Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία μπήκε το νερό στο αυλάκι λοιπον:)

 

Ζήτω συγνώμη αλλά εαν κατάλαβα καλά για να μπορέσεις να κάνεις backup και restore πρέπει να έχεις κάνει το τηλέφωνο decrypter?

Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορούσα να κάνω restore ?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Ζήτω συγνώμη αλλά εαν κατάλαβα καλά για να μπορέσεις να κάνεις backup και restore πρέπει να έχεις κάνει το τηλέφωνο decrypter?

Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορούσα να κάνω restore ?

Λόγου αυτού που αναφέρει η Μαρία

 

Ναι, μετά κατάλαβα το εννοείς, έκανα edit στο πάνω ποστ.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Καλύτερα τώρα να το κάνεις από την αρχή. Μάλιστα, για όσους θέλουν να δοκιμάζουν πολλές ρομ, το decryption είναι ακόμη πιο επιβεβλημένο στο op6 γιατι σε αυτό το κινητό, αν πας από ρομ με πιο πρόσφατο security patch σε ρομ με security patch πιο παλιό = σίγουρο bootloop. (Μάλλον λόγω του a/b partition).

Άρα κάντο τώρα να ξεμπερδευεις.

 

Με 5T δεν υπάρχει A/B patrition και φυσικα ουτε περιορισμός να πας απο rom(stock η custom) με νεότερο Google security σε rom(stock η custom) με παλιότερη εκδοση του security patches ακομα και αν ησουν encrypted.

 

Εδω πλεον με 6Τ επιβάλλεται να εισαι decrypted αν θες να μην σε αγγίζει αυτός ο περιορισμός.

 

Για αυτο και τα backup και restore δεν σου δουλευαν.

 

Απο την άλλη βέβαια ίσχυε κανονικα οτι με decrypted δεν θα χρειάζεται να φορμαρεις internal storage που ζητάνε αρκετές custom rom για να εγκατασταθουν με επιτυχία.

 

Ειναι κατι που στο ειχα πει οτι με decrypted θα ελυνες τα προβλήματα σου και σε 6 για τον επιπλέον παράγοντα λογου του Α/Β partition που αναφερε τώρα η Μαρία.

 

Δεν ξέρω να σου πω αν γίνεται μόνο με bluespark. Εγώ με αυτόν το έκανα και αυτός προτείνεται.

 

Έχει αλλάξει κάποιος γραμματοσειρά; σε ρουταρισμένο εννοώ.

Πιστεύω αυτη θα σου αρέσει ιδαιτερα.(και σε μη root δουλεύει εξίσου)

https://cloud.tapatalk.com/s/5bc1e76a30cec/ProductSans.apk

Κανε μια επανεκκίνηση τηλεφώνου μετα και εισαι έτοιμη.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστώ. Έχω πολλές και στο 5t τις φλασαρα από recovery. Τώρα που το έκανα δεν έγινε εγκατάσταση.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστώ. Έχω πολλές και στο 5t τις φλασαρα από recovery. Τώρα που το έκανα δεν έγινε εγκατάσταση.

Δεν φλασαρεις απο recovery.

Settings-display Πας στα fonts και απο εκει εγκατασταση.

Ετσι το εβαλα στο Vivo Nex οπου είμαι μη root και σε Note 9 ετσι το ειχα εγκαταστήσει.

 

Εκτος αν σε oneplus δεν γινεται.

 

Αν εχεις google keyboard βαλε το παρακάτω theme με magisk.

Αξίζει με χίλια.

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/module-gboard-themes-themes-gboard-t3840354

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φλασαρεις απο recovery.

Settings-display Πας στα fonts και απο εκει εγκατασταση.

Ετσι το εβαλα στο Vivo Nex οπου είμαι μη root και σε Note 9 ετσι το ειχα εγκαταστήσει.

 

Εκτος αν σε oneplus δεν γινεται.

 

Αν εχεις google keyboard βαλε το παρακάτω theme με magisk.

Αξίζει με χίλια.

https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/module-gboard-themes-themes-gboard-t3840354

 

Δεν εννοώ αυτή που μου έδωσες. Εννοώ όλες τις άλλες που έχω και πως προσπάθησαν να κάνω ότι έκανα στο 5t

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αυτή που μου έδωσες. Εννοώ όλες τις άλλες που έχω και πως προσπάθησαν να κάνω ότι έκανα στο 5t

ok καταλαβα.

Περιεργο που δεν τα δεχτηκε οντως εδω που τα λες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μη rooted 6T δεν γίνεται εγκατάσταση του συγκεκριμένου APK. Καμία ιδέα?

Λόγου αυτού που αναφέρει η Μαρία

 

 

 

Με 5T δεν υπάρχει A/B patrition και φυσικα ουτε περιορισμός να πας απο rom(stock η custom) με νεότερο Google security σε rom(stock η custom) με παλιότερη εκδοση του security patches ακομα και αν ησουν encrypted.

