Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε φίλε αν είναι δυνατόν είσαι έλεος πραγματικά απορώ γιατί ακόμα δεν σε έχουν κάνει ban .

 

εκτος ότι δεν ύπαρxει λόγος να με κάνουνε ban... θα το έχεις και απορία για καιρό ;)

Link to comment
Share on other sites

εκτος ότι δεν ύπαρxει λόγος να με κάνουνε ban... θα το έχεις και απορία για καιρό ;)

Έχεις δίκιο , δεν υπάρχεις καν....

Πώς να σε κάνουν ban ;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στις ίδιες ακριβώς συνθήκες το U11 κατάφερε να βγάλει αυτό που ήθελα ενώ το p20 pro όχι.

Δε βγάζω την κάμερα του σκαρτη. Από την άλλη δεν εντυπωσιαστηκα όμως.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα μπορούσα να σου εξηγήσω τον λόγο που είχες αυτά τα αποτελέσματα, μόνο αν είχα και τα δύο αρχεία (από U11 και P20 pro) που είχες τραβήξει σε ίδιες όπως λες συνθήκες.

Το πιο πιθανό προφανώς είναι ότι κάτι δεν έκανες σωστά ή κάτι έκανες διαφορετικά ή δεν ήταν σε ίδιες συνθήκες οι λήψεις. Αν το ψάξεις λίγο, είμαι σίγουρος ότι θα την βρεις την άκρη.

Δεν υπάρχει άλλος λόγος εκτός και αν έχεις hardware πρόβλημα στην συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να σου εξηγήσω τον λόγο που είχες αυτά τα αποτελέσματα, μόνο αν είχα και τα δύο αρχεία (από U11 και P20 pro) που είχες τραβήξει σε ίδιες όπως λες συνθήκες.

Το πιο πιθανό προφανώς είναι ότι κάτι δεν έκανες σωστά ή κάτι έκανες διαφορετικά ή δεν ήταν σε ίδιες συνθήκες οι λήψεις. Αν το ψάξεις λίγο, είμαι σίγουρος ότι θα την βρεις την άκρη.

Δεν υπάρχει άλλος λόγος εκτός και αν έχεις hardware πρόβλημα στην συσκευή σου.

Hardware πρόβλημα δε νομίζω να έχει. Απλά θεωρώ τα χρώματα στις φωτογραφίες λίγο ψεύτικα εκτός κι αν με ξεγελά η amoled του κινητού.

Ανεβάζω μερικές ενδεικτικές. Στην Βραδυνή φαίνεται το πρόβλημα με την εστίαση.

 

190b569c857bd7ab36e43126669e0494.jpg6b704af2ecdb46b6a017517595708da5.jpg691423fedc716bdf66ddcdb58c053481.jpg

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Hardware πρόβλημα δε νομίζω να έχει. Απλά θεωρώ τα χρώματα στις φωτογραφίες λίγο ψεύτικα εκτός κι αν με ξεγελά η amoled του κινητού.

Ανεβάζω μερικές ενδεικτικές. Στην Βραδυνή φαίνεται το πρόβλημα με την εστίαση.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συγνωμη αλλα και στις 3 το λαθος ειναι του φωτογραφου κι οχι της συσκευης. Στην πρωτη εχει νταλα ηλιο και ο ηλιος ειναι δεξια με αποτελεσμα αν δεις δεξια να εινια πολυ φωτεινη και οσο παει αριστερα να στρωνει. Αν ειχε τραβιχτει με τον ηλιο να ειναι απο πισω θα ηταν πολυ πιο ωραια. Στην δευτερη αν το λαθος εινια το οτι δεν εχει κανει καλη εστιαση στην βαρκα τοτε αν ειχε κανει απλα tap στην βαρκα τοτε ολα θα ηταν μια χαρα γιατι ΟΚ καλο το AI αλλα δεν εινια συνδεδεμενο με τον εγκεφαλο να ξερει που ακριβως θελει ο καθενας να γινει η εστιαση. Αντε εδω μπορεις να πεις οτι εκανε ενα λαθος λογο του οτι η βαρκα εινια στο κεντρο και θα επρεπε να εστιασει καλυτερα αλλα παλι με ενα tap διορθωνεται. Στην τριτη δειχνει καθαρα το λαθος του φωτογραφου γιατι εινια πολυ διαφορετικη απο οσες βραδυνες εχουμε δει. Μηπως το χερι δεν ηταν πολυ σταθερο;

