Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτά είναι ρε Μπιλ πραγματικά έχει αλλάξει η ροή του νήματος με τα raw αρχεία.

Μαγεία πραγματικη, απορώ τόσο καιρό πως δε βαζαμε.

Θέλω όλων των ειδών raw φιλαρακκκκ...

Link to comment
Share on other sites

43659439982_cdd057fe93_z.jpg2018-07-29_11-08-47 by Andreas, on Flickr

 

30781736848_a69ce2edcc_z.jpgIMG_20180901_161921 by Andreas, on Flickr

 

30781839298_4c236d96e0_z.jpgIMG_20180901_150354 by Andreas, on Flickr

 

30781859718_ddf108b08c_z.jpgIMG_20180902_005637 by Andreas, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Μάριε ευχαριστώ πολύ

 

Galeanature δυνατό πολύ το op6!

Θα ήθελα να δω και raw δείγματα από τη συσκευή

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

οτι χρειαστεις...θα χαρω να βοηθησω!

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Τώρα για το raw που όλο λέτε, ρε παιδιά για κινητά μιλάμε όχι για υπολογιστές. Εμένα δεν έχει raw το εργαλείο, να βγω από το θέμα δηλαδή ?

Νομίζω ότι είναι υπερβολή να μιλάμε για κινητά και να κάνετε επεξεργασία σε υπολογιστή για να βάλετε μια φωτογραφία.

Ορίστε και μερικές ακόμα που έβγαλα σήμερα στη βόλτα και συγγνώμη που δεν είναι raw.

 

29714973347_4b667e2899_c.jpg20180913_120248 by Mpaok7 ...., on Flickr

 

 

43934453214_055c482919_c.jpg20180913_120310 by Mpaok7 ...., on Flickr

 

 

43743972925_dbb6b55ec8_c.jpg20180913_115735 by Mpaok7 ...., on Flickr

Edited by Mpaok7
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες..επειδη εχει γινει πολυ θεμα απο καποιους το κοματι της επεξεργασιας απλα να ενημερωσω οτι και με το προγραμμα του κινητου αφου τραβηξεις τη φωτο και μετα την επεξεργαστεις, στο flickr δεν το δειχνει, το δειχνει auto και program AE... Η τελευταια φωτο που ανεβασα ειναι επεξεργασμενη ετσι..παντου τη δειχνει σαν auto..πειραξα κορεσμο..σκιες..και highlights! Οποτε γιατι να πιστεψω τον οποιονδηποτε οτι δεν επεξεργαζεται οτι ανεβαζει! Τουλαχιστον εμεις το λεμε οταν το κανουμε..και πως το κανουμε! Και ναι ειναι μπηχτη για καποιους εδω μεσα που μας κοροιδευουν! Ξερουν αυτοι! Μακακες δεν ειμαστε! Τα περισοτερα κινητα τι κανουν με τη στοκ καμερα επισης τα ξερουμε! Μια βολτα απο το πλαισιο πχ αρκει για να παρουμε μια γευση οπως εκανα σημερα πχ με το xiami mi8 που το συστησα σε μια φιλη να το παρει βλεπωντας δειγματα απο εδω.. γιατι θελει καλη καμερα μεχρι 500..μας το ξεκλειδωσε ο πωλητης και βγαζαμε φωτο και απογοητευτηκα! Κατεληξε να παρει το p20 το απλο μετα απο συγκριση με αρκετες συσκευες μεχρι 500. Δεν το λεω για να κανω διαφημιση εξαλου τη γνωμη μου για τα huawei την ειπα παραπανω σε αλλο post! Απλα αυτο της αρεσε με σχεδον ολα που ειδε! Εκτος απο op6 που δεν ειχε βεβαιως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης να παραθεσω οτι ειχε το xz1..

Που καπου εδω μεσα διαβαζα για κορυφαια καμερα! Γελαει ο κοσμος ρε!

