Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να φαίνεται στις καρτέλες των πρόσφατων εφαρμογών πόση μνήμη χρησιμοποιείται και πόση είναι ελεύθερη;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχως στο Oxygen OS δεν γινεται. Μπορείς ομως να πας ρυθμίσεις> επιλογές για προγραμματιστές> υπηρεσίες που εκτελούνται και να βλέπεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν,πριν ξεκινήσεις να πειράζεις,να μπεις λίγο xda και να διαβάσεις τους οδηγούς. Δεν τόσο δύσκολο το rootαρισμα στο one plus,ούτε χρειάζεται κάποιο all in one πρόγραμμα. Και με το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν κάνεις τιποτα στο OnePlus. Γιατί μετά, όταν κάτι πάει στραβά και μείνεις σε κάνα bootloop , καλό θα είναι να ξέρεις μόνος σου πώς να το επαναφέρεις,και να μην μεινεις με το κινητό τούβλο περιμένοντας κάποιον να σε βοηθήσει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ο.κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις το έχω

Ξανακάνει με roor θα το ψάξω στο xda....

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Όταν κάνουμε ρουτ διαγράφεται κάτι κατά τη διαδικασία; (Εφαρμογές αρχεία κτλ)

Επίσης στις ρυθμίσεις της καμερας έχει μια επιλογή ο λέει αποθηκεύστε με και χωρίς ενίσχυση βάθους. Τι σημαίνει αυτό;

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Όταν κάνουμε ρουτ διαγράφεται κάτι κατά τη διαδικασία; (Εφαρμογές αρχεία κτλ)

Επίσης στις ρυθμίσεις της καμερας έχει μια επιλογή ο λέει αποθηκεύστε με και χωρίς ενίσχυση βάθους. Τι σημαίνει αυτό;

Για να γίνει ρουτ πρέπει να γίνει unlock ο bootloader και τότε διαγράφει την εσωτερική μνήμη. Η άλλη ρύθμιση είναι κάτω από τις ρυθμίσεις του πορτραίτου και λέει αν θες στο πορτραίτο να αποθηκεύει και την φωτογραφία χωρίς θόλωμα πίσω

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ρουτ πρέπει να γίνει unlock ο bootloader και τότε διαγράφει την εσωτερική μνήμη. Η άλλη ρύθμιση είναι κάτω από τις ρυθμίσεις του πορτραίτου και λέει αν θες στο πορτραίτο να αποθηκεύει και την φωτογραφία χωρίς θόλωμα πίσω

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ναι αλλά για ποιο λόγο να βγάλεις πορτραίτο χωρίς το θόλωμα; Αυτό με μπέρδεψε...

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις και την κανονική φωτογραφία μαλλον

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις και την κανονική φωτογραφία μαλλον

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Οκ κατενοηθη! Ευχαριστώ πολύ!

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και επίσημα το P για τα pixel.

Ελπίζω να μην αργήσει πολύ να έρθει και σε μας.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

23/7 παρήγγειλα 2 κινητά 6/64 mirror black.

Το ένα από Banggood με Priority Direct Mail με κόστος αποστολής 17 ευρώ και το άλλο

από Gearbest με Belgium Post (Free Shipping) με κόστος του κινητού κοντά στα 420€ και από τα 2 καταστήματα.

Αποτέλεσμα.

Την Παρασκευή 03/08 το πρωί ο ταχυδρόμος μου έφερε το κινητό από Gearbest (10 εργάσιμες!!!) και χωρίς τ.

Το άλλο από το Banggood στις 03/08 μου έβγαλε pre-advised και το ίδιο μου δείχνει και σήμερα,οπότε υπολογίζω πως σίγουρα θα το παραλάβω την άλλη εβδομάδα,άρα μετράμε πάνω από 15 εργάσιμες.

Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να επηρεάσω κανέναν αλλά για να σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν πουλάει κάποιος από το forum 8/128 σε κατάσταση βιτρίνας, από επίσημο site και είναι Αθήνα..ας μου πει παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Εχθές παρέλαβα και σήμερα ξεκλειδωσα το κινητό και έβαλα magisk... Το θέμα μου είναι πως μπαίνω ξανά σε twrp recovery? Έχω εγκαταστήσει το 3.2.3-0...
Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Εχθές παρέλαβα και σήμερα ξεκλειδωσα το κινητό και έβαλα magisk... Το θέμα μου είναι πως μπαίνω ξανά σε twrp recovery? Έχω εγκαταστήσει το 3.2.3-0...

