Jump to content

Vivo NEX S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφαρμόζει σφιχτά όπως η θήκη που είχε μέσα το κινητό ?

 

Ναι σφιχτά αγκαλιάζει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια εταιρεία alex?

Για την θηκη αναφερόμουν που αγόρασα και πως "αγκαλιάζει" τη συσκευή.

https://www.ebay.com/itm/For-VIVO-Y69-Y75-Y83-Y85-X21-Shockproof-Slim-Matte-Silicone-Soft-TPU-Case-Cover/263759031640?hash=item3d69436d58%3Am%3AmZnJC4SLJ9MvmlelUQWW5sw&var=562984018423

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε φρεσκαδουρα update.

 

9c267e88ce6f114eafc40ebf04db609a.png

 

ff8841fb7a14583b5b4c687ec4bad0a9.png

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από security updates πως πάει?

 

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

 

Όταν παρέλαβα μέσα Ιουλίου ήταν με του Ιουνίου security patches και τώρα με Σεπτεμβρίου(ενδιάμεσα πέρασα και από Αυγούστου αν δεν με ξεγελά η μνήμη μου)

 

Δεν έκανα το τελευταίο update ακόμα αν έχει δώσει πιο πρόσφατο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 2 ωραίες θήκες και έριξα μια σε sky blue η παρακάτω.

https://www.ebay.com/itm/163219991184?ul_ref=https%253A%252F%252Frover.ebay.com%252Frover%252F0%252Fe11050.m43.l1123%252F7%253Feuid%253D1bf12625a0cb4d42ae326442bba684a2%2526bu%253D44214042804%2526loc%253Dhttps%25253A%25252F%25252Fwww.ebay.com%25252Fulk%25252Fitm%25252F163219991184%2526sojTags%253Dbu%253Dbu%2526srcrot%253De11050.m43.l1123%2526rvr_id%253D0%2526rvr_ts%253Decd50e681660a8666d3044defff20cc2&ul_noapp=true

 

Και εδώ σε κόκκινο που είναι μίξη skin με θήκη.

https://www.ebay.com/itm/Luxury-Tempered-Glass-Phone-Case-for-Vivo-Nex-S-A-Anti-Scratch-Back-Cover-Skin/263818780404?hash=item3d6cd31ef4:m:mwnFpTTL33KnetS_8DmyibQ

 

 

Εντυπώσεις όταν παραλαβω που ήδη έχουν αποσταλεί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Τη 2η θηκη χρησιμοποιω εγω alex.αρκετα καλη χωρις να αυξανει σημαντικα τον ογκο της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα την παρακάτω. Κομψή και εφαρμόζει αρκετά καλα

 

Ωραία φαίνεται!!

 

Εγώ περιμένοντας της θήκες από Κίνα μετά από λόγο ψάξιμο βρήκα ότι skin dbrand από p20 pro ταιριάζουν σε Vivo Nex από οτιδήποτε άλλο.

 

Βέβαια έχει ένα κενό κάτω που δεν καλύπτει αλλά μικρό το κακό αφού συνήθως εκει καλύπτει το χέρι μου στο κρατημα της συσκευής άρα δεν το βλέπω το κενό,αφού με ενδιέφερε κυρίως την κάμερα να καλύψει άριστα.

 

Εναλλακτική λύση ήταν είτε από V40 skin είτε από iPhone XS Max να πάρω σε dbrand που λογικά θα ταίριαζαν με πολύ μικρές αποκλίσεις.

 

b99a03b8a58218a877008f8ee4fa8e9a.jpg

 

3037f82d0720b9883597a2c5adbb9e4b.jpg

 

Ισως βέβαια πάρω και σε διαφορετικά σχέδια όπως black dragon και matrix να έχω να αλλάζω αν βαρεθώ :p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη δοκιμή με του P20 pro skin ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και από iPhone XS Max που πιστεύω ανταποκριθει πιστότερα μιας και σε διαστάσεις είναι ακόμα πιο κοντά σε Vivo και έτσι έριξα εχθες παραγγελία 3 skin εκμεταλλευόμενος και το Black Friday deal που είχαν.