Link to comment
Share on other sites

Το mi8 έχει τον κορεσμό στο θεό και το xz1 ενώ έχει φοβερή κάμερα, πρέπει ο χρήστης να έχει όρεξη για να βγάλει καλό αποτέλεσμα καθώς το κινητό από μόνο του δε σε βοηθάει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες..επειδη εχει γινει πολυ θεμα απο καποιους το κοματι της επεξεργασιας απλα να ενημερωσω οτι και με το προγραμμα του κινητου αφου τραβηξεις τη φωτο και μετα την επεξεργαστεις, στο flickr δεν το δειχνει, το δειχνει auto και program AE... Η τελευταια φωτο που ανεβασα ειναι επεξεργασμενη ετσι..παντου τη δειχνει σαν auto..πειραξα κορεσμο..σκιες..και highlights! Οποτε γιατι να πιστεψω τον οποιονδηποτε οτι δεν επεξεργαζεται οτι ανεβαζει! Τουλαχιστον εμεις το λεμε οταν το κανουμε..και πως το κανουμε! Και ναι ειναι μπηχτη για καποιους εδω μεσα που μας κοροιδευουν! Ξερουν αυτοι! Μακακες δεν ειμαστε! Τα περισοτερα κινητα τι κανουν με τη στοκ καμερα επισης τα ξερουμε! Μια βολτα απο το πλαισιο πχ αρκει για να παρουμε μια γευση οπως εκανα σημερα πχ με το xiami mi8 που το συστησα σε μια φιλη να το παρει βλεπωντας δειγματα απο εδω.. γιατι θελει καλη καμερα μεχρι 500..μας το ξεκλειδωσε ο πωλητης και βγαζαμε φωτο και απογοητευτηκα! Κατεληξε να παρει το p20 το απλο μετα απο συγκριση με αρκετες συσκευες μεχρι 500. Δεν το λεω για να κανω διαφημιση εξαλου τη γνωμη μου για τα huawei την ειπα παραπανω σε αλλο post! Απλα αυτο της αρεσε με σχεδον ολα που ειδε! Εκτος απο op6 που δεν ειχε βεβαιως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης να παραθεσω οτι ειχε το xz1..

Που καπου εδω μεσα διαβαζα για κορυφαια καμερα! Γελαει ο κοσμος ρε!

 

Αμα επεξεργαστεις τη φωτο και την ανεβασεις στο flickr φαινεται οχι μονο οτι ειναι επεξεργασμενη

αλλα και το ονομα του προγραμματος...lightroom, snapseed et.c.

Πρωτο ψεμμα λοιπον.

Οσον αφορα το Xiaomi mi8 εχει ιδια specs μετο Mix 2s...αρα ειναι η καλυτερη καμερα στον κοσμο.

Δευτερο ψεμμα.

Οσον αφορα το xz1...ναι εχει κορυφαια καμερα...αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

Gemnik σωστός σε όλα. Μια χαρά μπορείς να πειράξεις τη φώτο στο Flickr και να την ανεβάσεις χωρίς να φαίνεται τίποτα. Το είχα αναφέρει κι εγώ παλαιότερα. Γίνεται με το πινελάκι στα αριστερά απο εκεί που είναι τα φίλτρα.

Και άσε τον άλλον να σε βγάζει ψεύτη, μάλλον ο πρώτος διδάξας αυτός είναι για να θίγεται έτσι

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

S9

RAW

42841340910_0a614a322d_c.jpg2018-09-13_10-23-31 by vasilis poun, on Flickr

 

Απαραδεκτη φωτογραφια...ενα ξεπλυμενο πραμα εχει βγει.

Διαβαστε αυτα που εγραψε ο xostel.

H επεξεργασια αρχειων raw απαιτει εξειδικευμενες γνωσεις και ειναι για λιγους.

Link to comment
Share on other sites

Αμα επεξεργαστεις τη φωτο και την ανεβασεις στο flickr φαινεται οχι μονο οτι ειναι επεξεργασμενη

αλλα και το ονομα του προγραμματος...lightroom, snapseed et.c.

