Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορει καποιος ας βοηθησει, γιατι αυτο το τηλεφωνο μ εχει τρελανει.

Εχει ROM στην εκδοση 1.13 και προσπαθω να κανω αναβαθμιση.

Με τον κλασικο αυτοματο τροπο δε γινεται τιποτε. βαζω το αρχειο στην εσωτερικη μνημη και οταν βγαλω το καλωδιο δεν ξεκινα η διαδικασια εγκαταστασης.

Δοκιμασα να στησω με adb, αλλα αν και εχω στησει κανονικα τους driver της Intel, δινοντας την εντολη adb devices δεν βλεπει το τηλεφωνο.

Υπαρχει καποια καλη ιδεα;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Karanti πρόσεξε να είναι η σωστή έκδοση το firmware. Αν είναι international από τη μαμά της η rom να κατεβάσεις την WW έκδοση. Επίσης πρόσεξε σε ποια rom πας να κάνεις αναβάθμιση. Αν πας στην kitkat πχ δεν πρόκειται να γίνει.

 

Από εκεί και πέρα, το αρχείο που κατεβάζεις είναι zip. Πρέπει να το κάνεις extract, εκεί παίρνεις ένα άλλο αρχείο zip. Αυτό λοιπόν το αντιγράφεις στον root της εσωτερικής μνήμης όχι της sd. Κάνε και μια επανεκκίνηση το τηλέφωνο για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εμένα δε με συνδέει με data μου κάνει force shutdown όταν πάω από τις ρυθμίσεις να μπω στην επιλογή APN, οπότε δεν το γλυτώνω το στήσιμο από την αρχή.

Καλημέρα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και από τι διαβάζω είναι γενικό, παρόλο που έκανα factory reset δεν διορθώνει. Αν χρειάζεσαι να αλλάξεις χειροκίνητα το apn, έχω Q, δεν σε αφήνει και βγάζει λάθος, οπότε Mobile Internet δεν έχω .Μάλλον καλό είναι όσοι έχουν εταιρία που είχαν διορθώσει χειροκίνητα το Apn να περιμένουν.

 

Υ.Γ. Μήπως βρήκες το λύση ;

Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και από τι διαβάζω είναι γενικό, παρόλο που έκανα factory reset δεν διορθώνει. Αν χρειάζεσαι να αλλάξεις χειροκίνητα το apn, έχω Q, δεν σε αφήνει και βγάζει λάθος, οπότε Mobile Internet δεν έχω .Μάλλον καλό είναι όσοι έχουν εταιρία που είχαν διορθώσει χειροκίνητα το Apn να περιμένουν.

 

Υ.Γ. Μήπως βρήκες το λύση ;

Δεν έχω βρεί λύση ακόμη. Και το θέμα είναι πως μου είναι απαραίτητα τα data για τη δουλειά μου. Μάλλον θα γυρίσω στην 4.3 με αυτή τη διαδικασία....

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

αρκετες αλλαγες κυριως στην εμφανιση των εικονιδίων , αλλαξε το πληκτρολογιο και η οθονη με το ρολοι οταν εχω κλειστη την θηκη.

η μνημη οπως ειπα βελτιωθηκε πλεον δευσμευει λιγοτερη μνημη.

 

με data συνδεθηκα χωρις προβλημα με whatsup

 

αυτα μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε root, υπάρχει ένα αρχείο κάπου στο /system όπου βρίσκονται τα apn. Ίσως μπορείτε να περάσετε χειροκίνητα το apn της Q εκεί...
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι για Q χρειάζεται ενεργοποιημένη και η επιλογή Roaming από τις ρυθμίσεις του κινητού.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα...

Από την 1.18 WW για να βάλω την 1.19 ξεκινάει, κάνει το restart και όταν πάει να κάνει την αναβάθμιση πετάει error...

