Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να δοκιμάσεις χωρίς θήκη (δεν γνωρίζω κάτι απλά πολλές φορές έχει αναφερθεί για κακό σήμα WiFi λόγω θήκης σε διάφορες συσκευές) , μήπως εκτός WiFi επηρεάζει και το gps!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Δουλεύει κανείς την εφαρμογή i bank pay της Εθνικής? Είδα ότι έχουν προσθέσει το contactless και σήμερα δοκίμασα να πληρώσω σε ένα πρατήριο shell αλλά δεν. Σαν εφαρμογή δεν την έχει καν στις ρυθμίσεις του NFC που λέει πατήστε και πληρώστε έχει μόνο της Alpha bank my wallet και αυτή δουλεύει μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να δοκιμάσεις χωρίς θήκη (δεν γνωρίζω κάτι απλά πολλές φορές έχει αναφερθεί για κακό σήμα WiFi λόγω θήκης σε διάφορες συσκευές) , μήπως εκτός WiFi επηρεάζει και το gps!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ αλλα δεν νομιζω να επηρεάζει. Αφου κανω restart και λειτουργει με την ιδια θηκη. Το προβλημα ειναι σχεδον σίγουρα software

Link to comment
Share on other sites

Κανε factory reser και μετα calibration τη πυξιδα

 

Factory Reset αν κάνω θα βαλω dev επι τόπου. Ο λογως που δεν βαζω dev ειναι αυτος bugs και factory αν ειναι να το παμε ετσι τοτε για τι stable μιλαμε. εν τω μεταξύ τωρα που το θυμήθηκα συνεχεια μου ζηταει βαθμονόμηση πυξίδας .. αν περασει μια εβδομάδα και δεν την ανοιξω.. λογικα αυτο μια φορα δεν θα πρεπε να το κάνουμε? Αν βαλω dev μπορώ ανα πασα στιγμη να γυρισω σε stable?

Link to comment
Share on other sites

είμαι με ρωσική stable rom και unlocked bootloader. μπορώ να βάλω developer rom?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχεις κάτι να φοβηθείς με την dev.

Μια χαρά τσουλάνε όλα.

 

Δεν ξέρω στο μέλλον τι θα γίνει την έβαλα και νιώθω ότι πήρα κινητό.. Φοβερό dark theme.. 60 fps.. ωραια γραφικά στοιχεία..κτλ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.να ρωτήσω, η always on display απενεργοποιείται ποτέ? Δηλαδή μου έτυχε κάνα 2 φορές να το έχω στο τραπέζι και και να έχει σβήσει και μετά αφου πατήσω το power button να επανέλθει κανονικά...

 

Και επίσης τι ειδοποιήσεις εμφανίζει για να μην ψάχνω; Κλήσεις και μηνύματα μόνο;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ειναι ενοχλητικές οι δαχτυλιες οπως με τις μεμβράνες ειναι σε πολυ καλύτερο επιπεδο.. και ακομα αν σε φουλ ηλιο και μαυρη οθονη τις βλέπεις με ενα γρηγορο πέρασμα απο υφασμα μπλουζα παντελόνι φευγουν πολυ πιο ευκολα..τωρα για τα ιχνη δεν ξερω τι εννοεις

 

και ναι ειχες δικιο....και σε ευχαριστω.

οντως οι δαχτυλιες μειωθηκαν αισθητα, τελειως οχι, αλλα σε μεγαλο βαθμο, και ναι η αισθηση καλυτερη.

στα υπολοιπα ρωταω μιας και στην μετα oneplus 5t εποχη βλεπω πως το τηλ υστερει σημαντικα στα λευκα και στα μαυρα, και η οθονη παρ οτι super amoled τα χρωματα ειναι καπως ξεθοριασμενα σε σχεση με αλλες συσκευες.

επισης παρατηρω πως το ακουστικα του (οχι ηχειο) δεν ακουγεται τοσο καθαρα οσο ακουγεται σε ενα samsung, LG και apple.

βεβαια στα λεφτα του ειναι πανω απο σουπερ και οκ μεχρι εκει το δεχομαι μιας και στα υπολοιπα, ταχυτητα, καμερα, λογισμικο ειναι ολα εξαιρετικα, και μπραβο στην εταιρια..

Link to comment
Share on other sites

και ναι ειχες δικιο....και σε ευχαριστω.

οντως οι δαχτυλιες μειωθηκαν αισθητα, τελειως οχι, αλλα σε μεγαλο βαθμο, και ναι η αισθηση καλυτερη.

στα υπολοιπα ρωταω μιας και στην μετα oneplus 5t εποχη βλεπω πως το τηλ υστερει σημαντικα στα λευκα και στα μαυρα, και η οθονη παρ οτι super amoled τα χρωματα ειναι καπως ξεθοριασμενα σε σχεση με αλλες συσκευες.

