Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά, μόνο θέλει λίγο προσοχή με το πιστολάκι λόγω του ότι η μπαταρία δεν αφαιρείται σ'αυτή τη συσκευή.

 

Από σχετικά ασφαλή απόσταση για την αποφυγή υπερθέρμανσης, δοκίμασε με βγαλμένο καπάκι και κάρτες SIM & SD εκτός.

Κάθε τόσο δοκίμασε με το χέρι να μην κάψει η πλάτη της συσκευής απ'τον θερμό αέρα. Μετά από κάνα 10λεπτο "περιποίησης" περίμενε να επανέρθει σε θερμοκρασία δωματίου και δοκίμασε κατά πόσο συνήρθε στα καλά του το κινητό.

Συνήθως αν δεν έχει μπει νερό στην οθόνη, τον επεξεργαστή και την μπαταρία, τα υπόλοιπα μέρη όταν στεγνώσουν επανέρχονται.

 

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις (με προσοχή είπαμε).

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εχω ηδη σε μπωλ με ρυζι μεχρι να μιλησω την δευτερα για επισκευη. Μετα πιστολακι. Και ο θεος βοηθος. Και παλι ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!!
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει κι εγώ για το δικό μου, τελικά δεν χρειάστηκε. Είχα βρει αυτό και το έχω στα υπ' όψιν -αχρείαστο αν είναι :p
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει κι εγώ για το δικό μου, τελικά δεν χρειάστηκε. Είχα βρει αυτό και το έχω στα υπ' όψιν -αχρείαστο αν είναι :p

 

Υπερβολικες τιμες..... Οπως ειπες "αχρειαστο να ειναι"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς -νομίζω πως σε κάποιο παλιότερο ποστ το έχω ξαναδιαβάσει- αλλά το κινητό δείχνει μια υπερβολική "προτίμηση" στην φόρτιση με τον δικό του φορτιστή!

 

Είτε το φορτίσω με τροφοδοτικό μικρότερου ρεύματος εξόδου (500 mAh), είτε με μεγαλύτερο (4000 mAh) η χωρητικότητα τουλάχιστον στην αρχική χρήση/εκφόρτιση από 100 στα ~80% έχει σημαντική διαφορά, σε σχέση με όταν έχει φορτιστεί με τον original. Ξεφορτίζει πιο γρήγορα και πιο εύκολα δηλαδή, σ'αυτά τα πρώτα 20-25%. :what:

 

Για την ιστορία, ο μετασχηματιστής της ASUS αναγράφει στην έξοδο "5,2V 1,35A LPS".

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς -νομίζω πως σε κάποιο παλιότερο ποστ το έχω ξαναδιαβάσει- αλλά το κινητό δείχνει μια υπερβολική "προτίμηση" στην φόρτιση με τον δικό του φορτιστή!

 

Είτε το φορτίσω με τροφοδοτικό μικρότερου ρεύματος εξόδου (500 mAh), είτε με μεγαλύτερο (4000 mAh) η χωρητικότητα τουλάχιστον στην αρχική χρήση/εκφόρτιση από 100 στα ~80% έχει σημαντική διαφορά, σε σχέση με όταν έχει φορτιστεί με τον original. Ξεφορτίζει πιο γρήγορα και πιο εύκολα δηλαδή, σ'αυτά τα πρώτα 20-25%. :what:

 

Για την ιστορία, ο μετασχηματιστής της ASUS αναγράφει στην έξοδο "5,2V 1,35A LPS".

με οσους φορτιστες εχω δοκιμασει δεν το φορτιζε κανενα σωστα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Ηθελα να ρωτησω, αμα εχεις καποιος αλλαξει οθονη στο κινητο μας ???

Και ποσο του εχει κοστισει ???

 

Μιλησα με την Asus, και μου ειπαν 90 ευρω το ανταλλακτικο και 30 η εργασια, και εννοειται οτι γελασα με

το που ακουσα την τιμη.

Μιλησα με το Vickmall για ανταλλακτικο, και μου ειπε οτι δεν εχει αυθεντικο ( μονο η Asus εχει) και μου ειπε οτι εχει

ΟΕΜ ανταλλακτικο με 30 ευρω.

