Jump to content

[Nubia M2] Modding (custom roms / recovery κλπ)


Germak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειαζεται κανετε wipe την internal. Αν μαζευτουν πολλοι φακελοι καθαριστε απλα με root explorer οτι δεν σας χρειαζεται απο την εκαστοτε ρομ που φοραται αν και μετα το restore υπαρχουν φακελοι που χρειαζονται απο αλλες ρομ που περασατε. Κανενα ραδιο fm δεν δουλευει σε καμμια γιατι απλα δεν υπαρχουν drivers.Το καλο της miui ειναι πως δουλευει το cloud server της και εχει ολα τα translations

Οπότε το clean install αρκεί να φτάσουμε μέχρι wipe data;

Δηλαδή κανουμε μόνο wipe cashe, dalvik και data.

Καλό αυτό, γιατί έτσι δε χρειάζεται να σκεφτόμαστε για τις φωτογραφίες και τα κατεβασμένα αρχεία μας.

 

Να ρωτήσω για τη MIUI.

Εχεις στο τηλέφωνο ακόμα την 8.2.1 του franko76 από το Gizchina?

Εισαι ευχαριστημένος; Την προτείνεις σε σχεση με τη gizrom 1.1 που είχες;

 

Την έβαλα για λίγο και μ άρεσε! πολύ μπορώ να πω!!

(Αλλά, είχα κάνει wipe και τo internal storage, οπότε βασιζομουν στο backup με την εφαρμογή της Nubia και δε την κράτησα παραπάνω.)

Έχει και dark theme, που δε το είχε η σταθερή που είχα στο redmi note 4x. Όπως κι επιλογή για το πλέγμα των εφαρμογών στις οθόνες.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wipes dalvik cache/cache/data /sytem αυτα φτανουν γιατι δεν κανει backup στην sd πανω απο 6gb και να μεταφερεις nandroid απο την εσωτερικη στην sd παλι δεν αφηνει οποτε δεν χρειαζεται. Την 8.2.1 την ειχα καμμια βδομαδα και εκτος απο 2-3 bugs ηταν πολυ καλη. Edited by mythos01
26s by CrisBall :)
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ακομα ερωτήσεις - απορίες για τους συμφορουμητες που χρησιμοποίησαν ή χρησιμοποιουν την M2_MIUI9_8.2.1_EU_francko76.zip

(εκτός από τη γενική τους άποψη που ρωτησα και πιο πριν):

 

Στο 4pda.ru

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=890855&view=findpost&p=71141277 διαβάζω (με Google translate):

-- Κάτι για το double tap που δε το πολυκαταλαβαινω

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=890855&view=findpost&p=71142534

-- Για ένα πρόβλημα με τα ακουστικά για το οποίο κάποιος ποσταρε και fix

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=890855&view=findpost&p=71143339

-- Κι ένα πρόβλημα με έλειψη ήχου στα videogames και με το ηχείο

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=890855&view=findpost&p=71174676

 

Τα έχετε εντοπίσει κι εσείς;

 

-- EDIT --

τα κόκκινα αναφέρονται σε άλλη ROM τελικά.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Στην 8.2.1 δεν δουλευει το double tap to wake και ας ειναι ενεργοποιημενο. Τα υπολοιπα που γραφεις ειναι για αλλη εκδοση που εχει ανεβασει καποιος στο 4pda δεν ειναι της 8.2.1
26s by CrisBall :)
Link to comment
Share on other sites

Germakrom v2 clean.

Αρουταριστη.

Έχω δώσει Viber, την δυνατότητα για autostar, το έχω βάλει ενεργό στο powermod, το έχω κλειδώσει στις πρόσφατες εφαρμογές.

Παρόλα αυτά, κι ενώ φαίνεται να είναι ανοιχτό συνέχεια, ενα μύνημα που μου έστειλε κάποιος το πρωί δεν το πήρα και το ήρθε μόνο αφού μπήκα στην εφαρμογή να δω τι γίνεται.

 

Τελικά, πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω εφαρμογή συστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Ω Ναι.

