Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα το παρήγγειλα και είναι στον "δρόμο"! Εντάξει έτσι κι αλλιώς δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο στο κινητό οπότε και ο Snap θα με καλύψει. Εμένα με ενδιαφέρει η κατανάλωση μπαταρίας που λογικά είναι μικρότερη με τον Snap και η συμβατότητα με τις καινούριες εκδόσεις του Android. Ο Ζ2580 διάβασα ότι είχε θέματα με το ΚΚ , γι'αυτό εξάλλου ρώτησα αν κάποιος έχει το A500KL να μας πει τι γίνεται.

 

Σχετικά με το root και την OTA αναβάθμιση γνωρίζει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενδιαφέρομε να το αγοράσω από antelife.com για πιο φτηνά (199$, 2.0GHz 2GB 16GB ) πια είναι οι γνώμη σας και με το τελώνιο μετά τι γίνετε?
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο συνεχείζει να απενεργοποιήτε απο μόνο του όλη μέρα..μένει ανοιχτό απο 10" εώς 2λεπτά το πολύ.

Προσπαθώ να κάνω downgrade σε 4.3 να βγάλω την καταραμένη την kitkat..αλλά δε βρίσκει το κινητό μέσο adb..μονο με fastboot.

Υπάρχει τρόπος να κάνω downgrade μόνο απο fastboot?

Help please ψακτίρια..2 μηνών κινητό είναι κρίμα πραμα..

 

EDIT:

 

Τελικά βρήκα άκρη και πέρασα την 1.17..Έκλεισε αισίως 30λεπτά χωρίς απενεργοποιήση..

 

Φιλική συμβουλή ..μην βάλετε 4.4...θέλει δουλεία ακόμα..πολλά stability problems...

η 1.18 είναι μια χαρά :)

Edited by StefanosKoz
Link to comment
Share on other sites

Σε recovery mode κάντο μέσω adb sideload.

 

καταρχην σε ευχαριστω για την συμβουλη-απαντηση

εχω θεμα με ολο αυτο λογο του οτι δεν το κατεχω το σπορ....

απο το site

http://www.asuszenfoneblog.com/2014/08/asus-zenfone-install-ww-rom-from-cucc.html

παω σωστα μεχρι και το βημα 5. εκει λεει οτι κανω επανεκκινηση και να παω σε recovery.

το θεμα ειναι οτι οταν παω σε recovery κολαει και μου λεει οτι δεν υπαρχει εντολη το ρομποτακι ξαπλωμενο και με ενα κοκκινο τριγωνο απο επανω του.

ξερω οτι κατι κανω λαθος αλλα το θεμα ειναι το τι κανω λαθος!!

εχει εδω και 1μιση ωρα που το παιδευω χωρις να καταφερνω κατι. ιδιο και ιδιο παντα μηνυμα

καμια ιδεα στο που κανω το λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται το είχε κι άλλος το ίδιο θέμα, ψάξε λιγες σελίδες πίσω πρέπει να είναι γραμμένο ίσως σε διαφωτίσει αυτός
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς τζάμπα χάρηκα...Το κινητό ξανάρχησε τα shutdowns..Μου φένεται παει πίσω στο China..

 

Γιατι δεν το κανεις ενα downgrade σε 4.3?μηπως φταιει το λογισμικο?αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι αν υπαρχουν εφαρμογες για τρεξιμο η ποδηλατο που συμβατες με intel x86 και ειναι συγκεκριμενες?!γιατι εβαλα το runtastic pro και ξεκινησα χαλαρα ενα περπατημα/τρεξιμο για κανα 40λεπτο και οταν το ξεκλειδωσα μου εδειχνε οτι ηθελε!!!λετε να φταιει το gps?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται το είχε κι άλλος το ίδιο θέμα, ψάξε λιγες σελίδες πίσω πρέπει να είναι γραμμένο ίσως σε διαφωτίσει αυτός

 

Ναι το βρήκα..το έπαθε ο lemo103..

Το πρόβλημα δεν έχει λύση δυστηχώς..

Η βλακεία είναι οτι πέφτει μακρια η Κίνα :( ..αναγκαστικά το κινητο θα πάει πίσω σε vickmall και απο εκεί σε asus service

και τρέχα γύρευε ..Κατα το τέλος του χρόνου θα το ξαναέχω..