 

εισαι σιγουρος οτι την κρατησε? πηγαινε ρυθμισεις . επιλογ για προγραματιστες- προηγμενη επανεκινηση ενεργοιποσετο πατα μετα το power και πατα επαναφορα.. το μεσαιο δηλαδη.. αν σε βαλει σε twrp εισαι κομπλε.. αν οχι πρεπει να την περασεις παλι

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι την κρατησε? πηγαινε ρυθμισεις . επιλογ για προγραματιστες- προηγμενη επανεκινηση ενεργοιποσετο πατα μετα το power και πατα επαναφορα.. το μεσαιο δηλαδη.. αν σε βαλει σε twrp εισαι κομπλε.. αν οχι πρεπει να την περασεις παλι

 

δεν το ειχε κρατησει και διαβασα στο επισιμο site οτι πρεπει να κανουμε και εγκατασταση και του zip αρχειου ωστε να το κρατησει σαν αρχικο... αλλα δεν διαβασα οτι επρεπε να κανω backup την ρομ και μετα restore και τωρα μου κανει επανακινηση σε twrp συνεχεια .... τωρα κατεβαζω την 5,1,9 απο το xda και να την περασω σαν zip απο εδω https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/oneplus-6-mirrors-official-oxygen-os-t3792244

ελπιζω να μην κανω κατι στραβο και το brickαρο!!!

Edited by petraKOS07
Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις backup τίποτα. Μπαίνεις με fastboot στο recovery,φλασαρεις ότι θες,φλασαρεις το recovery,κάνεις μια επανεκκίνηση στο recovery, φλασαρεις magisk, kernel αν θες και είσαι έτοιμος. Γενικά με το backup από recovery λόγο treble και διπλών partitions είναι αρκετά πιθανό να μην επαναφέρεις τίποτα. Επίσης ,αν θες OTA κτλ κατέβασε το oxygen updater. Και να το brickαρεις, κατέβασε από xda fastboot roms να έχεις μια καβατζα μην ψαχνεσαι και θα είσαι εντάξει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by lgalkis
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά... Το λάθος που έκανα ήταν ότι είχα κατεβάσει διαφορετικά recovery img και zip...

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ...

Πρώτη φορά μου συμβαινει στο OnePlus.

Γιατι μου κατεβάζει όλα τα ''αυτοκόλλητα'' απο την εφαρμογή messenger και ακομα αν τα ξανασβησω επανεμφανίζονται ;

Μου τα δειχνει στα πρόσφατα και ειναι πολύ σπαστικό όπως επίσης οτι δημιουργει νεο φάκελο για καθε αυτοκόλλητο.

Το κάνει κ εσας ;

Κάποια λύση ;

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχισμένος-ενθουσιασμένος κάτοχος και εγώ απο σήμερα. Μετά απο 3 χρόνια το one m8 μας τελείωσε και το oneplus 6 είναι εδώ και μάλιστα εντυπωσιακότατο. Έχουμε κάτι που πρέπει να προσέξω στις φορτίσεις-αποφορτίσεις? Να το αφήνω να κατεβαίνει κάτω απο 10% και μετα να το φορτίζω? Να μη το αφήνω στην πρίζα όλο το βράδυ? Όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες.Ευχαριστώ

Και ένα 20ευράκι https://www.oneplus.com/gr/invite#HG0NY95L4IQJ8MH

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχισμένος-ενθουσιασμένος κάτοχος και εγώ απο σήμερα. Μετά απο 3 χρόνια το one m8 μας τελείωσε και το oneplus 6 είναι εδώ και μάλιστα εντυπωσιακότατο. Έχουμε κάτι που πρέπει να προσέξω στις φορτίσεις-αποφορτίσεις? Να το αφήνω να κατεβαίνει κάτω απο 10% και μετα να το φορτίζω? Να μη το αφήνω στην πρίζα όλο το βράδυ? Όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες.Ευχαριστώ

Και ένα 20ευράκι https://www.oneplus.com/gr/invite#HG0NY95L4IQJ8MH

Πρώτες 2-3 φορτίσεις να ειναι απο 10 εως 100 και αφήνεις ενα τέταρτο extra οταν φτασει 100 προτου βγάλεις πρίζα.

