Jump to content

Φοιτητές: Adsl 512kbps με 20 ευρώ το μήνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Profanws loipon eixate mono sthn B Ellada giati Athina den uparxei kanena provlhma, isws na uparxoun perissoteroi tsampatzhdes ekei :p -plaka kanw, mporei na mhn uphrxe h katallhlh upodomh gia 8essalinikh-

Den eipa pou8ena oti eimai foithths! Den dikaioumai opote 8elw den 8elw den pairnw thn "prosfora". 8ewrw omws aparadekto na sou lene sou kovoume 5E kai se **** stous periorismous! Den ftanei pou kanoun mises douleies kai to kostos einai hdh upervoliko -eidika gia foithtes- vazoun kai periorismous! Eleos! As koita3oun na ftia3oun ligo to diktuo tous kalutera.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περα απο αυτο που λεει οτι κυμαινεται στα 30 Ευρω εχεις και μερικα λαθακια:

 

 

 

 

Συμφωνα με http://www.demon.net/demon/products/internetaccess/broadband/ εχει 29,80 Ευρω/μηνα χωρις κανενα οριο ουτε catch, τουλαχιστον που αναφερεται. Και ειναι ενας αρκετα καλος isp. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι τα 2Mbit κυμαινονται στα 30 Ευρω (δηλαδη απο 25 μεχρι 35). Τα 2mbit χωρις οριο, και σε σοβαρους isp εχουν πανω απο 40-45 Euro.

 

Βλεπε pipex 50 Euro/μηνα, zen 44 Ευρω/μηνα.

 

 

 

Εγω βλεπω 3 πακετα http://www.freedom2surf.com/adsl/homeuser.php, και το uncapped εχει 40+ Euro.

 

 

 

Tiscali + Αυτο που ακολουθει =Τρελος συνδιασμος, μπορεις να παρεις 5-6 να εχεις αν θες ;)

 

 

This fair usage policy automatically identifies the very small number of extremely heavy users and manages their bandwidth only during peak hours (being 6pm to 11pm Monday to Friday, and 12pm to 4pm on weekends), to protect the service for all our other customers. Outside peak hours, the use of the internet by these heavy users is unaffected.

 

Δες μια απλη συγκριση http://www.adslguide.org.uk/isps/compare.asp?pipex=ON&tiscali=ON&cmp_action=Compare

 

 

 

Ελπιζω οι υπολοιπες 10δες να μην περιεχουν catches και να ειναι λιγο πιο αξιοπιστοι...

File mou perisi imoun fititis stin Agglia. Eixa NTL me 2mbit kai edina 30 euro to mina. To orio itan sta 2 or sta 5 BG to mina alla anepisimo.Kai kala an ipirxe iperfortosi tha se pernane tilefono gia parapona. Ego katebaza 10gb to mina kai den mou eipan tipota. KAi epeidi sta forums tous krazoune den lene (NTL) AKOMA tipota. OUTE THA POUNE. En to metaksi to korifaio einai oti stin agglia diamartirontai gia to akrovo internet.!!!! KALO eeeeeeee. Akouste kai klapste.......

Link to comment
Share on other sites

File mou perisi imoun fititis stin Agglia. Eixa NTL me 2mbit kai edina 30 euro to mina. To orio itan sta 2 or sta 5 BG to mina alla anepisimo.Kai kala an ipirxe iperfortosi tha se pernane tilefono gia parapona. Ego katebaza 10gb to mina kai den mou eipan tipota. KAi epeidi sta forums tous krazoune den lene (NTL) AKOMA tipota. OUTE THA POUNE. En to metaksi to korifaio einai oti stin agglia diamartirontai gia to akrovo internet.!!!! KALO eeeeeeee. Akouste kai klapste.......

 

Εγω ΕΙΜΑΙ στην Αγγλια και ΕΧΩ ntl 2Mbit με 25 λιρες = 37 Ευρω, με 30GB οριο που πλεον ισχυει. Δες στο http://www.cableforum.co.uk που αρκετοι εχουν δημοσιευσει τα γραμματα που τους εστειλε η ntl.

