Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι να συμπληρώσω την πρώτη μέρα χρήσης.

 

Σήμερα το πρωί αποσύνδεση από το φορτιστή στις 6:30 . Μπήκα σπίτι πριν μισή ώρα και το κινητό ήταν ακόμα αναμμένο (ΟΚ στο 4% μπαταρίας). Όλη μέρα σε λειτουργία WiFi, δεδομένα, αρκετές κλήσεις, facebook, mail κτλ, συν καμιά 20 αριά φωτογραφίες και 2-3 βίντεο. Συμπληρώνω και την "επίδειξη" σε φίλους.

 

Μια χαρά η μπαταρία λοιπόν, το κινητό έχει τρομερή αίσθηση, η ποιότητα συνομιλίας είναι κορυφαία και μέχρι τώρα κανένα ψεγάδι.

 

 

Συνεχίζουμε! :)

 

Από τις 06.30 χθές το πρωί μέχρι το βράδυ στις 02.20 (δηλαδή σχεδόν 24ωρο) και είχες και 4%;;

Τότε κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου καθώς χωρίς κλήσεις μόνο με ένα παιχνίδι και αυτό όχι συνέχεια ,κλείνοντας κάθε φορά τα δεδομένα έβγαλε ένα 4ωρο...

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σας!Περιμενω και εγω 2 απο vickmall εχτες εγινε η παραγγελια και θελω να εχω την τυχη σου thymios7 στο συγκεκριμενο ελτα!εχεις βαλει screen protector που δινει το vickmall?η γενικα εχει βαλει κανεις?

 

Ναι το έβαλα. Να σου πω την αλήθεια δεν έχει την αίσθηση της οθόνης, αλλά οκ, συμβιβάζομαι. Η αλήθεια είναι οτι ποτέ στο παρελθόν δεν έχω βάλει ξανά προστασία οθόνης και είμαι έτοιμος να την αφαιρέσω κι αυτή! :lol:

 

Σχετικά με την τρομερή ταχύτητα αποστολής που μου έτυχε, να σημειώσω οτι το κινητό το παρήγγειλε ένας φίλος μου για λογαριασμό μου, συγχρόνως με δική του συσκευή (redmi note) ως μια παραγγελία και το δικό του κινητό ακόμη αναμένεται...Για κάποιο λόγο ήμυον τυχερός!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από τις 06.30 χθές το πρωί μέχρι το βράδυ στις 02.20 (δηλαδή σχεδόν 24ωρο) και είχες και 4%;;

Τότε κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου καθώς χωρίς κλήσεις μόνο με ένα παιχνίδι και αυτό όχι συνέχεια ,κλείνοντας κάθε φορά τα δεδομένα έβγαλε ένα 4ωρο...

Όπως το περιγράφεις ακριβώς. Σχεδόν ένα 24ωρο στην πρώτη μέρα λειτουργίας του και με χρήση λίγο-πολύ όσο έκανα σε όλα. Πάντως τώρα που μιλάμε σε 3μιση ώρες απ την ώρα που το έβγαλα απ τη φόρτιση και αφού έπαιξα και το real racing 3 για περίπου 20 λεπτά, το κινητό έχει ένδειξη 82% μπαταρίας. Και φυσικά ανοικτά δεδομένα και wifi, πλην του gps. Την οθόνη την έχω σχεδόν στο μέγιστο της φωτεινότητας (ας πούμε περίπου στο 80%) και τους ήχους στο τέρμα. Έχω όμως ενεργοποιήσει τη λειτουργία της έξυπνης εξοικονόμησης ενέργειας - ίσως να παίζει κάποιο ρόλο.

Edited by thymios7
Link to comment
Share on other sites

Κώστα το βίντεο δεν υπάρχει, προτέινεις να αγορασθεί με την international version Google play, χωρις ρουτ, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θαχει τις κινεζιές, που φεύγουν μόνο με ρουτ, η προτείνεις international version Google play + ρουτ?