Στη συνεχεια απλα φρόντιζε να κανεις οσο πιο σταθερές και πληρες φορτίσεις και οχι στυλ φορτίζω για κανα 20λεπτο.

 

Εγω οταν φτάσει 18-20-25 πάντα φορτίζω εως παει 100 +extra τέταρτο και βγάζω απο πρίζα.

 

Επίσης εγω σε κανένα κινητο δεν φορτίζω με γρήγορη φόρτιση μονο σε σπάνιες περιπτώσεις που θα χρειαστεί σε λιγο χρονικό διάστημα να γεμισεις οσο περισσότερο μπορείς μπαταρία γιατι δεν γίνεται αλλιώς.

 

Επισης προτιμώ να μην φορτίζω ολη νύχτα αλλα οχι οτι δεν το κανω εκ των πραγμάτων απλα οσο με περνει φορτιζω διαρκεια της ημέρας.

 

Αυτη η τακτική μου πολλά χρονιά με πολλά κινητά android και tablet/2 σε 1(ios/windows) που διατηρώ αμετάβλητη και διατηρώ ετσι την απόδοση μπαταρίας σε όσο το δυνατόν υψηλότερο επίπεδο(σε windows/ios μαλιστα εχω αξιόπιστο τροπο μέτρησης φθοράς μπαταρίας και ετσι εχω απο πρώτο χερι της πληροφορίες που θέλω)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες 2-3 φορτίσεις να ειναι απο 10 εως 100 και αφήνεις ενα τέταρτο extra οταν φτασει 100 προτου βγάλεις πρίζα.

Στη συνεχεια απλα φρόντιζε να κανεις οσο πιο σταθερές και πληρες φορτίσεις και οχι στυλ φορτίζω για κανα 20λεπτο.

 

Εγω οταν φτάσει 18-20-25 πάντα φορτίζω εως παει 100 +extra τέταρτο και βγάζω απο πρίζα.

 

Επίσης εγω σε κανένα κινητο δεν φορτίζω με γρήγορη φόρτιση μονο σε σπάνιες περιπτώσεις που θα χρειαστεί σε λιγο χρονικό διάστημα να γεμισεις οσο περισσότερο μπορείς μπαταρία γιατι δεν γίνεται αλλιώς.

 

Επισης προτιμώ να μην φορτίζω ολη νύχτα αλλα οχι οτι δεν το κανω εκ των πραγμάτων απλα οσο με περνει φορτιζω διαρκεια της ημέρας.

 

Αυτη η τακτική μου πολλά χρονιά με πολλά κινητά android και tablet/2 σε 1(ios/windows) που διατηρώ αμετάβλητη και διατηρώ ετσι την απόδοση μπαταρίας σε όσο το δυνατόν υψηλότερο επίπεδο(σε windows/ios μαλιστα εχω αξιόπιστο τροπο μέτρησης φθοράς μπαταρίας και ετσι εχω απο πρώτο χερι της πληροφορίες που θέλω)

+1000

Επίσης να προσθέσω, που και που αποφόρτισε το τελείως και φόρτισε το έως το 100%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Όταν λες οτι δεν κάνεις γρήγορη φόρτιση, πώς μπορώ να την αποφύγω αφού ο "μαμά" φορτιστής είναι τέτοιος? Να το φορτίζω με τον παλιό φορτιστή του m8 ας πούμε?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Όταν λες οτι δεν κάνεις γρήγορη φόρτιση, πώς μπορώ να την αποφύγω αφού ο "μαμά" φορτιστής είναι τέτοιος? Να το φορτίζω με τον παλιό φορτιστή του m8 ας πούμε?

 

Ναι, ή με διαφορετικό καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά. Όταν λες οτι δεν κάνεις γρήγορη φόρτιση, πώς μπορώ να την αποφύγω αφού ο "μαμά" φορτιστής είναι τέτοιος? Να το φορτίζω με τον παλιό φορτιστή του m8 ας πούμε?
Από το pc με το καλώδιο του.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...