 

Οπως καταλαβαινεις τα 30GB για αρκετους ειναι ψιχουλα, το δημοσιευμα ελεγε οτι κυμαινονται οι τιμες στα 30 Ευρω. Δηλαδη ο μεσος ορος τιμων στα 2mbit unlimited ειναι 25-35 Ευρω :w00t:

 

An ntl statement states:-

 

“Further to our note in August about our fair usage policy, just to confirm the vast majority of customers who received the letter changed their online usage. This week we are writing to thank them for their response and to confirm that the move to 10Mb remains on track. 3Mb customers will be upgraded later this year, 1Mb and 2Mb customers in 2006.

 

Unfortunately a small number of users haven’t changed their usage – some have consistently topped 500GB per month. This is a severe abuse of our published fair usage policy and has the potential to impact on other customers locally. Therefore we are also writing to this group to confirm that we will take action as outlined in the previous letter.

 

More usage, less speed:

 

Later this month we will transfer them to a new service. We understand that usage is important to them so their new service will provide unlimited Internet usage at download speeds of up to 512Kbps. The price will be £17.99 per month and we will change the amount charged automatically.

 

Usage guidelines allow us to provide higher speeds and other services. In 2006 we will offer even more Broadband choice, including a full range of services with unlimited usage allowances.”

Link to comment
Share on other sites

Προχθές από ότι θυμάμαι είδα στην εκπομπή του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου να γίνεται μεγάλο θέμα για μια υπόσχεση του Πρωθυπουργού που αφορούσε τους πρωτεύσαντες μαθητές στις 3 τάξεις του γυμνασίου και ανέφερε ότι θα προμηθευτούν από 1 υπολογιστή.

Υπολογίστικε ότι μιλάμε για 5.500 υπολογιστές. Αυτή η εξαγγελεία ποτέ δεν πραγματοποιήθηκε ωστόσο..

Κι αναρρωτιέμαι τώρα..Τα pc στο δημοτικό είναι μεγαλύτερο θέμα από την εξαγγελεία του φοιτητικού ίντερνετ ; Γιατί δεν ασχολείται και με αυτό ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνουμε σε αυτο! 1-2-5 υπαρχουν που προσφερουν και κατω απο 26,84 Ευρω, ομως υπαρχουν και αλλοι 100 που προσφερουν την ιδια υπηρεσια στα 40+ Ευρω.

 

Το αρθρο λεει ομως οτι κυμαινονται στα 30 Ευρω, δηλαδη οι περισσοτεροι παιζουν στα 30 Ευρω, κατι που οπως θα ξερεις δεν ισχυει.

 

 

Μα αφού στην Αγγλία όπως αναφαίρετε μπορείς να έχεις 2048 KB/sek με 30 ευρώ, πιό είναι το πρόβλημα σου; :)

Ότι κάποιοι άλλοι άλλοι το δίνουν ακριβότερα...;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Μα αφού στην Αγγλία όπως αναφαίρετε μπορείς να έχεις 2048 KB/sek με 30 ευρώ, πιό είναι το πρόβλημα σου; :)

Ότι κάποιοι άλλοι άλλοι το δίνουν ακριβότερα...;

Τι να πω, ούτε εγώ το έχω καταλάβει ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το φοιτητικό internet, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος στο παρακάτω.. :confused:

Ποιος ο λόγος να βάλει κάποιος ADSL απο την στιγμή που θα το χρησιμοποιεί για να σερφάρει και δεν βάζει μια απλή σύνδεση;

Αφού α)Το μόνο που θα τον οφελήσει θα είναι να εμφανίζει λίγο γρηγορότερα τις σελίδες και β)με την απλή θα πληρώνει λιγότερα; :worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσες ώρες σερφάρεις.

Από ένα σημείο και έπειτα η adsl κοστίζει λιγότερο.

