Jump to content

Συμφωνείτε με την σταδιακή κατάργηση της πλαστικής σακούλας?


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Συμφωνείτε με την ολική κατάργηση της πλαστικής σακούλας μιας χρήσεως?  

70 members have voted

  1. 1. Συμφωνείτε με την ολική κατάργηση της πλαστικής σακούλας μιας χρήσεως?

    • Ναι
      51
    • Οχι
      19
    • Δεν με ενδιαφέρει διότι ψωνίζω μόνο απ'το internet
      0


Recommended Posts

http://www.free-recycle.gr/anakyklosh/plastiko.html

 

εδω λεει πως μπορουν να αναλυκλωνονται και οι σακουλες.

 

Δε μπορώ να βρω που/ποιος είπε ότι δεν ανακυκλώνονται η σακούλες. Το έχεις εύκαιρο; Γιατί έχω χαθεί λιγάκι εδώ μέσα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το τι κάνει ο κάθε ένας, το έφερες εσύ στην κουβέντα και όχι εγώ. Και δε θα κάτσω να ασχοληθώ με αυτό γιατί δεν είναι του θέματος. Το μόνο που είπα, είναι ότι θα έπρεπε να τα πετάμε στους μπλε κάδους.

 

Επίσης, μάθετε να διαβάζετε και να μη βάζετε λόγια στο στόμα τον άλλων. Δεν είπα πουθενά ότι "δεν ισχύει" ότι υπάρχουν άτομα που πετάνε σκουπίδια σε παραλίες, ότι δεν ανακυκλώνουν κτλ. Είπα απλά ότι είναι λανθασμένη επιλογή. Η διαφορά μεταξύ αυτών των δυο, θα έπρεπε να είναι κατανοητή.

Στο θέμα που συζητάμε πάντως, ας έχουμε στο μυαλό μας ότι "ένας μαραθώνιος ξεκινάει με ένα απλό βήμα".

 

Καλαμάκια υπάρχουν και χάρτινα (όχι ότι είναι πιο οικολογικά όμως). Επίσης, δεν έχει καταργηθεί ακόμα, οπότε τι συζητάμε;

Εδώ δεν έχουν καταργηθεί οι σακούλες, περιβαλλοντικό τέλος μπήκε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Για την κουβέντα πάντως, ξέρω σπίτι που (σχεδόν) τα μόνα σκουπίδια που πετάνε είναι από τον κάδο στην τουαλέτα. Τα υπόλοιπα είτε είναι ανακυκλώσιμα είτε τα κομποστοποιούν. Θέληση να υπάρχει.

 

Eπειδή δεν έχω ορεξούλες για ιντερνετικές εξυπνάδες με συμβουλές για καλύτερο διάβασμα κτλπ.

Εγω που δε διαβάζω σωστά, έγραψα ΑΝ το θεωρείς αυτό. Όπως σωστά είπες δεν ανέφερες πουθενά κάτι τέτοιο οπότε πως ακριβώς θα μπορούσα να καταλάβω ποια στο καλό είναι η άποψη σου;

 

Όσο για το ότι δε θα καταργηθουν ακόμα, είναι αυτονόητο μιας και δε θέλουν τις ενστάσεις απο τους κλάδους της εκάστοτε βιοτεχνίας. Θα γίνει οοοοοταν με το καλό οι βιοτεχνίες αλλάξουν τα υλικά κατασκευής οπότε θα είναι όλοι κερδισμένοι. Επίσης για το παράδειγμα σου με το σπίτι που ανέφερες, σαφέστατα συμφωνώ. Η Θέληση του καθένα μας είναι το παν, επειδή όμως δε γίνεται να λειτουργούμε είτε μόνο ουτοπικά πιστεύοντας ότι θα έχουν όλοι την θέληση αλλά και ούτε μόνο τιμωριτικά βάζοντας εξτρα φόρους επ'αόριστον, καλό θα ήταν να υπάρξουν και κίνητρα για να ανακυκλώσει κάποιος. ( ήδη υπάρχουν ελάχιστα αλλά και πάλι υπάρχουν πολλά περισσότερα που μπορούν να γίνουν )

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δεν έχω ορεξούλες για ιντερνετικές εξυπνάδες με συμβουλές για καλύτερο διάβασμα κτλπ.

