Jump to content

748 κλήσεις για χρήση κινητού σε.. 7 μέρες από την Τροχαία!


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK.

Που κλείνουμε ραντεβού και πότε;

Εκεί θα δείξει ποιος έχει δίκιο κι αν ο νόμος πρέπει να μείνει ή να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως ένα αυτοκίνητο όταν έχει χώρο ή όταν κάνει δεξιά ο μπροστινός και κόψει ταχύτητα ή κάνει δεξιά παρκάρει θα τον προσπεράσει, έτσι και τα μηχανάκια λόγω φύσεως και όγκου που καταλαμβάνουν στον δρόμο είναι λογικό και θεμιτό να προσπερνάνε (Όταν και όποτε μπορούν και αυτό ισχύει πολύ συχνά λόγω φύσεως και όγκου...). Μιλάω για την κανονική προσπέραση από αριστερά.

 

Αν δεν προσπερνάνε όπως λένε κάποιοι και μένουν πίσω από τα αυτοκίνητα τότε απλά θα δημιουργείται ένα κομφούζιο(για όλους) χωρίς λόγο. Εκτός και αν μιλάμε για άτομα που για κάποιον λόγο προτείνουν να καταργηθούν σαν είδη αυτοκίνησης τα δίκυκλα. Αυτοκίνητα είναι και αυτά κατά βάση, απλά με κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειονεκτήματα και προφανώς είναι θέμα επιλογής.

Να προσπερνάνε όχι από τα αριστερά απλώς, αλλά από την αριστερή λωρίδα, όπου δεν θα υπάρχει (αυτονόητο) άλλο όχημα. Όχι να προσπερνούν ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα, γιατί έτσι προσπερνούν τον έναν από τα αριστερά και τον άλλον από τα δεξιά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

OK.

Που κλείνουμε ραντεβού και πότε;

Εκεί θα δείξει ποιος έχει δίκιο κι αν ο νόμος πρέπει να μείνει ή να αλλάξει.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι στο όλο σκεπτικό σου είναι ότι δεν τηρείς το νόμο, αλλά μόνο τους νόμους που εσύ κρίνεις ως σωστούς. Αυτό λέγεται ζούγκλα φίλε.

 

Όσο για το ραντεβού, πού είναι οι άλλοι 99 ? :lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα να κάνουμε κάτι παράνομο;

Είσαι σίγουρα δικηγόρος;

Για τους άλλους 99, θα φροντίσω εγώ, δε χρειάζομαι ασκούμενους...

LOL

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα να κάνουμε κάτι παράνομο;

Είσαι σίγουρα δικηγόρος;

Για τους άλλους 99, θα φροντίσω εγώ, δε χρειάζομαι ασκούμενους...

LOL

 

Είπες: "να δούμε αν ο νόμος πρέπει να μείνει ή να αλλάξει¨

Τους νόμους δεν τους κρίνεις φίλε, τους εφαρμόζεις απλώς. Όλους.

Εσύ πιο πάνω πρότεινες να μαζευτείτε 100 και να οδηγείτε για 1 εβδομάδα μόνο, νόμιμα. Άρα, τον υπόλοιπο χρόνο λες ότι πάτε παράνομα.

 

Όσο και αν σε εκπλήσσει, δεν διαμαρτυρήθηκα ποτέ για μηχανάκι που κινείτο κανονικά και σύννομα, οπότε δεν με ενοχλήσεις καθόλου, ίσα - ίσα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να προσπερνάνε όχι από τα αριστερά απλώς, αλλά από την αριστερή λωρίδα, όπου δεν θα υπάρχει (αυτονόητο) άλλο όχημα. Όχι να προσπερνούν ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα, γιατί έτσι προσπερνούν τον έναν από τα αριστερά και τον άλλον από τα δεξιά.

Αν μιλάς για δρόμους με παραπάνω από 1 λωρίδες τότε με αυτό το σκεπτικό δεν θα ήθελες να βλέπεις να σε περνάει και το αυτοκίνητο που κινείται στην διπλανή λωρίδα από την δική σου όταν κινείσαι στην αριστερή επειδή εσύ το βλέπεις στα δεξιά σου. Κάτι το οποίο δεν συμβαίνει και δεν μπορεί να συμβεί γιατί η ροή της κίνησης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως φανάρια διασταυρώσεις μποτιλιάρισμα ανά λωρίδα κλπ.