Επιπλέον δεν μιλάμε για λίγο πιο γρήγορα, αλλά 5-πλάσσια και βάλε ταχύτητα στο download και διπλάσσια στο upload.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού στην Αγγλία όπως αναφαίρετε μπορείς να έχεις 2048 KB/sek με 30 ευρώ, πιό είναι το πρόβλημα σου; :)

Ότι κάποιοι άλλοι άλλοι το δίνουν ακριβότερα...;

 

Το αρθρο λεει οτι οι τιμες κυμαινονται στα 30 Ευρω. Ενω οι τιμες κυμαινονται στα 40-45 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τα 15 ευρώ περιλαμβάνουν συνδρομή adsl στον isp και πάγιο γραμής στον ΟΤΕ;

 

Και κάτι άλλο, αν βάλεις adsl(π.χ. κάποιο έτοιμο 3μηνο πακέτο) αν δεν ανανεώσεις στους 3 μήνες και σου το κόψουν, όταν ξανα-ανανεώσεις χρειάζεται να πληρώσεις για την ενεργοποίηση;;

EDIT:

Το έψαξα λίγο καλύτερα με τα έτοιμα πακέτα ADSL και αν κατάλαβα καλά στην τιμή του πακέτου περιλαμβάνοντε τα πάντα. Δηλαδή στον ΟΤΕ συνεχίζεις να πληρώνεις μόνο το πάγιο για το τηλέφωνο και τα υπόλοιπα έξοδα για το ADSL είναι πληρομένα. Ισχύει αυτό;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι περιλαμβάνουν τα πάντα. Το τι συμβαίνει όμως μετά τη λήξη, ίσως πρέπει να το ψάξεις λίγο.
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις να μας πεις?
"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

με την Αγγλια παιδια οι συγκρισεις ειναι ανουσιες... Μηλαμε για τη πιο προηγμενη ιντρενετικα αγοαρα της ευρωπης. Οι συγκρισεις πρεπει να γινουν με τη πορτογαλια, τη Δανια, την Ολανδια. Και παλι πισω ειμαστε βεβαια, αλλα δεν υπαρχει αυτο το χαος.

 

Οσο για το ψιλο- flame να πω το εξης: αν το κρατος αποφασισει να χαρισει ενα αυτοκινιτο στους φοιτητες για να πηγενουν στη σχολη τους καλα θα κανει. Αλλα δε μπορουν οι φοιτητες να διαμαρτυρονται γιατι το αυτοκινιτο ειναι 1100 κυβικα και στην εθνικη μενει πισω απο τις Αλφα Ρομεο. Για να πηγενουν στη σχολη το εδωσε το κρατος...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

με την Αγγλια παιδια οι συγκρισεις ειναι ανουσιες... Μηλαμε για τη πιο προηγμενη ιντρενετικα αγοαρα της ευρωπης. Οι συγκρισεις πρεπει να γινουν με τη πορτογαλια, τη Δανια, την Ολανδια. Και παλι πισω ειμαστε βεβαια, αλλα δεν υπαρχει αυτο το χαος.

 

Οσο για το ψιλο- flame να πω το εξης: αν το κρατος αποφασισει να χαρισει ενα αυτοκινιτο στους φοιτητες για να πηγενουν στη σχολη τους καλα θα κανει. Αλλα δε μπορουν οι φοιτητες να διαμαρτυρονται γιατι το αυτοκινιτο ειναι 1100 κυβικα και στην εθνικη μενει πισω απο τις Αλφα Ρομεο. Για να πηγενουν στη σχολη το εδωσε το κρατος...

Εντελώς λάθος παραλληλισμός καταστάσεων, γιατί τα κυβικά που λες έχουν σχέση με την ταχύτητα, οπότε και είναι λογικό να δώσουν χαμηλή ταχύτητα στους φοιτητές κι όχι 1mbps.

 

Όμως αυτό που εικάζεται ότι θα κάνουν (ογκοχρέωση μετά τα 5gb) ισοδυναμεί στο παράδειγμα σου με όριο χιλιομέτρων, δηλαδή μετά από κάποια χιλιόμετρα που θα κάνει το αυτοκίνητο κάθε μήνα οι φοιτητές να πληρώνουν ένα εξτρά πρόστιμο το οποίο όσο παράλογο ακούγεται στο παράδειγμα, επειδή κανείς δε μπορεί να δώσει ένα αυτοκίνητο και να θέσει όριο χρήσης στον αγοραστή του, άλλο τόσο παράλογο είναι και να δίνουν FLAT RATE σύνδεση στους φοιτητές και μετά να βάζουν όριο στη χρήση της...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, πριν απο κανα 2-3 χρόνια είχε ένα πρόγραμμα στο Βερολίνο που στους φοιτητές έδινε την δυνατότητα να νοικιάζουν smart με 1 ευρω την μέρα.

