Jump to content

Κόκα κόλα


tsamadas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας.

Η γεύση στα καινούρια κουτάκια έχει αλλάξει. Είναι πιο γλυκιά και έχει λιγότερο ανθρακικό. Είναι σαν να έχει ξεθυμάνει.

 

Έτσι κουβέντα να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Αφού ''κουβέντα να κάνουμε'' τότε να πω και εγώ τη γνώμη μου.Έχετε δοκιμάσει τις Ελληνικές;GREEN COLLA, ΒΙΚΟΣ,ΕΨΑ,ΛΟΥΞΚΟΛΑ;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ''κουβέντα να κάνουμε'' τότε να πω και εγώ τη γνώμη μου.Έχετε δοκιμάσει τις Ελληνικές;GREEN COLLA, ΒΙΚΟΣ,ΕΨΑ,ΛΟΥΞΚΟΛΑ;

 

 

 

Ξέπλυμα πρώτο, βασικά εγώ δε μπορώ να πιω ούτε καν την αυθεντική light ή τη zero. Μόνο την κόκκινη κατεβάζω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέπλυμα πρώτο, βασικά εγώ δε μπορώ να πιω ούτε καν την αυθεντική light ή τη zero. Μόνο την κόκκινη κατεβάζω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

χαχαχαχα την ''κανονική'' της ΒΙΚΟΣ, αυτή με τη ζάχαρη την έχεις δει;

https://www.vikoswater.gr/products/anapuktika/67-cola-0-5-l

https://www.vikoswater.gr/products/anapuktika/64-cola-1-5-l

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ξέπλυμα πρώτο, βασικά εγώ δε μπορώ να πιω ούτε καν την αυθεντική light ή τη zero. Μόνο την κόκκινη κατεβάζω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

μια απο τα ιδια αλλα στα καινουρια κουτακια υπαρχει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το έχω απορία σε πολλά πράγματα από την παιδική μου ηλικία αλλά ας πιάσουμε την Coca Cola...Οταν ήμουν μικρός,θυμάμαι την Coca Cola πιό "βαριά" και λιγότερο γλυκιά σε σχέση με τώρα.Σαν να ήταν πιό "συμπυκνωμένη" η γεύση της και λιγότερη γλυκιά γενικότερα,αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Και δεν είναι η Coca Cola μόνο,το παθαίνω με πολλά πράγματα να βλέπω διαφορές.Και γεννάται τώρα το ερώτημα...Στα αλήθεια έχουν αλλάξει κάποια πράγματα ή απλά στην παιδική ηλικία είχα άλλη αντίληψη των πραγμάτων?Συνήθως όταν αναφέρομαι σε φίλους για τέτοια θέματα λαμβάνω την ισοπεδωτική απάντηση"Ελα ρε λαλάκα,όλα ίδια είναι,με τι ασχολείσαι τώρα..."Υπάρχει κανείς που βλέπει διαφορές ή να κλείσω δωμάτιο στο Δαφνί...?Χαχαχα!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το έχω απορία σε πολλά πράγματα από την παιδική μου ηλικία αλλά ας πιάσουμε την Coca Cola...Οταν ήμουν μικρός,θυμάμαι την Coca Cola πιό "βαριά" και λιγότερο γλυκιά σε σχέση με τώρα.Σαν να ήταν πιό "συμπυκνωμένη" η γεύση της και λιγότερη γλυκιά γενικότερα,αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Και δεν είναι η Coca Cola μόνο,το παθαίνω με πολλά πράγματα να βλέπω διαφορές.Και γεννάται τώρα το ερώτημα...Στα αλήθεια έχουν αλλάξει κάποια πράγματα ή απλά στην παιδική ηλικία είχα άλλη αντίληψη των πραγμάτων?Συνήθως όταν αναφέρομαι σε φίλους για τέτοια θέματα λαμβάνω την ισοπεδωτική απάντηση"Ελα ρε λαλάκα,όλα ίδια είναι,με τι ασχολείσαι τώρα..."Υπάρχει κανείς που βλέπει διαφορές ή να κλείσω δωμάτιο στο Δαφνί...?Χαχαχα!