 

Δηλαδή έχεις θέμα εσύ αν είσαι στην Αλεξάνδρας τέρμα αριστερά και τσουλάνε οι 2 δεξιές σου λωρίδες καλύτερα και σε περνάνε τα αυτοκίνητα επειδή σε εσένα μπροστά κολλάνε για το φανάρι του Γκύζη; Και ζητάς να περιμένουν για κάποιον λόγο πίσω και να μην σε περνάνε;

 

Εφόσον μιλάμε για πάνω από 1 λωρίδες ο καθένας κινείται στην νοητή δική του λωρίδα και αν το δίκυκλο έχει χώρο να σε προσπεράσει θα σε προσπεράσει. Άλλωστε δεν έχει λογική αυτός που είναι με αυτοκίνητο στην αριστερή λωρίδα να κάνει δεξιά μιας και αν θέλει να έρθει δεξιά θα τρακάρει εσένα που είσαι δεξιά του. Αυτό θα ήταν πραγματικό πρόβλημα για σένα και όχι το να σε περνάει ένα μηχανάκι που(δεν) έρχεται πάνω σου όπως θα έκανε το αυτοκίνητο αλλά απλά σε προσπερνάει από αριστερά...

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Αν δικηγορεις με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεσαι εδώ μέσα, ξαναρωτάω, είσαι σίγουρα δικηγόρος;

Διάβασε τι έγραψα και μη βγαζεις αυθαίρετα συμπεράσματα που βολεύουν το αφήγημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δικηγορεις με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεσαι εδώ μέσα, ξαναρωτάω, είσαι σίγουρα δικηγόρος;

Διάβασε τι έγραψα και μη βγαζεις αυθαίρετα συμπεράσματα που βολεύουν το αφήγημα σου.

Άσε τις επί προσωπικού εξυπνάδες σου και αν έχεις να πεις κάτι για το θέμα, πες το.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα σου για τα κρεβάτια του ΚΑΤ και το ζιγκ ζαγκ ήταν επιχείρημα θες να πεις;

Όσο βρίσκω μπροστά μου κουτσαβάκια θα τα ξεμπροστιαζω,

Γιατί να μην έχω προσωπικά με κάποιον που ζητάει να χτυπήσουν με πρόθεση άλλους οδηγούς που οδηγούν νόμιμα στο δρόμο;

Το κλείνω εδώ γιατί δεν μπορώ να πέσω χαμηλά για να συνεννοηθούμε.

Καλο απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα σου για τα κρεβάτια του ΚΑΤ και το ζιγκ ζαγκ ήταν επιχείρημα θες να πεις;

Όσο βρίσκω μπροστά μου κουτσαβάκια θα τα ξεμπροστιαζω,

Γιατί να μην έχω προσωπικά με κάποιον που ζητάει να χτυπήσουν με πρόθεση άλλους οδηγούς που οδηγούν νόμιμα στο δρόμο;

Το κλείνω εδώ γιατί δεν μπορώ να πέσω χαμηλά για να συνεννοηθούμε.

Καλο απόγευμα.

 

Αν τα μηχανάκια πηγαίνουν νόμιμα, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Επειδή όμως πηγαίνουν παράνομα, τη σωματική τους ακεραιότητα την οφείλουν αποκλειστικά και μόνο στην δική μας (των οδηγών αυτοκινήτων) καλή θέληση. Αν και έχει τύχει να τρακάρω 2 φορές εξ΄ αυτού του λόγου και φυσικά.....δικαιώθηκα δικαστικά και χωρίς να πληρώσω τίποτα. (δεν έχω και δικαστικά έξοδα βλέπεις).

 

Αν παρεξηγήθηκες, πρόβλημά σου, η δική μου πρόθεση είναι να ενημερώσω (γιατί φαίνεται ότι οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν καν) ότι η οδήγηση μηχανής ανάμεσα στα αυτοκίνητα είναι παράνομη και επικίνδυνη. Όχι για τα αυτοκίνητα, για τις μηχανές.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ασε τι θα κάνω εγώ με το αυτοκίνητο (που δεν έχω αφού δεν οδηγώ λόγω υγείας). Ας γίνουμε άνθρωποι επιτέλους και ας κόψουμε τις κουτοπονηριές και δικαιολογίες.

Επιτέλους, κάνουμε ότι ανακαλύπτουμε τον τροχό και στην Ελλάδα υπάρχει μια πελώρια τρύπα που προκαλεί παγκόσμιες εξαιρέσεις. Ενώ σε όλα τα άλλα δυτικά κράτη περιέργως ισχύουν διαφορετικά πράγματα.