 

Πάντως και τις εταιρείες συμφερει να γινει το φοιτητικο γιατι -οπως πιστευω θα εχετε διαπιστωσει κι εσεις- οταν βαζεις dsl μετα δεν υπαρχει επιστροφη.

Οι μισοί απο τους φοιτητές να κρατήσουν την dsl αμεσως εχουν ΟΛΟΙ κερδος.

Και εξ'αλλου το "φοιτητικό" πόσο θα κρατάει? 4, 5 χρονια μαξιμουμ? Ειναι επενδυση για τις εταιριες...θα αποδοσει αργοτερα. Οχι οτι τωρα θα χανουν τιποτα....

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τις εταιρείες συμφερει να γινει το φοιτητικο γιατι -οπως πιστευω θα εχετε διαπιστωσει κι εσεις- οταν βαζεις dsl μετα δεν υπαρχει επιστροφη.

Οι μισοί απο τους φοιτητές να κρατήσουν την dsl αμεσως εχουν ΟΛΟΙ κερδος.

Και εξ'αλλου το "φοιτητικό" πόσο θα κρατάει? 4, 5 χρονια μαξιμουμ? Ειναι επενδυση για τις εταιριες...θα αποδοσει αργοτερα. Οχι οτι τωρα θα χανουν τιποτα....

Poly swsta ta les re Xourxoulitso.....KANEIS de 8a xasei....

Link to comment
Share on other sites

13,5% η Αγγλια και μονο 10,2% η Γερμανια???? Και η δυκτυακα υποαναπτυκτη Γαλια 12,8% ( τι εγινε αφησανε το Minitel :p)

 

Εντυπωση μου κανουν αυτα τα νουμερα. Στην Αγγλια το 2003 ολοι μου οι συμφοιτητες ειχαν broadband και θυμαμαι που διαβαζα πως ακομακαι οι γιαγιαδες μπαινανε στο δικτυο!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Και που να δείτε τι γινεται στην Σουηδία...

 

Poly swsta ta les re Xourxoulitso.....KANEIS de 8a xasei....

Αυτοί που θα χάσουν ειναι οι μη φοιτητές που διαθέτουν σε μηνιαία βάση ένα μέρος του μισθού τους για να έχουν dsl πρόσβαση στο Internet και αυτή θα υποβαθμιστεί ποιοτικά επειδή ο φοιτητής θέλει να κατεβάζει ολη μέρα ότι του κατέβει στο κεφάλι.

Δεν πρέπει να περάσει.:mad:

Θα μας βρείτε απέναντι σας. :p

Link to comment
Share on other sites

Aκομα δεν τον ειδαμε, Θρασυβουλα τον βαφτισαμε. Κατσε να βγει το πακετο, να το μαθει ο κοσμος, και οτ(αν) εχεις προβλημα να τα χωσεις στην εταιρια σου. Δηλαδη οταν βγαζει προσφορα η εκαστοτε εταιρια εσυ τι λες? Λιγοι και καλοι? Ε με τετοια μυαλια να μην βαλει κανεις αλλος dsl να μεινει μονο σε λιγους και "εκλεκτους", στο 0,8 του πληθυσμου.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aκομα δεν τον ειδαμε, Θρασυβουλα τον βαφτισαμε. Κατσε να βγει το πακετο, να το μαθει ο κοσμος, και οτ(αν) εχεις προβλημα να τα χωσεις στην εταιρια σου. Δηλαδη οταν βγαζει προσφορα η εκαστοτε εταιρια εσυ τι λες? Λιγοι και καλοι? Ε με τετοια μυαλια να μην βαλει κανεις αλλος dsl να μεινει μονο σε λιγους και "εκλεκτους", στο 0,8 του πληθυσμου.

Ακυρος από την αρχή ως το τέλος. Πληροφορήσου καλύτερα και τα ξαναλέμε. :rolleyes:

 

Το θέμα δεν είναι η εταιρία (ISP) αλλά ο ΟΤΕ.

Και στον ΟΤΕ όσο και να χώσεις συνδεδεμένο σε έχουν. :mad:

 

Kαι να στο πω και ωμά; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα έχει το 0,8% ή το 10% ή το 80% dsl.