Τωρα ΟΚ αν δεν εχεις αντυπωσιαστει απο το καλυτερο κινητο σε θεμα φωτογραφιας σηκωνουμε τα χερια ψηλα. Μεχρι και ο omorfonios που το εχει χιλιοκραξει το κινητο τουλαχιστον στο θεμα φωτογραφιας ειπε οτι ειναι top.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα και στις 3 το λαθος ειναι του φωτογραφου κι οχι της συσκευης. Στην πρωτη εχει νταλα ηλιο και ο ηλιος ειναι δεξια με αποτελεσμα αν δεις δεξια να εινια πολυ φωτεινη και οσο παει αριστερα να στρωνει. Αν ειχε τραβιχτει με τον ηλιο να ειναι απο πισω θα ηταν πολυ πιο ωραια. Στην δευτερη αν το λαθος εινια το οτι δεν εχει κανει καλη εστιαση στην βαρκα τοτε αν ειχε κανει απλα tap στην βαρκα τοτε ολα θα ηταν μια χαρα γιατι ΟΚ καλο το AI αλλα δεν εινια συνδεδεμενο με τον εγκεφαλο να ξερει που ακριβως θελει ο καθενας να γινει η εστιαση. Αντε εδω μπορεις να πεις οτι εκανε ενα λαθος λογο του οτι η βαρκα εινια στο κεντρο και θα επρεπε να εστιασει καλυτερα αλλα παλι με ενα tap διορθωνεται. Στην τριτη δειχνει καθαρα το λαθος του φωτογραφου γιατι εινια πολυ διαφορετικη απο οσες βραδυνες εχουμε δει. Μηπως το χερι δεν ηταν πολυ σταθερο;

Τωρα ΟΚ αν δεν εχεις αντυπωσιαστει απο το καλυτερο κινητο σε θεμα φωτογραφιας σηκωνουμε τα χερια ψηλα. Μεχρι και ο omorfonios που το εχει χιλιοκραξει το κινητο τουλαχιστον στο θεμα φωτογραφιας ειπε οτι ειναι top.

Η τρίτη βγήκε με τριποδακι. Θα ανεβάσω δύο ίδιες με u11 και p20 αργότερα.

Γι αυτές τι έχεις να πεις; e92833969d9e1d67043e090d1b1e99bb.jpg073aba64cb2484182557e61ebfc970ab.jpg

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη βγήκε με τριποδακι. Θα ανεβάσω δύο ίδιες με u11 και p20 αργότερα.

Γι αυτές τι έχεις να πεις;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είμαι κανένας κριτής κι επειδή απ' ότι καταλαβαίνω έχεις βαλθεί να βγάλεις το P20 pro χειρότερο από το U11 σε θέμα φωτογραφίας τότε πούλα το P20 pro πριν βγει το mate 20 και πέσει η αξία του. Πληροφοριακά μόνο το P20 pro βγάζει 109 στο dxomark ενώ το U11 βγάζει 90.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κανένας κριτής κι επειδή απ' ότι καταλαβαίνω έχεις βαλθεί να βγάλεις το P20 pro χειρότερο από το U11 σε θέμα φωτογραφίας τότε πούλα το P20 pro πριν βγει το mate 20 και πέσει η αξία του. Πληροφοριακά μόνο το P20 pro βγάζει 109 στο dxomark ενώ το U11 βγάζει 90.
Μη μπαίνεις σε Mode αμυνας χωρίς λόγο. Οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει κατά καιρούς στο αντίστοιχο νήμα δείχνουν μέχρι πόσο "μπορώ" με ένα κινητό. Λέω αντικειμενικά την άποψη μου για το p20 pro και αυτή είναι ότι η διαφορά με το U11 δεν είχε χαοτική όπως την παρουσιάζεις εσύ βασιζόμενος στα scores του dxomark. Ναι έχει περισσότερα modes, ναι έχει καλύτερη σελφοκαμερα αλλά το αποτέλεσμα δεν μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση. Το ξαναλέω, ίσως φταίει η οθόνη του γιατί πρώτη φορά έχω amoled.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρε κάνεις τρόπο για viber στη δεύτερη σιμ εκτός από το dual apps το οποίο δε δουλεύει?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρε κάνεις τρόπο για viber στη δεύτερη σιμ εκτός από το dual apps το οποίο δε δουλεύει?

