Jump to content

Αξίζει τον κόπο να αλλάζουμε συνέχεια κινητό;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τη σειρα που τα πηρα:

 

ΝΟΚΙΑ 6110 (1,5 χρονο)

ΝΟΚΙΑ 3310 (4 μηνες)

ΝΟΚΙΑ 3330 (1 χρονο)

ΝΟΚΙΑ 8310 (2 μηνες - το βρηκα στο δρομο!!!!!!)

ΝΟΚΙΑ 6510 (1,5 χρονο)

 

Οπως βλεπετε ανεκαθεν υπηρξα υποστηρικτης της ιδεας "μονο τα ΝΟΚΙΑ ειναι κινητα" Τωρα τελευταια ομως το σκεφτομαι... Τα εχω γενικα βαρεθει... Μαλιστα τους 3 τελευταιους μηνες στελνω πολλα sms (μιλαμε για 10-15 τη μερα) και το 6510 μου τρωει κολληματα...

 

Σκεφτομαι να παρω το Panasonic GD87 αλλα αν δεν πιασω πρωτα ενα στα χερια μου για να το επεξεργαστω δνε προκειται να κανω το εγχειρημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Ericsson 1018 (banana rulez)

2. Ericsson 318

3. Ericsson 337

4. Ericsson 628 (nomizw, ena mple itan)

5. Ericsson 788

6. Siemens C25 (nomizw)

7. Siemens S35

8. Siemens C45

9. Nokia 6150

10. Nokia 6510

11. Nokia 6610 :love: :)

 

1,5,7 εως και 11 τα εχω ακομα, εκτος απο το 6510 που μου το εκλεψε ενας &*^&%*&*&^%^ αλβανος

 

γενικα παντως πιστευω πως η αλλαγη κινητου εξαρτατε απο τις αναγκες του καθενος! πχ. η μανα μου θελει απλα να μιλαει στο τηλ. και να στελνει που και που κανα sms... δεν νομιζω οτι θα αλλαζε κινητο ευκολα ! καποιος αλλος ομως, ο οποιος γουσταρει να ειναι στη "μοδα" θα πρεπει να αλλαζει κινητο ανα 6μηνο το λιγοτερο !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Alexkass

 

δεν σου επιτέθηκα. και για μένα μπορεί να είναι άλλα κατάντια. αν έχω λεφτά για ξόδεμα είναι δικό μου θέμα. αλλά μάλλον δεν διάβασες καλά το ποστ μου. :!:

 

 

πώς βαρίεμαι τώρα να απανταώ στον κάθε παρεξηγησιάρη....

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε Alexkass, μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά.

 

Πρώτον, η απάντηση μου θα έπρεπε να διαβαστεί σε τρίτο πρόσωπο (όπως ακριβώς και η αρχική δική σου....εκτώς αν μιλάς στον εαυτό σου σε δευτερο πρόσωπο...)

 

πολλές φορές βλέπεις το κινητό σαν μια αλλαγή

 

οπότε δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικα (γραμματική δημοτικού: βλέπεις = κάποιος/ο καθένας βλέπει, αλλάζεις= κάποιος/ο καθένας αλλάζει).

 

Δευτερον ,το να ψάχνει κάποιος την αλλαγή στην ζωή του με το να αλλάζει κινητό ή το να να αγοράζει κάποιος κινητό για να

 

να αφήσω πίσω μου μια εποχή, ένα πρόσωπο, μια σχέση ... μια φιλία που χάλασε αλλά και όταν αρχίζει το καλοκαίρι ή ανοίγουν οι σχολές και τα σχολε

 

προσωπικά πιστεύω οτι είναι κατάντια.

 

Τωρα το τι κάνεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος και το που ξοδεύει ο καθένας τα λεφτά του δεν με ενδιαφέρει καθόλου και ούτε είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Fender

 

1. Ericsson 1018 (banana rulez)

 

 

Banana αν θυμάμε καλά ήταν ΝΟΚΙΑ. το 8110 νομίζω? δεν θυμάμε το μοντέλο, ήταν το δεύτερο κινητό μου όμως. Πρώτο το ΝΟΚΙΑ 2110 εν έτη 1995 και θυμάμε συγκεκριμένα... 168.000 δρχ η συσκευή, 25.000δρχ για σύνδεση και 6.000δρχ για την κάρτα sim!!!!!!!! 1995!!! α.. και 10.000δρχ πάγιο. και απο υπηρεσίες... αυτό δεν θέλω να το θυμάμε.