Εγω που δε διαβάζω σωστά, έγραψα ΑΝ το θεωρείς αυτό. Όπως σωστά είπες δεν ανέφερες πουθενά κάτι τέτοιο οπότε πως ακριβώς θα μπορούσα να καταλάβω ποια στο καλό είναι η άποψη σου;

 

Όσο για το ότι δε θα καταργηθουν ακόμα, είναι αυτονόητο μιας και δε θέλουν τις ενστάσεις απο τους κλάδους της εκάστοτε βιοτεχνίας. Θα γίνει οοοοοταν με το καλό οι βιοτεχνίες αλλάξουν τα υλικά κατασκευής οπότε θα είναι όλοι κερδισμένοι. Επίσης για το παράδειγμα σου με το σπίτι που ανέφερες, σαφέστατα συμφωνώ. Η Θέληση του καθένα μας είναι το παν, επειδή όμως δε γίνεται να λειτουργούμε είτε μόνο ουτοπικά πιστεύοντας ότι θα έχουν όλοι την θέληση αλλά και ούτε μόνο τιμωριτικά βάζοντας εξτρα φόρους επ'αόριστον, καλό θα ήταν να υπάρξουν και κίνητρα για να ανακυκλώσει κάποιος. ( ήδη υπάρχουν ελάχιστα αλλά και πάλι υπάρχουν πολλά περισσότερα που μπορούν να γίνουν )

 

 

Εξυπνάδα καμία. Η ηρεμία είναι το παν. Συμβουλή όμως υπήρξε.

Έστω ότι η ερώτηση σου ήταν πραγματική. Θεωρείς ότι σε κάποιον που ανακυκλώνει (το θεωρεί σωστό εν πάσει περιπτώσει), έκανες σωστή ερώτηση "ΑΝ το θεωρώ σωστό να πετάνε σκουπίδια"; Είτε ανακυκλώνει κάποιος είτε όχι, δεν τίθεται τέτοιο ερώτημα.

Όπως και να έχει ΔΕ φαίνεται να το εννοούσες έτσι όμως, γιατί το έγραψες με σαφήνεια και ήσουν πολύ συγκεκριμένος και λίγο ειρωνικός, τη στιγμή που εγώ δεν έχω αναφερθεί καθόλου σε αυτό.

Για την ακρίβεια:

Τώρα αν εσένα αυτό σου φαίνεται λάθος και ότι δεν ισχύει, με γειά σου με χαρά

 

 

Δεν πιστεύω ότι το κάνουν για τα εργοστάσια πάντως.

Πιο σίγουρο πιστεύω ότι το κάνουνε γιατί δε μπορούν να βάλουν παντού (ταυτόχρονα) τέλη.

Μια θα είναι οι σακούλες, μια θα είναι το ένα, μια το άλλο.

'Οπως λες, τιμωρητικά δε θα έπρεπε να γίνεται τίποτα, παρά μόνο με κίνητρα, απλά το μόνο τους κριτήριο είναι πως θα έχουν έσοδα να γεμίζουν τρύπες (άσχετες).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Kαμία ειρωνεία φίλε μου, και ζητώ συγγνώμη αφού το κατάλαβες έτσι. Πλέον απέχω αρκετά απ'το φορούμ λόγω δουλειάς και όταν γράφω το κάνω βιαστικά.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαμία ειρωνεία φίλε μου, και ζητώ συγγνώμη αφού το κατάλαβες έτσι. Πλέον απέχω αρκετά απ'το φορούμ λόγω δουλειάς και όταν γράφω το κάνω βιαστικά.

Καλό βράδυ.

 

Άμα σου πω ότι σκεφτόμουν κάτι παρόμοιο...Να σταματήσω να γράφω τα βράδια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο τότε που χρεώνουν 4λεπτά τη σακούλα σταμάτησα να τις μαζεύω οπως πρίν και να τις πετάω στη θάλασσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ζώντας δύο χρόνια στο uk θεωρώ απλά μη αποδεκτό το να ψωνίζει κόσμος με πλαστικές. Ας πηγαίνουν είτε με καροτσάκι της λαϊκής είτε μέσω ονλαιν είτε με πάνινες. Ακόμα και.με βαλίτσα με ροδακια γίνεται. Προσωπικά όποτε δε ψωνίζω ονλαιν παίρνω σακούλα του ΙΚΕΑ.