 

ναι με flashing σε C636

 

και εισαι εκτος εγγυησης...

 

τελειο? :D

Link to comment
Share on other sites

Μη μπαίνεις σε Mode αμυνας χωρίς λόγο. Οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει κατά καιρούς στο αντίστοιχο νήμα δείχνουν μέχρι πόσο "μπορώ" με ένα κινητό. Λέω αντικειμενικά την άποψη μου για το p20 pro και αυτή είναι ότι η διαφορά με το U11 δεν είχε χαοτική όπως την παρουσιάζεις εσύ βασιζόμενος στα scores του dxomark. Ναι έχει περισσότερα modes, ναι έχει καλύτερη σελφοκαμερα αλλά το αποτέλεσμα δεν μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση. Το ξαναλέω, ίσως φταίει η οθόνη του γιατί πρώτη φορά έχω amoled.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μπαινω σε defence mode απλα βλεπω που θα καταληξει ολο αυτο. Η νυχτερινη σου ειναι αθλια και αν κοιταξεις στο νημα του P20 pro θα δεις οτι ΟΛΕΣ ειναι μακραν καλυτερες απο την δικη σου. Αυτο δειχνει 2 πραγματα ειτε δεν ξερεις να τραβας φωτογραφιες ειτε η συγκεκριμενη συσκευη εχει καποιο θεμα. Φαντασου οτι με το mate 10 pro τραβαω καλυτερες νυχτερινες με το χερι απο την δικη σου που οπως ειπες ειναι και με τριποδο. Εγω σαν τελευταιο σου λεω απλα πηγαινε στο νημα με τις φωτογραφιες του P20 Pro και δες τις νυχτερινες που τραβανε και χερατες και ρωτα τους να σου πουν πως να τραβας καλες φωτογραφιες γιατι οσυ ξαναλεω κατι κανεις λαθος.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινω σε defence mode απλα βλεπω που θα καταληξει ολο αυτο. Η νυχτερινη σου ειναι αθλια και αν κοιταξεις στο νημα του P20 pro θα δεις οτι ΟΛΕΣ ειναι μακραν καλυτερες απο την δικη σου. Αυτο δειχνει 2 πραγματα ειτε δεν ξερεις να τραβας φωτογραφιες ειτε η συγκεκριμενη συσκευη εχει καποιο θεμα. Φαντασου οτι με το mate 10 pro τραβαω καλυτερες νυχτερινες με το χερι απο την δικη σου που οπως ειπες ειναι και με τριποδο. Εγω σαν τελευταιο σου λεω απλα πηγαινε στο νημα με τις φωτογραφιες του P20 Pro και δες τις νυχτερινες που τραβανε και χερατες και ρωτα τους να σου πουν πως να τραβας καλες φωτογραφιες γιατι οσυ ξαναλεω κατι κανεις λαθος.
Οι συνθήκες είναι απλές.

Κινητό στο τρίποδο

ISO 200-400

Shutter speed 8-15sec

Focus : Infinity

 

 

Με σχεδόν ίδιες ρυθμίσεις δες τι έβγαλε το htc 10

2016-08-27_10-59-11

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το focus στο infinity πως σου έχει κολλήσει?? Ξέχνα το και εστίασε σε κάτι κοντινότερο από το άπειρο. Θα δεις ότι όλα θα διορθωθούν.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ότι δεν βοηθάμε το τοπικ να αναπτυχθεί....