International version χωρίς ρουτ... δεν έχει κινεζιες μέσα και έχει κανονικά play store.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 06.30 χθές το πρωί μέχρι το βράδυ στις 02.20 (δηλαδή σχεδόν 24ωρο) και είχες και 4%;;

Τότε κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου καθώς χωρίς κλήσεις μόνο με ένα παιχνίδι και αυτό όχι συνέχεια ,κλείνοντας κάθε φορά τα δεδομένα έβγαλε ένα 4ωρο...

 

4 ώρες μου φαίνεται πάρα πολύ λίγο, εκτός αν το λιώνεις το παιχνίδι και είναι και αρκετά ενεργοβόρο. Η διαχείριση μπαταρίας, πού σου λέει ότι πήγε το φορτίο της σε αυτό το διάστημα; Εγώ με σχετικά νορμάλ χρήση (κλήσεις κανονικά, wifi και δεδομένα από κανένα 1-1,5ωρο έκαστο αλλά τμηματικά όχι συνεχόμενα, καθόλου gps και φωτογραφία) περνάει το 24ωρο. Στις διακοπές με όλα τα παραπάνω συν καμιά ώρα gps με sygic, κα'να δυο φωτογραφίες και λίγάκι παραπάνω δεδομένα έβγαζε 15-18 ώρες, με λίγο προσοχή και οικονομία πριν το σφύριγμα της λήξης φυσικά. Και στις δύο περιπτώσεις, οθόνη στο φουλ. Αλλά δεν παίζω ΚΑΝΕΝΑ παιχνίδι. Επίσης έχω απενεργοποιήσει όλους τους συγχρονισμούς. Όποια εφαρμογή εγκαθιστάς (σίγουρα όχι μόνο αυτές των mail) οπώσδήποτε κάνε αμέσως μια βόλτα από τις ρυθμίσεις της να δεις μήπως πάει ανά διαστήματα να μπουν ιντερνετ γιατί "ξυπνάνε" και τρώνε μπαταρία. Μια φίλη πχ με το που έβαλε yahoo mail έπαθε πλάκα με το πόσο λιγότερο κρατούσε η μπαταρία χωρίς μάλιστα να το ανοίγει καν (το άνοιγε μια φορά τη μέρα). Μόλις απενεργοποιήσαμε τον συγχρονισμό του συνήλθε.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Από τις 06.30 χθές το πρωί μέχρι το βράδυ στις 02.20 (δηλαδή σχεδόν 24ωρο) και είχες και 4%;;

Τότε κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου καθώς χωρίς κλήσεις μόνο με ένα παιχνίδι και αυτό όχι συνέχεια ,κλείνοντας κάθε φορά τα δεδομένα έβγαλε ένα 4ωρο...

Οσο αδύναμη και να είναι η μπαταρία, 4ωρο είναι τραγική επίδοση. Κατι άλλο φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα το φορτίσω στο φούλ και θα του κάνω την ίδια χρήση που έκανα προχτές (που ήταν και η 1η μέρα). Θα τραβήξω screenshot και θα το ανεβάσω..

 

ΥΓ:Είναι μόνιμα στην έξυπνη εξοικονόμηση ενέργειας και με μια σίμ. Από σήμερα έχω πάνω 2 κάρτες..

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το βίντεο δεν υπάρχει, προτέινεις να αγορασθεί με την international version Google play, χωρις ρουτ, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θαχει τις κινεζιές, που φεύγουν μόνο με ρουτ, η προτείνεις international version Google play + ρουτ?

 

Η διεθνής έκδοση δεν έχει τπτ κινέζικο, πάρε αυτή καλύτερα δίχως ρουτ, μην έχει βγει καμιά ενημέρωση, ώσπου να το παραλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Μακράν καλύτερο το asus από το inew v3 δεν θα το μετανιώσεις. Το μόνο στο οποίο ΙΣΩΣ να είναι καλύτερο το inew v3 είναι η κάμερα.

