Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως μας διέφυγε εδώ στη συζήτηση μας ότι έχει τη διάκριση του BEST PRODUCT 2018-2019 ως CONSUMER SMARTPHONE.

Αν και "παλιά" πλέον, θα προσέξουμε ότι συνεχίζει να έχει ζήτηση και να πωλείται επίσημα από τη Nokia (ακόμη).

https://www.eisa.eu/awards/nokia-7-plus/

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω μια υποψια οτι μετα το update Ιουλιου χειροτερεψε λιγο η αυτονομια της μπαταριας... το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

 

Επισης μια νεα εκδοση της τελευταιας GCAM απο back.rider (6.2.30 Ν7Ρ test 1.3a) με καποιες διορθωσεις και διακοπτη για το DCI-P3 (αναθεμα κι αν ξερω τι κανει αυτο, απλα καποιος ανεφερε οτι εχει oversaturation στο κοκκινο)

H custom lib που εχει σαν option παντως ζωντανευει τα χρωματα πιο πολυ απο στοκ

Changelog και Link

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα προβλήματα που έχετε με το charging port και ανησύχησα. Το έχω αγοράσει δώρο στη μητέρα μου το συγκεκριμένο και θα τις παραδώσω σε μία εβδομάδα. Το θέμα είναι ότι σαν άνθρωπος κάποιας ηλικίας δε θέλω να ασχολείται με τέτοια χοντροπροβλήματα. Εσάς σας έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα; Τη λύση αυτή πως τη βρίσκετε; https://www.mobilezap.com.au/nokia-7-plus-ultra-thin-qi-wireless-charging-adapter-68583 + Qi Charging plate?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μερικα ανησυχητικα νεα. Φαινεται πως σταματησε η παραγωγη του Ν7+ λογω κατασκευαστικων ελλατωματων.

Οπως γραφει ενας χρηστης σε αυτο το τοπικ στο XDA δεν εχουν πλεον τηλεφωνα Ν7+ και δινουν αντικατασταση το υποδιεστερο σε επεξεργαστη 7.1 σδε περιπτωση μη επισκευασιμης βλαβης.

Στο θεμα της υποδοχης USB γραφει οτι ακομα και να φτιαχτει ξαναχαλαει μετα απο μηνες... :wacko:

 

 

 

****************************

 

Ερωτηση¨Εχει βρει κανεις μετα απο τοσο καιρο κανα tempered glass της προκοπης? (Να καλυπτει ολη την οθονη, να εχει κολλα σε ολη την επιφανεια και να μην εχει rainbow effect)

 

αυτή η εταιρεία είναι σούπερ (έχει και 50% με κωδικό summersale). Κάνει δωρεάν shipping και γενικά τη χρησιμοποιώ. Ωστόσο, δεν έχω δικό της γυαλί για το Nokia 7 plus, αν και το παρήγειλα - σύντομα θα παραλάβω.

https://www.fashiontekk.com/sv/7556eg-nokia-7-plus-2018-copter-exoglass

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η Nokia κοβει τις app-killing εφαρμογες evenwell που κλεινουν εφαρμογες στο παρασκηνιο

 

https://www.xda-developers.com/hmd-global-stop-evenwell-app-killing-nokia-phones/

 

Ειχαν δικιο οι χρηστες που απενεργοποιουσαν τις εφαρμογες evenwell τελικα

 

Επισης ανακοινωθηκε η αναβαθμιση σε Android Q για το Ν7+ τους πρωτους μηνες του 2020

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ηρθε και η ενημερωση σεπτεμβριου, απλο google security update.

 

Εχουμε και μια νεα εκδοση GCam V7.0.009 που λειτουργει στο Ν7+, εντυπωσεις και λινκ >Εδώ

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Mια stable εκδοση GCam 7 και ενας πολυ χρησιμος οδηγος με εξηγησεις για τις ρυθμισεις της.

 

GCam7 direct link

 

Google Camera 7.0 settings

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πλάνο αναβάθμισης σε Android 10 των συσκευών της Nokia

Το Nokia 7 plus βρίσκεται στο 4 τρίμηνο του 2019 και ανάλογα με την έκδοση, μέχρι και στο 1 τρίμηνο του 2020.