 

Ότι είναι ανακυκλώσιμο δεν είναι και φιλικό πρός το περιβάλλον.

 

Μιλάμε βέβαια για λαό που ακόμα και εν σωτήριο έτος 2018 ζητάνε χωρισμό βορρά και νότου και αγνοεί την ανακύκλωση. Πάνω σε ένα πλανήτη που αν διαβάσεις προσεχτικά τις έρευνες για τους πόρους,τα available τρόφιμα ανά άνθρωπο και το καθαρό πόσιμο νερό απλά μπαίνεις σε σκέψη. Βέβαια να μου πείς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στην Ελλάδα που σε έναν πλανήτη 8δις δε θέλει/καταλαβαίνει γιατι να συγκρίνεται με κανέναν/"με αυτούς" γιατί μάλλον θεωρεί ότι είναι το κέντρο του κόσμου.

 

Βέβαια δε μπορούμε να συγκρίνουμε την Ελλάδα με ανθρώπους σε άλλες ηπειρους που ψηφίζουν τηλεπερσονες που δε πιστεύουν στη κλιματική αλλαγή.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

Τα σκουπίδια πως τα πετάς? Χύμα στον κάδο απο την αγκαλιά σου? Οχι παίρνεις σακούλα σκουπιδιών. Εγω δε παίρνω σακούλες σκουπιδιών γιατι ΕΠΑΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏ (ρισαηκλ γιεα) τη σακούλα του σουπερματκετ. Το σκορ είναι 1-1

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσο για αυτούς που τρυπάνε τις σακούλες του σουπερμάρκετ θα σας πω εγώ γιατι: γιατι είναι τσιπιδες και τις παραφορτώνουν. Μη τις παραφορτωνεις και φερσου οικολογικά χρησιμοποιοντας τις με ευλάβεια να μη σκιστουν. Μιλάμε λεμε τα αυτονόητα σε οσους ηδονήζωνται να πληρώνουν φόρους για να σωθούν σαν τα συγχοροχαρτια του μεσαίωνα.

 

Παρεμπιπτόντως δεν καταλαμβάνουν τον ίδιο όγκο τα πράγματα που χρησιμοποιείς μετα τη χρήση τους (πχ κωλοχαρτα αλλος όγκος τυλιγμένο άλλος ...χεσμενο) αρα λογικό να θες πολλές σακούλες σουπερμαρκετ για σκουπιδια.

 

 

Αναρωτιέμαι αν η οικολογία σας έκανε λιγότερο πρακτικούς ή η προπαγανδα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, πιστεύουν κιόλας ότι σώζουν τον πλανήτη με αυτόν τον τρόπο! :lol:

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία παιδιά δεν υπάρχει λόγος για να τσακωνόμαστε.και το βράδυ που ηρεμούμε και χαλαρώνουμε κατεβαίνουν και οι καλύτερες ιδέες.

Ο καθένας την ανακύκλωση την θεωρεί όπως την φαντάζεται.και εσείς που φαντάζεστε ότι κάνετε ανακύκλωση,έρχεται ο δήμος τα φορτώνει όλα σε ένα καμιόνι και πάνε για ΧΥΤΑ.και αυτά που θεωρείται ότι πάνε σε μεγάλες εταιρίες ανακύκλωσης φεύγουν για αραπιά.

Πιστεύω με την συμβολή όλων θα γίνει κάποτε και εδώ ανακύκλωση(υποθέτω πριν την καταστροφή του σύμπαντος :) )

Και εγώ υπέρ της ανακύκλωσης είμαι και προσπαθώ να διαχωρίζω υλικά,σκουπίδια,μπαταρίες κλπ .εδώ απλώς προσπαθώ να καταλάβω αν το μέτρο των 4¢ έχει ευνοήσει το περιβάλλον ή τις τσέπες κάποιον..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία παιδιά δεν υπάρχει λόγος για να τσακωνόμαστε.και το βράδυ που ηρεμούμε και χαλαρώνουμε κατεβαίνουν και οι καλύτερες ιδέες.

