Jump to content

Ποιό θεωρείτε καλύτερο firewall?


gmo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που έχουν τα WinXP SP2. Μια χαρά κάνει τη δουλειά του. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο! :)
Link to comment
Share on other sites

τώρα χρησιμοποιώ το zone alarm security suite & antispyware & antivirus.καλό δειχνει...

 

Πολύ βαρύ όμως.. Εγώ έβαλα το sygate personal firewall. Μια χαρά φαίνεται και πολύ ελαφρύτερο :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν τα WinXP SP2. Μια χαρά κάνει τη δουλειά του. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο! :)

 

 

Θα συμφωνησω και εγω!!!

Ικανοποιητικο ειναι...(Λιγα και καλα...):p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

εγώ θεωρώ το firewall του norton internet security.

ούτε νερά μου έκανε και μπλοκάρει επιθέσεις και ούτε λάθος μαμακίες

κάποτε είχα το sygate και κάτι έπαθε και μολις έκανα boot ξεκινούσε,κολλούσε και δεν είχα internet.

απλά το n0rt0N δεν έκανε τίποτα απο αυτά

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω!!!

Ικανοποιητικο ειναι...(Λιγα και καλα...):p

Εγώ όμως θα διαφωνήσω..:p Δεν είναι καθόλου λίγα. Για home pc security είναι ό,τι πρέπει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά απο 1.5 χρόνο που είχα το SP2 στο συρτάρι μου δέησα και το πέρασα,οπότε τώρα τίθεται το ερώτημα:windows firewall ή Zone alarm pro που είχα ως τώρα;Τι θα προτιμούσατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 1.5 χρόνο που είχα το SP2 στο συρτάρι μου δέησα και το πέρασα,οπότε τώρα τίθεται το ερώτημα:windows firewall ή Zone alarm pro που είχα ως τώρα;Τι θα προτιμούσατε εσείς;

σε εσένα φυσικά το zone alarm pro.πρέπει να απαριθμίσω και τους λόγους?(περιττό με τέτοια σύγκριση) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 1.5 χρόνο που είχα το SP2 στο συρτάρι μου δέησα και το πέρασα,οπότε τώρα τίθεται το ερώτημα:windows firewall ή Zone alarm pro που είχα ως τώρα;Τι θα προτιμούσατε εσείς;

 

Bασίλη κανένα!

Το ΖΑ είναι πολύ βαρύ. Δεν αξίζει.

 

Το Windows Firewall εμποδίζει τους έξω να μπουν, όχι όμως τους μέσα να βγουν. Έτσι κάποιο εγκατεστημένο προγραμματάκι μπορεί να κάνει πάρτυ ενώ εσύ νομίζεις ότι όλα είναι ΟΚ. Όχι υποχρεωτικά κάποιο πονηρό πρόγραμμα, πχ κάποιο όχι τόσο αγορασμένο shareware ή εμπορικό πρόγραμμα μπορεί να στείλει μήνυμα στη μαμά του ότι του έχεις βάλει "γνωστό" serial. Ή κάποιο πρόγραμμα που έχει από κατασκευής του πρόβλημα ασφάλειας (πχ κάποιες παλιότερες εκδόσεις του Winamp), να επικοινωνούν με τους έξω στέλνοντας πληροφορίες που ίσως για εσένα είναι κρίσιμες και απόρρητες.

 

Eγώ δουλεύω το Kaspersky Anti-Hacker σε συνδιασμό με το δωρεάν Antivir Classic Edition 7. Ελαφρύ και αποτελεσματικό.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς το παρόν το norton internet security χρησιμοποιώ. Πάντως μέχρι τώρα δεν εχω αντιμετοπίσει προβλήματα που ακούγονται για το Norton..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς το παρόν το norton internet security χρησιμοποιώ. Πάντως μέχρι τώρα δεν εχω αντιμετοπίσει προβλήματα που ακούγονται για το Norton..

πέστα άνρθωπε μου :)

τσάμπα κακη φήμη βγήκε...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα Firewalls είναι ότι δεν λειτουργούν όλες τις φορές από μόνα τους, αλλά θέλουν την κατεύθυνση από το χρήστη.

Όταν είσαι αρχάριος χρήστης , είναι λογικό να αντιμετωπίζεις κάποια προβλήματα.

Σχεδόν όλα τα καλά Firewalls , αν δεν τα σετάρεις σωστά , δεν θα λειτουργήσουν σωστά και θα σε πρήξουν.

 

Ενα firewall επίσης δεν θεωρείται καλό επειδή δεν σε πρήζει συνέχεια με false alarms και προϊδοποιήσεις, αλλά επειδή αποτρέπει κακόβουλες ενέργειες τρίτων προς τον υπολογιστή μας.

 

Το norton internet security μπορεί να έχει σχεσιαστεί με βάση την φιλικότητα προς τον χρήστη, ώστε να μπορεί πανεύκολα να το χρησιμοποιήσει ο καθένας, αλλά σε πολλά αξιόπιστα firewall tests είναι πίσω από ονόματα όπως kaspersky,sygate , look n stop και άλλα.

Επίσης είναι ανεξήγητα βαρύ.