 

 

Πάντος μιας και αναφέρεστε στα κινητά που πέρασαν απο τα χέρια σας, (βγήκαμε και λίγο OFF TOPIC) ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΟΚΙΑ, δεν έχω αλλάξει μάρκα απο τότε. :D :D :D

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NV_ORTON

 

Banana αν θυμάμε καλά ήταν ΝΟΚΙΑ. το 8110 νομίζω? δεν θυμάμε το μοντέλο, ήταν το δεύτερο κινητό μου όμως. Πρώτο το ΝΟΚΙΑ 2110 εν έτη 1995 και θυμάμε συγκεκριμένα... 168.000 δρχ η συσκευή, 25.000δρχ για σύνδεση και 6.000δρχ για την κάρτα sim!!!!!!!! 1995!!! α.. και 10.000δρχ πάγιο. και απο υπηρεσίες... αυτό δεν θέλω να το θυμάμε.

 

 

Πάντος μιας και αναφέρεστε στα κινητά που πέρασαν απο τα χέρια σας, (βγήκαμε και λίγο OFF TOPIC) ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΟΚΙΑ, δεν έχω αλλάξει μάρκα απο τότε. :D :D :D

 

 

Htan kai to ericsson.... anevases thn keraia, katevazes thn ...mpoukaporta, kai milouses ! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NV_ORTON

 

Banana αν θυμάμε καλά ήταν ΝΟΚΙΑ. το 8110 νομίζω? δεν θυμάμε το μοντέλο, ήταν το δεύτερο κινητό μου όμως. Πρώτο το ΝΟΚΙΑ 2110 εν έτη 1995 και θυμάμε συγκεκριμένα... 168.000 δρχ η συσκευή, 25.000δρχ για σύνδεση και 6.000δρχ για την κάρτα sim!!!!!!!! 1995!!! α.. και 10.000δρχ πάγιο. και απο υπηρεσίες... αυτό δεν θέλω να το θυμάμε.

 

 

Πάντος μιας και αναφέρεστε στα κινητά που πέρασαν απο τα χέρια σας, (βγήκαμε και λίγο OFF TOPIC) ΝΟΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΟΚΙΑ, δεν έχω αλλάξει μάρκα απο τότε. :D :D :D

 

 

banana ήταν Nokia αλλά όχι το 8110!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1994, Ericsson GH197 (ths miteras mou, tis to arpaza sinexos kai me kinigouse... :p )

1998, B free Motorola D460 (to proto mou kinhto, o protos sto soi mou pou apektisa kinhto meta th mitera mou, kai meta zilepsan oloi, fisika tous piga sxedon olous Telestet me monh ekseresi mia rizospastiki 8eia mou pou exei Cosmote kai Vodafone, perastika ths... :lol:)

1998 kai pali, simvoleo Telestet :Psonio: me to NOKIA 8110i, korifeo gia thn epoxi tou :!:

1999, NOKIA 6150 (to opoio exasa to 2000 sta Goody's Omonias :'( )

2000, NOKIA 7110, ek ton opoion to agorasa arketes fores, eite epidi to ena to ekfentonisa ston toixo apo ta nevra mou, eite epidi ta evriska se xamiles times apo Italia kai Austria :lol:

2002, NOKIA 6510, molis kykloforise to agorasa, to poio oreo kai leitourgiko mini mobile pou vgike pote (kat'eme panta)

2003, NOKIA 3650, kai ayto molis vgike to "xtipisa" me ti mia :p

2003 kai pali, NEC e606 & e808, oi protes mou 3G siskeves, tis agorasa apo thn Italia, gia na tis dokimaso sto Network ths Telestet , kai fisika gia idika Reviews :cool: sto MyPhone.gr ...kai oxi mono :whistle: :cool:

 

Anameno to NOKIA 6600, apo ekei kai epita an den vgei mia sosti 3G siskevi h opoia na exei Series 60, den nomizo na allakso kinhto...

 

 

Fisika apo ta xeria mou perasan h kai exo akoma, polles siskeves, apla ayto einai to Official Status, ton siskevon pou perasan apo ta xeria mou (P.X. Ericsson R310s, Ericsson GS & GH 198, Ericsson 337 & 388, Sony CMD-J7 kai polles, ma polles alles)

Link to comment
Share on other sites

Από το 1999 μέχρι τώρα έχουν περάσει από τα χέρια μου (πάντα με συμβόλαιο):

Motorola Startac 85

Motorola v3688

Nokia 8850

Ericsson T68

sonyericsson t68i

Nokia 8910i

 

Αυτό που θυμάμαι πέρα από όλα αυτά είναι ότι όταν έψαχνα για πρώτη φορά για κινητό, υπήρχαν ελάχιστες αξιόλογες επιλογές. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ήθελα μπαταρία λιθίου και δόνηση και υπήρχαν ελάχιστα μοντέλα που να τα έχουν και τα δύο.