 

Ωπα, δικος μου εισαι και εσυ; Και εγω δεν οδηγαω λογω υγειας. Βεβαια εμενα μαλλον δεν θα μου ξανατυχει ποτε, αλλα ποτε δεν ξερεις.

 

On topic τωρα, εγω σαν τελευταια λυση σττις τελευταιες προτασεις σας, θα προτεινα να εγκαταλειψετε ολοι τα αυτοκινητα και τις μηχανες και να ξεκινησετε ποδηλατακι :p Με κρανος παντα βεβαια και με bluetooth εννοειται. Δεν ειναι δυνατον να μας πρηζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ για την "οικονομικη κριση" που ζουμε και να κυκλοφορουν ακομα εκατομμυρια αυτοκινητα:)

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γινοντουσαν περισσοτεροι ελεγχοι και ειδικα για χρηση κινητου ενω οδηγεις εξοντωτικη τιμωρια γιατι καθε μερα απο χρηστες κινητων και τι δεν βλεπω και ποσα ατυχηματα εχουν κανει λογω αποσπασης προσοχης.Και με bluetooth υπαρχει αποσπαση αλλα εστω....
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ολοι εσεις εδω μεσα (και αλλοι πολλοι εξω απο δω) πρεπει να παραδωσετε τα διπλωματα σας μπας και γλυτωσουν καποιοι συνανθρωποι μας. Δεν ντρεπεστε να τσακωνεστε για το εαν η ζωνη η το κρανος ειναι υποχρεωτικα η αν πρεπει να μιλαμε με bt η με hands free η πρεπει να μιλαμε την ωρα που οδηγαμε και ερχεται ο αλλος με την μηχανη και μας περναει απο δεξια και εαν ειναι σωστο η νομιμο και αφου χωραω γιατι οχι ο ενας και ας χωρας ειναι παρανομο και θα δικαιωθω ο αλλος. Τκ ασχημο της υποθεσης ειναι οτι ψηφιζετε κιολας.
Link to comment
Share on other sites

Ν' αγιάσει το στόμα σου φίλε!

Τουλάχιστον υπάρχουν κάποιες φωνές νορμάλ γιατί άρχισα να κοιταζομαι μπας και εγώ έχω πρόβλημα.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου το άρθρο του ΚΟΚ που απαγορεύει ρητά στα μηχανάκια να περνούν ανάμεσα στα αυτοκίνητα και το πρόστιμο που επιβάλλεται επ' αυτού. Μην μου πεις για το άρθρο που απαγορεύει προσπέραση στη διακεκομμένη διαχωριστική γραμμή. Ρητά να το λέει. Ακόμη και η σχετικά πρόσφατη απόφαση του Αρείου Πάγου δεν απαγορεύει τη διήθηση απλά δε σε δικαιώνει σε περίπτωση ατυχήματος.

 

Και παρ όλα αυτά οδηγείς να υποθέσω μηχανή μη ξέροντας τον κοκ. Τέλος πάντων μακάρι να μη αντιμετωπίσεις ποτέ σου κανένα πρόβλημα. Πως πέρασες εάν επιτρέπεται τα σήματα δίχως να θέλω να σε προσβάλω και πραγματικά συγγνώμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικα ολοι εσεις εδω μεσα (και αλλοι πολλοι εξω απο δω) πρεπει να παραδωσετε τα διπλωματα σας μπας και γλυτωσουν καποιοι συνανθρωποι μας. Δεν ντρεπεστε να τσακωνεστε για το εαν η ζωνη η το κρανος ειναι υποχρεωτικα η αν πρεπει να μιλαμε με bt η με hands free η πρεπει να μιλαμε την ωρα που οδηγαμε και ερχεται ο αλλος με την μηχανη και μας περναει απο δεξια και εαν ειναι σωστο η νομιμο και αφου χωραω γιατι οχι ο ενας και ας χωρας ειναι παρανομο και θα δικαιωθω ο αλλος. Τκ ασχημο της υποθεσης ειναι οτι ψηφιζετε κιολας.

