Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν είχε δίκιο ο φίλος που με προέτρεψε να δω μήπως φταίει η κατανάλωση λόγω σήματος, το επιβεβαιώνω σήμερα από Δράμα, δύο μέρες στην Δράμα και η συμπεριφορά έχει αλλάξει άρδην, πρώτα από όλα έχει πέσει η κατανάλωση στα -70 dBm και φτάνει το πολύ μέχρι τα -88 dBm σε δύσκολα σημεία....εννοείται πως η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο.

 

Μια μικρη διορθωση. Τα dBm που σου ειχα πει, δεν ειναι καταναλωση, ειναι ισχυς του σηματος. Οσο πιο κοντα στο -30dBm (μεχρι εκει φτανει η μετρηση) τοσο καλυτερο σημα εχεις, αρα και λιγοτερη καταναλωση γιατι δεν ζοριζεται στο ψαξιμο, να το πω απλα:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια μικρη διορθωση. Τα dBm που σου ειχα πει, δεν ειναι καταναλωση, ειναι ισχυς του σηματος. Οσο πιο κοντα στο -30dBm (μεχρι εκει φτανει η μετρηση) τοσο καλυτερο σημα εχεις, αρα και λιγοτερη καταναλωση γιατι δεν ζοριζεται στο ψαξιμο, να το πω απλα:)

 

Συγγνώμη που το έγραψα λάθος, έτσι ακριβώς είναι και είχες πολύ δίκιο που μου το είπες, βρήκα τελικά γιατί είχα τόση πολύ κατανάλωση ακόμη και όταν το τηλέφωνο ήταν αδρανές.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το νταρκ της νέας έκδοσης δεν βλέπω καλά τις ειδοποιήσεις! Επίσης τα 60 fps να υποθέσω είναι μόνο με πολύ φως ε;
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ το dark theme . Θα ήθελα και το ημερολόγιο να το έχει βέβαια .

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις από banggood βάζεις priority direct mail;. Είδα ότι ανεβάζει λίγο την τιμή για αυτό ρωτάω

Ναι. Αν η παραγγελία είναι κάποιο πιο μεγάλο ποσό πχ 100+€ βάζουμε EU Priority Line..

Αυτό κοστίζει περίπου 10€ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο..

Εδώ μπορείς να ρωτήσεις περισσότερα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7842614#post7842614

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η ιδέα μου η στο dαrk theme δεν δουλεύει σωστά η φωτεινότητα δλδ είναι όλα ποιο σκούρα από ότι πρέπει με αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε μεγαλύτερη ποσοστά φωτεινότητας..πολύ λίγο το δούλεψα βέβαια
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η ιδέα μου η στο dαrk theme δεν δουλεύει σωστά η φωτεινότητα δλδ είναι όλα ποιο σκούρα από ότι πρέπει με αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε μεγαλύτερη ποσοστά φωτεινότητας..πολύ λίγο το δούλεψα βέβαια

 

 

 

Που πας για να Το δεις το dark ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που πας για να Το δεις το dark ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

Άκυρο το βρήκα .

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διανομή Dev Rom δεν είχε χθες;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η ιδέα μου η στο dαrk theme δεν δουλεύει σωστά η φωτεινότητα δλδ είναι όλα ποιο σκούρα από ότι πρέπει με αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε μεγαλύτερη ποσοστά φωτεινότητας..πολύ λίγο το δούλεψα βέβαια
Δεν νομίζω. Θεωρητικά με dark themes γενικά έχεις καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας. Αυτό με τις ειδοποιήσεις πάντως όπως είπε και ο φίλος παραπάνω και εμένα με ενοχλεί και επίσης θα το ήθελα και στο ημερολόγιο.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκτός από το dark theme δεν είδα τιποτα άλλο καινουργιο όπως να μένουν οι ειδοποιήσεις,το animation για την φόρτιση απο το mi9 καθως και καποιες αλλαγες που μπορεις να κανεις στην always on οθονη που νομιζω τα εχουν οι dev εδώ και πολύ καιρο...Με το σταγονόμετρο μας τα δινει η xiaomi.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω έχω βρει από το κρυφό μενού την ενεργοποίηση volte και vowifi.με το vowifi έχω καταλάβει πως λειτουργεί.το volte όμως?σου καταναλώνει δεδομένα ίντερνετ? Τα δουλεύετε αυτά τα 2 ; Για να τα ενεργοποιήσω στο κινητό μας χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω από το κρυφό μενού και το sms στην κόσμοτε;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκτός από το dark theme δεν είδα τιποτα άλλο καινουργιο όπως να μένουν οι ειδοποιήσεις,το animation για την φόρτιση απο το mi9 καθως και καποιες αλλαγες που μπορεις να κανεις στην always on οθονη που νομιζω τα εχουν οι dev εδώ και πολύ καιρο...Με το σταγονόμετρο μας τα δινει η xiaomi.

 

Γιατι δε βαζεις Dev? Εγω αυτό έκανα και ησύχασα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκτός από το dark theme δεν είδα τιποτα άλλο καινουργιο όπως να μένουν οι ειδοποιήσεις,το animation για την φόρτιση απο το mi9 καθως και καποιες αλλαγες που μπορεις να κανεις στην always on οθονη που νομιζω τα εχουν οι dev εδώ και πολύ καιρο...Με το σταγονόμετρο μας τα δινει η xiaomi.