Γενικα τι αποψη εχετε για τα ΟΕΜ ανταλλακτικα, θα παιξουν σωστα με το κινητο η ειναι ρισκο ???

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ρίσκο, είναι. Μου έχουν έρθει και καλά ανταλλακτικά, μου έχουν έρθει (σπανίως) και φόλα.

Περιμένω ταινία διπλής όψεως για να αλλάξω την οθόνη ενός. Θα σου πω μόλις έρθει, αν και μάλλον θα αργήσει λόγω εορτών.

Σου είπαν ότι δεν μπορούνε να βρούνε την αυθεντική της Asus; Συνήθως πάνε και αγοράζουν αυθεντικά ανταλλακτικά αν ζητηθούνε, αλλά υπολόγισε περίπου 50€ για εκείνη.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ρίσκο, είναι. Μου έχουν έρθει και καλά ανταλλακτικά, μου έχουν έρθει (σπανίως) και φόλα.

Περιμένω ταινία διπλής όψεως για να αλλάξω την οθόνη ενός. Θα σου πω μόλις έρθει, αν και μάλλον θα αργήσει λόγω εορτών.

Σου είπαν ότι δεν μπορούνε να βρούνε την αυθεντική της Asus; Συνήθως πάνε και αγοράζουν αυθεντικά ανταλλακτικά αν ζητηθούνε, αλλά υπολόγισε περίπου 50€ για εκείνη.

 

Φιλε talos_2002 απο που ψωνιζεις συνηθως ανταλλακτικα ???

απο vickmall ???

Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα, ναι. Ξέρω ότι όταν λέει αυθεντικό ανταλλακτικό, είναι αυθεντικό. Και δεν έχω παράπονο από τις τιμές του. Είναι στα επίπεδα της αγοράς, ενώ καμιά φορά είναι σημαντικά φθηνότερος (π.χ. οθόνες που πήρα για ταμπλέτα Chuwi).

Επίσης, με βοηθάει να βρω ανταλλακτικά που δεν κυκλοφορούν αλλά υπάρχουν μόνο κατευθείαν από την εταιρία, όπως οι προαναφερθείσες για Chuwi.

Αλλά και επικοινωνεί κατευθείαν με κάποια εργοστάσια, πχ Chuwi και Jiayu. Νομίζω και Asus, καθώς είπε ότι θα πάει από το after sales της αυτές για μια ερώτηση περί κόλλας για digitizer που του έθεσα, θα δούμε από εβδομάδα αν είναι όντως έτσι.

Το Vickmall γενικώς κοιτάει να εξυπηρετήσει τον πελάτη που θέλει να λύσει κάποιο πρόβλημα και μπορώ να συνεχίσω για πολλή ώρα γράφοντας θετικότατες εμπειρίες από αυτούς, αλλά και βγαίνω εκτός θέματος :p

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

+1 για το vickmall κι από μένα, συμφωνώ απολύτως

με πολλά προσωπικά παραδείγματα σωστής υποστήριξης

(σε ανταλλακτικά και software/formware ζητήματα)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα με υγεια. Ενα προβλημα ,αν γνωριζει κανεις....

Δεν μπορω να κανω βιντεοκληση μεσω viber....

Χρειαζοντε καποιες ρυθμησεις ή μπορει να υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά, πάντα με υγεία ευτυχία και χαρά.

 

Έχω ένα μικρό θεματάκι εδώ και 1 βδομάδα πάω να τραβήξω φωτογραφία και με το που πατάω την κάμερα μου λέει "No camera is found".

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα για να με βοηθήσει;

 

*Έκανα και αναβάθμιση αλλά τίποτα.

ASUS_T00F

sirparis is always here.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει με τη "μαμά" εφαρμογή φωτογραφιών Asus PixelMaster ή κάποια άλλη που έβαλες;
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα με υγεια. Ενα προβλημα ,αν γνωριζει κανεις....

Δεν μπορω να κανω βιντεοκληση μεσω viber....

Χρειαζοντε καποιες ρυθμησεις ή μπορει να υπαρχει προβλημα?

 

Δες τις οδηγίες εδώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά, πάντα με υγεία ευτυχία και χαρά.

