Jump to content

Μηχανάκι και στρώσιμο;


ZaXoYs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

An h PowerZ einai 45 kila kai vazei kammia filenada ths alla 45 kila epanw de nomizw pws tithete thema.An omws ine kammia 70 kai vazei kana kthnos filo ths 100 kila pisw tote oxi aplws zorizetai to mhxanaki alla kanei to xeirotero strwsimo pou borei na ginei.Asxeta an to paei me 30 (ma kala pios sinepivaths sou anexetai na sernetai me 30km/h? :w00t: ).Edw to KazeR mou me 112 kivika kai 9,5 aloga zorizetai sto 2o atomo,to 50ari de tha zorizetai?Twra pou ine kainourio k to pas me miso gazi de to katalavaineis de boreis na ksereis poso zorizetai.An de to pas terma monh sou (afou strwsei) na niwseis pws paei de boreis na sigrineis poso xaneis (zorizetai) me to 2o atomo.1 h 2 atoma padws ine mera me th nyxta ipothesh.Filika :D

 

)

δεν ειμαι 45 κιλα ειμαι 53 και βαζω απο πισω την αδερφη μου που ειναι αλλα τοσα πανω κατω. ε πες πως ειναι ενα ατομο 100 κιλων περιπου.

τοσο πολυ ζορι πια?στο κατω κατω αν ειναι να παθει κατι θα το παθει συντομα η αυτο φαινεται με τον καιρο?γιατι εγω βασικα το θελω για το καλοκαιρι μονο.τελικα δεν μου απαντησε καποιος.

τις πινακιδες απο που τις περνουμε ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ειμαι 45 κιλα ειμαι 53 και βαζω απο πισω την αδερφη μου που ειναι αλλα τοσα πανω κατω. ε πες πως ειναι ενα ατομο 100 κιλων περιπου.

τοσο πολυ ζορι πια?στο κατω κατω αν ειναι να παθει κατι θα το παθει συντομα η αυτο φαινεται με τον καιρο?γιατι εγω βασικα το θελω για το καλοκαιρι μονο.τελικα δεν μου απαντησε καποιος.

τις πινακιδες απο που τις περνουμε ξερει κανεις?

 

Εγώ τις πήρα από την αντιπροσωπεία οπότε μάλλον από εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

PowerZ μια μικρή ερωτησούλα: δίπλωμα έχεις; αν όχι, για στειλε μου ενα ΡΜ!

 

Αστυνομία :p :X :confused: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αστυνομία :p :X :confused: :cry:

Ως 50άρη, Από την Τροχαία!!

Αλλά πρέπει οπωσδήποτε να το έχεις ασφαλίσει πρώτα!!

Link to comment
Share on other sites

I answered you before..

Από την Τροχαία της περιοχής που αναγράφει η άδεια!!

Πας, προσκομίζοντας το απόκομμα της άδειας κυκλοφορίας κ της ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

oxi 2o atomo . apla oxi oxi zorisma oxi poles strofes

 

ego poy exo kanei kalo strosimo exei pano giro sta 30.000 xiliomera kai pigene mia xara .

2xrono50cc Gillera Runner montelo 1991

μαλλον κανεις καποιο λαθος σχετικα με την κυκλοφορια του μοντελου..αν θυμαμαι καλα το πρωτο runner στα 50 κυβικα ηταν το 1996!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Καλησπέρα,

Με το να ανέβει κάποιες φορές δεύτερο άτομο δεν θα καταστραφεί το μηχανάκι. Πιθανό είναι τα κιλά που θα σηκώνει το μηχανάκι από δυο κοπελιές να είναι λιγότερα από τα κιλά ενός μόνο ατόμου. Το θέμα είναι να κρατάς χαμηλά τις στροφές (κανόνας του μισού γκαζιού - να επιλέγεις όπου είναι δυνατόν μια σχέση παραπάνω) γι' αυτό υπάρχει και περιορισμός στην τελική ταχύτητα. Και τίποτα δεν είναι απόλυτο (π.χ. ένα μηχανάκι μπορεί να ζορίζεται περισσότερο ανεβαίνοντας έναν δρόμο με 15% κλίση πηγαίνοντας με 20km/h και δευτέρα και λιγότερο αν κατεβαίνει με τετάρτη και 60km/h).

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ...

 

Καταρχην γιατι φοβαστε τον ορο ''ΣΤΡΩΣΙΜΟ''...

 

Ειναι απλα τα πραγματα...

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ζοριζεται το πιστονακι μεχρι να λειαθουν τα μεταλλα μεσα στην μηχανη...ΔΗΛΑΔΗ πρεπει να αλλαζεις τις ταχυτητες στις σωστες στροφες(αν εχει καλο αυτι:p ) ουτε να τις τελικιαζει ουτε να αλλαζει τις ταχυτητες πριν ανεβουν οι στροφες(εδω ειναι το μπουκομα)...κατι ενδιαμεσοχωρις να ζοριζεται το μηχανακι...

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ''ΤΕΜPO''...ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ...

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΑΤΟΜΟ...το μηχανακι πρεπει να το μαθεις με σημειο αναφορας τα δικα σου κιλα και οχι και του συνοδηγου...γι αυτο και μονο το λογο το αναφερουν και στα manuals...