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σταμάτα να εστιάζεις στο άπειρο και όλα θα διορθωθούν. Εστίασε σε αντικειμενο 20-30 μ μπροστά και θα είναι μια χαρά. Εσύ προσπαθείς να εστιάσεις στα άστρα κάτι που ποτέ δεν θα γίνει.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Finn ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της αντιπαράθεσης.

Το να έχεις συνηθίσει τον τρόπο λειτουργίας ενός software και τώρα που έχεις πάει αλλού το software δουλεύει αλλιώς, δεν καθιστά κάτι χειρότερο ή καλύτερο. Απλά διαφορετικό.

 

Κοίτα να μάθεις την καινούργια κάμερα. Εφόσον τη μάθεις και δεις τις ιδιοτροπίες της και την λειτουργία της τότε θα προσπαθήσεις να πάρεις το αντίστοιχο αποτέλεσμα και να συγκρινεις. Εκεί θα δεις ποιά κάμερα κάνει τι.

 

Τώρα απλά γκρινιαζεις γιατί το software του Ρ20 δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο όπως του U11. Μα σίγουρα δεν θα δουλεύει. Άλλος ο κατασκευαστής, άλλη η φιλοσοφία του.

Αν δεν σου κάνει και δεν το μπορείς, αλλού είναι το πρόβλημα και όχι στην κάμερα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

@Finn ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο της αντιπαράθεσης.

Το να έχεις συνηθίσει τον τρόπο λειτουργίας ενός software και τώρα που έχεις πάει αλλού το software δουλεύει αλλιώς, δεν καθιστά κάτι χειρότερο ή καλύτερο. Απλά διαφορετικό.

 

Κοίτα να μάθεις την καινούργια κάμερα. Εφόσον τη μάθεις και δεις τις ιδιοτροπίες της και την λειτουργία της τότε θα προσπαθήσεις να πάρεις το αντίστοιχο αποτέλεσμα και να συγκρινεις. Εκεί θα δεις ποιά κάμερα κάνει τι.

 

Τώρα απλά γκρινιαζεις γιατί το software του Ρ20 δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο όπως του U11. Μα σίγουρα δεν θα δουλεύει. Άλλος ο κατασκευαστής, άλλη η φιλοσοφία του.

Αν δεν σου κάνει και δεν το μπορείς, αλλού είναι το πρόβλημα και όχι στην κάμερα.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Στην αστροφωτογραφηση είτε στο Light trail το focus θα πρέπει είναι στο άπειρο, μη λέμε ότι να ναι παιδιά. Είτε έχεις κινητό είτε dslr

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στην αστροφωτογραφηση είτε στο Light trail το focus θα πρέπει είναι στο άπειρο, μη λέμε ότι να ναι παιδιά. Είτε έχεις κινητό είτε dslr

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μίλησα εγώ για κάτι τέτοιο?

Εν πασει περιπτώση, όπως εσύ νομίζεις. Δεν έχω σκοπό να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Είσαι εκνευρισμένος αυτή τη στιγμή γιατί έδωσες ενα σκασμο λ7 και ενώ περίμενες να δεις ενα βελτιωμένο U11, βλέπεις κάτι εντελώς διαφορετικό.

 

Απλά σου ξαναλεω οτι αυτή τη στιγμή γκρινιαζεις γιατί τα δυο προγράμματα δεν δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο.

Κοίτα να μάθεις το καινούργιο και μετά θα δεις τι κάνει και τι όχι.

Και βέβαια να έχεις κάνει όλες τις αναβαθμίσεις. Είναι πολύ σημαντικό γιατί στις αρχικές εκδόσεις είχε προβλήματα το software της κάμερας

Και ναι, οι φωτογραφίες που ποσταρεις δεν είναι καθόλου καλές. Μάλλον κακές θα τις έλεγα. Και ενα κινητό των 80-100 ευρώ τραβάει καλύτερα.

Αυτό και μόνο θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα εγώ για κάτι τέτοιο?