 

Χώρα της λαμογιάς και της δικαιολογίας. Παθογένειες που κρατάνε από την Τουρκοκρατία, η δικαιολογία σε όλα. Ποτέ δεν θα πούμε φταίω έκανα λαλακια, μου θυμίζει τον άλλο που με τράκαρε από πίσω επειδή έκανα το ολέθριο λάθος και σταμάτησα στο φανάρι που άναψέ κόκκινο μου ζητούσε να στο πληρώσω τη ζημιά και την δίκια μου μισή μισή και όταν δικαιώθηκα μέσω τροχαίας άρχισε να μου λέει οτι φταίει ο δρόμος, ο Δήμος ότι φταίει ο ουρανός που έβρεχε ότι φταίει ο ίδιος ο θεός και ότι άλλο δικαιολογία μπορεί κανείς να φανταστεί. Δύσκολο να παραδεχόμαστε ότι φταίμε. Δυστυχώς δεν θα αλλάξει τίποτα σ’αυτή τη χώρα καλά καλαμπόκια λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη προκαλεί ζημιά.... μάλιστα. Να έλεγα για τον αερόσακο να πω πως ναι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χαθεί λόγω αερόσακου και δεν φορούσαν ζώνη.

 

Πάρτε ένα lada από τα γνήσια όμως, όχι τα νέα και σκάσετε με λίγα χλμ χωρίς ζώνη σε μια μάντρα.

 

Τώρα για τις μηχανές συγγενικό μου πρόσωπο ταλαιπωρείται με λάμες γιατί σε δρόμο με διαχωριστικό πήγαινε αντίθετα παπί και την χτύπησε.

 

Τώρα μλκς υπάρχουν και στα δύο μεταφορικά είδη και μάλιστα η χρήση του ενός δεν αποκλείει την χρήση του άλλου....

Link to comment
Share on other sites

Billy 1986 η χωρα μας ειναι υπεροχη παραδεισος σκετος σε συγκριση με κατι αλλες που εχω παει. Το προβλημα δεν ειναι εκει. Ειναι στην παιδεια που περνουμε απο το σπιτι μας (κοιτα ρε τι μαγκα γιο εβγαλα, η κορη μου ειναι αστερι οι αλλες ειναι ολες κα#€£¥@λες) και μετα η παιδεια (ποια παιδεια;) που παιρνουμε στα σχολεια. Ελπιζω (με αυτην την ελπιδα θα πεθανω) οτι τα πραγματα καποτε θα αλλαξουν. Και δεν μιλαω μονο για τις επομενες γενιες (αρκετα λαθη τις φορτωνουμε οπως μας φορτωσαν και εμας). Μιλαω και για εμας τους υποτιθεται μορφωμενους παραγωγικους και λοιπους αλλους αηδιαστικους χαρακτηρισμους που μας προσαπτουν.
Link to comment
Share on other sites

Τραγικός...:ninja:

 

Οδηγας μηχανη;

Και δευτερον καλοκαιρι ελα κατσε εσυ με μηχανη να τρως στην μαπα τα καυσαερια των αμαξιων,των λεωφοριων,των φορτηγων.Εσεις στα κουτακια κλεινετε τα παραθυρα και τελος.Ο αλλος με το μηχανακι τα ανεχεται και δεν μπορει να κανει κατι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οδηγας μηχανη;

Και δευτερον καλοκαιρι ελα κατσε εσυ με μηχανη να τρως στην μαπα τα καυσαερια των αμαξιων,των λεωφοριων,των φορτηγων.Εσεις στα κουτακια κλεινετε τα παραθυρα και τελος.Ο αλλος με το μηχανακι τα ανεχεται και δεν μπορει να κανει κατι.

Άσε που κάνουμε αλβανικό μαύρισμα και πώς θα εμφανιστουμε παραλία και φέτος :)

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Οδηγας μηχανη;

Και δευτερον καλοκαιρι ελα κατσε εσυ με μηχανη να τρως στην μαπα τα καυσαερια των αμαξιων,των λεωφοριων,των φορτηγων.Εσεις στα κουτακια κλεινετε τα παραθυρα και τελος.Ο αλλος με το μηχανακι τα ανεχεται και δεν μπορει να κανει κατι.

Τώρα, σ' αυτό .... ένα δίκιο το έχεις. Κάποιες καταστάσεις είναι (αν μη τι άλλο) απαράδεκτες!

 

Πραγματικά μερικές φορές και εγώ αναγκάζομαι να κλείσω τα παράθυρα και να γυρίσω στην ανακύκλωση λόγω του ντουμανιού που βγάζουν λεωφορεία σαράβαλα, φορτηγά που έχουν να δουν συνεργείο απο πριν την νέα χιλιετία και ταρίφες που έχουν αφαιρέσει παγίδες σωματιδίων και καταλύτες γιατί στοιχίζει η αντικατάστασή τους. Ως γνωστόν, αν δεν μείνει το εργαλείο δεν το ακουμπάμε!