 

Dev και ξερό ψωμί δαγκωτό αν θέλει κάποιος να παίρνει πολύ πιο νωρίς ότι καινούριο βγαίνει.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν η παραγγελία είναι κάποιο πιο μεγάλο ποσό πχ 100+€ βάζουμε EU Priority Line..

Αυτό κοστίζει περίπου 10€ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο, στέλνεται από Ευρωπαϊκή αποθήκη ..

Εδώ μπορείς να ρωτήσεις περισσότερα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7842614#post7842614

Μην λες τέτοια πράγματα και μπερδευτεί κάποιος. Το EU priority line δεν στέλνετε από ευρωπαϊκή αποθήκη είναι απλά μέθοδος αποστολής παρόμοια τις Priority direct και με τις δύο δεν έχει τελωνείο.

 

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Στην dev θα παω και εγώ...Απλά είπα να περιμένω να δω τι θα δωσει στην stable πρώτα μπας και δεν χρειαζοταν να πειραματιστω...
Link to comment
Share on other sites

Μην λες τέτοια πράγματα και μπερδευτεί κάποιος. Το EU priority line δεν στέλνετε από ευρωπαϊκή αποθήκη είναι απλά μέθοδος αποστολής παρόμοια τις Priority direct και με τις δύο δεν έχει τελωνείο.

Για να γίνει ξεκάθαρο ποια μέθοδος από τις παρακάτω δεν έχει τελωνείο ;

47827537672_f0f9520065_z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ξεκάθαρο ποια μέθοδος από τις παρακάτω δεν έχει τελωνείο ;

47827537672_f0f9520065_z.jpg

Οι δύο τελευταίες ...

priority direct mail - EU priority line

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Οι δύο τελευταίες ...

priority direct mail - EU priority line

για ποιο λόγο έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στη χρέωση τιμής;

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στη χρέωση τιμής;

Δεν είμαι βέβαιος αν έχει επίπτωση στο χρόνο αποστολής ή μέθοδος αυτή αλλά πχ στο gearbest υπήρχε πιο παλιά πρίν κάνουν πάλι αλλαγές παρόμοια μέθοδος. Απλά όταν παραγγείλω πολλά πράγματα μαζί βάζω EU priority line στο ακριβό κομμάτι..

Είναι καλύτερα να ρωτήσεις εδώ που γνωρίζουν περισσότερα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7842614#post7842614

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι βέβαιος αν έχει επίπτωση στο χρόνο αποστολής ή μέθοδος αυτή αλλά πχ στο gearbest υπήρχε πιο παλιά πρίν κάνουν πάλι αλλαγές παρόμοια μέθοδος. Απλά όταν παραγγείλω πολλά πράγματα μαζί βάζω EU priority line στο ακριβό κομμάτι..

Είναι καλύτερα να ρωτήσεις εδώ που γνωρίζουν περισσότερα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7842614#post7842614

Σε κάποια πράγματα είναι φτηνό το priority direct σε κάποια EU priority. Στην ουσία το ίδιο είναι. Μάλλον αλλάζει μεταφορική η χώρα μεσάζοντα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παλικάρια, μια γρήγορη ερώτηση... Έχω διαβάσει πως το mi 8 pro χρησιμοποιεί γρήγορη φόρτιση στα 18w, ισχύει αυτό?

Εσάς που έχετε το τηλέφωνο σε πόση ώρα φορτίζει στο 100%...

Και ο φορτιστής που έχει στην συσκευασία φθάνει σε αυτό το 18w ή μπορούμε να αγοράσουμε άλλον;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παλικάρια, μια γρήγορη ερώτηση... Έχω διαβάσει πως το mi 8 pro χρησιμοποιεί γρήγορη φόρτιση στα 18w, ισχύει αυτό?

Εσάς που έχετε το τηλέφωνο σε πόση ώρα φορτίζει στο 100%...

Και ο φορτιστής που έχει στην συσκευασία φθάνει σε αυτό το 18w ή μπορούμε να αγοράσουμε άλλον;

 

Nαι φθανει, το λεει και πανω. Τουλαχιστον για το Mi 8 που τον εχω μετρησει με usb meter. Αλλα προφανως και για το pro το ιδιο ειναι.

 

Οποιον φορτιστη θες χρησιμοποιεις αρκει να ειναι ποιοτικος (το ιδιο και για το καλωδιο). Aπλα αν δεν υποστηριζει το quick charge προτυπο θα φορτιζει πιο αργα.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Nαι φθανει, το λεει και πανω. Τουλαχιστον για το Mi 8 που τον εχω μετρησει με usb meter. Αλλα προφανως και για το pro το ιδιο ειναι.

 

Οποιον φορτιστη θες χρησιμοποιεις αρκει να ειναι ποιοτικος (το ιδιο και για το καλωδιο). Aπλα αν δεν υποστηριζει το quick charge προτυπο θα φορτιζει πιο αργα.

 

Σε πόση ώρα σου φορτίζει..π.χ από 20% έως το 100%;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...