 

Εδω πλεον με 6Τ επιβάλλεται να εισαι decrypted αν θες να μην σε αγγίζει αυτός ο περιορισμός.

 

Για αυτο και τα backup και restore δεν σου δουλευαν.

 

Απο την άλλη βέβαια ίσχυε κανονικα οτι με decrypted δεν θα χρειάζεται να φορμαρεις internal storage που ζητάνε αρκετές custom rom για να εγκατασταθουν με επιτυχία.

 

Ειναι κατι που στο ειχα πει οτι με decrypted θα ελυνες τα προβλήματα σου και σε 6 για τον επιπλέον παράγοντα λογου του Α/Β partition που αναφερε τώρα η Μαρία.

 

 

Πιστεύω αυτη θα σου αρέσει ιδαιτερα.(και σε μη root δουλεύει εξίσου)

https://cloud.tapatalk.com/s/5bc1e76a30cec/ProductSans.apk

Κανε μια επανεκκίνηση τηλεφώνου μετα και εισαι έτοιμη.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μη rooted 6T δεν γίνεται εγκατάσταση του συγκεκριμένου APK. Καμία ιδέα?

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Δεν ξέρω γιατί.

Ίσως μη συμβατή με Pie δύσκολο αλλά οχι απίθανο.

Ισως και Oxygen να ευθύνεται και η συγκεκριμένη έκδοση που εχεις και αυτό δυσκολα αλλα οχι απίθανο.

Σε 2 διαφορετικες συσκευες(μη oneplus) με Oreo 8.1 εμενα δουλεψε αψογα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λόγου αυτού που αναφέρει η Μαρία

 

 

 

Με 5T δεν υπάρχει A/B patrition και φυσικα ουτε περιορισμός να πας απο rom(stock η custom) με νεότερο Google security σε rom(stock η custom) με παλιότερη εκδοση του security patches ακομα και αν ησουν encrypted.

 

Εδω πλεον με 6Τ επιβάλλεται να εισαι decrypted αν θες να μην σε αγγίζει αυτός ο περιορισμός.

 

Για αυτο και τα backup και restore δεν σου δουλευαν.

 

Απο την άλλη βέβαια ίσχυε κανονικα οτι με decrypted δεν θα χρειάζεται να φορμαρεις internal storage που ζητάνε αρκετές custom rom για να εγκατασταθουν με επιτυχία.

 

Ειναι κατι που στο ειχα πει οτι με decrypted θα ελυνες τα προβλήματα σου και σε 6 για τον επιπλέον παράγοντα λογου του Α/Β partition που αναφερε τώρα η Μαρία.

 

 

Πιστεύω αυτη θα σου αρέσει ιδαιτερα.(και σε μη root δουλεύει εξίσου)

https://cloud.tapatalk.com/s/5bc1e76a30cec/ProductSans.apk

Κανε μια επανεκκίνηση τηλεφώνου μετα και εισαι έτοιμη.

Ο.κ ευχαριστώ...

Τώρα σκέφτομαι να κανω ένα backup σε ενα otg να γινω decrypter και μετά restore την rom ....

Ελπίζω να γίνεται......?

Ποια επιλεγω για backup?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το gearbest στέλνει με oxygen όπως γράφτηκε παραπάνω? Στο site τους πάντως λένε οτι έρχεται με hydrogen.
Link to comment
Share on other sites

Ο.κ ευχαριστώ...

Τώρα σκέφτομαι να κανω ένα backup σε ενα otg να γινω decrypter και μετά restore την rom ....

Ελπίζω να γίνεται......?

Ποια επιλεγω για backup?

Δεν εχει νοημα να πάρεις backup τη rom τωρα αφου εισαι encrypted.

Αν γίνεις decrypted δεν θα δουλέψει το restore.

 

Backup θα κανεις αφου γίνεις decrypted και φροντισε να παραμείνεις ετσι ωστα τα backup και restore να δουλεύουν πάντα.

 

Απο αρχη στησιμο ακολούθησε τον οδηγο 1 σελιδα πισω.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tutorial-decrypt-flash-rom-pie-oreo-roms-t3838643

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα εφαρμογή sms έχει μόνο 70 χαρακτήρες σωστά; δεν υπάρχει πρόβλημα ρύθμιση για να στέλνεις κεφάλαια και χωρίς τόνους για 160 χαρακτήρες;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Η μαμα εφαρμογή sms έχει μόνο 70 χαρακτήρες σωστά; δεν υπάρχει πρόβλημα ρύθμιση για να στέλνεις κεφάλαια και χωρίς τόνους για 160 χαρακτήρες;

 

εγω χρησιμοποιω αυτη η οποια μπορεις να ρυθμισεις να στελνει 160 χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω αυτη η οποια μπορεις να ρυθμισεις να στελνει 160 χαρακτηρες

 

Ευχαριστώ. Έχω εναλλακτικές απλά ρωτάω μήπως έχει ρύθμιση η μαμα εφαρμογή και δεν τη βλέπω.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να πάρεις backup τη rom τωρα αφου εισαι encrypted.

