Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. ΟΚ. Έχεις δίκιο. Δεν ξαναρωτάω τίποτα.

 

Δεύτερη φορά μέσα σε 10 μέρες που μου παρουσιάζει το θέμα με τα πλήκτρα πλοήγησης.

 

Εισαι με τον μαμα launchεr η εχεις βαλει καποιον αλλο (πχ Nova) ?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειχα και εγω κανα δυο χαζα με αυτον. Μεσα στο μενου του nova τερμα κατω εχει επιλογη "επανεκινηση" το εκανα μια-δυο φορες οταν εμφανιζε προβλημα και εστρωσε. Τον ειχα μεχρι προσφατα, δουλευε αψογα.

Απλα δεν ειχα βαλει ποτε αποκρυψη πληκτρων πλοηγησης, δες μηπως φτσιει αυτο

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. ΟΚ. Έχεις δίκιο. Δεν ξαναρωτάω τίποτα.

 

Δεύτερη φορά μέσα σε 10 μέρες που μου παρουσιάζει το θέμα με τα πλήκτρα πλοήγησης.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;0732f4499fef183a6d375df356ad10ab.jpg

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+

 

Έτυχε και το έκανε και σε εμένα μια φορά σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μία ωραία σύγκριση της στάνταρ Nokia app camera VS Google pixel 3 camera app mod. for Nokia 7 plus

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε μια λεπτή χαρακιά στην οθόνη που φαίνεται μόνο με σβηστή οθόνη και ελάχιστα.Απροσεχτος πολύ έπεσε από 2 μέτρα ύψος δεν έπαθε τίποτα.

Στο ίδιο διάστημα δηλαδή δύο εβδομάδες, ότι χαβαι είχα ήταν καταγρατζουνισμενο!!

 

Ο φακός που είναι ρε παιδιά; Να τον βάλω αρχική εικονίδιο;; Τόσο γκαβός είμαι;

Edited by savo77
Link to comment
Share on other sites

Ο φακός που είναι ρε παιδιά; Να τον βάλω αρχική εικονίδιο;; Τόσο γκαβός είμαι;

 

στο pull down menu συντομευσεων μονο τον εχω βρει....

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξουμε τα στοιχεία hardware της camera του Pixel 3 σε σύγκριση με τα στοιχεία του Nokia 7 plus, θα προσέξουμε ότι μάλλον μειονεκτεί το Pixel 3 όντας με τη διαφορά της 0,3mm μεγαλύτερης διαμέτρου της μεν - αλλά μονής & άγνωστης φίρμας, σε σχέση με τη διπλή κάμερα του Nokia αλλά με φακούς Zeiss.

Γνωστό είναι εξ αρχής ότι η σειρά των Pixel από τότε που εμφανίστηκε στηρίζεται στο λογισμικό της Gcam που έχει. Εφόσον όμως μπορεί να "κουμπώσει" χωρίς προβλήματα και με πλήρη λειτουργία στο hardware του Nokia 7 plus ίσως να μιλάμε και για τη διεκδίκηση των πρώτων θέσεων ποιότητας φωτογραφιών. Με το γνωστό ανταγωνισμό: Huawei P20 pro, iPhone XS, XR, κλπ, Samsung 9, κλπ.

Κάτι που έχω δει πολλά συγκριτικά βίντεο για την κάμερα τους σε σχέση με το Pixel 3 που τα κερδίζει σε πάρα πολλά σημεία!

Άρα, λες να έχουμε μία από τις κορυφαίες κάμερες με "φάβα" μέσω πλαγίας οδού;;;;; :lol::p:wink:

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9256&idPhone2=9058

 

Edited by Ipokratis
προσθήκη βίντεο
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φακος και Gcam ηταν καποιοι απο τους λογους που διαλεξα το N7+.

Αν θυμαμαι καλα εχουμε τον ιδιο αισθητηρα με το pixel 2.

Καταρχας μας λειπει το Optical Image Stabilization απο hardware.

Η Gcam για το 7ρι θελει ακομα βελτιωση (white level options δε λειτουργουν πχ, λειπουν οι ρυθμισεις fine tuning διαφορων παραμετρων για καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για τον φακο μας)

Η κιτρινη τελεια και οι αναλαμπες στις φωτο οταν εχουμε πολυ φωτεινη πηγη (πχ ηλιο) ειναι θεμα ελαττωματος φακου.

Οποτε απεχουμε πολυ απο φωτογραφιες ναυαρχιδων.

 

Οσο για τον 2ο φακο, βγαζει καλα μονο με καλες συνθηκες φωτισμου, δε λειτουργει με gcam και προσωπικα τον βρισκω παραπανησιο, θα προτιμουσα εναν wide ancle οπως στα LG

 

Edit δειτε συγκρισεις καμερων κινητων ΕΔΩ

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φακος και Gcam ηταν καποιοι απο τους λογους που διαλεξα το N7+.

 

Αν θυμαμαι καλα εχουμε τον ιδιο αισθητηρα με το pixel 2.

 

Καταρχας μας λειπει το Optical Image Stabilization απο hardware.