 

Τώρα αν αξίζει να αλλάζει κανείς κινητό συχνά, δεν ξέρω, αλλά πολύ το αμφιβάλλω. Προσωπικά αλλάζω κινητό αν με ενοχλεί πολύ κάτι σ'αυτό που έχω ή αν υπάρχει κάτι άλλο που μου αρέσει πολύ περισσότερο και προσφέρει 2-3 δυνατότητες επιπλέον που δεν έχει αυτό που έχω ή τις υλοποιεί καλύτερα. Μετά από τόσα χρόνια πάντως μπορώ να πω τουλάχιστον ότι έχω καταλήξει στο τι θέλω από ένα κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το 1999 ξεκίνησα με ένα κιτρινωπό, Μ35 (siemens), σχεδόν ένα χρόνο μετά άλλαξα σε ΝΟΚΙΑ 3330, 10 μήνες αργότερα ακόμη ένα ΝΟΚΙΑ έρχετε το 5510. Κανείς δεν πίστευε ότι θα το αλλάξω, αλλά 1 μήνα μετά έπιασα ένα ΜΕ45.... Keep Walking

Johny Walker

 

αυτά.... τώρα μας μένει να αγοράσουμε ένα SX1, το οποίο θα έχω για αρκετό καιρό....(ελπίζω)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για την τσέπη μου,ανήκω σε αυτούς που έχουν την μανία να αλλάζουν συχνά κινητό....όταν βέβαια βγεί κάτι που να με κάνει να θέλω να τα σκάσω άμεσα.

Ξεκίνησα με το ΝΟΚΙΑ 5130 εν έτει 1998 και ακολούθησαν

Ericsson PF 768

Panasonic GD 75

Ericsson T 28s (είχα φάει φοβερό κόλλημα με το design του, μου φαινόταν τρομερά μικρό εν έτει 1999)

Ericsson T39m (η μακροβιότερη συμβίωση, μόλις πριν απο 2 εβδομάδες το έδωσα στην κοπέλα μου)

Ericsson R310s (ο γνωστός καρχαρίας χρώματος πορτοκαλί, για να μην ταλαιπωρείται το Τ39 τα καλοκαίρια)

Alcatel One Touch 701

Sony Z7 (με επιδότηση και το σκυλομετανιωσα, δεν υπάρχει πιο αναξιόπιστο τηλέφωνο)

Τελευταίο και καλύτερο το Sonyericsson T 610, με το οποίο πήρα απόφαση να συμβιώσω για πολυ πολυ καιρο, βαρέθηκα να ξοδεύω λεφτά σε κινητά πια... :o

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν νομιζω οτι σε σχεση με αρκετους απο εσας θα ημουν ενας αγαπημενος πελατης των εταιριων.Ξεκινησα με το 5110 με προσφορα ενα ασυρματο (ΤV ειχα).Το 5110 δουλευει ακομη.Σκετο σκυλοψαρο το ατιμο και ας το πεταξα στον τοιχο και εσπασε η φατσα του την οποια αλλαξα.Συνεχιζω με το 7110 λιγους μηνες μετα απο την κυκλοφορια του (πανε χρονια τωρα). Περιμενω να βγαλουν κινητο με αναπτηρα για να αγορασω αλλο.Ξερετε ποσα ψηλοπραγματακια κουβαλαμε μαζι μας σε καθε μας εξοδο ? Ελπιζω μετα τις καμερες να σκεφτουν και εμας τους καπνιστες !!!

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ εγω ξεκινησα με ενα φοβερο g600 panasonic συνεχισα με ενα siemensc25 η πρωτη εγχρωμη οθονη συνεχιζω με sl45 αναβαθμιζω σε sl45i και τωρα ειμαι με ενα gd87 εδω και 8 μηνες και μαλλον θα μεινουμε αρκετο καιρο μαζι γιατι το επομενο θα ειναι 3g
Link to comment
Share on other sites

eimaste ligo off topic?

pisteuw oti den a3izei na allazoume synexeia kinhta giati briskomaste panta mprosta apo to meso xrhsth p.x. ti na ta kanw ta mms otan kanenas apo ton kyklo mou den exei antistoixo kinhto?

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την alfa 156

μια φορά το χρόνο (επιδότηση ΟΛΕ!) και παμε απο το 3210 στο μικρότερο 3310 στο μικρότερο SL45i στο μικρότερο Τ720ι.....

 

αν δεν σας είναι κόπος γράψτε και τα κινητά που έχετε αλλάξει....