Αν γίνεις decrypted δεν θα δουλέψει το restore.

 

Backup θα κανεις αφου γίνεις decrypted και φροντισε να παραμείνεις ετσι ωστα τα backup και restore να δουλεύουν πάντα.

 

Απο αρχη στησιμο ακολούθησε τον οδηγο 1 σελιδα πισω.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tutorial-decrypt-flash-rom-pie-oreo-roms-t3838643

 

Μόλις τελείωσα όλον τον οδηγό και όλα καλά....

Τώρα απο ότι κατάλαβα μετα απο εγκατάσταση καθε rom θα πρέπει να περναω το αρχείο

No Verity Mod for OP6 ώστε να παραμεινω decrypt?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα όλον τον οδηγό και όλα καλά....

Τώρα απο ότι κατάλαβα μετα απο εγκατάσταση καθε rom θα πρέπει να περναω το αρχείο

No Verity Mod for OP6 ώστε να παραμεινω decrypt?

 

Ναι σωστά. Τσεκαρισες στις ρυθμίσεις - ασφάλεια - κρυπτογραφηση αν λέει όντως ότι δεν είναι κρυπυιγραφημενο;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Τσεκαρισες στις ρυθμίσεις - ασφάλεια - κρυπτογραφηση αν λέει όντως ότι δεν είναι κρυπυιγραφημενο;

 

Αυτό ακριβώς μου γράφει ότι δεν είναι κρυπτογραφημένο.... Σας ευχαριστώ πολύ...

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι ένα βήμα πριν δώσω το note 8 για ένα 1+6 8/256. Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει συνδυάσει το τηλέφωνο με gear s3 frontier να μου πει αν έχει κάποιο πρόβλημα σε συμβατότητα? Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει την μετάβαση από note 8 να μου πει εντυπώσεις? Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι ένα βήμα πριν δώσω το note 8 για ένα 1+6 8/256. Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει συνδυάσει το τηλέφωνο με gear s3 frontier να μου πει αν έχει κάποιο πρόβλημα σε συμβατότητα? Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει την μετάβαση από note 8 να μου πει εντυπώσεις? Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το note 8

 

Μια χαρά δουλεύει ,ακομα και με το samsung health. Παρεπιπτόντως αν γνωρίζει κάποιος, λέω να πάω σε root και άλλη rom αλλά το χρησιμοποιώ για πτήσεις με mavic προ θα έχω προβλήματα?

Edited by milena03
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

-Εγώ είχα νοτε 8. Δεν μπορώ να πω πως δεν μου έχει λείψει σε συγκεκριμένα πράγματα. Επίσης με το gear s3 μου κάνει συχνά αποσυνδέσεις και δεν ξέρω τον λογο (ακόμα και πριν κάνω ρουτ). Επίσης το health από την έκδοση 9 και μετά δεν μου κρατάει τα δεδομένα του ρολογιού όταν κάνω ποδήλατο η οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα. Δεν έχω δεύτερο κινητό με pie να δοκιμάσω. Προσωπικά το νοτε το άλλαξα λόγω μπαταρίας αλλιώς δε νομίζω να άλλαζα κινητό. Ταχύτητα πάντως και η αίσθηση αυτή της ταχύτητας σίγουρα είναι υπέρ του ορ.

 

-Το μαβικ προ που πετούσα το καλοκαίρι με ρουτ και xxx no limits rom δεν είχα θέμα.

 

Sent from my BBB100-2 using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι ένα βήμα πριν δώσω το note 8 για ένα 1+6 8/256. Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει συνδυάσει το τηλέφωνο με gear s3 frontier να μου πει αν έχει κάποιο πρόβλημα σε συμβατότητα? Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει την μετάβαση από note 8 να μου πει εντυπώσεις? Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το note 8

Το gear s3 δουλεύει κανονικότατα πλέον μετά και την έλευση της 9.,.Κανένα θέμα....

Απ την μετάβαση απ το note 8 θα πας σε ένα πιο" λυτο περιβαλλον "το οποίο ομως παει μπαλα...μην το φοβασε ..θα το ευχαριστηθεις..:D

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το πήραν χαμπάρι, λειτουργικό night sight για op6 ;)

 

https://drive.google.com/open?id=1WxdBxU4tvdHAiRDl9NXsGdHeZ1xXpvy2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς μου γράφει ότι δεν είναι κρυπτογραφημένο.... Σας ευχαριστώ πολύ...

Επίσης σε καθε αναβάθμιση οποιαδήποτε rom οπως και restore εξισου στο τελος θα φλασαρεις no verify.

Σε 5T παντα το έκανα να μην χάσω ποτέ το decryption.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...