Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν αγγίζεις την οθόνη όμως ανάβει αμέσως, ναι είναι για εξοικονόμηση ενέργειας... Κινείται και η Xiaomi στα βήματα της Samsung που με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έβαλε κι αυτή το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.
Αυτό το χαρακτηριστικό είναι σούπερ

Απ το να μένει ανοιχτή για ώρες άχρηστη η AOD μια χαρά σβήνει μετά από κάποια ώρα και με ένα ταπ επανέρχεται.

Η Samsung κακώς δε το είχε τόσα χρόνια και μου έλειπε απ τα Nokia windows phone που το είχαν και το επέλεγα στη ρύθμιση για ένα τέταρτο να μένει ανοικτό θυμάμαι.

Καλό βέβαια είναι να προσθέσει και ρύθμιση για όσους το θέλουν μόνιμα ανοικτά

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει βρει κάποιος τρόπο να δέχεται κλήσεις στην δεύτερη sim ενώ μιλάς στην Πρώτη; Ξέρω ότι λόγο dual stand by επειδή ο receiver είναι ένας δεν γίνεται από την συσκευή. Αλλά ίσως με κάποια προώθηση από το παροχο.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει κάνοντας το ένα νούμερο προώθηση στο άλλο όταν είναι απασχολημένο, όμως για να σε ειδοποιεί όταν έχεις κλήση θα πρέπει να ενεργοποιηθεί η αναμονή κλήσης πράγμα που θα ακυρώσει την προώθηση οπότε θα πέσει σε loop με τελικό αποτέλεσμα να μην πέρνεις την ειδοποίηση, άρα θεωρητικά δεν γίνεται από την άλλη δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις και να μας πεις τα αποτελέσματα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X605L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει κάνοντας το ένα νούμερο προώθηση στο άλλο όταν είναι απασχολημένο, όμως για να σε ειδοποιεί όταν έχεις κλήση θα πρέπει να ενεργοποιηθεί η αναμονή κλήσης πράγμα που θα ακυρώσει την προώθηση οπότε θα πέσει σε loop με τελικό αποτέλεσμα να μην πέρνεις την ειδοποίηση, άρα θεωρητικά δεν γίνεται από την άλλη δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις και να μας πεις τα αποτελέσματα.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X605L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασα με τις διάφορες προωθήσεις (*61, *62 κτλ ) από ένα site της wind αλλά δεν το κατάφερα να παίξει. Όταν μιλάς στη μία γραμμή η άλλη βγαίνει εκτός δικτύου αν κατάλαβα καλά. Δεν μπορεί κάπως θα γίνεται όμως.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανεις να κανει κλήση vowifi από vodafone;Τα εχω ενεργοποιήσει ολα(και απο τον παροχο)αλλά αρνήτε...Να ειναι θεμα παρόχου ή θέμα update κινητού;
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανεις να κανει κλήση vowifi από vodafone;Τα εχω ενεργοποιήσει ολα(και απο τον παροχο)αλλά αρνήτε...Να ειναι θεμα παρόχου ή θέμα update κινητού;
Για την ωρα μονο η κοσμοτε το υποστηριζει

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με την χθεσινή αναβάθμιση στην Dev μας έδωσαν το DC Dimming, βλέπω πλέον τα εικονίδια ενεργά στην αριστερή άκρη της οθόνης.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με την χθεσινή αναβάθμιση στην Dev μας έδωσαν το DC Dimming, βλέπω πλέον τα εικονίδια ενεργά στην αριστερή άκρη της οθόνης.

 

Τι είναι το dc dimming? Ενεργοποιούμε κατι? Την τελευταία dev έχω..

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το dc dimming? Ενεργοποιούμε κατι? Την τελευταία dev έχω..