Από τη στιγμή που υπάρχει το neo safe και λειτουργεί σαν power controller

δεν μπορείς να κάνεις τπτ.Η θα κάνεις την εφαρμογή system app η θα ζήσεις με αυτό το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

κανω εγκατασταση την κινεζικη ρομ, παω να κανω το πρωτο boot και μου βγαζει μηνυμα "to start android enter your password" .... Γιατί? Τι κάνω τωρα?
Link to comment
Share on other sites

κανω εγκατασταση την κινεζικη ρομ, παω να κανω το πρωτο boot και μου βγαζει μηνυμα "to start android enter your password" .... Γιατί? Τι κάνω τωρα?

 

Διαβασε τις οδηγειες αδερφε και ακολουθατες κατα γραμμα.

 

6.Αφου γινει η εγκατασταση κανουμε επαναφορα του τηλεφωνου και κανουμε το πρωτο boot με την

ξεκλειδωτη πλεον κινεζικη rom.

 

κανε full wipe

Link to comment
Share on other sites

@Germak

Έκανα το Viber εφαρμογή συστήματος, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχεις ανεβάσει.

Όμως, όταν πάω να δω τα μύνημα μιας συζήτησης κάνει FC.

Έχεις κάποια ιδέα γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο system/ priv apps/ βρες το viber κατω κατω που ειναι system app πλεον

και πατα πανω του να ξανακανει εγκατασταση - ενημερωση.

Κανε restart και ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

@Germak

Θυμάμαι που είχες γράψει, ότι με τη δική σου rom είναι η συσκευή πιστοποιημένη στο google play. Όμως και στις 2 που έχω περάσει, εμφανίζει το τηλέφωνο ως μη πιστοποιημένο. Δεν σκάω κιόλας, απλά στο αναφέρω...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

@Germak

Θυμάμαι που είχες γράψει, ότι με τη δική σου rom είναι η συσκευή πιστοποιημένη στο google play. Όμως και στις 2 που έχω περάσει, εμφανίζει το τηλέφωνο ως μη πιστοποιημένο. Δεν σκάω κιόλας, απλά στο αναφέρω...

 

Έχεις εγκαταστήσει το magisk?έχεις την verrsion 2 της rom?

Αν θυμάμαι καλά εσύ δεν ήθελες root.

Να τονίσω αν και φαίνεται στο post πως μιλάω πάντα ότι

είναι πιστοποιημένη όταν έχεις root και μόνο

Edited by Germak
Link to comment
Share on other sites

Τα κανα όλα αυτά, αλλά με όλα αυτά τα πειράματα, τώρα πρέπει να περιμένω 24 ώρες για να ξαναενεργοποιησω το Viber.

 

Έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου με την κυρια ZTE - Nubia!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Τα κανα όλα αυτά, αλλά με όλα αυτά τα πειράματα, τώρα πρέπει να περιμένω 24 ώρες για να ξαναενεργοποιησω το Viber.

 

Έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου με την κυρια ZTE - Nubia!

 

Γιατί να περιμένεις?

Link to comment
Share on other sites

Το Viber, αν κάνεις 2 φορές ενεργοποίηση στο ίδιο 24ωρο, μετά πρέπει να περιμένεις 24 ώρες για να ξανακάνεις. Δεν το ξερα.

Εγώ δοκίμασα το system app όπου δε μπορούσα να δω το περιεχόμενο των συζητήσεων, το ξαναγύρισα σε app χρήστη, έκανα απεγγατασταση, ξαναεγκατασταση, ξαναδοκιμασα κλπ κλπ και μετά, αφού εξάντλησα ότι μπορούσα να σκεφτώ, σε ρώτησα. Όμως μέσα σ' όλα τα προηγούμενα χρειάστηκε να το ξαναενεργοποιησω πάνω από μία φορά.

Τώρα πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Το Viber, αν κάνεις 2 φορές ενεργοποίηση στο ίδιο 24ωρο, μετά πρέπει να περιμένεις 24 ώρες για να ξανακάνεις. Δεν το ξερα.

Εγώ δοκίμασα το system app όπου δε μπορούσα να δω το περιεχόμενο των συζητήσεων, το ξαναγύρισα σε app χρήστη, έκανα απεγγατασταση, ξαναεγκατασταση, ξαναδοκιμασα κλπ κλπ και μετά, αφού εξάντλησα ότι μπορούσα να σκεφτώ, σε ρώτησα. Όμως μέσα σ' όλα τα προηγούμενα χρειάστηκε να το ξαναενεργοποιησω πάνω από μία φορά.

