Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη σελίδα της asus απ ότι είδα έχει και kernel για download . Σε τι χρησιμεύει η αλλαγή kernel ;

 

δεν είναι διαφορετικός από αυτόν που έχουν τα τηλέφωνα μας, απλά τον δίνει για να φτιάξει π.χ. όποιος θέλει μια custom rom...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν είναι διαφορετικός από αυτόν που έχουν τα τηλέφωνα μας, απλά τον δίνει για να φτιάξει π.χ. όποιος θέλει μια custom rom...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ξερουταρεις πριν το update

 

Mε το δικο μου τωρα .

Στην διαχειριση συσκευων το βρισκει οπως το εχεις στις οδηγιες για το ρουτ(δεν εχω περασει ακομα την τελευταια κιτ κατ που διορθωνει και το προβλημα της μπαταριας).

Απο τα αρχεια του RootZenFone5KitKat , το CheckBeforeAction δουλευει και βγαζει αποτελεσματα.

Oταν κανω το Root-ZenFone5-en η θα κολλαει στο "πατηστε ενα πληκτρο για συνεχεια" μεχρι να κανω επανεκκινηση ή θα κολλαει στο επομενο βημα που ανεβασα και πριν.

Εχω εγκαταστησει αυτους τους drivers intelandroiddrvsetup1.1.5

[ATTACH]50875[/ATTACH]

τελικα το λαθος μου ηταν οτι εμπαινα εγω σε recovery mode . προχωρησε ενω ειχα το τηλεφωνο ανοιχτο και το usb debbuging ενεργο .

πλεον ειναι ρουτ

 

ευχαριστω για την βοηθεια

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!ολα τελεια με το root αλλα καλο θα ηταν να μπει το λινκ με το v2 στην αρχικη..εχει καποιος βαλει xposed?ποια εκδοση εχει?γιατι ειδα οτι με την 2.7.1 υπαρχουν θεματα για το κινητο μας...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!ολα τελεια με το root αλλα καλο θα ηταν να μπει το λινκ με το v2 στην αρχικη..εχει καποιος βαλει xposed?ποια εκδοση εχει?γιατι ειδα οτι με την 2.7.1 υπαρχουν θεματα για το κινητο μας...

 

Έχει ενημερώσει ήδη ο Moderator (athanasos77) το post για το V2 απ' ότι βλέπω.

Όσον αφορά το Xposed είχα την 2.6.1 πριν πάω σε Kitkat & root και συνεχίζω να έχω αυτή.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι;

η εκδοση kitkat για το zenfone5 ειναι και για τις 2 εκδοσεις ή μονο για τα τηλεφωνα που εχουν 2gb;

την εχει εγκαταστησει κανενας που εχει 1gb; (T00J και οχι Τ00F)

Edited by karanti

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενημερώσει ήδη ο Moderator (athanasos77) το post για το V2 απ' ότι βλέπω.

Όσον αφορά το Xposed είχα την 2.6.1 πριν πάω σε Kitkat & root και συνεχίζω να έχω αυτή.

 

εκανες τον οδηγο του xda η απλα εγκατασταση σαν apk?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

εκανες τον οδηγο του xda η απλα εγκατασταση σαν apk?

 

Κάποια δυσκολία είχα με τον οδηγό.... δε θυμάμαι τι ακριβώς, νομίζω έπρεπε να αλλάξω τα δικαιώματα σε κάτι αρχεία που όμως δεν υπήρχαν...

Εντέλει έσβησα ότι πειράματα έκανα, έβαλα απλά το .apk και δουλεύει.

Το gravitybox δεν δουλεύει στο μεγαλύτερο μέρος του (αναμενόμενο μιας και προορίζεται για πιο καθαρά android και όχι για το zenui) αλλά τα widget-άκια που ήθελα από αυτό δουλεύουν μια χαρά.

Τα υπόλοιπα modules που τρέχω είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια δυσκολία είχα με τον οδηγό.... δε θυμάμαι τι ακριβώς, νομίζω έπρεπε να αλλάξω τα δικαιώματα σε κάτι αρχεία που όμως δεν υπήρχαν...

Εντέλει έσβησα ότι πειράματα έκανα, έβαλα απλά το .apk και δουλεύει.