Εν πασει περιπτώση, όπως εσύ νομίζεις. Δεν έχω σκοπό να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Είσαι εκνευρισμένος αυτή τη στιγμή γιατί έδωσες ενα σκασμο λ7 και ενώ περίμενες να δεις ενα βελτιωμένο U11, βλέπεις κάτι εντελώς διαφορετικό.

 

Απλά σου ξαναλεω οτι αυτή τη στιγμή γκρινιαζεις γιατί τα δυο προγράμματα δεν δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο.

Κοίτα να μάθεις το καινούργιο και μετά θα δεις τι κάνει και τι όχι.

Και βέβαια να έχεις κάνει όλες τις αναβαθμίσεις. Είναι πολύ σημαντικό γιατί στις αρχικές εκδόσεις είχε προβλήματα το software της κάμερας

Και ναι, οι φωτογραφίες που ποσταρεις δεν είναι καθόλου καλές. Μάλλον κακές θα τις έλεγα. Και ενα κινητό των 80-100 ευρώ τραβάει καλύτερα.

Αυτό και μόνο θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Δεν είμαι καν εκνευρισμένος. Με πολύ ωραίο ύφος εξέφρασα τις απορίες μου και τον προβληματισμό μου αλλά βλέπω πολλοι παρεξηγήθηκαν.

 

Οι φωτογραφίες είναι point and shoot και το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Με άλλο κινητό, στις ίδιες συνθήκες, πάλι point and shoot το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

 

Τι ακριβώς να μάθω απ το software του κινητου; Δεν είμαι 5.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι χάλια οι φωτό που πόσταρες , αυτόματα όλα να τα έχεις τόσο χάλι δεν θα βγει, ρε μπας και είσαι ο omorfonios :)

 

Δες εδώ τι μπορεί να τραβήξει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=469865

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καν εκνευρισμένος. Με πολύ ωραίο ύφος εξέφρασα τις απορίες μου και τον προβληματισμό μου αλλά βλέπω πολλοι παρεξηγήθηκαν.

 

Οι φωτογραφίες είναι point and shoot και το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Με άλλο κινητό, στις ίδιες συνθήκες, πάλι point and shoot το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

 

Τι ακριβώς να μάθω απ το software του κινητου; Δεν είμαι 5.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το point n' shoot και σε άλλον φίλο δεν του έβγαινε. Αυτό το θυμάμαι, γιατί το είχαμε κουβεντιασει πάλι.

 

Μήπως λοιπόν το "άπειρο" δεν του πάει καλά? Κάπου θα πρέπει να εστιάσει?

Δεν σου λέω οτι δεν είναι επιλογή το "άπειρο". Σου λέω ότι μαλλον το συγκεκριμένο software δεν δουλεύει έτσι. Θέλει κάπου να εστιάσει.

Προσωπικά ποτέ δεν τραβάω στο άπειρο, όπως να ' ναι, οτι να 'ναι. Πάντα έχω κάποιο θέμα και σ' αυτό εστιαζω ή κάτι θέλω να αναδειξω οπότε πάλι σ' αυτό εστιαζω.

 

Ακόμα και για φωτομέτρηση, για να μην μου βγει η φωτογραφία όπως θέλει το κινητό αλλά όπως θέλω εγώ.

 

Τες πα, αν δεν έχεις την διάθεση να το ψαξεις ή δεν είναι αυτό που χρειάζεσαι, δώσε το το συντομότερο δυνατό για να μην έχεις μεγάλη χασουρα.

 

Αυτά απο μένα και τα καλύτερα σε ότι τελικά επιλέξεις.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχω όλη την καλή διάθεση να του δώσω χρόνο και να ασχοληθώ μαζί του.

 

Αυτή πχ την θεωρώ καλή

44125705314_627c7147df_z.jpg2018-09-22_08-31-50 by finn2k1, on Flickr

 

Αυτή όχι και τόσο

43035257320_e41b0277df_z.jpg2018-09-22_08-32-23 by finn2k1, on Flickr

 

Αρχίζω και πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ΑΙ

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

To Ai φταίει Στέλιο. Κλείσε το Master Ai και τραβα χωρίς αυτό.

Καλορίζικο να είναι.

Πολύ καλή συσκευή!