 

https://gr.gizchina.com/2019/05/22/xiaomi-mi-8-diathesimo-to-update-se-miui-10-9-5-22-fernei-dc-dimming/

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής το dc dimming δεν δουλεύει καλά περιμένουμε σημερινό update της xtrv να δούμε αν αλλάξει κάτι

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι με τη τελευταία stable, απλά παρατηρώ ότι η μπαταρία έχει πέσει σαν απόδοση, δεν ξέρω αν είμαι θέμα λογισμικού, αλλά όταν έπιανα μέχρι και 8 ώρες στην oreo, στην pie έπεσε γύρω στις 6-6:30 ώρες. Απλά τελευταία βγάζω γύρω στις 5:00-5:30. Κυρίως wifi, 4g λίγο σχετικά, 2 κάρτες sim, volte και wificall στην cosmote κάρτα. Το βράδυ κλείνω το wifi. Υπάρχουν μήπως κάποιες οδηγίες εξοικονομησης? Έχω βάλει περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου σε όλες τις εφαρμογές, εκτός email apps, viber, whatsup, facebook,messenger, instagram,wechat, φωτεινότητα χειροκίνητη πάντα χαμηλή, dark mode. Ευχαριστώ Edited by spinos
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το χα διαβάσει αλλα δεν εχω καταλάβει αν είναι το anti flicker. Αν ειναι αυτο λεει οτι ριχνει την ποιότητα εικόνας γιατι να το ανοίξω αφου για το βράδυ υπάρχει και η λειτουργία αναγνωσης

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ κλείνω το wifi. Υπάρχουν μήπως κάποιες οδηγίες εξοικονομησης? Έχω βάλει περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου σε όλες τις εφαρμογές, εκτός email apps, viber, whatsup, facebook,messenger, instagram,wechat, φωτεινότητα χειροκίνητη πάντα χαμηλή, dark mode. Ευχαριστώ
Διάβασε εδώ

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7820529

 

 

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πριν βαλω την dev ειχα 1080 video με 30 fps.. ειχε κακο frame rate η κινηση αλλα ειχε πολυ καλο stability.. τωρα ππυ τραβαω με 60 fps βλεπω καλο frame rate αλλα κακο stability σαν ειναι αρκετα πιο νευρικη η κινηση και η εικονα.. τα συγκρινω τα βιντεο και εχουν διαφορα στην σταθεροτητα εχω δοκιμασει πολλες ρυθμίσεις αλλα δεν βλεπω καποια σημαντική βελτιωση. Το εχετε παρατηρήσει? Εχει βρει καποιος λύση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πριν βαλω την dev ειχα 1080 video με 30 fps.. ειχε κακο frame rate η κινηση αλλα ειχε πολυ καλο stability.. τωρα ππυ τραβαω με 60 fps βλεπω καλο frame rate αλλα κακο stability σαν ειναι αρκετα πιο νευρικη η κινηση και η εικονα.. τα συγκρινω τα βιντεο και εχουν διαφορα στην σταθεροτητα εχω δοκιμασει πολλες ρυθμίσεις αλλα δεν βλεπω καποια σημαντική βελτιωση. Το εχετε παρατηρήσει? Εχει βρει καποιος λύση?

 

Το εχω παρατηρησει και εγω αυτο, δυστυχως. Αφου σε καποια φαση νομιζα οτι ειχε απενεργοποιηθει η σταθεροποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατηρησει και εγω αυτο, δυστυχως. Αφου σε καποια φαση νομιζα οτι ειχε απενεργοποιηθει η σταθεροποιηση.

 

Η αλήθεια ειναι οτι και ατο s7 edge με 60 fps ηταν λιγο πιο νευρικό αλλα λιγότερο απο το mi8.. , Βέβαια το mi8 πολυ εχει καλυτερη εικονα.. σίγουρα ειναι καλυτερα να βαλεις την ρύθμιση μεσος ορος πλαισιου .. έτσι εχω δει .. αν καποιος αλλος εχει βρει και κατι ακόμα ας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι και ατο s7 edge με 60 fps ηταν λιγο πιο νευρικό αλλα λιγότερο απο το mi8.. , Βέβαια το mi8 πολυ εχει καλυτερη εικονα.. σίγουρα ειναι καλυτερα να βαλεις την ρύθμιση μεσος ορος πλαισιου .. έτσι εχω δει .. αν καποιος αλλος εχει βρει και κατι ακόμα ας ενημερώσει

 

Εγω το εχω στο center weighted, antibanding 50hz, Video encoder H.265 High performance, timelapse interval 4X.

 

Δεν ξερω αν ειναι οκ οι ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω στο center weighted, antibanding 50hz, Video encoder H.265 High performance, timelapse interval 4X.

 

Δεν ξερω αν ειναι οκ οι ρυθμισεις.