Αν κάποιος το πάθει μην ασχοληθεί καν..πέρασα οτι ROM υπάρχει root και ξεroot..λέγετε Sleep of Death..κατι αντιστοιχο

με το Screen of Death..σε άλλα υπάρχει λύση σε άλλα οχι..Συμβένει και στα καλύτερα κινητά οπότε μην τρομάζετε(π.χ Samsung galaxy s4,HTC One και γενικά σε android) Δέν είναι θέμα Asus...

Τέλως πάντων..πάμε παλι στις 3.4" inch για λίγο καιρό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρήκα..το έπαθε ο lemo103..

Το πρόβλημα δεν έχει λύση δυστηχώς..

Η βλακεία είναι οτι πέφτει μακρια η Κίνα :( ..αναγκαστικά το κινητο θα πάει πίσω σε vickmall και απο εκεί σε asus service

και τρέχα γύρευε ..Κατα το τέλος του χρόνου θα το ξαναέχω..

Αν κάποιος το πάθει μην ασχοληθεί καν..πέρασα οτι ROM υπάρχει root και ξεroot..λέγετε Sleep of Death..κατι αντιστοιχο

με το Screen of Death..σε άλλα υπάρχει λύση σε άλλα οχι..Συμβένει και στα καλύτερα κινητά οπότε μην τρομάζετε(π.χ Samsung galaxy s4,HTC One και γενικά σε android) Δέν είναι θέμα Asus...

Τέλως πάντων..πάμε παλι στις 3.4" inch για λίγο καιρό :lol:

 

Sleep of Death? Και από τι προκαλείται; Όπως είπα για αυτόν τον λόγο έστειλα πίσω ένα Jiayu G4S που το πάθαινε συνέχεια. Μακάρι το Α500KL με τον Snapdragon να μην έχει τέτοια προβλήματα :X

Link to comment
Share on other sites

Sleep of Death? Και από τι προκαλείται; Όπως είπα για αυτόν τον λόγο έστειλα πίσω ένα Jiayu G4S που το πάθαινε συνέχεια. Μακάρι το Α500KL με τον Snapdragon να μην έχει τέτοια προβλήματα :X

 

Αγνωστο..εμένα έτσι ξαφνηκά άρχησε να το κάνει.2 μήνες το κινητό δεν παρουσίασε το παραμικρό.το g4s πόσο καιρό έκανε να σου έρθει?

Φοβάμαι μέχρι το 2015 θα είμαι με την παλιά μου μπαχατέλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγνωστο..εμένα έτσι ξαφνηκά άρχησε να το κάνει.2 μήνες το κινητό δεν παρουσίασε το παραμικρό.το g4s πόσο καιρό έκανε να σου έρθει?

Φοβάμαι μέχρι το 2015 θα είμαι με την παλιά μου μπαχατέλα :lol:

 

Όταν το πρωτοπαρήγγειλα, είχα επιλέξει EMS και ήρθε σε 1,5 βδομάδα. Τώρα που το έστειλα συστημένο με ΕΛΤΑ και λογικά με τον ίδιο τρόπο θα το στείλουν πίσω, δεν ξέρω. Αλλά 1-1,5 μήνα σύνολο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Zenfone 5. Σκοπεύω να παραγγείλω σήμερα το κινητό έπειτα από τα καλά σχόλια που έχω διαβάσει και εδώ.

Φυσικά θα το παραγγείλω από Κίνα. Αυτή την στιγμή τείνω προς Minideal ($200) επειδή το έχει και με Silicon case+screen protector. Έχετε κάποιο άλλο σάιτ υπόψιν ή κάποιο promo code που μπορεί να εκμεταλλευτώ για να το βρω κάπως φθηνότερα;

Επίσης έχετε να δώσετε τίποτα tips γιατί πρώτη φορά παραγγέλνω από Κίνα;

Ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Zenfone 5. Σκοπεύω να παραγγείλω σήμερα το κινητό έπειτα από τα καλά σχόλια που έχω διαβάσει και εδώ.

Φυσικά θα το παραγγείλω από Κίνα. Αυτή την στιγμή τείνω προς Minideal ($200) επειδή το έχει και με Silicon case+screen protector. Έχετε κάποιο άλλο σάιτ υπόψιν ή κάποιο promo code που μπορεί να εκμεταλλευτώ για να το βρω κάπως φθηνότερα;

Επίσης έχετε να δώσετε τίποτα tips γιατί πρώτη φορά παραγγέλνω από Κίνα;

Ευχαριστώ!