 

Έχω ένα μικρό θεματάκι εδώ και 1 βδομάδα πάω να τραβήξω φωτογραφία και με το που πατάω την κάμερα μου λέει "No camera is found".

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα για να με βοηθήσει;

 

*Έκανα και αναβάθμιση αλλά τίποτα.

ASUS_T00F

 

Δοκίμασε επανεγκατάσταση του Firmware με (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset). Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, τότε μάλλον είναι Ηardware!

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλη χρονια,

 

εχω ενα προβλημα με το κινητο..... δεν μου ανοιγει τα δεδομενα. οταν θελω να μπω στο ιντερνετ. παταω αλλα δεν κανει τιποτα. ενω wifi κανονικα. πειτε και λυση. εχω το android 4.4.2

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Να ελέγξεις τις ρυθμίσεις του ΑΡΝ που δίνει η εταιρία κινητής τηλεφωνίας που έχεις.

Αν το λογισμικό του κινητού σου είναι από το κινέζικο κατάστημα που το πήρες, ίσως χρειαστεί να του περάσεις απείραχτο το αυθεντικό.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Απειραχτο είναι; πιο παλιά έμπαινα κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα δεν ανοίγει.

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο δικό μου μετά από πέσιμο έσπασε η οθόνη, όμως το touch λειτουργεί κανονικά. Λογικά τα χρειάζομαι και τα 2. Εγώ κοίταζα στο ebay, κατι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/TOUCH-SCREEN-DISPLAY-LCD-PER-ASUS-ZENFONE-5-A501-A501CG-A502CG-T00J-ASSEMBALTO-/291581067480?hash=item43e39600d8:g:wREAAOSw9r1WEVFw

 

Από το geekbying στέλνουν το αυθεντικό ή κάτι αντίστοιχο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες τις οδηγίες εδώ.

 

Το ειδα αυτο , δεν μπαινει στην καμερα. Το ιδιο παρουσιαζει και με το skype.

Δεν κανει βιντεοκληση.

Καποια ιδεα?

Και κατι ακομη... για να κανω αναβαθμηση βαζω την τελευταια εκδοση ή το κανω σταδιακα???? Τωρα εχει την ASUS_T00F_WW_user_1.18.40.10_20140903

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα αυτο , δεν μπαινει στην καμερα. Το ιδιο παρουσιαζει και με το skype.

Δεν κανει βιντεοκληση.

Καποια ιδεα?

Και κατι ακομη... για να κανω αναβαθμηση βαζω την τελευταια εκδοση ή το κανω σταδιακα???? Τωρα εχει την ASUS_T00F_WW_user_1.18.40.10_20140903

 

Για να κάνεις εγκατάσταση της τελευταίας Version*WW_3... Κάνεις διαδοχικά και με την παρακάτω σειρά, εγκατάσταση των αναβαθμίσεων.

1) Version*V2.19.40.18(WW)

2) Version*WW_2.22.40.54(MR11.2)

3) Version*WW_3.24.40.78

 

Μετά εγκατάσταση του τελευταίου Firmware εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, δοκίμασε (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset) απο το Recovery της λειτουργίας Fastboot mode. Εάν και πάλι το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται τότε μάλλον είναι Ηardware!

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις εγκατάσταση της τελευταίας Version*WW_3... Κάνεις διαδοχικά και με την παρακάτω σειρά, εγκατάσταση των αναβαθμίσεων.

1) Version*V2.19.40.18(WW)

2) Version*WW_2.22.40.54(MR11.2)

3) Version*WW_3.24.40.78

 

Μετά εγκατάσταση του τελευταίου Firmware εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, δοκίμασε (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset) απο το Recovery της λειτουργίας Fastboot mode. Εάν και πάλι το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται τότε μάλλον είναι Ηardware!

 

Πηγα εδω " Version*WW_2.22.40.54" και ολα ειναι οκ.......

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο την αναβάθμιση στην τελευταια έκδοση του android όταν έχω συνδεμένο το κινητό στο ρεύμα δεν χτυπάει το ξυπνητήρι. έχει κανεις αλλος παρόμοιο θέμα?
Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...