Λογικό είναι να αλλάζουν.βγαινουν προϊόντα και συστατικά οικονομικότερα ή λιγότερο επιβαρυντικά για την υγεία.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω παρατηρήσει.Μικρός δεν μπορούσα να πιώ πάνω από 1.5 γουλιά χωρίς να νιώθω "ζόρισμα" από το ανθρακικό ενώ τώρα μπορώ να πιω ένα ποτήρι σχεδόν μονορούφι.Το έχουν δει και άλλοι(μιλώντας για την original έκδοση της και όχι τις υποκατηγορίες της)

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Στα καινούρια κουτάκια βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι έχει αλλάξει κάτι. Όπως και πριν κάποια χρόνια πάλι είχε γίνει αλλαγή. Ήταν εποχή εορτών Χριστούγεννα φάση και τα κουτάκια με τον Άγιο Βασίλη είχαν διαφορετικη γεύση.

Αν κάποιος να πιει από το κλασσικό το κοντό κουτάκι και από το καινούργιο στάνταρτ θα δει διαφορά.

Μεγάλο λόγο σε αυτά παίζουν τα διάφορα γλυκαντικα που βάζουν και αφαιρούν πχ ζάχαρη

Link to comment
Share on other sites

Η coca cola έχει εργοστάσιο εδώ,στο σχηματάρι...κάποια στιγμή όταν είχαν κλείσει την Θεσσαλονική και μέχρι να είναι έτοιμο το νέο εργοστάσιο είχαν πει ότι κάνουν εισαγωγές από βουλγαρία.Τώρα δεν ξέρω τι κάνουν.Προτιμώ να στηρίζω τις ελληνικές μάρκες, που για εμένα, είναι πολύ ωραίες..ειδικά η βικός με στεβια και η green cola.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η κανονική κόκα κόλα που πίναμε μικροί, έχει πάνω από 15 χρόνια που δεν υπάρχει, μπορεί και περισσότερο.

Για όσους μπορούν να τη θυμηθούν, εκείνη η κόκα κόλα έμοιαζε πάρα πολύ με τη σημερινή pepsi,η οποία κράτησε απαράλλαχτη τη γεύση της από εκείνη την εποχή που δύσκολα τις ξεχωρίζαμε. Σήμερα λοιπόν, σαφώς και προτιμώ τη δεύτερη από αυτό το πράγμα που βγάζει η κόκα κόλα...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω παρατηρήσει.Μικρός δεν μπορούσα να πιώ πάνω από 1.5 γουλιά χωρίς να νιώθω "ζόρισμα" από το ανθρακικό ενώ τώρα μπορώ να πιω ένα ποτήρι σχεδόν μονορούφι.Το έχουν δει και άλλοι(μιλώντας για την original έκδοση της και όχι τις υποκατηγορίες της)

Χεχε, δεν πινω κολες κι ετσι δεν ξερω. Αλλα μου συμβαινει με τις τσικουδιες το ιδιο πραγμα. Πιτσιρικι, δεν προλαβαινα να τις μυρισω και ζαλιζομουνα. Τωρα πρεπει να πιω 2-3 για ν' αρχισω να νοιωθω.

 

Αρα ή οι τσικουδιες ειναι πια νερωμενες (not) ή εχω μεγαλωσει λιγο (ή πολυ) και αντεχω καπως παραπανω :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, δεν πινω κολες κι ετσι δεν ξερω. Αλλα μου συμβαινει με τις τσικουδιες το ιδιο πραγμα. Πιτσιρικι, δεν προλαβαινα να τις μυρισω και ζαλιζομουνα. Τωρα πρεπει να πιω 2-3 για ν' αρχισω να νοιωθω.