 

Ήδη έγινε η αποστολή και πλέον υπομονή έως παραλάβουμε.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο διαπίστωσα ότι τελικά substratum theme δουλεύει σε αρκετές παραμέτρους του UI όπου μπορείς να το φέρεις στα γούστα σου και να το παραμετροποιησεις.

 

Όλα αυτά με 3-4 substratum themes που χρησιμοποιούσα σε OnePlus και σε Samsung παράλληλα δουλεύουν επιτυχώς και σε Vivo.

 

Μπορούμε να δηλαδή να αλλάξουμε accent color και notifications background και σε notifications center και σε οποιαδήποτε τρίτα app.

 

Ενδεικτικά Play Store,YouTube,Gmail,WhatsApp,Nova launcher και στο setting menu αλλά και σε επιμέρους λειτουργίες πχ app shortcuts.

 

Το μόνο που δεν είναι εφικτό είναι να τροποποιήσουμε η αλλάξουμε εικονίδια σε status bar(πχ αλλαγή θέσεων notifications η ώρας η που θα εμφανίζεται ποσοστό μπαταρίας) σε menu settings και σε quick setting.

 

Ενδεικτικά κάποιες αλλαγές που έκανα.

 

6622c929165a2661350cd880f4f6bbf8.jpg

 

f4b786e72a24fbe3e54f819633b0b998.jpg

 

f7d947695b98f0ef68efe2660fde37a3.jpg

 

c7a387100c4fc29aad2727ac7f88d787.jpg

 

b71f9981f735ea16ab8097d7b6b1cf60.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε μύτη και το 3ο software update μέσα στο μήνα!!

 

53a924dabac00ded19aefc560328ac44.jpg

 

Πλέον τελευταίο μήνα δεν τα περνάω καν θα περιμένω όποτε βγει η Pie μιας και δεν προσθέτουν κάτι συγκλονιστικό πχ AOD βελτιώσεις και κάτι security patches μου είναι αδιάφορα.

 

Άσε που ρολάρει εξαιρετικά να ρισκάρω μη χαλάσει τίποτα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

H οθόνη είναι τόσο μακρόστενη όπως φαίνεται στα screenshots;

 

Όχι εννοείται η συγκεκριμένη ανάλυση του screenshot είναι έτσι.

Διαστάσεις συσκευής είναι 162 x 77 x 8 mm

Αντίστοιχα σε Note 9 είναι 161.9 x 76.4 x 8.8 mm

 

Και η οθόνη μπροστά είναι τέρμα flat χωρίς καθόλου edge πλευρές και φαίνεται και είναι μεγαλύτερο σε πλάτος στην πράξη.

 

Όταν κρατάω τις 2 συσκευές το Vivo είναι πιο πληθωρικό και στο μάτι και στο κράτημα ενώ το Note 9 πιο μικρουλι μου είναι.:p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Α μάλιστα... γιατί δε μου έβγαιναν τα νούμερα! ;)

 

Κρίμα που δεν κυκλοφόρησε globally μια τέτοια συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει optimization στο fingerprint όμως και στον ήχο :)

 

Γιατί μου φαίνεται ότι αυτό το update έχει έρθει με προηγούμενο στη global.

 

Εγώ αντίθετα είμαι δυστακτικος στην pie. Ποιος ξέρει τι bugs μπορεί να βγάλει.. Άλλωστε δεν νομίζω ότι θα δούμε κάτι καινοτόμο ή κάνω λάθος ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει optimization στο fingerprint όμως και στον ήχο :)

 

Γιατί μου φαίνεται ότι αυτό το update έχει έρθει με προηγούμενο στη global.

 

Εγώ αντίθετα είμαι δυστακτικος στην pie. Ποιος ξέρει τι bugs μπορεί να βγάλει.. Άλλωστε δεν νομίζω ότι θα δούμε κάτι καινοτόμο ή κάνω λάθος ;

 

Δεν έχω κανένα παράπονο σε αυτά που υποτίθεται βελτιώνει.