επισης παρατηρω πως το ακουστικα του (οχι ηχειο) δεν ακουγεται τοσο καθαρα οσο ακουγεται σε ενα samsung, LG και apple.

βεβαια στα λεφτα του ειναι πανω απο σουπερ και οκ μεχρι εκει το δεχομαι μιας και στα υπολοιπα, ταχυτητα, καμερα, λογισμικο ειναι ολα εξαιρετικα, και μπραβο στην εταιρια..

 

Σε ευχαριστώ

Ρυθμίσεις/Προβολή/Αντίθεση και Χρώματα και βάλε την επιλογή Αυξημένη Αντίθεση.. μετά βάλτο δίπλα σε οποιοδήποτε super amoled Samsung.. θα δεις ότι είναι ισάξια.. στο ίδιο επίπεδο βέβαια η φωτεινότητα.. ας πούμε στο τέρμα και τα δύο.. Αν κουραστεί το βράδυ το μάτι άλλαξε απλά την ρύθμιση σε ξεθωριάσμενο όπως λες κιτρινοπο κι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Θέλω να το πάρω από e-shop. Γνωρίζουμε τι εγγύηση προσφέρει; Είναι καλύτερη από αυτήν των κοινών σκρουτζομαγαζων;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Θέλω να το πάρω από e-shop. Γνωρίζουμε τι εγγύηση προσφέρει; Είναι καλύτερη από αυτήν των κοινών σκρουτζομαγαζων;

 

Έχουν ακουστεί πολλά άλλοι λένε 1 άλλοι 2 χρόνια άλλοι δεν είναι ευχαριστημένοι με το service της infoquest άλλοι από service skroutz κτλ κτλ Εγώ προσωπικά το τελευταίο πράγμα που κοιτάω σε ένα κινητό είναι η εγγύηση.. sony Samsung huawei κτλ κινητά που είχα όλες οι εταιρείες κοίταζαν να βγάλουν το πρόβλημα σφάλμα του χρήστη υγρασία κτλ άλλες δεν το έφτιαχναν και το έδιναν πίσω μετά από μια ή δύο εβδομάδες με το ίδιο πρόβλημα.. σκέτη ταλαιπωρία για το τίποτα.. μια φορά μόνο θυμάμαι η lg όντως δεν με ταλαιπώρησε και άλλαξε οθόνη αλλά εξαίρεση κι ίσως έτυχε.. άλλους η ίδια εταιρεία μπορεί να τους έχει ταλαιπωρησει .. πλέον θεωρώ ότι αυτό που χω στα χέρια μου είναι αναλώσιμο κι όσο δουλεύει οκ. και το λέω εγώ που γενικά προσέχω τα πράγματα μου όχι σε τρελό βαθμό αλλά σε πολύ καλή κατάσταση..όσες συσκευές είχα τις κρατάω 1 με 2 χρόνια

Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Θέλω να το πάρω από e-shop. Γνωρίζουμε τι εγγύηση προσφέρει; Είναι καλύτερη από αυτήν των κοινών σκρουτζομαγαζων;

 

Για να εχεις επισημη εγγυηση 2 χρονων απο infoquest πρεπει να το αγορασεις απο τα παρακατω συνεργαζομενα καταστημα: https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points. Aπο οπουδηποτε αλλου και να το παρεις ΔΕΝ εχεις επισημη εγγυηση απο infoquest. Εχεις εγγυηση καταστηματος 1 χρονου, εκτος απο κανα 2 στο skroutz που δινουν 2 χρονια. Αλλα παλι απο το καταστημα. Εχει αναφερθει παρα πολλες φορες εδω μεσα...

 