 

Όμως μπορείς να κάτσεις ενα - δυο αμάξια πιο πίσω. Δεν είναι όλοι δα, έτσι! Και είσαι και πολύ πιο ευκίνητος απο μένα στο "κουτί" που θα τον φάω στην μάπα.

 

PS: Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι τίποτα κυριολεκτικά. Που να βρεθείς πίσω απο σκουπιδιαρα, τώρα που έχουν πιάσει και οι ζέστες! Εκεί εγώ προσωπικά τα έχω δει όλα. Ακόμη και με κλειστά παράθυρα και ανακύκλωση η μυρωδιά περνάει!

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, σ' αυτό .... ένα δίκιο το έχεις. Κάποιες καταστάσεις είναι (αν μη τι άλλο) απαράδεκτες!

 

Πραγματικά μερικές φορές και εγώ αναγκάζομαι να κλείσω τα παράθυρα και να γυρίσω στην ανακύκλωση λόγω του ντουμανιού που βγάζουν λεωφορεία σαράβαλα, φορτηγά που έχουν να δουν συνεργείο απο πριν την νέα χιλιετία και ταρίφες που έχουν αφαιρέσει παγίδες σωματιδίων και καταλύτες γιατί στοιχίζει η αντικατάστασή τους. Ως γνωστόν, αν δεν μείνει το εργαλείο δεν το ακουμπάμε!

 

Όμως μπορείς να κάτσεις ενα - δυο αμάξια πιο πίσω. Δεν είναι όλοι δα, έτσι! Και είσαι και πολύ πιο ευκίνητος απο μένα στο "κουτί" που θα τον φάω στην μάπα.

 

PS: Όλα τα παραπάνω βέβαια είναι τίποτα κυριολεκτικά. Που να βρεθείς πίσω απο σκουπιδιαρα, τώρα που έχουν πιάσει και οι ζέστες! Εκεί εγώ προσωπικά τα έχω δει όλα. Ακόμη και με κλειστά παράθυρα και ανακύκλωση η μυρωδιά περνάει!

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Τα φιλτρα για τα ντιζελ πονανε,οχι οι καταλυτες.Φτηνοι σχετικα ειναι.

Οσο για σκουπιδιαρικα,αν παμε σε renault και κατι Mercedes,ηλικιας 20 χρονων ειναι τραγικα.

Για μενα οι ντελιβεραδες κανουν σοβαρες παραβασεις και αυτο υπο πιεση των αφεντικων κυριως οι οποιοι κοιτανε να εξυπερετησουν γρηγορα.

Δεν λεω να το κανεις,αλλα προεχει και η ασφαλεια του υπαλληλου σου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλο το post με προσοχή. Ένα έχω να πω. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ. Παραλίγο να πάω φυλακή σήμερα πάνω στην Βασιλίσσης Σοφίας... ένας με μηχανάκι ενώ είχαμε πράσινο σε διάβαση πεζών πέρασε τη διάβαση σαν να μην υπάρχει αύριο για να πάει να σταματήσει μετά το κόκκινο φανάρι του. Περνούσα τη διάβαση με την έγκυο γυναίκα μου, φεύγοντας από το γυναικολόγο να πάμε στο αμάξι.. Τον κατέβασα από το μηχανάκι του έβαλα το κεφάλι δίπλα στην εξάτμιση... Πως δε τον σκότωσα... Αν χτυπούσε τη γυναίκα μου και πάθαινε κάτι το παιδί θα πήγαινα φυλακή... Γιατί; γιατί είμαστε ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΥΤΣΟ! Αμόρφωτοι και χωρίς παιδεία..