Ο καθένας την ανακύκλωση την θεωρεί όπως την φαντάζεται.και εσείς που φαντάζεστε ότι κάνετε ανακύκλωση,έρχεται ο δήμος τα φορτώνει όλα σε ένα καμιόνι και πάνε για ΧΥΤΑ.και αυτά που θεωρείται ότι πάνε σε μεγάλες εταιρίες ανακύκλωσης φεύγουν για αραπιά.

Πιστεύω με την συμβολή όλων θα γίνει κάποτε και εδώ ανακύκλωση(υποθέτω πριν την καταστροφή του σύμπαντος :) )

Και εγώ υπέρ της ανακύκλωσης είμαι και προσπαθώ να διαχωρίζω υλικά,σκουπίδια,μπαταρίες κλπ .εδώ απλώς προσπαθώ να καταλάβω αν το μέτρο των 4¢ έχει ευνοήσει το περιβάλλον ή τις τσέπες κάποιον..

 

Αμαφορικά με το τελευταίο, δε χρειάζετε να προσπαθήσεις καθόλου..... Ό,τι γίνεται στην Ελλάδα είναι για να κλείνει τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

οποιος δε γουσταρει να πληρωνει τα τεσσερα λεπτα, να μη τα πληρωνει. καλυτερα!

περιμενουμε να εκτοξευτει η ηδονη οταν η σακουλα θα κοστιζει εννεα λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι προφανής.
Ξέρετε ποσοστά μειωσης χρήσης πλαστικών σακουλων ελλάδα η εξωτερικό πχ ΗΒ μετά το τέλος;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Στις ειδησεις του ΣΚΑΪ της περασμενης παρασκευης ,στην στηλη eco news αναφερηθηκε οτι εχει υπαρξει σημαντικη μειωση στην χρηση της πλαστικης σακουλας στην ελλαδα.Μεγαλυτερη μειωση παρατηρηθηκε στα νησια.

Μπορειτε να παρακουλουθησετε το αποσπασμα εδω

http://www.skai.gr/player/TV/?mmid=305249

,περιπου στο 51:40

Link to comment
Share on other sites

Οτι αγοραζουμε ειναι σε πλαστικο

Αυτο δε μας πειραζει ?

Η γελοιοτητα σε ολο της το μεγαλειο

Βλεπω καποιους στα σουπερμαρκετ να ερχονται παραμασχαλα με σακουλες απο το λιντλ και απο αλλου και να προσπαθουν να χωρεσουν μεσα οσα μπορουν

Αυτοί που διαφωνούν με τις πλαστικές βάζουν τα σκουπίδια σε χάρτινες ή πάνε τα πιάτα ένα ένα κάτω στον κάδο και αδειάζουν τα υπολείμματα φαγητού εκεί χύμα μέχρι να περάσουν τα γουρούνια να τα φάνε ?

Ας βρεθει κατι αλλο που να μπορει να σηκωνει βαρος και να δεχεται υγρα και σκουπιδια και ας τις καταργησουν

Ειναι τραγικο να πηγαινεις σε μαγαζι να αγοραζεις κατι αξιας 30-100+€ και να σου χρεωνουν 4 λεπτα

Αυτοι ειναι γυφτοι και καλο ειναι να τους αποφευγουμε

Σοβαρα μαγαζια δινουν χαρτινες ή πλαστικες δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Οτι αγοραζουμε ειναι σε πλαστικο

Αυτο δε μας πειραζει ?

Η γελοιοτητα σε ολο της το μεγαλειο

Βλεπω καποιους στα σουπερμαρκετ να ερχονται παραμασχαλα με σακουλες απο το λιντλ και απο αλλου και να προσπαθουν να χωρεσουν μεσα οσα μπορουν

Αυτοί που διαφωνούν με τις πλαστικές βάζουν τα σκουπίδια σε χάρτινες ή πάνε τα πιάτα ένα ένα κάτω στον κάδο και αδειάζουν τα υπολείμματα φαγητού εκεί χύμα μέχρι να περάσουν τα γουρούνια να τα φάνε ?