 

και απο vickmall μπορεις που το εχουμε παρει οι περισσοτεροι απο εδω...απλα ww firmware, no root,send it as gift !αμα δουν οτι εισαι απο ελλαδα ξερουν αυτοι!! :D

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του Zenfone 5. Σκοπεύω να παραγγείλω σήμερα το κινητό έπειτα από τα καλά σχόλια που έχω διαβάσει και εδώ.

Φυσικά θα το παραγγείλω από Κίνα. Αυτή την στιγμή τείνω προς Minideal ($200) επειδή το έχει και με Silicon case+screen protector. Έχετε κάποιο άλλο σάιτ υπόψιν ή κάποιο promo code που μπορεί να εκμεταλλευτώ για να το βρω κάπως φθηνότερα;

Επίσης έχετε να δώσετε τίποτα tips γιατί πρώτη φορά παραγγέλνω από Κίνα;

Ευχαριστώ!

 

Εγώ παρήγγειλα από merimobiles γιατί πέτυχα τελευταία στιγμή το LTE στην τιμή του 3G. Τώρα βέβαια η τιμή ανέβηκε αλλά αποφασίσεις να το πάρεις από εκεί βάλε coupon Omega7

 

Παιδιά σχετικά αυτό με το WW ξέχασα να τους το αναφέρω. Το μόνο που είπα ήταν να αφαιρέσουν τις κινέζικες εφαρμογές. Λέτε επειδή βλέπουν Ελλάδα να στέλνουν αυτή την έκδοση; Επίσης τους είπα να το κάνουν root, έκανα λάθος; Το OTA update έχει πρόβλημα αν είναι root; Αν ναι, γίνεται να απενεργοποιήσω το root όταν κάνω OTA update και μετά να το ξαναενεργοποιήσω;

Edited by deNordic
Link to comment
Share on other sites

και απο vickmall μπορεις που το εχουμε παρει οι περισσοτεροι απο εδω...απλα ww firmware, no root,send it as gift !αμα δουν οτι εισαι απο ελλαδα ξερουν αυτοι!! :D

Αυτά που τους τα ζητάω, στο chat αφού κάνω την παραγγελία; Αν το πάρω ααπό vickmall θα επιλέξω και την επιλογή international rom βέβαια στις επιλογές που έχει.

Για το 2GHz-2GB-16GB μοντέλο πάω εγώ.

Τα merimobiles/minideal δεν έχουν το ευρωπαϊκό και πρέπει να το φλασάρω εγώ ή τους το ζητάω και σε αυτούς; Τέλος στο meri έβαλα καιι το mail μου οπότε μου έστειλαν ένα promo για -$5 αλλά δεν δίνει τίποτα δώρο..

Επειδή δεν είναι για μένα το κινητό θα ήθελα να είναι όσο ότι πιο έτοιμο γίνεται out-of-the box. Οπότε αν το vickmall στέλνει απευθείας με ευρωπαικό firmware (άρα OTA αναβαθμίσεις σωστά?) και αφού δίνει και screen protector+θήκη τότε αυτό είναι καλύτερα να επιλέξω.

Ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβαζοντας εδω μεσα το εχω παραγγειλει και γω απο vickmall Και επειδη δεν τρελενομαι με την κουρσα των αναβαθμισεων δεν θα ηταν πιο φρονημο να περιμενουμε καποια ΟΤΑ αναβαθμιση να χουμε το κεφαλι μας ησυχο;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω αγορασει το asus zenfone 5 z2580 κ εχω προβλημα με το viber το whats up κ καμια φορα και με το facebook,ενω τα εχω εγκαταστησει σωστα στο κινητο οτι κ να κανω βγαζει συνεχεια ενα μνμ που λεει <viber tries to read the contacts> .Παταω να διαβασει τις επαφες κ αυτο κολλαει κ βγαζει συνεχεια αυτο το μνμ,δεν μπορω να κανω σχεδον τιποτα στο κινητο γτ εμφανιζει συνεχεια αυτο το πραγμα.Εαν ξερει καποιος αν μπορω να κανω κατινα το διορθωσω ας μου το πει.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής έχει καταργηθεί γιατί εδώ είναι forum και όχι chat room.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης έχετε να δώσετε τίποτα tips γιατί πρώτη φορά παραγγέλνω από Κίνα;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα

Παραγγειλα και εγω το asus απο vickmall 17/10 και το περιμενω.Διαβαζοντας τα σχολια σας ειδα οτι ειναι καλο κινητο και χωρις πολλα θεματακια.Ελπιζω να το εχω συντομα και χωρις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...