 

Η Gcam για το 7ρι θελει ακομα βελτιωση (white level options δε λειτουργουν πχ, λειπουν οι ρυθμισεις fine tuning διαφορων παραμετρων για καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για τον φακο μας)

 

Η κιτρινη τελεια και οι αναλαμπες στις φωτο οταν εχουμε πολυ φωτεινη πηγη (πχ ηλιο) ειναι θεμα ελαττωματος φακου.

 

Οποτε απεχουμε πολυ απο φωτογραφιες ναυαρχιδων.

 

 

 

Οσο για τον 2ο φακο, βγαζει καλα μονο με καλες συνθηκες φωτισμου, δε λειτουργει με gcam και προσωπικα τον βρισκω παραπανησιο, θα προτιμουσα εναν wide ancle οπως στα LG

 

 

 

Edit δειτε συγκρισεις καμερων κινητων ΕΔΩ

Έχεις δίκιο εννοείται. Βρίσκεται σε εξέλιξη όμως κ με συνεχείς αναβαθμίσεις το gcam στο XDA κ ελπίζω να λειτουργήσουν όλα κάποια στιγμή. Έχει πιστεύω πολλές δυνατότητες αυτό το app να εκμεταλλευτεί από το hardware του Nokia 7 plus κ από ότι φαίνεται δεν το αφήνουν οι developers.

Anyway, μιλάμε παράλληλα για μια χρηματική διαφορά των €700 περίπου από εκείνη τη ζώνη. Θα πρέπει να είμαστε υπέρ ευχαριστημένοι...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Έχει πιστεύω πολλές δυνατότητες αυτό το app να εκμεταλλευτεί από το hardware του Nokia 7 plus κ από ότι φαίνεται δεν το αφήνουν οι developers.

 

Οι devs του XDA ειναι ανθρωποι που φτιαχνουν τα apps στον ελευθερο χρονο τους και δε πληρωνονται απο κανεναν εκτος απο τα donations των χρηστων. Δεν ειναι η δουλεια τους αυτη.

Ειμασταν τυχεροι που βρεθηκε ο back.rider555 να φτιαξει το port του Arnova08 να τρεξει σωστα στο Nokia7+ και δυστυχως δεν εχει πολυ χρονο να ασχοληθει παραπανω λογω μαθηματων...

 

Η Νοκια θα επρεπε να ασχοληθει παρπαπανω με το app της για το κινητο εφοσον εχει τις δυνατοτητες, αλλα πως θα πουλησει νεοτερα μοντελα μετα...

 

Anyway, μιλάμε παράλληλα για μια χρηματική διαφορά των €700 περίπου από εκείνη τη ζώνη. Θα πρέπει να είμαστε υπέρ ευχαριστημένοι...

 

Ετσι ακριβως

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Οι devs του XDA ειναι ανθρωποι που φτιαχνουν τα apps στον ελευθερο χρονο τους και δε πληρωνονται απο κανεναν εκτος απο τα donations των χρηστων. Δεν ειναι η δουλεια τους αυτη.

 

Ειμασταν τυχεροι που βρεθηκε ο back.rider555 να φτιαξει το port του Arnova08 να τρεξει σωστα στο Nokia7+ και δυστυχως δεν εχει πολυ χρονο να ασχοληθει παραπανω λογω μαθηματων...

 

 

 

Η Νοκια θα επρεπε να ασχοληθει παρπαπανω με το app της για το κινητο εφοσον εχει τις δυνατοτητες, αλλα πως θα πουλησει νεοτερα μοντελα μετα...

 

 

 

 

 

 

 

Ετσι ακριβως

Παρακολουθώ το θέμα στο XDA developers και μπορώ να πω ότι το αναβαθμίζει πολλές φορές κ κάθε φορά που βρίσκει δυνατότητες βελτίωσης. Βρίσκονται κι άλλοι όπως προσέχεις γύρω από αυτό το θέμα έχοντας υπόψιν ότι πρόκειται για πολύ καλό camera hardware που πρέπει να αξιοποιηθεί. Για τους λόγους του marketing - που σωστά ανέφερες πριν - αν και η Nokia προσπαθεί, στέλνοντας μια αναβάθμιση camera app κάπου πριν την αναβάθμιση σε 9.0 pie όπως θυμάμαι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα το αφήσουν έτσι έφοσον βρέθηκε αντικείμενο μελέτης.

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Έχω ευχάριστα νέα. Πήγα σήμερα από το μαγαζί που έκανα την αγορά του κινητό και μπροστά μου επικοινώνησαν με την αντιπροσωπεία (TS SOLUTIONS) και έγινε αντικατάσταση οθόνης μέσα στην εγγύηση. Αυριο λογικά θα έχω την συσκευή στα χέρια μου. Μόλις την δω και από κοντά θα ενημερώσω ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα όντως.

Μπράβο σου που το κυνήγησες και μπράβο τους που δεν το έκαναν γαργάρα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα όντως.

 

Μπράβο σου που το κυνήγησες και μπράβο τους που δεν το έκαναν γαργάρα.