Πρωτο ψεμμα λοιπον.

Οσον αφορα το Xiaomi mi8 εχει ιδια specs μετο Mix 2s...αρα ειναι η καλυτερη καμερα στον κοσμο.

Δευτερο ψεμμα.

Οσον αφορα το xz1...ναι εχει κορυφαια καμερα...αυτα τα ολιγα

 

Που να ελεγα και ονομα! Οποιος εχει τη μυγα...

Και δε μου λες ρε γατονι..γιατι δε καταλαβες οτι η τελευταια jpeg που ανεβασα ειναι επεξεργασμενη? Και εκατσες να μου κανεις τεχνικη αναλυση..

Μαλλον γιατι δεν το καταλαβες! Αλλιως θα με ειχες σκισει!

Οσο για το αν ειναι η καλυτερη καμερα στο κοσμο το λεει ποιος? Ο gtf4270?

Προκαλω τον καθενα να παει πλαισιο να το δει! Σορρυ αλλα θα πιστεψω τα ματια μου!

Ειναι πολυ κατω απο φετινες ναυαρχιδες τις huawei..samsung..sony..apple. Δεν λεω οτι ειναι κακη απλα ειναι κατω απο αυτα τα τηλ τουλαχιστον με στοκ καμερα που ειδα με τα ματια μου!

Οτι η φιλη το πουλαει λογω καμερας σου λεει κατι? Αν οχι θα ανεβασω συγκριτικο!

Οποιος θελει τεσταρει επεξεργασια με το μαμα προγραμμα της εφαρμογης της στοκ καμερας και το ανεβαζει flickr! Επαναλαμβανω με το στοκ προγραμμα!

Και τελος τεχνικη αναλυση θα δεχτω μονο απο φωτογραφο! Προσωπικη αποψη και αναλυση απο οποιον θελει να μου κανει καλοδεχουμενη!

Link to comment
Share on other sites

Gemnik σωστός σε όλα. Μια χαρά μπορείς να πειράξεις τη φώτο στο Flickr και να την ανεβάσεις χωρίς να φαίνεται τίποτα. Το είχα αναφέρει κι εγώ παλαιότερα. Γίνεται με το πινελάκι στα αριστερά απο εκεί που είναι τα φίλτρα.

Και άσε τον άλλον να σε βγάζει ψεύτη, μάλλον ο πρώτος διδάξας αυτός είναι για να θίγεται έτσι

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ασε τα πολλά λόγια και ανέβασε φωτογραφίες από το Note 9 να μας φουντώσει....:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη φωτογραφια...ενα ξεπλυμενο πραμα εχει βγει.

Διαβαστε αυτα που εγραψε ο xostel.

H επεξεργασια αρχειων raw απαιτει εξειδικευμενες γνωσεις και ειναι για λιγους.

 

Μαλλον ξεχασες τι σημαινει ο ορος ΦΥΣΙΚΟΤΗΤΑ με τα αθλια χρωματα της gcam στο πολυαγαπημενο mi5s.....

 

@Gemnik συμφωνω σε οτι εχεις πει στα τελευταια μνματα σου:)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Που να ελεγα και ονομα! Οποιος εχει τη μυγα...

Και δε μου λες ρε γατονι..γιατι δε καταλαβες οτι η τελευταια jpeg που ανεβασα ειναι επεξεργασμενη? Και εκατσες να μου κανεις τεχνικη αναλυση..

Μαλλον γιατι δεν το καταλαβες! !

 

Χαχαχα έτσι ακριβώς φίλε μου.

Κάποιοι δεν έχουν επαρκείς γνώσεις φωτογραφίας τι να κάνουμε..

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by punisher24
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ξεχασες τι σημαινει ο ορος ΦΥΣΙΚΟΤΗΤΑ με τα αθλια χρωματα της gcam στο πολυαγαπημενο mi5s.....