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ΑΙ ΟΝ μόνον σε λίγες συγκεκριμένες περιπτώσεις και εφόσον θέλεις να βγάλεις περισσότερο αισθητικό αποτέλεσμα, παρά φυσικό.

Δεν είναι πάντα, ντε και καλά, σκοπός το WYSIWYG.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στην αστροφωτογραφηση είτε στο Light trail το focus θα πρέπει είναι στο άπειρο, μη λέμε ότι να ναι παιδιά. Είτε έχεις κινητό είτε dslr

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συγνώμη αλλά η τι σχέση έχει η αστροφωτογράφηση με την φωτό κάτω από την ροδιά;

Υπάρχει κάπου ένα κενό ανάμεσα στα φύλλα που φαίνεται ο ουρανός. Αυτό είναι το κυρίως θέμα σου; Αν αυτό είναι το θέμα σου τότε το πέτυχες! Έχεις έναν ωραίο μαύρο ουρανό εστιασμένο.

Τώρα αν σου μοιάζει θολή (out of focus) είναι γιατί κοιτάς την ροδιά. Αν θες να είναι εστιασμένη η ροδιά τότε γιατί εστιάζεις στο άπειρο (στον ουρανό) και όχι στα 2-3 μέτρα που βρίσκεται το δέντρο;

Προφανώς και δεν μπορείς να έχεις εστιασμένα στο ίδιο καρέ δύο αντικείμενα που το ένα είναι στα 3 μέτρα από τον φακό και το άλλο στα 3 εκατομμύρια και βάλε χιλιόμετρα!

Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι δεν είσαι και πολύ γνώστης της φωτογραφίας για αυτό σου συνιστώ είτε να ξεκινήσεις μαθήματα αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, ή πιο απλά να τραβάς στο αυτόματο και όχι στο manual!

Eίμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά η τι σχέση έχει η αστροφωτογράφηση με την φωτό κάτω από την ροδιά;

Υπάρχει κάπου ένα κενό ανάμεσα στα φύλλα που φαίνεται ο ουρανός. Αυτό είναι το κυρίως θέμα σου; Αν αυτό είναι το θέμα σου τότε το πέτυχες! Έχεις έναν ωραίο μαύρο ουρανό εστιασμένο.

Τώρα αν σου μοιάζει θολή (out of focus) είναι γιατί κοιτάς την ροδιά. Αν θες να είναι εστιασμένη η ροδιά τότε γιατί εστιάζεις στο άπειρο (στον ουρανό) και όχι στα 2-3 μέτρα που βρίσκεται το δέντρο;

Προφανώς και δεν μπορείς να έχεις εστιασμένα στο ίδιο καρέ δύο αντικείμενα που το ένα είναι στα 3 μέτρα από τον φακό και το άλλο στα 3 εκατομμύρια και βάλε χιλιόμετρα!

Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι δεν είσαι και πολύ γνώστης της φωτογραφίας για αυτό σου συνιστώ είτε να ξεκινήσεις μαθήματα αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, ή πιο απλά να τραβάς στο αυτόματο και όχι στο manual!

Eίμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα!!

Νομίζω ότι το έθεσες πολύ πολύ σωστά.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καν εκνευρισμένος. Με πολύ ωραίο ύφος εξέφρασα τις απορίες μου και τον προβληματισμό μου αλλά βλέπω πολλοι παρεξηγήθηκαν.

 

Οι φωτογραφίες είναι point and shoot και το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Με άλλο κινητό, στις ίδιες συνθήκες, πάλι point and shoot το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

 

Τι ακριβώς να μάθω απ το software του κινητου; Δεν είμαι 5.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

finn εχεις δικιο...οι φωτο που ανεβασες απο το P20 δεν ειναι καλες.

Αλλα σε ειχα προειδοποιησει οταν εψαχνες να αλλαξεις το U11...σου ειχα γραψει οτι το P20 pro

εχει μετρια καμερα. Τωρα το διαπιστωνεις και μονος σου.

Για να μη τα πολυλογω, το u11 εχει ανωτερη καμερα μακραν...end of story

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...