 

 

 

Δεν θα συμφωνησω ακριβως, εχω την τυχη να τα εχω και τα 2 μπροστα μου!

Σε καποια υπερτερει το ενα, σε αλλα το αλλο.

 

asus zenfone 5:

καμερα, ειδικα τη νυχτα!(σας φαινεται παραξενο, αλλα ισχυει)

επιδοσεις-ταχυτητα (λογω επεξεργαστη, ρομ)

ποιοτητα κατασκευης (πολυ καλυτερα υλικα, πολυ καλυτερη συναρμολογηση)

πολλες επιλογες οπως εχει στησει η asus το interface

πιο στιβαρο στο χερι

υποστηριξη απο την μαμα εταιρεια

 

inew v3:

καλυτερη και φωτεινοτερη οθονη (αισθητη η διαφορα)

λεπτοτερο, μικροτερο, ελαφρυτερο.

 

σορρυ για το off topic...

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα εγώ από αυτά που έχω διαβάσει εξέφρασα γνώμη.

 

Επανέρχομαι να συμπληρώσω την πρώτη μέρα χρήσης.

 

Σήμερα το πρωί αποσύνδεση από το φορτιστή στις 6:30 . Μπήκα σπίτι πριν μισή ώρα και το κινητό ήταν ακόμα αναμμένο (ΟΚ στο 4% μπαταρίας). Όλη μέρα σε λειτουργία WiFi, δεδομένα, αρκετές κλήσεις, facebook, mail κτλ, συν καμιά 20 αριά φωτογραφίες και 2-3 βίντεο. Συμπληρώνω και την "επίδειξη" σε φίλους.

 

Μια χαρά η μπαταρία λοιπόν, το κινητό έχει τρομερή αίσθηση, η ποιότητα συνομιλίας είναι κορυφαία και μέχρι τώρα κανένα ψεγάδι.

 

 

Συνεχίζουμε! :)

 

Πόσες ώρες οθόνη έβγαλες;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Οσο αδύναμη και να είναι η μπαταρία, 4ωρο είναι τραγική επίδοση. Κατι άλλο φταιει.

 

Σκέψου ότι στο honor 6,με 3100 μπαταρία, κρατάει το ίδιο με οθόνη.

 

 

προστασία οθόνης,πηρα αυτη http://www.ebay.com/itm/For-Asus-Zenfone-5-Nillkin-9H-Anti-Explosion-Tempered-Glass-LCD-Screen-Film-New-/191170437082

και μόνο καλα λόγια έχω,την πηρα και για το honor 6,το οποίο περιμένω.

Edited by aplostra
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες οθόνη έβγαλες;

Δυστυχώς δεν πρόσεξα την ανάλυση της μπαταρίας. Κάποια άλλη στιγμή θα το δω και θα σου πω. Γενικά δεν έκανα οικονομία, παρόλο που έλειπα σε ταξίδι και φοβόμουν οτι μπορεί να με άφηνε στη μέση της μέρας.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε το τρακινγ αλλα αυτο το e-mail Που σου δειχνει τι θα ειναι στο δεμα που ειπαν καποια παιδια οτι στελνει το vickmall δεν μου εχει ερθει..το ζηταο καπως?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε το τρακινγ αλλα αυτο το e-mail Που σου δειχνει τι θα ειναι στο δεμα που ειπαν καποια παιδια οτι στελνει το vickmall δεν μου εχει ερθει..το ζηταο καπως?

 

Εμένα μου το έστειλαν μια μέρα μετά το tracking.