Ας βρεθει κατι αλλο που να μπορει να σηκωνει βαρος και να δεχεται υγρα και σκουπιδια και ας τις καταργησουν

Ειναι τραγικο να πηγαινεις σε μαγαζι να αγοραζεις κατι αξιας 30-100+€ και να σου χρεωνουν 4 λεπτα

Αυτοι ειναι γυφτοι και καλο ειναι να τους αποφευγουμε

Σοβαρα μαγαζια δινουν χαρτινες ή πλαστικες δωρεαν

 

Βάση νόμου πρέπει να χρεώσουν την σακούλα για να αποδοθεί το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι αγοραζουμε ειναι σε πλαστικο

Αυτο δε μας πειραζει ?

Η γελοιοτητα σε ολο της το μεγαλειο

Βλεπω καποιους στα σουπερμαρκετ να ερχονται παραμασχαλα με σακουλες απο το λιντλ και απο αλλου και να προσπαθουν να χωρεσουν μεσα οσα μπορουν

Αυτοί που διαφωνούν με τις πλαστικές βάζουν τα σκουπίδια σε χάρτινες ή πάνε τα πιάτα ένα ένα κάτω στον κάδο και αδειάζουν τα υπολείμματα φαγητού εκεί χύμα μέχρι να περάσουν τα γουρούνια να τα φάνε ?

 

Πέστα φίλε μου!

Κοινή λογική!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στις ειδησεις του ΣΚΑΪ της περασμενης παρασκευης ,στην στηλη eco news αναφερηθηκε οτι εχει υπαρξει σημαντικη μειωση στην χρηση της πλαστικης σακουλας στην ελλαδα.Μεγαλυτερη μειωση παρατηρηθηκε στα νησια.

Μπορειτε να παρακουλουθησετε το αποσπασμα εδω

http://www.skai.gr/player/TV/?mmid=305249

,περιπου στο 51:40

 

Ασε τα μέσα προπαγάνδας. Σου ειπαν αν αυξήθηκαν οι πωλήσεις σακούλας για σκουπίδια? Τι δε το σκέφτηκαν να ρωτήσουν? Πονηρεψου λιγο ... Μην πιστεύεις τιποτα απο οσα λενε οι επαγγελματίες προπαγανδιστες

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οποιος δε γουσταρει να πληρωνει τα τεσσερα λεπτα, να μη τα πληρωνει. καλυτερα!

περιμενουμε να εκτοξευτει η ηδονη οταν η σακουλα θα κοστιζει εννεα λεπτα.

 

 

Σκέψου κάποιον να μην έχει τις ιδιες κα...λες με εσένα και για αντίδραση να πετάει τις σακούλες που χρυσοπληρωνει στη θάλασσα για σπάσιμο.

 

Πραγματικα πόσο χαζος ειναι κάποιος να πιστέψει οτι αν βάλεις τον καθυστερημένο που πέταγε τις (πολυ χρήσιμες)σακουλες στη θάλασσα θα το σταματήσει γιατι του βαζεις φορο.... Μιλαμε πολυ μυαλο!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μειωση χρησης: https://www.theguardian.com/environment/2016/jul/30/england-plastic-bag-usage-drops-85-per-cent-since-5p-charged-introduced

 

Σχετικα με το περιβαλλοντολογικο κερδος: https://www.theguardian.com/environment/2018/apr/05/drop-in-plastic-bags-littering-british-seas-linked-to-introduction-of-5p-charge

 

Και μπορειτε να αναζητησετε παρομοια αρθρα για Ιρλανδια και Δανια. Και εκει μαλλον μονο για τα λεφτα το καναν

Δεν βάζουν τον πελάτη να το πληρώσει όμως γιατί είναι γυφτια

 

Βαζουν τον πελατη να τις πληρωσει γιατι αυτο οριζει ο νομος και αν δε το κανει κινδυνευει με προστιμο ΠΟΛΛΩΝ χιλιαδων

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα ΣΜαρκετ να παρω ουισκι, κ με ρώτησε αν θελω σακούλα.