Έχει κανείς καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

για την μπαταρια μου ειπαν παιδια που το πωλουσαν οτι ειναι οριακα καλη..για τον επεξεργαστη πιστευω οτι ειναι οκ για τα λεφτα του..τωρα το μεγεθος οντως ειναι σχετικο..

Οσο για την asus, αν κρινω απο το padfone που ειχα, μονο να βγαζει νεα μοντελα ξερει, υποστηριξη μηδεν..

 

Υποστήριξη υπάρχει η Asus έχει βγάλει πολλές αναβαθμίσεις. Για την εμπειρία χρήσης, αν θεωρείς οκ το Τ το Asus είναι πύραυλος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ λάθος μου. την 2.19 εννοούσα...

Κάνω το update όπως έκανα όλα τα προηγούμενα μέχρι την 1.18 και πετάει error με την 2.19

Προσπάθησα και με adb να το κάνω αλλά δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή κι ας έχω τα drivers περασμένα.

Κάποιος plz

 

Γράφει

Instalation Aborted

E:Installation failed with status 1

E:cannot load volume /misc!

Edited by Coffeman
Link to comment
Share on other sites

Karanti πρόσεξε να είναι η σωστή έκδοση το firmware. Αν είναι international από τη μαμά της η rom να κατεβάσεις την WW έκδοση. Επίσης πρόσεξε σε ποια rom πας να κάνεις αναβάθμιση. Αν πας στην kitkat πχ δεν πρόκειται να γίνει.

 

Από εκεί και πέρα, το αρχείο που κατεβάζεις είναι zip. Πρέπει να το κάνεις extract, εκεί παίρνεις ένα άλλο αρχείο zip. Αυτό λοιπόν το αντιγράφεις στον root της εσωτερικής μνήμης όχι της sd. Κάνε και μια επανεκκίνηση το τηλέφωνο για καλό και για κακό.

 

Τα εχω κανει ολα οπως ακριβως τα λες αλλα δυστυχως... Εχω προσπαθησει να στησω 1.14 και 1.18 (εχω την 1.13), ολες σε WW, αλλα τιποτε.

Το τηλεφωνο, οταν το παρελαβα απο minideal, ηταν ρουταρισμενο και το ξερουταρισα με το ( http://theunlockr.com/2014/07/23/how-to-unroot-the-asus-zenfone-5/ ). Τωρα, οταν το δοκιμαζω με το chkroot μου λεει οτι δεν εχει root access.

Ισως να φταιει κι αυτο. Να μην εχει ξερουταριστει κανονικα.

Με την minideal που επικοινωνησα μου δωσανε μια αλλη ROM να περασω μεσω adb. Το προβλημα ειναι οτι μεσω adb δεν φαινεται η συσκευη και δεν μπορω να προχωρησω.

Βεβαια, με την 1.13 που εχει στημενη, δουλευει κανονικα, αλλα δεν ειναι κριμα να μην μπορω να κανω αναβαθμιση; :(

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ λάθος μου. την 2.19 εννοούσα...

Κάνω το update όπως έκανα όλα τα προηγούμενα μέχρι την 1.18 και πετάει error με την 2.19

Προσπάθησα και με adb να το κάνω αλλά δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή κι ας έχω τα drivers περασμένα.

Κάποιος plz

 

Γράφει

Instalation Aborted

E:Installation failed with status 1

E:cannot load volume /misc!

 

κατεβασε την 18.40.10 πρωτα και μετα την 2,19

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την 18.40.10 πρωτα και μετα την 2,19

 

Οκ δεν πρόσεξα το .10 :P

Το κατεβάζω τώρα.