Και ο ήχος από Bluetooth και απόκριση-αξιοπιστία του fingerprint ευχαριστημένος είμαι

Τα είχε βελτιώσει σε προηγούμενα update.

 

Τώρα στα της Pie το μόνο σίγουρο είναι τα αρνητικά που θα φέρει :lol:

Δηλαδή substratum themes τέλος με Pie(θα απαιτεί πλέον μόνο root για να δουλέψει)

Επίσης τέλος battery saver mode επιλογή στα location(το θετικό ότι λύνεται με χρήση τρίτων app και χρήση adb εντολής)

Επίσης call recording τέλος με Pie(θα θέλει και εδώ root πλέον εκτός αν ο κατασκευαστής το ενσωματώσει native-στην κινεζική έκδοση είμαι σίγουρος θα το ενσωματώνει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου)

 

Τώρα τα θετικά άγνωστος παρανομαστής ξεκάθαρα είναι καθαρά θέμα Vivo τι θα προσθέσει η βελτιώσει πχ AOD χρίζει επειγόντως ριζική αναβάθμιση με υποστήριξη unlimited third party app σε notifications.

 

Αλλά εξαιρετικά χλωμό το κόβω να γίνει αυτό παρά τις επανελημμενες ενοχλήσεις που τους έκανα σε support team μέσω messenger πάνω στο θέμα αυτό.

 

Επίσης θα ήταν απαραίτητο να προσθέσει accent color customization όπως και native dark/black theme διότι το theme store της είναι ψιλό άχρηστο μιας και τα περισσότερα θέματα είναι τέρμα παιδικά και γελοία άσε που δεν παραμετροποίουν αρκετές παραμέτρους σε UI.

 

Βάλε και το παράγοντα ότι τα περισσότερα είναι paid(τα δωρεάν και πολύ λίγα είναι και για τα σκουπίδια στην κυριολεξία)

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή τελικά όπως φαίνεται τράβηξε το ενδιαφέρον σεβαστης μερίδας καταναλωτών στην αγορά των smartphone που την τίμησαν μέσα στο δεύτερο μισό του 18.

 

Vivo NEX crosses 2 million sales in just 6 months

 

https://www.gizmochina.com/2018/12/04/vivo-nex-crosses-2-million-sales-in-just-6-months/

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το προωθούσαν περισσότερο... θα είχε πολλαπλάσιες πωλήσεις.

 

Λογικα ναι,απλά από τον όμιλο του BBK αυτό που έχω καταλάβει διαβάζοντας και το μερίδιο αγοράς τους στο χώρο των smartphone ότι Vivo/Oppo δίνουν την μεγαλύτερη προσοχή στην αγορά της Κίνας και έχουν την OnePlus που επικεντρώνεται κυρίως σε εκτός Ασίας αγορών.

 

Και να το πάω ένα βήμα παρακάτω με το παρών Funtouch OS/Color OS skin που φοράνε Vivo/Oppo δεν θα τύχουν της τόσης ζεστής προτίμησης του κόσμου.

 

Δεν συμβαδίζει με τα δυτικά στάνταρ με αρκετά χαζά που ενσωματώνουν σε λογισμικό και την κατακρεούργηση Android OS φιλοσοφίας(περισσότερο στην κινεζική version λιγότερο σε global version αν και εκεί υπάρχουν χαζά πράγματα εξίσου)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις και για εμένα το Vivo Nex από τις πιο εντυπωσιακές συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου.

 

Ανεξάρτητα 2-3 χαζά σε λογισμικό που με ενοχλούν.

 

Άλλωστε και ο ανταγωνισμός έχει τα δικά του μείον είτε σε software η hardware αντίστοιχα.

 

Ότι και να πάρεις κάποιον συμβιβασμό θα κάνεις αυτη είναι η πραγματικότητα απλά όπου κολλάει παραπάνω στα γούστα/προτιμήσεις/ανάγκες του καθενός εκεί πάει ο καθένας.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω κάποιον τρόπο να περαστεί greek lang αλλά εις μάτην. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περαστεί ή χλωμό?

 

Σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vivo NEX S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...