Της είπα "θα το παρω στο χερι, σαν τον Ορέστη Μακρή"

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μειωση χρησης: https://www.theguardian.com/environment/2016/jul/30/england-plastic-bag-usage-drops-85-per-cent-since-5p-charged-introduced

 

Σχετικα με το περιβαλλοντολογικο κερδος: https://www.theguardian.com/environment/2018/apr/05/drop-in-plastic-bags-littering-british-seas-linked-to-introduction-of-5p-charge

 

Και μπορειτε να αναζητησετε παρομοια αρθρα για Ιρλανδια και Δανια. Και εκει μαλλον μονο για τα λεφτα το καναν

 

 

Βαζουν τον πελατη να τις πληρωσει γιατι αυτο οριζει ο νομος και αν δε το κανει κινδυνευει με προστιμο ΠΟΛΛΩΝ χιλιαδων

 

 

Αντε παλι με τη προπαγάνδα...

Πρώτα απ ολα δεν ειναι singe use plastic bag. Είναι επαναχρησιμοποιησιμη αν θα βάλεις τα σκουπίδια σου μέσα.

Δεύτερο παλι δεν αναφέρουν αν αυξήθηκε η χρήση ειδικής σακούλας για σκουπίδια.

Τρίτο και κυριότερο οι σακούλες προξενούν τη μικρότερη ρύπανση απο ολα τα πλαστικά συσκευασίας των ειδών ευρείας κατανάλωσης. Είναι βιοδιασπομενες.

Τέταρτο ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΟΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΟΥ. Όταν επικροτεις ενα φόρο το λιγότερο που θα κάνουν είναι να τον αυξήσουν. Ήδη παραπάνω κάποιος ηδονιστηκε που τιυ χρόνου θα γινει 8 λεπτα ο φόρος. Αντε και στο ευρώ να έρθει σε κορύφωση θα ευχηθώ.

Πέμπτο και κυριότερο τα fake news είναι αυτά που ακούς ολοήμερα απο τα ελεγχόμενα μεσα (σχεδόν όλα). Δεν υπάρχει λόγος να πιστεύεις αυτα που σου πασάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει link στην έρευνα, μη πιστεύεις τα "fake news". Η και η ερευνητική ομάδα ήταν στο κόλπο, όπως και το περιοδικό στο οποίο δημοσιευτηκε;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτο και κυριότερο οι σακούλες προξενούν τη μικρότερη ρύπανση απο ολα τα πλαστικά συσκευασίας των ειδών ευρείας κατανάλωσης. Είναι βιοδιασπομενες.

 

Αναφέρομαι αποκλειστικά σε αυτό που έχω υπογραμμίσει στο παραπάνω μήνυμα σου...

Δεν ισχύει αυτό (δεν είναι βιοδιασπώμενες)

Γιατί η σακούλα προξενεί μικρότερη ρύπανση από τις πλαστικές συσκευασίες; Πηγή υπάρχει ή είναι προσωπική άποψη;

 

Επίσης για αυτό που είπες νωρίτερα:

Οσο για αυτούς που τρυπάνε τις σακούλες του σουπερμάρκετ θα σας πω εγώ γιατι: γιατι είναι τσιπιδες και τις παραφορτώνουν. Μη τις παραφορτωνεις και φερσου οικολογικά χρησιμοποιοντας τις με ευλάβεια να μη σκιστουν.

 

Με λίγα λόγια, δε μπορείς να φορτώσεις πολλά σκουπίδια σε αυτές γιατί πάλι πρέπει να τους φερθείς με "ευλάβεια" όπως λες και να μην τις παραφορτώνουμε. Άρα που είναι το "οικολογικό" σε αυτό;

Μάλλον δε θα έχεις ψωνίσει ποτέ συσκευασία η οποία θα έχει γωνίες και με το που τη βάζεις μέσα στη σακούλα, η σακούλα έχει ήδη σκιστεί.

 

 

Άσε την καραμέλα με τα περί "προπαγάνδας" σε ΚΑΘΕ σου μήνυμα....

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα γίνονται για το καλό της φύσης, το πιστεύετε σοβαρά αυτό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα γίνονται για το καλό της φύσης, το πιστεύετε σοβαρά αυτό.

 

Προφανώς και όχι. Τουλάχιστον προσωπικά έχω αναφερθεί σε αυτό.

Το μέτρο είναι καθαρά για έσοδα και μας έχουν όλους γραμμένους κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...