 

@Gemnik συμφωνω σε οτι εχεις πει στα τελευταια μνματα σου:)

 

αυτη ειναι η αποψη μου για τη φωτο

...αμα θελεις να σχολιασεις καποια δικη μου να την κανεις παραθεση...καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Που να ελεγα και ονομα! Οποιος εχει τη μυγα...

Και δε μου λες ρε γατονι..γιατι δε καταλαβες οτι η τελευταια jpeg που ανεβασα ειναι επεξεργασμενη? Και εκατσες να μου κανεις τεχνικη αναλυση..

Μαλλον γιατι δεν το καταλαβες! Αλλιως θα με ειχες σκισει!

Οσο για το αν ειναι η καλυτερη καμερα στο κοσμο το λεει ποιος? Ο gtf4270?

Προκαλω τον καθενα να παει πλαισιο να το δει! Σορρυ αλλα θα πιστεψω τα ματια μου!

Ειναι πολυ κατω απο φετινες ναυαρχιδες τις huawei..samsung..sony..apple. Δεν λεω οτι ειναι κακη απλα ειναι κατω απο αυτα τα τηλ τουλαχιστον με στοκ καμερα που ειδα με τα ματια μου!

Οτι η φιλη το πουλαει λογω καμερας σου λεει κατι? Αν οχι θα ανεβασω συγκριτικο!

Οποιος θελει τεσταρει επεξεργασια με το μαμα προγραμμα της εφαρμογης της στοκ καμερας και το ανεβαζει flickr! Επαναλαμβανω με το στοκ προγραμμα!

Και τελος τεχνικη αναλυση θα δεχτω μονο απο φωτογραφο! Προσωπικη αποψη και αναλυση απο οποιον θελει να μου κανει καλοδεχουμενη!

Δεν μπορούσες να τα πεις καλύτερα ο κόσμος έχει μάτια και κρίνει άλλωστε πειραγμένες φωτογραφιες από τον ίδιο χωρίς να το αναφέρει είδαμε και παλαιότερα οπότε δε μας κάνει έκπληξη.
Link to comment
Share on other sites

Που να ελεγα και ονομα! Οποιος εχει τη μυγα...

Και δε μου λες ρε γατονι..γιατι δε καταλαβες οτι η τελευταια jpeg που ανεβασα ειναι επεξεργασμενη? Και εκατσες να μου κανεις τεχνικη αναλυση..

Μαλλον γιατι δεν το καταλαβες! Αλλιως θα με ειχες σκισει!

Οσο για το αν ειναι η καλυτερη καμερα στο κοσμο το λεει ποιος? Ο gtf4270?

Προκαλω τον καθενα να παει πλαισιο να το δει! Σορρυ αλλα θα πιστεψω τα ματια μου!

Ειναι πολυ κατω απο φετινες ναυαρχιδες τις huawei..samsung..sony..apple. Δεν λεω οτι ειναι κακη απλα ειναι κατω απο αυτα τα τηλ τουλαχιστον με στοκ καμερα που ειδα με τα ματια μου!

Οτι η φιλη το πουλαει λογω καμερας σου λεει κατι? Αν οχι θα ανεβασω συγκριτικο!

Οποιος θελει τεσταρει επεξεργασια με το μαμα προγραμμα της εφαρμογης της στοκ καμερας και το ανεβαζει flickr! Επαναλαμβανω με το στοκ προγραμμα!

Και τελος τεχνικη αναλυση θα δεχτω μονο απο φωτογραφο! Προσωπικη αποψη και αναλυση απο οποιον θελει να μου κανει καλοδεχουμενη!

 

Φιλε μου βρισκεσαι σε αρνηση.

Δεν μπορεις να δεχθεις οτι μια καμερα των 150 ευρω (Xiaomi Mi5s) βγαζει πολυ

καλυτερες φωτο απο μια καμερα των 800 ευρω ( Huawei p20 pro).