 

https://www.androidpolice.com/2019/09/30/nokia-reveals-its-android-10-update-plans/

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκινησε το rollout του sec.patch νοεμβριου (σκετο, τιποτα καινουριο)

Ψιλοαπαγοητευση ο χρονος αναμονης για Android Q καθως αλλες εταιριες το διανεμουν ηδη (πχ oneplus)

Παντως το κινητο τα παει πολυ καλα, 6 ωρες sot σε 36 ωρες χρησης και μπαταρια 14% ειδα προσφατα.

 

Edit: Αν και η Νοκια εχει απενεργοποιησει την διαχειριση μπαταριας της evenwell, υπαρχουν ακομα οι εφαρμογες τους.

Ενας χρηστης εβγαλε αυτοματοποιημενο evenwell debloater μεσω ADB , οδηγιες >εδω

Δεν το εχω κανει ακομα, use at your own risk

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Παιδιά επειδή έχω κάποιο θέμα και δεν μου φορτίζει κανονικά, έχοντας δοκιμάσει και διαφορετικά καλώδια σίγουρα φταίει η επαφή στη συσκευή,μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το επίσημο service? Θεωρειται αξιόπιστο;

Ευχαριστώ!

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Edit: Αν και η Νοκια εχει απενεργοποιησει την διαχειριση μπαταριας της evenwell, υπαρχουν ακομα οι εφαρμογες τους.

Ενας χρηστης εβγαλε αυτοματοποιημενο evenwell debloater μεσω ADB , οδηγιες >εδω

Δεν το εχω κανει ακομα, use at your own risk

 

Τελικα το δοκιμασα. Εκτος απο τις 2 εφαρμογες που ειχε αφαιρεσει η Νοκια, το σκριπτ αφαιρεσε αλλες 28 :shock:

Μεχρι στιγμης ολα φαινονται να λειτουργουν κανονικα. Α και δε θελει root η οτιδηποτε αλλο.

 

Αυτο που ξεχασε να αναφερει στις οδηγιες, ειναι να μετονομασετε το batch-script σε batch-script.bat για να λειτουργησει.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Παιδιά επειδή έχω κάποιο θέμα και δεν μου φορτίζει κανονικά, έχοντας δοκιμάσει και διαφορετικά καλώδια σίγουρα φταίει η επαφή στη συσκευή,μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το επίσημο service? Θεωρειται αξιόπιστο;

Ευχαριστώ!

 

Τι ακριβώς σου κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο μάλλον δεν εφάπτεται καλά στην θύρα usb,προσπαθώ να βρω ένα συγκεκριμένο σημείο να κάνει σωστά επαφή για να "μπει" σε κατάσταση φόρτισης. Έχοντας δοκιμάσει και άλλα καλώδια θεωρώ πως έχει στραβωσει κατι στην θύρα..απλά γίνεται όλο και πιο δύσκολοι να βρω σημείο επαφής, κάποια στιγμή δεν θα μου φορτίζει καθόλου..
Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο προβλήμα έχω και εγώ, δυσκολεύομαι πολύ να το καταφέρω να φορτίσει. Αγόρασα και άλλο καλοδιο αλλά τίποτα τα ίδια. Και εγώ πιστεύω ότι κάποια στιγμή δεν θα μπορώ βα το φορτίσω καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η κλασσικη βλαβη που παθαινουν καποια Ν7+. Απλα χαλαει το port. Και αρκετοι αναφερουν οτι αφου το εστειλαν για επισκευη, μετα απο καιρο τους ξαναχαλασε.

Σε αλλες χωρες τους δινουν αλλο κινητο αντικατασταση. Μη σου τυχει ειναι... Στοργη και προδερμ θελει...

 

----------------------------------------------------------

 

Σε αλλα νεα, εχουμε νεοτερη εκδοση 7.2 GCam που δουλευει και στο android 9 , λειτουργει στο κινητο μας και εχει καποιες επιλογες αστροφωτογραφιας.