 

Loipon egw exw megalh arrwstia me ta kinita se xroniko diastima ligotero apo xrono olo kai kapoio bgainei pou na mou aresei.To prwto mot kinito to pira to 98 itan ena 5110 to opoio omws den kratisa poly giati meta apo ligo kairo bgike to t28s ksetrelatika logo sxediasis ktl meta apo ligo kero pire me epidotμsi o pateras mou to samsung a100 poy fysika to dokimasa egw gia kanena 4mino meta to epomeno poy pira molis bgike to t20s k ksafnika bgainei to t68m epatha molis to eida den eixa frago k ebala dosis gia na to parw (akoma to kseplirwnw) k twra exw to 3650 to opoio me exei afisei plirws ikanopoihmeno alla sigokaiei mia fwtia gia 3g

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

μήμπως ξεφεύγουμε από το θέμα? Αντί να απαντήσουμε αν αξίζει αυτό που όπως φαίνεται κάνουμε οι πεισσότεροι από εδώ απαριθμούμε τα κατα καιρόυς αποκτήματα μας...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia egw pistevw pws ola exoun na kanoun me ta thelw k ta mporw tou kathenos! Apo ekei k pera kata thn tapeinh mou apopsh...Einai koroidia auth h suxnh allagh apo thn stigmh pou kanenas edw den einai epaggelmatias k to kin einai ergaleio douleias.Paradexthte pws polles fores ksemeinate apo xrhma mono k mono zhlepsate to kin enos filou k to thelate,enw to proigoumeno...Ekane thn douleia tou.Ksupnhste reee!Tous kanete plousious!

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάντε λίγο κράτι. Μην αγοράζετε κινητά άσκοπα εκτός αν τα χρειάζεστε! Και όταν λέω χρειάζεστε δεν εννοώ για επίδειξη...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, το τι είδαν τα ματάκια μου σ'αυτό το thread.. Εγώ έχω ένα 3310 που το πήρα πέρσι το καλοκαίρι, και τώρα βλέπω για καινούργιο!! Πρέπει να ξοδεύετε ΠΟΛΛΑ :wacko: :confused:

3o Λύκειο Ν. Σμύρνης Ολέ!

 

--- ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον CuBiCLe

 

Πραγματικά, το τι είδαν τα ματάκια μου σ'αυτό το thread.. Εγώ έχω ένα 3310 που το πήρα πέρσι το καλοκαίρι, και τώρα βλέπω για καινούργιο!! Πρέπει να ξοδεύετε ΠΟΛΛΑ :wacko: :confused:

 

 

είναι κ θέμα προτεραιοτήτων του καθενός το που θα ξοδέψει τα λεφτά του... Άμα κάποιος την βρίσκει να αλλάζει κινητό κάθε 3-4 μήνες γούστο του κ καπέλο του...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Άμα κάποιος την βρίσκει να αλλάζει κινητό κάθε 3-4 μήνες γούστο του κ καπέλο του...

 

 

Ναι αλλα μήπως είναι κατασκευασμένο γούστο; Δε νομίζω οτι κάποιος θα ήταν δυστυχησμένος αν δεν άλλαζε κινητό τόσο συχνά και αν ήταν τοτε χρειάζετε επαγγελματική βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον JimBs

 

Ναι αλλα μήπως είναι κατασκευασμένο γούστο; Δε νομίζω οτι κάποιος θα ήταν δυστυχησμένος αν δεν άλλαζε κινητό τόσο συχνά και αν ήταν τοτε χρειάζετε επαγγελματική βοήθεια...

 

 

εγώ επιμένω είναι θέμα γούστο του καθένος. Εγώ π.χ. μπορεί να την βρίσκω να αλλάζω κάθε 3 κ λίγο κινητό. Κάποιος άλλος να την βρίσκει να πηγαίνει κ να ακουμπάει τα κέρατα του σε ένα πανάκριβο εστιατόρια, άλλος μπορεί να θέλει να αλλάζει αυτοκίνητο κάθε χρόνο... Περιορέξεως κολοκυθόπιτα... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί αναφέρετε πως έχετε αποκτήσει πχ τα 3310, 3510 κλπ και μετά και κάποιο απ'τα 6510, 7650 ή gd87... αφού λοιπόν οι πιο πολλοί εδώ μέσα είμαστε κινητοφρικιά και γουστάρουμε ν'αλλάζουμε συνεχώς, τουλάχιστον ρε παιδιά χώνετε τα ευρώ σας μόνο στα δυνατά κινητά της εκάστοτε περιόδου κι όχι στα λεγόμενα "παιδικά" που εκ των προτέρων γνωρίζετε πως δεν έχει να προσφέρει κάποια σπουδαία λειτουργία (πχ 3410), είναι κι αυτό μια άλφα οικονομία :rolleyes:

 

Και γω φυσικά έχω μια ψιλομανία να θέλω το πιο εξελιγμένο συνεχώς, πάντως το πιο ισορροπημένο είναι να περιμένουμε και λίγο για να γλυτώνουμε κάποιες μετανιωμένες αγορές, στην τελική σκεφτείτε πόσο τζάααααααμπα χρήμα έχουμε χαρίσει στη nokia και τη se... :!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...