Το gravitybox δεν δουλεύει στο μεγαλύτερο μέρος του (αναμενόμενο μιας και προορίζεται για πιο καθαρά android και όχι για το zenui) αλλά τα widget-άκια που ήθελα από αυτό δουλεύουν μια χαρά.

Τα υπόλοιπα modules που τρέχω είναι μια χαρά.

 

γιατι και εγω μεσω του οδηγου δεν μπορω να το περασω...

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
να ρωτησω κατι;

η εκδοση kitkat για το zenfone5 ειναι και για τις 2 εκδοσεις ή μονο για τα τηλεφωνα που εχουν 2gb;

την εχει εγκαταστησει κανενας που εχει 1gb; (T00J και οχι Τ00F)

 

To link που δίνω στο πρώτο post είναι και για τις δύο εκδόσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

SOS SOS πηγα να κανω update σε 1.18.40.10 για να βαλω μετα κιτκατ.

 

Το κινητό αργησε να κανει το update και μετα κολλησε στο "ολοκληρωση ενημερωσης".

 

Το έκλεισα και τώρα κολλαει στο ASUS και δεν ανοίγει.

 

Τι κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

παντως η εκδοση 2.19.40.18 εχει καλητερη αποδοση μπαταριας οντως!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

... η V2.19.40.18(WW) εινια πάλι διαθέσιμη απ το site της asus ελπίζω αυτή τη φορά να μη γίνει πάλι νιντζα και εξαφανιστεί! :ninja:
Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

... η V2.19.40.18(WW) εινια πάλι διαθέσιμη απ το site της asus ελπίζω αυτή τη φορά να μη γίνει πάλι νιντζα και εξαφανιστεί! :ninja:

η v2 διαδικασία root που περναει το ww recovery που είναι το σωστο αντί του tw βάζει τις προηγουμενης version υπάρχει προβλημα σε αυτο;

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

η v2 διαδικασία root που περναει το ww recovery που είναι το σωστο αντί του tw βάζει τις προηγουμενης version υπάρχει προβλημα σε αυτο;

 

Δεν μπορώ να σε βοηθησω σε αυτο, μιας και δεν εχω κάνει τη συσκευη root και δε νομίζω να την κάνω! :)

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

To link που δίνω στο πρώτο post είναι και για τις δύο εκδόσεις.

 

ειναι σιγουρο;

γιατι γραφει μονο T00F και οχι T00F/T00J οπως γραφουν ολα τα update μεχρι το 1.18...

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο;

γιατι γραφει μονο T00F και οχι T00F/T00J οπως γραφουν ολα τα update μεχρι το 1.18...

Πλεον μόνο T00F γράφουν. Μην ανησυχείς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το βρισκει μεσω adb devices. Εχω δοκιμασει τα παντα με τους drivers..:mad:

Έκανα factory reset και όλα καλά. Το adb δεν το έβλεπε με τίποτα. Μόλις αναβαθμισα σε kitkat.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το τηλεφωνακι. Ηρθε με 1.14 ww να βαλω την 1.18 και μετα την κκ; αξιζει; η να παραμεινω ως εχει; επισης απο 1.14 παω 1.18 και μετα κιτκατ?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

η v2 διαδικασία root που περναει το ww recovery που είναι το σωστο αντί του tw βάζει τις προηγουμενης version υπάρχει προβλημα σε αυτο;

 

Η v2 διαδικασία Root φτιάχτηκε όταν κυκλοφόρησε για λίγο η 2.19.40.6 (και μετά αποσύρθηκε από την Asus).

Έτσι είχα την ίδια απορία με εσένα, αν αυτή η μέθοδος root βάζει το σωστό recovery ή αν τυχόν η 2.19.40.18 έχει άλλο recovery και πρέπει με κάποιο τρόπο να βάλουμε αυτό.

Τελικά πείραξα ελαφρώς το scriptaki για το root ώστε να περνάει το recovery image που έκανα extract από την 2.19.40.18.

 

Όμως το αποτέλεσμα ήταν πως βάζει το ίδιο ακριβώς recovery.... δηλαδή το recovery που είχε η 2.19.40.6 είναι το ίδιο με αυτό που έχει η 2.19.40.18 ..... οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως τρέχουμε το V2 άφοβα είτε έχουμε την 2.19.40.6 είτε την 2.19.40.18.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...