Link to comment
Share on other sites

παντως στο gsmarena διαβαζω διαφορες αποψεις και comment για την μπαταρια του,ηχειο και οθονη(φωτεινοτητα) οτι ειναι χαλια εως ανεκτα!στο βιντεο του kostast1 απο θεμα οθονης μια χαρα το ειδα και απο ηχειο σε 1-2 ηχους που δοκιμασε..εσεις που το εχετε μερες ισως και μηνες καποιοι ισχυουν η ειναι απλα μουφες?παντως για θεμα μπαταριας αμα κρατατει απο το πρωι εως το βραδυ με μονημο 3g η wi-fi εγω ειμαι οκ!!(τοσο κραταει και το Hongmi)
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η οθονη του.καλυτερη απο το νεξους 4 και το ηχειο κλασικο μετριο.

αν ειχε και μεγαλη μπαταρια πραγματικα θα ηταν φοβερο κινητο αλλα και παλι για τα χρηματα του ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

]Εγώ δεν έχω κανένα παράπονο ούτε από ηχείο ούτε από οθόνη ούτε αποwifi ούτε από μπαταρία, δεύτερη εβδομάδα και για την χρήση που το κάνω πιάνει σχεδόν το 24ωρο η Μπαταρία. Κάποια στιγμή θα ψαχτω να το κάνω και την αναβάθμιση και είμαι υπέρ ευχαριστημενος5

 

Edit

Σημερινή χρήση κυρίως τηλέφωνο και λίγο ίντερνετ με wifi και 3g

[ATTACH]48866[/ATTACH]

[ATTACH]48867[/ATTACH]

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα το κινητο με το ζορι το ακους να κουδουνιζει. εκτος αν βαλεις το κλασσικο το ντριν ντρι που ακουγεται δυνατα.

υπαρχει καποιος τροπος να ανεβει η ενταση?

 

η οθονη του εχει καλη αποκριση αλλα στο τερμα του ειναι απλα φωτεινο. αλλα κινητα στο τερμα δεν μπορεις να τα κοιταξεις.

η μπαταρια ειναι οκ.

 

παντως ειναι γενικα ογκωδες σε σχεση με το nibiru που εχω. εχει αρκετο πλατος βασικα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γράφετε λίγο ώρες οθόνης είναι σημαντικό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα το κινητο με το ζορι το ακους να κουδουνιζει. εκτος αν βαλεις το κλασσικο το ντριν ντρι που ακουγεται δυνατα.

υπαρχει καποιος τροπος να ανεβει η ενταση?

 

η οθονη του εχει καλη αποκριση αλλα στο τερμα του ειναι απλα φωτεινο. αλλα κινητα στο τερμα δεν μπορεις να τα κοιταξεις.

η μπαταρια ειναι οκ.

 

παντως ειναι γενικα ογκωδες σε σχεση με το nibiru που εχω. εχει αρκετο πλατος βασικα

Εγω πάντως δεν έχω θέμα με το ηχείο, ισα ίσα αν είναι κοντά μου σπάει τα νεύρα..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γράφετε λίγο ώρες οθόνης είναι σημαντικό.

 

Αυτό δεν το κράτησα στην επόμενη φόρτιση. Πάντως χωρίς να κάνω τίποτα ιδιαίτερο μόνο που διάβαζα ένα κείμενο για αρκετή ώρα έπεφτε γρήγορα η Μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους δεν βιαζονται θα συνιστουσα να περιμενουν την ελευση των zenfone 2ης γενιας που δεν θα αργησει.Συμφωνα με πληροφορριες ο υπευθυνος του mobile τομεα της ASUS δηλωσε οτι θα ληφθουν υποψιν και θα βελτιωθουν οι αδυναμιες της 1ης γενιας λαμβανοντας υποψην την κριτικη των χρηστων.Θα βελτιωθει η αυτονομια ,καλυτερο ακομα ui ποιο ελκυστικο design...κλπ.Εν αναμονη λοιπον της 2ης γενιας :)
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι ακόμη κι αν ανακοινωθεί τα Χριστούγεννα, θα είναι διαθέσιμο στα κινεζομάγαζα κατά το Πάσχα, έτσι; Και να ανακοινωθεί νωρίτερα, δεν το βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...