Eδω εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 50 vdsl. Παρατηρησα οτι οταν αφηνω το wifi ανοιχτο του κινητου για ωρες πεφτει η ταχυτητα του πολυ ειδα μεχρι και με το ζορι 1mbps. Οταν ανοιγοκλεινω wifi ή ρουτερ ανεβαινει παλι 30plus ( δεν το χω κανει πολλες φορες επιασε και με restart συσκευής). Πηρα cosmote αλλαξαμε καναλια βρηκαμε το καλυτερο. Τωρα παλι τα ιδια ηταν περιπου στα 8mbps το πολυ 12.. με 2-3 μετρήσεις κλεινω ανοιγω wifi ανεβαινει 35 plus.. εν τω μεταξυ το κινητο της δουλειας κι το τάμπλετ πανε κανονικα στα 30.. συνεχεια..αρα ειναι θεμα της συσκευης..γενικά έχει σκαμπανεβάσματα το wifi και στη χρήση στα site το βλέπω και στο speedtest..ενώ το s7 edge πιο σταθερή ταχύτητα.. Μπορει να σκεφτει καποιος καποια ρύθμιση κατι που μπορει να το διορθωσει ή ειναι bug? Η rom ειναι dev την εβαλα χθες με factory reset κανονικά οπως πρεπει Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Εχω 50 vdsl. Παρατηρησα οτι οταν αφηνω το wifi ανοιχτο του κινητου για ωρες πεφτει η ταχυτητα του πολυ ειδα μεχρι και με το ζορι 1mbps. Οταν ανοιγοκλεινω wifi ή ρουτερ ανεβαινει παλι 30plus ( δεν το χω κανει πολλες φορες επιασε και με restart συσκευής). Πηρα cosmote αλλαξαμε καναλια βρηκαμε το καλυτερο. Τωρα παλι τα ιδια ηταν περιπου στα 8mbps το πολυ 12.. με 2-3 μετρήσεις κλεινω ανοιγω wifi ανεβαινει 35 plus.. εν τω μεταξυ το κινητο της δουλειας κι το τάμπλετ πανε κανονικα στα 30.. συνεχεια..αρα ειναι θεμα της συσκευης..γενικά έχει σκαμπανεβάσματα το wifi και στη χρήση στα site το βλέπω και στο speedtest..ενώ το s7 edge πιο σταθερή ταχύτητα.. Μπορει να σκεφτει καποιος καποια ρύθμιση κατι που μπορει να το διορθωσει ή ειναι bug? Η rom ειναι dev την εβαλα χθες με factory reset κανονικά οπως πρεπει
Με 50αρα σύνδεση και εγώ χωρίς να ανοιγοκλείνω ούτε ρούτερ ούτε wifi κινητού σταθερά 42 με 45mbps . Έχω stable.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Με 50αρα σύνδεση και εγώ χωρίς να ανοιγοκλείνω ούτε ρούτερ ούτε wifi κινητού σταθερά 42 με 45mbps . Έχω stable.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

45 με 47 βλέπω με ethernet.. με wifi έχω δει και με αυτό 38 με 42 αλλά έχει λίγες μέρες που μου χάνει ταχύτητα.. μου το έκανε και με stable το παρατήρησα λίγο πριν βάλω dev και νόμιζα ότι το λυσα με restart rooter αλλά μάλλον κάτι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Και γω με 50αρα βλέπω 44-46 και 6-7 upload ενώ με το g6 στο ίδιο σημείο βλέπω μικρότερες ταχύτητες
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Και γω με 50αρα βλέπω 44-46 και 6-7 upload ενώ με το g6 στο ίδιο σημείο βλέπω μικρότερες ταχύτητες

 

Και εγώ τώρα έκανα 3 συνεχόμενες μετρήσεις 42 αλλά μερικές φορές παθαίνει αυτό που αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ

 

Ρυθμίσεις/Προβολή/Αντίθεση και Χρώματα και βάλε την επιλογή Αυξημένη Αντίθεση.. μετά βάλτο δίπλα σε οποιοδήποτε super amoled Samsung.. θα δεις ότι είναι ισάξια.. στο ίδιο επίπεδο βέβαια η φωτεινότητα.. ας πούμε στο τέρμα και τα δύο.. Αν κουραστεί το βράδυ το μάτι άλλαξε απλά την ρύθμιση σε ξεθωριάσμενο όπως λες κιτρινοπο κι όλα καλά.

 

 

 

Σε ευχαριστω πολύ δείχνει να έχει διαφορά.

Θα το δω αύριο με το φως της ημέρας .

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει άλλη εφαρμογή για aod? Ώστε να δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις πχ viber..... γίνεται ή θα ρουφάει τη μπαταρία;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει άλλη εφαρμογή για aod? Ώστε να δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις πχ viber..... γίνεται ή θα ρουφάει τη μπαταρία;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω βάλει εγώ την always on amoled-beta, την έχω ακόμη και σε κινητά που είναι LCD screen και δεν ξοδεύει μπαταρία ούτε 1% με όλη μέρα χρήση. Όμως στο mi 8 pro χρησιμοποιώ το δικό του κατά βάση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εγώ την always on amoled-beta, την έχω ακόμη και σε κινητά που είναι LCD screen και δεν ξοδεύει μπαταρία ούτε 1% με όλη μέρα χρήση. Όμως στο mi 8 pro χρησιμοποιώ το δικό του κατά βάση.
Το μόνο που με χαλάει στο μαμα είναι ότι δε δείχνει τις ειδοποιήσεις του viber,εκτός αν δεν έχω κάνει κάτι σωστά...μ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι μεταξυ του mi8 και του lg v30 που εχουν σχεδον παραπλησιες τιμες.Ποιο συμφερει να αγορασω?Ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...