*Edit*

Όλα καλά μπήκε η 2.19

Ευχαριστώ tempes

Edited by Coffeman
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα λυση, στο zenfon 6 με την Q και το προβλημα με τo apn.Ενω με με την 4.3,στο sim slot 1, ειχα mobile data αφου βεβαια πρωτα ειχα μπει στο μενου apn και μετα ενεργοποιησα περιαγωγη, στην kitkat με πετουσε εξω και εβγαζε μυνημα λαθους,οπως σε παρα πολλους σε ολο τον κοσμο.Εβαλα τη sim στην θεση 2 μονη της και εκ θαυματος με αφησε να κανω ρυθμησεις στο apn,μετα εβαλα και την cosmote που ετσι και αλλιως επαιζε αμεσως και τωρα ειμαι ok.
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Εχω ψηθει απιστευτα για να το αγορασω το κινητο!

Απλα μια συμβουλη της τελευταίας στιγμης θα ηθελα!Απο που πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να το αγορασω;Εννοω ποιο μαγαζι παρεχει δωρακια η καλυτερη υποστηριξη;Εσεις απο ποιο προτιματε; Εγω μεχρι στιγμης κλινω προς εδω: http://www.to2c.com/asus-zenfone-5-2gb-ram-16gb-rom-intel-z2580-dual-core-2-0ghz-android-4-3-smartphone-5-0-inch-hd-screen.html .

Και κατι τελευταιο! Αν στειλω μνμ σε καποιο απο τα καταστηματα, μεσω του myphone, για να μου δωσουν κωδικο εκπτωσης,θα το κανουν;;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

αρκετες αλλαγες κυριως στην εμφανιση των εικονιδίων , αλλαξε το πληκτρολογιο και η οθονη με το ρολοι οταν εχω κλειστη την θηκη.

η μνημη οπως ειπα βελτιωθηκε πλεον δευσμευει λιγοτερη μνημη.

 

με data συνδεθηκα χωρις προβλημα με whatsup

 

αυτα μεχρι στιγμης

 

Μετά το update η επιλογή στις ρυθμίσεις για το flip cover δεν υπάρχει, πως την έκανες και δούλεψε τη θήκη?

 

Καλησπερα παιδια!Εχω ψηθει απιστευτα για να το αγορασω το κινητο!

Απλα μια συμβουλη της τελευταίας στιγμης θα ηθελα!Απο που πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να το αγορασω;Εννοω ποιο μαγαζι παρεχει δωρακια η καλυτερη υποστηριξη;Εσεις απο ποιο προτιματε; Εγω μεχρι στιγμης κλινω προς εδω: http://www.to2c.com/asus-zenfone-5-2gb-ram-16gb-rom-intel-z2580-dual-core-2-0ghz-android-4-3-smartphone-5-0-inch-hd-screen.html .

Και κατι τελευταιο! Αν στειλω μνμ σε καποιο απο τα καταστηματα, μεσω του myphone, για να μου δωσουν κωδικο εκπτωσης,θα το κανουν;;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Εγώ από vickmall το αγόρασα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

vickmall.com δαγκωτό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update η επιλογή στις ρυθμίσεις για το flip cover δεν υπάρχει, πως την έκανες και δούλεψε τη θήκη?

 

 

Εγώ από vickmall το αγόρασα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

 

το ειχα πριν την αναβαθμηση , αλλα μπορεις να το βρεις

στο μενου ρυθμισεις-προσαρμογη ρυθμισης ASUS

Link to comment
Share on other sites

το ειχα πριν την αναβαθμηση , αλλα μπορεις να το βρεις

στο μενου ρυθμισεις-προσαρμογη ρυθμισης ASUS

 

Οκ, ευχαριστώ. Το συγκεκριμένο μενού ήταν το μόνο που δεν είχα κοιτάξει γιατί συνήθως δεν είχε κάτι το χρήσιμο:p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ από vickmall το αγόρασα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Ωραια!Ξερεις αν υπαρχει δυνατοτητα για κανενα κουπονι;Εσυ αγορασες tempered glass;Και αν ναι,απο που;Εκει βλεπω πως δεν υπαρχει!Οταν σου το εστειλαν,ειχε κανενα δωρο;;(Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!) :O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...