 

Ενα αλλο ζητημα ειναι μεχρι ποσο πρεπει να πηγαινει κατα το στρωσιμο...

Το μηχανακι οταν το παιρνεις ειναι αδουλευτο...αν το παρεις και αρχισεις να τρεχεις θα προκαλεσεις σπασιμο μεταλλων μεσα στη μηχανη με αποτελεσμα μετα απο καποιο διαστημα να χασει την ποιοτητα του σαν κινητηρας...

 

Μεσα στην μηχανη δεν ξερεις πως ειναι τα πραγματα...ζεστη-κρυο...ζεστη-κρυο και τα μεταλλα καποια στιγμη δεν θα αντεξουν και θα ραγισουν/σπασουν/κολλημα κτλ κτλ...Ενω με ταχυτητες 50-55 χλμ/ωρα δεν αναπτυσσονται τοοοσο μεγαλες θερμοκρασιες ωστε να βλαψουν την μηχανη μεχρι να ανοιξει καλα...γι αυτο το λενε τα manuals...

 

Θα σου δωσω ενα απλουστατο παραδειγμα...αν βγαλεις ενα παγακι απο τον καταψυκτη και το βαλεις σε ενα ποτηρι ζεστο νερο θα σπασει μαζι με το ποτηρι γιατι απο τους -5 βαθμους μπαινει σε +50...ενω αν το βαλεις πρωτα σε χλιαρο νερο θα συνιθισει στην θερμοκρασια και ετσι δεν θα προκαλεσει σπασιμο...Φαντασου τωρα το ''παγακι=πιστονι'' και ''κρυο/ζεστη=οι θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στον κινητηρα''...μονο που το παγακι σπαει σε 1sec ενω το πιστονι μετα απο καποια χιλιαδες km...

 

Ολα αυτα ειναι στην αντιληψη του καθενος στο πως αντιλαμβανετε εν κινηση την στιγμη που πρεπει να αλλαξει την ταχυτητα ωστε να μην τελικιασει τις στροφες αλλα ουτε να την μπουκωσει...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
eimai apolita simfonos!!! alla omos pios mporei na antexei 1000 km xoris na to anoixei katholou?? pios mporei mexri ta 1000km na mi valei 2o atomo piso??e?

 

kales i plirofories pantos...

Αυτός που θέλει να τηρήσει τους κανόνες του στρωσίματως και ύστερα να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο πατερας μου φτιαχνει BMW και μου ειπε οτι το στρωσιμο ειναι πλεον ξεπερασμενο.Οι κατασκευαστες επικαλυπτουν το πιστονι με τεφλον και με 2-3 γκαζιες στρωνει. Αλλα μου τονισε οτι δεν πρεπει να παει το μηχανακι πανω απο 6-7 χιλιαδες στροφες στα πρωτα 1000 χλμ. Τι λετε? Τα παλια runner ειναι πιθανο να μην εχουν αυτη τη τεχνολογια αλλα τα καινουργια γιατι οχι?
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι καθαρά θεωρητικά πρακτικά με το παρατεταμένο στρώσιμο κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνεις δηλαδη μαζι μου?Εν μερει.

 

Υιαπ!:)

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τεραστεια απορια!!

 

καποιος πιο πριν ειπε οτι δεν πρεπει να τρεχουμε πολυ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ και να μην ανεβαζουμε πολλες στροφες για να μη ζεσταινεται πολυ ο κινητηρας και στο μελλον σπασει κανενα πιστονι!!

 

ηθελα να ρωτησω..στα υγροψυχτα υπαρχει αυτο το προβλημα?? αφου δε χρειαζεται ο αερας..!!! μπορω να τρεχω δηλαδη??

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ Μ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τεραστεια απορια!!

 

καποιος πιο πριν ειπε οτι δεν πρεπει να τρεχουμε πολυ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ και να μην ανεβαζουμε πολλες στροφες για να μη ζεσταινεται πολυ ο κινητηρας και στο μελλον σπασει κανενα πιστονι!!

 

ηθελα να ρωτησω..στα υγροψυχτα υπαρχει αυτο το προβλημα?? αφου δε χρειαζεται ο αερας..!!! μπορω να τρεχω δηλαδη??

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ Μ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ???

Τι σχεση έχει το υδρόψυκτο?

Σε όλα πρεπει να γίνεται, δεν είναι πρόβλημα

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

παιδια εγω πηρα ενα daytona sprinter και απο εκει που το πηρα με ειπε να πηγαινω με 35 χιλιομετρα και με ειπε οτι εχει και κοφτη και θα μπει μικροτερος κοφτης στα 500 χιλιομετρα(service)

το εχω παει και με 50 αλλα σε κατηφορικο μερος και οχι αποτομα...

οι στροφες πανε μαξ μεχρι 6.000-6.500(κοφτης) και ψιλο κατηφορικο μερος..

 

υπαρχει περιπτωση να βγαλει προβλημα?? το παω σταθερα με 40 χιλιομετρα για περιπου 1 λεπτο και μετα πεφτω στα 30-35 και μπορει να το ανεβαζω και 45 αλλα για λιγα δευτερολεπτα..

:shifty: :worry: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...