Η ζημιά που έπαθε η Nokia από το "πείραμα" με τη Microsoft, προσπαθεί να αποδείξει ότι είχε, έχει και θα έχει την κορυφαία ποιότητα κατασκευής, σταθερές συσκευές (βλ. Android One), εξυπηρέτηση πελατών και όλα αυτά σε τιμές προσβάσιμες.

Θέλω να καταλήξω ότι τα ψάχνουν όλα κ δεν θέλουν να αφήσουν περιθώρια αμφιβολίας για το κύρος κ το όνομα της εταιρείας που διαβρώθηκε από τα windows phone στο παρελθόν.

Αναμένονται πολλά....

Και καλά...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Η ζημιά που έπαθε η Nokia από το "πείραμα" με τη Microsoft, προσπαθεί να αποδείξει ότι είχε, έχει και θα έχει την κορυφαία ποιότητα κατασκευής, σταθερές συσκευές (βλ. Android One), εξυπηρέτηση πελατών και όλα αυτά σε τιμές προσβάσιμες.

Θέλω να καταλήξω ότι τα ψάχνουν όλα κ δεν θέλουν να αφήσουν περιθώρια αμφιβολίας για το κύρος κ το όνομα της εταιρείας που διαβρώθηκε από τα windows phone στο παρελθόν.

Αναμένονται πολλά....

Και καλά...

Μακάρι. Αλλά θέλει κυνήγι η υπόθεση για να γίνει αυτό στην εγγύηση, όπως δείχνουν τα πράγματα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα όντως.

Μπράβο σου που το κυνήγησες και μπράβο τους που δεν το έκαναν γαργάρα.

 

Από την στιγμή που το έχουν παραδεχθεί ότι είναι δικό τους λάθος δεν θα το άφηνα. Μέχρι και την αντιπροσωπεία θα κυνηγούσα για να ενημερωθεί σωστά από τα κεντρικά.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι. Αλλά θέλει κυνήγι η υπόθεση για να γίνει αυτό στην εγγύηση, όπως δείχνουν τα πράγματα!
Ελλάδα είσαι. Αυτό φταίει μόνο. Εδώ στην Ολλανδία στέλνουμε τις συσκευές για επισκευή ταχυδρομικώς με χρέωση δική τους εφόσον είναι εντός εγγύησης. Με ένα chat σε ώρες εργασίας μέσω what's up.

Τίποτα άλλο. Από το ΙΜΕΙ φαίνονται όλα αυτά που χρειάζονται. Δεν πρέπει να αποδεχθεί ότι δεν είσαι ελέφαντας!

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΜΕΙ φαίνονται όλα αυτά που χρειάζονται. Δεν πρέπει να αποδεχθεί ότι δεν είσαι ελέφαντας!

+1000

 

 

 

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα είσαι. Αυτό φταίει μόνο. Εδώ στην Ολλανδία στέλνουμε τις συσκευές για επισκευή ταχυδρομικώς με χρέωση δική τους εφόσον είναι εντός εγγύησης. Με ένα chat σε ώρες εργασίας μέσω what's up.

Τίποτα άλλο. Από το ΙΜΕΙ φαίνονται όλα αυτά που χρειάζονται. Δεν πρέπει να αποδεχθεί ότι δεν είσαι ελέφαντας!

Με το IMEI πήγαινα εγώ το Nokia N8 σε Nokia Care τότε και μου το έκαναν μέσα στην εγγύηση. Ούτε αποδείξεις με ζητούσαν ούτε τίποτα.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με το IMEI πήγαινα εγώ το Nokia N8 σε Nokia Care τότε και μου το έκαναν μέσα στην εγγύηση. Ούτε αποδείξεις με ζητούσαν ούτε τίποτα.

 

Όπως το είπες. Nokia care. Από τότε που αγόρασε η Microsoft την Nokia (στην ουσία αγόρασε πατέντες και εργοστάσιο. όχι το brand name) μετά για την Ελλάδα προχώρησε στο κλείσιμο του service στην Ελλάδα. Άφησε μόνο τα γραφεία. Για αυτό πολλά Nokia care έγιναν κανονικά μαγαζιά. Από τότε που η hdm global (που στην ουσία είναι παλιοί εργαζόμενοι της Nokia) αγόρασαν το brand name Nokia θα έπρεπε να κάνουν ένα έλεγχο για τις αντιπροσωπείες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δούμε την ιστορία της Nokiaεν συντομία και την πρόθεση της να κατακτήσει την κορυφαία θέση πάλι, στηριζόμενη σε κορυφαία επιλογή hardware & τη συνεχόμενη στήριξη λογισμικού από την Google aka Android One. Είναι μια λύση να χτυπήσει κάθε εταιρεία στα ίσα. Μέχρι και την Apple στα κινητά. Έχει πάρει το θέμα πολύ σοβαρά μετά το λουμπάγκο με τη Microsoft!

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη ενδιαφέρον συγκριτικό των εκδόσεων 4/6 GB RAM.

Φαίνεται πιστεύω η ανωτερότητα του Android One.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...