 

Τυχαίνει να κάνω ένα ταξίδι το χρόνο εξωτερικό. Δε πάω πουθενά Ελλάδα όλο το χρόνο για να πάμε έξω μια φορά. Πριν 1 μήνα ήμουν Πολωνία. Έχετε να πείτε κάτι για τους Πολωνούς; τους θεωρείτε κατώτερους; Ένα έχω να σας πω. Δεν πιάνουμε μια τρίχα από τα @@ τους. Περνάνε διαβάσεις χωρίς να κοιτάξουν οι πεζοί γιατί πολύ απλά τα οχήματα δεν ακουμπάνε καν τη διάβαση όταν υπάρχει πεζός πάνω. Πεντακάθαρη πολύ και όλοι συμμόρφωμενοι με τους νόμους και κανόνες. Ουγγαρία; παρόμοιο.. Ακόμη και Βουλγαρία... Ας μη πω για τους Σκοπιανούς τους βρωμιαρηδες... Μια από τα ίδια. ΟΛΟΙ πολιτισμένοι σε θέμα οδικής συμπεριφοράς κλπ.. Γιατί εμείς όχι;

 

Α ξέχασα. Είμαστε Έλληνες και περνάμε με κόκκινο και περνάμε τις διαβάσεις σαν να μην υπάρχει αύριο.... Ειδικά οι μηχανές σε αυτό το θέμα.... Πρέπει να στηθεί ένας αστυνομικός και όποιος περνάει διάβαση ενώ έχει κόκκινο, έστω να ακουμπήσει διάβαση.... Αφαίρεση για ένα χρόνο δίπλωμα άδεια ασφάλεια... Και 10 χιλιάρικα πρόστιμο... Αντε κάντο ξανά μετά... Υπάρχουν δεν υπάρχουν διαβάσεις στην Ελλάδα το ίδιο και το αυτό είναι.. Απελπισία σκέτη. Ντρέπομαι για τον τρόπο που κινούμαστε στο δρόμο καθημερινά...

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να του τη "στραβώσεις" την εξάτμιση εάν κατανοήθη. Για την Ουγγαρία ένα έχω να πω, πάνε σα φονιάδες οι τύποι ακόμα και σε μονόδρομους, τέρμα επικίνδυνοι, αλλά στη διάβαση πεζών κάθονται παναγίτσες. Σας παραθέτω μάλλον σημερινή φωτογραφία από τη μηχανή αυτουνού που ξεβλάχεψε την Ελλάδα.

Η μηχανή είναι απόλαυση-ανεση και θεωρώ απαράδεκτο να πηδάμε τους συμπολίτες με τη συμπεριφορά μας, αντί να τους διευκολύνουμε. Δεν έχουμε αμάξια να αγχωνόμαστε για χρόνους μετάβασης, πάρκινγκ κλπ... Είμαστε δυο φορές πιο αδικαιολόγητοι σε σχέση με τον οδηγό αυτοκινήτου με αυτές τις συμπεριφορές

 

Sent from my SM-G930F

43895c646793659774f738d7c9a1594b.jpg

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Προσεξτε την παρακατω φωτογραφια. Είναι ο πεζοδρομος Γαμβετα, στο κεντρο της Αθηνας. Επαναλαμβανω....ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ.

Οδηγός αυτοκινητου εχει παρκάρει, γιατί τον βολευει... γιατι γουσταρει...γιατι μπορεί!!

Οδηγος μηχανης, οδηγει επανω στον πεζοδρομο, γιατι τον βολευει...γιατι γουσταρει...γιατι μπορει.

Φυσικα, αστυνομια, τροχαια, δημοτικη αστυνομια, αφαντοι!!

 

Επειγόντως κυβέρνηση Βρυξελλών, αστυνομια με γερμανους, εφορια με ολλανδους και πολεοδομια με φιλανδους!!! Αλλιως χαθηκαμε. e5bf8c29b371ef494c21262c11743eeb.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω καποιοι οδηγανε μηχανη, η μη χρηση ζωνης στα αυτοκινητα μας πειραξε...

 

 

Εσυ πιστευεις οτι ο καλυτερα εξοπλισμενος αναβατης εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μην παθει σοβαρο τραυματισμο απο καποιον χωρις ζωνη μεσα στο αμαξι με 30 χιλμ; Γιατι σε ενα συμμαθητη μου μια χαρα περασε το φορτηγο απο πανω του οταν επεσε απο την μηχανη σε προσπαθεια προσπερασης.

 

Αυτος που δεν φοραει ζωνη τρωει προστιμο και ο αλλος ειναι νομιμος. Το "πιανεις" το γραμμα του νομου αν σε προστατευει ο κοκ;

Αδυνατώ να καταλάβω, ότι ένας ευφυής άνθρωπος όπως εσύ, αδυνατεί να καταλάβει το Νόμο των πιθανοτήτων.

Προφανώς με κράνος και ζώνη δεν γίνεσαι Iron Man, αλλά 5πλασιάζεις τις πιθανότητές σου να ζήσεις. ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΑ

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...