Για το Zone alarm ακούστηκε ότι λειτουργεί ώς κατάσκοπος ενεργειών του χρήστη , στέλνοντας κρυφά δεδομένα πίσω στον server των zonelabs.

 

Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό για το firewall που μου κάνει, αλλά μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να το έχω βρεί.

Χρησιμοποίησα για λίγο το Sygate..Ελαφρύ και ασφαλέστατο, αλλά μάλλον δεν κατανόησα τη λειτουργία του με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζω συχνά πρόβλημα με διάφορες εφαρμογές.

Αυτή τη στιγμή παλεύω το outpost Firewall. Τα πηγαίνει πολύ καλά από ότι μπορώ να καταλάβω.. Βλέπω λίγο περισσότερο "ζήλο" του κανονικού , όπως σε διάφορα port Scans που γίνονται όταν συνδέομαι στο Irc Και μπλοκάρει την σύνδεση με τον server, αλλά νομίζω ότι με λίγο παίξιμο θα την βρώ την άκρη.

Το καλύτερο είναι ότι το πρόγραμμα είναι ελαφρύ.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Για το Zone alarm ακούστηκε ότι λειτουργεί ώς κατάσκοπος ενεργειών του χρήστη , στέλνοντας κρυφά δεδομένα πίσω στον server των zonelabs.

 

 

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ γιατί αυτό είναι σοβαρό....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεθάβω το θέμα γιατί πήρα επιτέλους την απόφαση

να κάνω πολλές αλλαγές στο pc μου.

 

Αντικατέστησα τον wmp με το winamp,

τον opera με τον firefox

και τώρα έβγαλα το outpost που μου δημιουργούσε προβλήματα

και λέω κάτσε να δοκιμάσω το ZoneAlarm μεγάλη !@#$%^&*

μου τα μπλόκαρε όλα και όταν πήγαινα να το ανοίξω το exe

μου έλεγε ότι δεν έχω τα δικαιώματα να το ανοίξω...

 

Τέλος πάντων, είχα το anti-virus της Kaspersky και ήμουν απόλυτα

ικανοποιημένος και λέω δεν δοκιμάζω και το Kaspersky internet security?

Ε, αυτό ήταν το απόλυτο πακετάκι είναι απίστευτο και μέχρι τώρα κανένα

πρόβλημα!

 

Σας το συνηστώ!

Τέλειο!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω το θέμα γιατί πήρα επιτέλους την απόφαση

να κάνω πολλές αλλαγές στο pc μου.

 

Αντικατέστησα τον wmp με το winamp,

τον opera με τον firefox

και τώρα έβγαλα το outpost που μου δημιουργούσε προβλήματα

και λέω κάτσε να δοκιμάσω το ZoneAlarm μεγάλη !@#$%^&*

μου τα μπλόκαρε όλα και όταν πήγαινα να το ανοίξω το exe

μου έλεγε ότι δεν έχω τα δικαιώματα να το ανοίξω...

 

Τέλος πάντων, είχα το anti-virus της Kaspersky και ήμουν απόλυτα

ικανοποιημένος και λέω δεν δοκιμάζω και το Kaspersky internet security?

Ε, αυτό ήταν το απόλυτο πακετάκι είναι απίστευτο και μέχρι τώρα κανένα

πρόβλημα!

 

Σας το συνηστώ!

Τέλειο!

:)

αυτο το anti-hacker ήταν διάολος.Πώς μπόρεσες και το ρύθμισες...Δεν μπορούσα να το ρυθμίσω και του έδωσα πόδι.Sygate firewall pro 5.6 still rulez :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν κατέβασα το anti-hacker κατέβασα όλο το security suite

και έχει πάρα πολύ απλές ρυθμίσεις...

 

Τώρα για το anti-hacker δεν ξέρω τι παίζει...

Τέλειο είναι παιδιά, ο συνδιασμός Kaspersky firewall + antivirus (που είναι κορυφή) είναι the best!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μας δώσετε και εμάς links για να κατεβάσουμε το Kapersky?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Mάνο, για το Kaspersky Internet Security έχουμε και ξεχωριστό θέμα.

(Όντως, το έχω πει πολλές φορές, η εφαρμογή ροκάρει).

Γενικευμένα, ναι, το Anti-Hacker είναι ένα από τα κορυφαία firewalls.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν το έχετε πει πριν.Στις πρώτες σελίδες λενε πως το zonealarm κάνει μπάχαλο το lan.

Αυτό δεν ισχύει διότι στις ρυθμίσεις του προγράμματος επιλέγεις αν θέλεις ο άλλος να να μπορεί να βλέπει τον Υ/Π σου ή αντιστρόφως.

Επίσης όταν ξεκινάει το πρόγραμμα και καταλαβένει ότι κάποιος είναι στο δίκτυο τον ρωτάει αν το δίκτυο είναι σε trust zone.Το default του προγράμματος λοιπόν (αν δεν το αλλάξεις) σε έχει σε ΜΗ trust zone με αποτέλεσμα να μπορείς να μπείς μόνο στο internet και να ΜΗΝ μπορείς να "δεις" κάποιον άλλο Υ/Π που είναι στο δίκτυο.

Για αυτό χρειάζεται η ρύθμιση στιν αρχή.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...