 

Αρα ή οι τσικουδιες ειναι πια νερωμενες (not) ή εχω μεγαλωσει λιγο (ή πολυ) και αντεχω καπως παραπανω :) :) :)

Το τσούζεις;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας.

Η γεύση στα καινούρια κουτάκια έχει αλλάξει. Είναι πιο γλυκιά και έχει λιγότερο ανθρακικό. Είναι σαν να έχει ξεθυμάνει.

 

Έτσι κουβέντα να κάνουμε

 

Ως cocacolisti που ειμαι σου απαντώ: Οχι δεν αλλαξε στο ελάχιστο. Αμα ειχε κιολας λιγοτερο ανθρακικο θα χτυπουσαν τα αισθητηρια μου κοκκινο. :lol: Μηπως επεσες σε παρτίδα που εμφιαλώνεται σε αλλη χώρα? Απο χώρα σε χώρα μπορεί να υπάρξουν γευστικές μικροδιαφορές αλλα ως εκει.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Η κανονική κόκα κόλα που πίναμε μικροί, έχει πάνω από 15 χρόνια που δεν υπάρχει, μπορεί και περισσότερο.

Για όσους μπορούν να τη θυμηθούν, εκείνη η κόκα κόλα έμοιαζε πάρα πολύ με τη σημερινή pepsi,η οποία κράτησε απαράλλαχτη τη γεύση της από εκείνη την εποχή που δύσκολα τις ξεχωρίζαμε. Σήμερα λοιπόν, σαφώς και προτιμώ τη δεύτερη από αυτό το πράγμα που βγάζει η κόκα κόλα...

Pepsi και από εμένα, αρέσει πιο πολύ και στα παιδιά, που είναι πιο αυστηροί κριτές!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν κοντά στην ημερομηνία λήξης; Παρατήρησα ότι προφανώς όσο πιο "φρέσκια" είναι τόσο περισσότερο ανθρακικό έχει. Pepsi παλιά έπινα αλλά μετά μου άρεσε πιο πολύ η Coca Cola και έμεινα εκεί. Πλέον αυστηρά μόνο κανονική Coca Cola. Light-zero κλπ δοκίμασα δεν μου άρεσαν καθόλου. Όπως επίσης και green.
Link to comment
Share on other sites

Η Coca Cola εξάγει στη Βουλγαρία από Σχηματαρίου τα κουτιά και από Ηράκλειο Κρήτης τα πλαστικά μπουκάλια!Η 3Ε έχει 28 χωρες κάτω από τη σκεπή της. Γενικα η γεύση μπορεί να έχει κατά καιρούς κάποια μικρή διαφορά λόγω του ότι το κύριο συστατικό της είναι το νερό!Γιαυτο αν πιεις από χώρα σε χώρα μπορεί να έχει διαφορετική γεύση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο Σχηματάρι το μεγαλύτερο εργοστάσιο αναψυκτικών - χυμών

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3304917/sto-sximatari-to-megalutero-ergostasio-anapsuktikon-xumon

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα ξαναβγάλουν επιτέλους την βανίλια σε σούπερ μάρκετ????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα μαλλον ποτε.Μετα την αποτυχια που ειχε το 2003,δεν νομιζω να ξαναεπιχειρησουν να την πλασαρουν στην ελληνικη αγορα.
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω σε ψιλικατζιδικα κουτάκι 330ml αλλά φυσικά έχουν 1.20+

 

Σε σούπερ αν υπήρχε θα ήταν σαφώς φθηνότερη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα ψιλικατζιδικα μαλλον ερχεται απο παραεισαγωγη απο Αγγλια ή αλλη ευρωπαϊκη χωρα.Και Dr pepper και Mountain dew βρισκεις σε καποια επιλεγμενα ψιλικατζιδικα,αλλα οχι σε σουπερ μαρκετ,απευθυνονται κυριως σε ξενους τουριστες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...