έστειλε προσφορά στα 59,36€ για δύο κινητά φυσικά, εμένα και της συζύγου μου)!

Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν είχαν νόημα για μένα τα 3000', 3000 SMS και 2 GB το μήνα στο pool, ζήτησα προσφορά για το πρόγραμα Cosmote Mobile Family S (1000', 1000 SMS & 1 GB) που το έχουν στα site στα 59,90€ (χωρίς έκπτωση 20% του σταθερού και χωρίς το 10 % λόγω συνταξιούχου). Με πήρε μια ευγενεστατη κυρία και τελος πάντων συμφωνήσαμε στην ανανέωση 24 μηνών (και στη σταθερή) με τελικό κόστος για την κινητή στα 46,80€ (και είχε κάνει και κάποιο λάθος γιατί ξεκίνησε από την προηγούμενη προσφορά για την Family S που ήταν στα 64,90€ η οποία τώρα είναι 59,90€). Τέλος πάντων.

 

Μετά από 4 ώρες με πήρε άλλος και μου είπε ότι αυτό δεν ισχύει γιατί η τιμή στο σιτε (59,90€) περιέχει επιδότηση (την υπολογίζω χοντρικά στα 22€) και ισχύει μόνο για νέες συνδέσεις (=νέος αριθμός) ή για φορητότητα. Η τιμή που μου έδωσε ήταν 59,80€ με όλες τις παραπάνω εκπτώσεις αλλά χωρίς την τυχόν επιδότηση που "θα βγεί" αφού όμως πρώτα δεσμευτώ!

...

 

Τελικα με πήραν σήμερα απο ΟΤΕ και συννενοηθήκαμε: Η τιμη στο σίτε είναι 64,90€ κανονική και προσφορά για νέα σύνδεση είναι 59,90€. Με την επιδότηση που μου έδωσαν βγαίνει και σε μένα τόσο. Μείον και οι εκπτώσεις λόγω σταθερής 20% και λόγω συνταξιούχου (10%) πάει στα 46,39€ που είναι ότι είχαμε πεί στην αρχή.

 

Ελπίζω να μη με ξαναπάρει ο τύπος και να μου ξαναπεί ότι αυτό δεν ισχύει... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα αιτηση φορητοτητας απο cosmote σε wind, εχει νοημα να περιμενω τις 14 μερες, αφου ο αλλος παροχος δε λαμβανει καμια ενημερωση νωριτερα για αυτο?παραδοξως, φιλος μου που εκανε απο forthnet σε cosmote, σε καταστημα γερμανου μαλιστα, την τριτη μερα αφου υπεγραψε τα συμβολαια τον καλεσαν απο forthnet για αντιπροσφορα. πως εγινε αυτο? ακομα και αν δεχοταν, αν δε κανω λαθος δεν εχει δικαιωμα υπαναχωρησης εφοσον εγινε απο καταστημα η αιτηση, σωστα? Edited by duende
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και με τους νέους κανόνες φορητότητας οι πάροχοι μπορούν αν θέλουν να κάνουν παιχνίδι με αντιπροσφορές.

στις 14 ημέρες ο νέος πάροχος ενημερώνει για το αίτημα φορητότητας τον παλιό πάροχο.

ο παλιός πάροχος πρέπει να αντιπαραβάλει τα στοιχεία της αίτησης φορητότητας με τα υφιστάμενα στοιχεία του πελάτη και να ελέγξει για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις.

σε αυτό ακριβώς το σημείο... μιας και οι έλεγχοι απαιτούν πάρα πολύ χρόνο, έχει τη δυνατότητα αντιπροσφοράς.

αν η αντιπροσφορά γίνει αποδεκτή δεν υφίσταται penalty από το νέο πάροχο καθώς η φορητότητα (νέα σύμβαση) ουδέποτε ενεργοποιήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Η δική μου δεν θέλει καρτικινητή και τα διαζύγια είναι πολύ ακριβά :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα με πήραν σήμερα απο ΟΤΕ και συννενοηθήκαμε: Η τιμη στο σίτε είναι 64,90€ κανονική και προσφορά για νέα σύνδεση είναι 59,90€. Με την επιδότηση που μου έδωσαν βγαίνει και σε μένα τόσο. Μείον και οι εκπτώσεις λόγω σταθερής 20% και λόγω συνταξιούχου (10%) πάει στα 46,39€ που είναι ότι είχαμε πεί στην αρχή.