 

AntiBanding ειναι τα Hz σωστα Ευρώπη εχουμε 50.. ειναι πχ οταν τραβας βίντεο την τηλεόραση τρεμοπαιζουν τα χρώματα της tv. Αυτο διορθώνει κι έχει να κανει με το ρεύμα ποσες φορες αναβοσβηνει η λάμπα και δεν το πιάνει το ανθρώπινο ματι αλλα η καμερα εγω το χω αυτόματα ωστε αναλογα την περίπτωση να αποφασιζει η συσκευή.

Video encoder H264 καλύτερη ποιότητα απο H265.Το H265 ειναι πιο συμπιεσμένο αλλα με λιγοτερα MB.

TimeLapse Εχει να κανει με την γρήγορη κίνηση τα video clips. Οσο πιο ψηλά τοσο πιο γρήγορα παιζει το clip

Auto exposure settings. Εδω εχω την εντύπωση οτι με το frame avarage ειναι λιγο πιο σταθερή η εικονα αφου εστιάζει ολη η εικονα κι οχι το κεντρο της. Δεν ειμαι σίγουρος αλλα νομίζω στο βίντεο ειναι καλυτερα το frame avarage εκτος κι αν τραβας καποιο προσωπο απο κοντα να μιλαει

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα εχω παραγγειλει να μου ερθει το mi8 6 /64 μπορειτε να μου πειτε λιγες οδηγιες για την gcam ? πως την βαζουμε κ πια εκδοση ?

 

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθει!!! Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο κατεβάζεις το apk από εδώ

https://androidfilehost.com/?fid=1395089523397940183

και κάνεις εγκατάσταση (επιλέγοντας να γίνει εγκατάσταση από άγνωστες πηγές)

Η έκδοση αυτή είναι η 6.2.024 και την έχω εδώ και ένα 2μηνο χωρίς κανένα θέμα. Αν έχει βγει κάτι νεώτερο ας μας βοηθήσει κάποιος άλλος φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθει!!! Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο κατεβάζεις το apk από εδώ

https://androidfilehost.com/?fid=1395089523397940183

και κάνεις εγκατάσταση (επιλέγοντας να γίνει εγκατάσταση από άγνωστες πηγές)

Η έκδοση αυτή είναι η 6.2.024 και την έχω εδώ και ένα 2μηνο χωρίς κανένα θέμα. Αν έχει βγει κάτι νεώτερο ας μας βοηθήσει κάποιος άλλος φίλος.

 

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με gcam, ειναι πληρως λειτουργικη? Δηλαδη εχει ολες τις λειτουργιες της κανονικης? Π.χ 60fps, slow motion, night mode, panorama, AI κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθει!!! Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο κατεβάζεις το apk από εδώ

https://androidfilehost.com/?fid=1395089523397940183

και κάνεις εγκατάσταση (επιλέγοντας να γίνει εγκατάσταση από άγνωστες πηγές)

Η έκδοση αυτή είναι η 6.2.024 και την έχω εδώ και ένα 2μηνο χωρίς κανένα θέμα. Αν έχει βγει κάτι νεώτερο ας μας βοηθήσει κάποιος άλλος φίλος.

 

Α ευχαρηστω ... οποτε μπαινω απο το κινητο στο φορουμ εδω κ παταω το συνδεσμο αυτον ετσι ?

Thnx

Link to comment
Share on other sites

τελευταια Gcam https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog507/ παρα πολυ καλη

αλλα τα βραδινα της https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_xcam_5_beta20.apk δεν θα τα περασει καμια εκδοση!!!

Νομιζω παραπανω απο αυτο το επιπεδο δεν παει το κινητο μας

Edited by GeorgeHtz
Link to comment
Share on other sites

τελευταια Gcam https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog507/ παρα πολυ καλη

αλλα τα βραδινα της https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/MGC_6.1.021_xcam_5_beta20.apk δεν θα τα περασει καμια εκδοση!!!

Νομιζω παραπανω απο αυτο το επιπεδο δεν παει το κινητο μας

 

Μπορείς έτσι γρήγορα και όσο πιο απλά μπορείς να δώσεις μερικές ρυθμίσεις για την GCam, πιο πολύ με νοιάζει για νυχτερινές φωτό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...