Αυτό που με ενδιεφέρει είναι να έχω αυτό που πληρώνω. Και επειδή ξέρω ότι μέχρι να εντοπίσει το πρόβλημα ο ΟΤΕ, να το προωθήσουν στα μεγάλα κεφάλια, να πάρουν απόφαση ότι πρέπει να γίνει αναβάθμιση, να παραγείλουν τα μηχανήματα, να τα εγκαταστήσουν, να τα σετάρουν, να τα σετάρουν 2η φορά γιατί την πρώτη τα κάναν μαντάρα, να καλέσουν τους τεχνικούς του παροχέα υλικού εξοπλισμού (γιατί και τη δεύτερη τα ξανακάνανε μαντάρα. αυτο που λέω έχει γίνει με τεχνικούς της siemens απο Γερμανία), μέχρι να δουλέψουν σωστά και να μην έχει κανένας πρόβλημα, εμένα θα μου έχουν πέσει τα μαλλιά και θα έχουν γίνει τα νεύρα μου τσατάλια.

Επειδή λοιπόν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα, επειδή ξέρω σε τι κατάσταση θα βρεθούμε αν ισχύσει το φοιτητικό πακέτο χωρίς κάποιο ΛΟΓΙΚΟ όριο, και επειδή αυτό που με ενδιαφέρει πρώτιστα είναι η ψυχική μου υγεία, και ύστερα τα λεφτά που θα δίνω τζάμπα, λέω ΌΧΙ σε μια τέτοια κίνηση.

Δυστυχώς στη περίπτωση μας ισχύει το όσο λιγότεροι, τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ανηκουμε σε δυο διαφορετικες ομαδες πιεσης, με συγκρουομενα συμφεροντα στην συγκεκριμενη περιπτωση :p

 

Και σου ξαναλεω, καποια στιγμη -ειναι φυσικη εξελιξη- ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμιστει ο εξοπλισμος. Αν δεν υπαρχουν πελατες δεν υπαρχει λογος να γινει. Οποτε για καποιο χρονικο διαστημα θα εχεις ετσι κι αλλιως προβλημα. Ο ΟΤΕ και ο οποιος πΟΤΕ για να παραμεινει κερδοφορος δεν κανει επενδυσεις χωρις να περιμενει ανταποκριση και πελατες...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ok, ανηκουμε σε δυο διαφορετικες ομαδες πιεσης, με συγκρουομενα συμφεροντα στην συγκεκριμενη περιπτωση :p

ΟΚ έλα έξω. Πάρε και το μαχαίρι σου. :p

 

Και σου ξαναλεω, καποια στιγμη -ειναι φυσικη εξελιξη- ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμιστει ο εξοπλισμος. Αν δεν υπαρχουν πελατες δεν υπαρχει λογος να γινει. Οποτε για καποιο χρονικο διαστημα θα εχεις ετσι κι αλλιως προβλημα. Ο ΟΤΕ και ο οποιος πΟΤΕ για να παραμεινει κερδοφορος δεν κανει επενδυσεις χωρις να περιμενει ανταποκριση και πελατες...

Nαι πρέπει.

Αλλά ελπίζουμε ότι κάποτε θα πάρει μπρος ο ΟΤΕ και θα γίνουμε Ευρώπη. Γι αυτό το καθυστερούμε. :O

Link to comment
Share on other sites

Kαι να στο πω και ωμά; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα έχει το 0,8% ή το 10% ή το 80% dsl.

Αυτό που με ενδιεφέρει είναι να έχω αυτό που πληρώνω. Και επειδή ξέρω ότι μέχρι να εντοπίσει το πρόβλημα ο ΟΤΕ, να το προωθήσουν στα μεγάλα κεφάλια, να πάρουν απόφαση ότι πρέπει να γίνει αναβάθμιση, να παραγείλουν τα μηχανήματα, να τα εγκαταστήσουν, να τα σετάρουν, να τα σετάρουν 2η φορά γιατί την πρώτη τα κάναν μαντάρα, να καλέσουν τους τεχνικούς του παροχέα υλικού εξοπλισμού (γιατί και τη δεύτερη τα ξανακάνανε μαντάρα. αυτο που λέω έχει γίνει με τεχνικούς της siemens απο Γερμανία), μέχρι να δουλέψουν σωστά και να μην έχει κανένας πρόβλημα, εμένα θα μου έχουν πέσει τα μαλλιά και θα έχουν γίνει τα νεύρα μου τσατάλια.