Τώρα πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο.

 

Ωχ περαστικά αδελφέ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το magisk?έχεις την verrsion 2 της rom?

Αν θυμάμαι καλά εσύ δεν ήθελες root.

Να τονίσω αν και φαίνεται στο post πως μιλάω πάντα ότι

είναι πιστοποιημένη όταν έχεις root και μόνο

 

Ναι σωστά θυμάσαι, δεν θέλω root. Δεν είχα καταλάβει ότι πρέπει να είναι root για να φαίνεται πιστοποιημένη η συσκευή

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά θυμάσαι, δεν θέλω root. Δεν είχα καταλάβει ότι πρέπει να είναι root για να φαίνεται πιστοποιημένη η συσκευή

 

Να ρωτήσω γιατί δεν θέλεις το root?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί δεν θέλεις το root?

 

Δεν λειτουργούν κάποιες εφαρμογές, όπως λόγου χάρη των τραπεζών...

Και να σου πω την αλήθεια, παλιότερα έβρισκα λόγο (Samsung, OPPO), αλλά πλέον δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα, γιατί δεν χρησιμοποιώ εφαρμογές που το χρειάζονται.

 

Και twrp που έβαλα, το έκανα μετά από πολύ καιρό για να περάσω τη δική σου rom

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργούν κάποιες εφαρμογές, όπως λόγου χάρη των τραπεζών...

Και να σου πω την αλήθεια, παλιότερα έβρισκα λόγο (Samsung, OPPO), αλλά πλέον δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα, γιατί δεν χρησιμοποιώ εφαρμογές που το χρειάζονται.

 

Και twrp που έβαλα, το έκανα μετά από πολύ καιρό για να περάσω τη δική σου rom

 

Αν χρησιμοποιείς το magisk αντί του super su όλα δουλεύουν τέλεια.

Γιατί το magisk έχει επιλογή για τις τράπεζες όπως ανέφερες να κάνει το root

κρυφό οπότε δεν έχεις θέμα.Οσες εφαρμογές έχω δοκιμάσει που έχω δοκιμάσει αρκετές

πίστεψέ με όλες δουλεύουν τέλεια.

Ακόμα μπορείς να βάλεις exposed framework,ad blocker,για τις διαφημίσεις κ.ο.κ

 

Εσύ αποφασίζεις εγώ απλά σου αναφερω κάνα δυο χρήσιμα πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Germak ευχαριστώ πολυ γιατί οι οδηγίες σου για ξεκλείδωμα bootloader και root ηταν πολυ αναλυτικές και χρήσιμες. Πέρασα την Germakrom 2 και είναι πολυ καλη δουλειά. Συνεχίζεις να ασχολείσαι? Θα βγάλεις και κάποια καινούρια έκδοση της rom? Ξέρει κάποιο παιδί αν θα δουμε lineage os 15 για το Nubia?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αφορά την rom ή κάποια βλακεια δικιά μου αλλά έχω την εντύπωση ότι μετά την εγκατάσταση σαν τοποθεσία ενώ με δείχνει Ελλάδα στον Chrome αλλά και σε παιχνίδια που προφανώς σχετίζονται με την τοποθεσία με βγάζει Βουλγαρία

Επίσης έχεις δοκιμάσει xposed? 095a74eba6d5c81c69701f8d5d9d0548.jpg

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω αν αφορά την rom ή κάποια βλακεια δικιά μου αλλά έχω την εντύπωση ότι μετά την εγκατάσταση σαν τοποθεσία ενώ με δείχνει Ελλάδα στον Chrome αλλά και σε παιχνίδια που προφανώς σχετίζονται με την τοποθεσία με βγάζει Βουλγαρία

Επίσης έχεις δοκιμάσει xposed? 095a74eba6d5c81c69701f8d5d9d0548.jpg

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άκυρο... Τελικά δικό μου θέμα. Λόγω VPN γίνεται το βουλγαρικό...

 

Έχεις δοκιμάσει xposed με επιτυχία;

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nubia M2] Modding (custom roms / recovery κλπ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...