Επιλεγετε την 7.2.014 απο >εδω

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια χαρα ειναι το service παιδες, μια βδομαδα εκανα να παραλαβω το κινητο επισκευασμενο απο τη στιγμη που το εστειλα, με τα εξοδα δικα τους κιολας. Μην το σκεφτεστε στειλτε το σημερα να μην παιδευεστε, μιληστε με live chat ή μειλ και θα σας στειλουν αμεσως label για DHL express.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενα παιδι μου ζητησε τα βηματα για το σερβις με προσωπικο τα βαζω και εδω για οποιον τα θελει. Αν λοιπον ο φορτιστης σου εχει χαλασει: Θα μπεις εδω https://www.nokia.com/phones/el_gr/support θα διαλεξεις live chat/e-mail θα τους πεις το προβλημα, εγω τους το εγραψα στα αγγλικα επειδη δεν ημουν ελλαδα οταν χαλασε: I own a Nokia 7 plus phone for 6 months. I experince a charging port issue, as the usb-c port becomes looser from day to day, and now I can't charge my phone at all. I searched the web and I saw that a lot of users have the same problem with me (https://nokiamob.net/2019/...to-address-it/). How can you fix the issue?

Σου απαντανε αμεσως για να δημιουργησεις την παραγγελια για σερβις, πατας στο λινκ βαζεις το ΙΜΕΙ του κινητου, τα στοιχεια σου και μετα σου ερχεται στο μειλ ενα αυτοκολλητο για να το στειλεις με DHL. Βαζεις το κινητο σε πακετο κολλας το αυτοκολλητο και το πηγαινεις σε ενα καταστημα dhl να το στειλουν. Τα εξοδα δικα τους εννοειται πως ειναι μεσα στην εγγυηση (2ετη δινουν εξ αρχης οποτε ειστε καλυμμενοι). Οσοι εχετε εστω και μικρο προβλημα με το φορτιστη, προτεινω να το στειλετε τωρα να τελειωνετε με την ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Βγήκε αναβάθμιση του λειτουργικού συστήματος σε Android 10, σε μένα ακόμα δεν ήρθε, μάλλον αύριο. Ήρθε σέ εσας;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κλασσικα βαριεμαι να περιμενω ποτε θα ερθει η αναβαθμιση android 10 την κανω sideload απο Εδω.

 

Edit: πρωτες παρατηρησεις

Η νεα πλοηγηση με gestures που φερνει το Android 10 δεν παιζει στον NOVA στο Ν7+ (πραγμα περιεργο, στο Pixel 3a παιζει μια χαρα)

Αν βρειτε καποια σταθερη GCam ενημερωστε εδω γιατι αυτες που αναφερονται οτι λειτουργουν στο XDA εχουν θεματα.

Η μαμα εφαρμογη καμερας παραμενει τραγικη, κριμα για την NOKIA.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να έρθει η αναβάθμιση στο 10. Τρεις μέρες πέρασαν που βγήκε...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να έρθει η αναβάθμιση στο 10. Τρεις μέρες πέρασαν που βγήκε...

 

Περιμενεις να σου βγαλει ενδειξη, η πατας να ψαξει? Αν οχι, πατα να ψαξει χειροκινητα με μπαταρια φορτισμενη πανω απο 50%

 

ΥΓ ξαναλεω με αναβαθμιση σε Android 10 δεν θα εχετε πια σταθερη Google Camera, προς ωρας τουλαχιστον.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η εκδοση του C.stark δουλευει στο 7ρι.

Κατεβαστε το port απο >εδω απενεργοποιηστε Motion Photos, Super Resolution Zoom και Force Sabre Merge Method, καλου κακου καντε και ενα restart...

Αργει λιγο η επεξεργασια HDR αλλα λειτουργει.

(πληροφοριες απο xda)

 

Εχετε βρει καποιον launcher που να δουλευουν τα Android 10 gestures?

Σε Nova, smart launcher, Lawnchair 2 δεν λειτουργουν ακομα και επειδη δουλευω 2 κινητα, καταμπερδευομαι και αναγκαστικα εμεινα σε στοκ...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Από cosmote android 10 ακόμα να έρθει

 

Σε αρκετες χωρες δεν το εχουν παρει ακομα. Κατεβαστε το manually να ξεμπερδευετε...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά 10 μέρες έχει πού βγήκε και εδώ τίποτα ακόμα, εντωμεταξη συσκευές που δεν έχουν καθαρό Android το έχουν πάρει. Θα νας φάει και η Xiaomi που ξεκίνησε να το δίνει στα Α2 και τον άλλο μηνα στα Α3. Ξεφτίλα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...