Επειδή λοιπόν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα, επειδή ξέρω σε τι κατάσταση θα βρεθούμε αν ισχύσει το φοιτητικό πακέτο χωρίς κάποιο ΛΟΓΙΚΟ όριο, και επειδή αυτό που με ενδιαφέρει πρώτιστα είναι η ψυχική μου υγεία, και ύστερα τα λεφτά που θα δίνω τζάμπα, λέω ΌΧΙ σε μια τέτοια κίνηση.

Δυστυχώς στη περίπτωση μας ισχύει το όσο λιγότεροι, τόσο καλύτερα.

 

Ειναι λυπηρο που ειναι αυτη η κατασταση, αλλα εχει απολυτο δικιο ο Bayern. Δε μπορει καποιος να κανει κοινωνικη ή ψηφοθηρικη πολιτικη στη πλατη αλλων....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αδυναμία παρέμβασης στον ΟΤΕ και την ΕΕΤΤ για το Internet, δηλώνει η κυβέρνηση

 

Αναρμόδια δηλώνει η κυβέρνηση για την τιμολόγηση του Internet, επικαλούμενη την ανεξαρτησία της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και του ΟΤΕ.

 

Απαντώντας σε σχετική επίκαιρη ερώτηση του βουλευτή του Συνασπισμού Γιάννης Δραγασάκη, ο υφυπουργός Mεταφορών και Επικοινωνιών, Αναστάσιος Νεράντζης, ουσιαστικά, δήλωσε την αδυναμία της κυβέρνησης να παρέμβει στον ΟΤΕ ή την ΕΕΤΤ για τον καθορισμό των τιμολογίων του Internet.

 

«Ο ΟΤΕ αποφάσισε να προτείνει μία αύξηση, η οποία ήταν πράγματι σημαντική. Όμως με αυτή τη σημαντική αύξηση ο ΟΤΕ είναι κάτω από το κόστος. Η ΕΕΤΤ δεν μπορούσε να έχει δραστική παρέμβαση γιατί θεσμικά η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, που είναι ανεξάρτητη αρχή, μπορεί να παρεμβαίνει μόνο όταν οι παράγοντες της αγοράς πουλάνε πάνω από το κόστος. Και ο ΟΤΕ εξακολουθούσε να είναι κάτω από το κόστος. Το Υπουργείο δεν μπορούσε επίσης να παρέμβει θεσμικά διότι ο ΟΤΕ, όπως ξέρετε, με νόμο έχει φύγει εντελώς από το δημόσιο τομέα και είναι ανώνυμη εταιρεία εισηγμένη στο Χρηματιστήριο. Το μόνο λοιπόν που απέμενε είναι να γίνει εξωθεσμικά μία φιλική παρέμβαση-σύσταση του υπουργείου μας προς τους δύο αυτούς φορείς» δήλωσε ο κ. Νεράντζης και προσέθεσε πως «προς αυτή την κατεύθυνση και ο ΟΤΕ φαίνεται ότι συναίνεσε -έβγαλε και ανακοίνωση για αυτό- να είναι κλιμακωτή η αύξηση αυτή». Ο υφυπουργός υποστήριξε επίσης ότι η αύξηση αυτή «δεν επηρεάζει καθόλου το φθηνό internet των φοιτητών».

 

Στην παρέμβασή του, ο Γ. Δραγασάκης, ανέδειξε τη μεγάλη καθυστέρηση της χώρας στη χρήση του Internet και την αντιαναπτυξιακή διάσταση που έχει αυτή.

 

Υποστήριξε ότι η ευθύνη για την υπέρβαση αυτής της καθυστέρησης δεν μπορεί να μετατεθεί σε τρίτους, αλλά, ανήκει στη κυβέρνηση και ζήτησε ολοκληρωμένη στρατηγική για την διασφάλιση της πρόσβασης στο Internet με χαμηλό κόστος.

 

Πηγή : In.gr

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...