 

Ελπίζω να μη με ξαναπάρει ο τύπος και να μου ξαναπεί ότι αυτό δεν ισχύει... :lol::lol::lol:

 

Στην πρώτη σου ανάρτηση ήταν ...Deutsche Telekom, ενώ μετά αφού σου κάνανε τιμή καλή, έγινε ΟΤΕ.

Απλά, ψάξε να δεις τι προελεύσεως είναι η Vodafone και τί προέλευση είναι η Wind. Έπειτα μπορείς να διαλέξεις που θα ...εξάγεις τα χρήματά σου.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

7/12 λήγουν 2 εταιρικά νούμερα COSMOTE με πακέτα πλέον μη εμπορικά (4ετιας+ με έξτρα απ την προηγούμενη μας συμφωνία δωρεάν Mb και sms).24 μήνες δέσμευση είχα και μου είπαν πριν 15 μέρες για 80€ επιδότηση ανα γραμμή..ποσό εξευτελιστικό αν σκεφτεί κανείς ότι πριν 4 χρόνια πήρα 1000€ και 2 πριν 450€Ν(μαζί πι γραμμές) Να κάνω μια αίτηση παύσης για να μου ανεβεί η επιδότηση,η φορητότητα;θέλω να μείνω κοσμοτε αλλά το παν είναι τα νούμερα μη χαθούν..

επισης λόγο εταιρικού πως ακριβώς πάει με την αγορα συσκευής; Υπολογίζω το ποσό επιδότησης χωρίς ΦΠΑ που δίνουν και το ποσό της συσκευής χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια, κατα τη διαρκεια της φορητοτητας, και πριν ολοκληρωθει, σε περιπτωση αντιπροσφορας απο την υπαρχουσα εταιρια και υπαναχωρησης,

μπορει να ξεμεινεις απο τηλεφωνο;

Με ενδιαφερει κυριως για σταθερη τηλεφωνια να ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ειτε κανεις καρτοκινητο για εισερχομενες και παιρνεις ενα αγγλικο για εξερχομενες λογω roaming.

Καρτοκινητο Whats Up ή Frog μπορειτε να πατε με τη χρηση που κανετε;

Αλλιως συμβολαιο στη Wind,εχει κατι καρτοσυμβολαια με 15€ το ενα σε τηλεφωνικες προσφορες.

 

Δυστυχως δεν ειναι ετσι απλα με τις συνδεσεις απο εξωτερικο

Εγω που εψαχνα περσι απο γαλλια να κανω συνδεση, σαν ορος υπαρχει οτι το τηλεφωνο πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο περριισοτερες μερες το χρονο στην χωρα που το εβγαλες και να εχει καταναλωσει περισσοτερα λεπτα ομιλιας απο εκει.

Τωρα απο την αλλη, αν αγοραζες δυο συνδεσεις και εδινες τη μια σε ενα φιλο σου και στο εξαμηνο (παρα κατι) πηγαινες στη χωρα αυτη και το αφηνες και επαιρνες το αλλο τοτε μονο θα μπορουσε να συμφερει

Gadgetomania......
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις επόμενες ημέρες λήγη το 24μηνο συμβόλαιό μου με την wind. 24,80/μήνα.

Η νέα προφορά που μου έκαναν είναι να μείνω στην ίδια τιμή με περισσότερες, αχρηστες, παροχές

Δεν μου έκανε χαμηλότερη προσφορά παρ' όλο που στο site δίνουν για νέους συνδρομητές χαμηλότερη τιμή

Πηρα την Voda η οποία μου έδωσε το ίδιο πακέτο με 20,44

Το θέμα είναι ότι θέλω να παραμείνω στην wind και δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα αντιπροσφοράς

Εχουμε τίποτα νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα μετατροπή σε κάρτα, σίγουρα θα σου κάνουν προσφορά.
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα μετατροπή σε κάρτα, σίγουρα θα σου κάνουν προσφορά.

 

Μιλάω για σταθερή γραμμη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...