Γι αυτον το λογο καταφευγεις σε ανυποστατες κατηγοριες περι επεξεργασμενων φωτο κ.τ.λ.

Το ξερω οτι η ειναι σκληρο για σενα ...αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Δεξου την για να παμε παρακατω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορούσες να τα πεις καλύτερα ο κόσμος έχει μάτια και κρίνει άλλωστε πειραγμένες φωτογραφιες από τον ίδιο χωρίς να το αναφέρει είδαμε και παλαιότερα οπότε δε μας κάνει έκπληξη.

 

marios-ch ανεβασε μας δειγματα απο την ομορφη Λαρνακα...κυριως επιλεκτικη εστιαση

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βρισκεσαι σε αρνηση.

Δεν μπορεις να δεχθεις οτι μια καμερα των 150 ευρω (Xiaomi Mi5s) βγαζει πολυ

καλυτερες φωτο απο μια καμερα των 800 ευρω ( Huawei p20 pro).

Γι αυτον το λογο καταφευγεις σε ανυποστατες κατηγοριες περι επεξεργασμενων φωτο κ.τ.λ.

Το ξερω οτι η ειναι σκληρο για σενα ...αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Δεξου την για να παμε παρακατω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

marios-ch ανεβασε μας δειγματα απο την ομορφη Λαρνακα...κυριως επιλεκτικη εστιαση

 

Ανταλλαγη p20 pro για mi5s

Δινεται για ανταλλαγη το κινητο του τιτλου, χρωματος μαυρου σε αψογη κατασταση με ολα τα παρελκομενα, 3 μηνων, με πολλα εξτρα και 3 θηκες..το τηλ φοραει τζαμι spigen. Παρακαλω μονο σοβαρες προτασεις και μονο για ανταλλαγη με το mi5s! Μηνυματα για πωληση η ανταλλαγη με αλλα κιν. θα διαγραφονται!

Τωρα ειληκρινα θες να συζητησω σοβαρα μαζι σου?

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλαγη p20 pro για mi5s

Δινεται για ανταλλαγη το κινητο του τιτλου, χρωματος μαυρου σε αψογη κατασταση με ολα τα παρελκομενα, 3 μηνων, με πολλα εξτρα και 3 θηκες..το τηλ φοραει τζαμι spigen. Παρακαλω μονο σοβαρες προτασεις και μονο για ανταλλαγη με το mi5s! Μηνυματα για πωληση η ανταλλαγη με αλλα κιν. θα διαγραφονται!

Τωρα ειληκρινα θες να συζητησω σοβαρα μαζι σου?

 

Σε λαθος νημα ποσταρεις...για αγγελιες και αγοροπωλησιες κινητων υπαρχει ξεχωριστο νημα

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα πολλά λόγια και ανέβασε φωτογραφίες από το Note 9 να μας φουντώσει....:lol: :lol:

 

χαχα δεν έχω το βασιλιά αλλά προς τα εκεί οδεύω κατα τις γιορτές.. ή για το p20 pro θα δείξει

οι δυο κορυφαίες κάμερες του κόσμου

https://www.dxomark.com/category/mobile-reviews/

 

αναμένεται και το mate 20 βέβαια που και εκείνο θα κάνει παπάδες

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ανταλλαγη p20 pro για mi5s

Δινεται για ανταλλαγη το κινητο του τιτλου, χρωματος μαυρου σε αψογη κατασταση με ολα τα παρελκομενα, 3 μηνων, με πολλα εξτρα και 3 θηκες..το τηλ φοραει τζαμι spigen. Παρακαλω μονο σοβαρες προτασεις και μονο για ανταλλαγη με το mi5s! Μηνυματα για πωληση η ανταλλαγη με αλλα κιν. θα διαγραφονται!

Τωρα ειληκρινα θες να συζητησω σοβαρα μαζι σου?

 

Genmin μην ασχολεισαι αλλο φιλε μου...Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...

Προχωραμε παρακατω..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...